Δεν πήγα στρατό!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχω καλες αναμνησεις απ τον στρατο...............
    πηγα βασικη εκπαιδευση στην Τριπολη , αεροπορια , παρ ολο οτι τοτε ειχε 0 βαθμους μες τον θαλαμο, τοτε εκανε πολυ κρυο, δεν με πειραζε , ας επαθα κρυοπαγημα στο ποδι , μετα πηγα Αθηνα , με συμπαθησε πολυ ο προισταμενος μου , και ειχαμε σχεσεις μεχρι τον θανατο του ....24 μηνες ηταν τοτε η θητεια .....
    ημουν και σμηνιας , λογω σπουδων , και ειχασμε αλλη μεταχειρηση .....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Θυμάμαι όταν ήρθε η μετάθεση από την Θήβα στον Έβρο. 11 ώρες με το τρένο
    Μόλις κατέβηκα από το τρένο είχε χιόνι μέχρι το γόνατο - 15c βάθους απίστευτο κρύο. Είχε 2 δρόμους ούτε πινακίδες ούτε τίποτα, δεν ήξερα πιον δρόμο να πάρω για καλή μου τύχη πέρασε αγροτικό και μου είπε αρεστερα είναι προς το στρατόπεδο αν πας δεξιά λέει πάει Τουρκία 8 χιλιόμετρα μόλις.. καλά που πέρασε το αγροτικό και δεν πήρα τον λάθος δρόμο.. Να περπατάω με 3 τσάντες περίπου 30 κιλά μέχρι να φτάσω πολύ ταλαιπωρία!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Και εγω δεν πηγα επειδη δεν ηθελα να παω, πηγα σε ψυχιατρο, πηρα γνωματευση, πηρα Ι5 και τελος.
    Είχα κι εγώ την επιλογή να μην πάω. Όταν μας πήγαν με το λεωφορείο σε στρατιωτικό νοσοκομείο, μου λέει ο γιατρός θέλεις να σου δώσω απαλλαγή να μην υπηρετήσεις?
    (Λόγο σοβαρής εγχείρησης). Αλλά επέλεξα να κάνω θητεία. Έτσι ο γιατρός μου έγραψε ένα χαρτί που έλεγε ελεύθερος από χειρονακτικές εργασίες κτλ. Έτσι με αυτό το χαρτί την έβγαλα σαν τουρίστας :)
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Ε επειδή έχουν πάει οι περισσότεροι...γι'αυτό νιώθω ανίκανος ...
    μα οι περισσοτεροι, πηγαν ενω προτιμουσαν να μην πανε, αλλα δεν μπορουσαν να βρουνε τροπο... επομενως, εν τελει κανεις αυτο που θελουν να κανουν οι περισσοτεροι..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα οι περισσοτεροι, πηγαν ενω προτιμουσαν να μην πανε, αλλα δεν μπορουσαν να βρουνε τροπο... επομενως, εν τελει κανεις αυτο που θελουν να κανουν οι περισσοτεροι..
    δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση.
    οι περισσοτεροι θελουν να πανε και για αυτο πανε.

    σημερα σε ρωτανε εαν θελεις να πας στρατο η οχι. εαν αρνηρθεις σου δινουν αναβολη και αν τους πεις οτι οταν πιασεις οπλο θα τους πυροβολησεις ολους μια χαρα περνεις την αναβολη. και ομως σημερα πανε οι περισσοτεροι νεοι γιατι θελουν να μαθουν πως θα προστατεψουν την οικογενεια τους και την πατριδα τους.

    να υπολογιζεις οτι παλιοτερα, πολλοι πολλοι περισσοτεροι θελαν να πανε στρατο.


    ΑΝΤΙΘΕΤΑ οι γυναικες ειναι αυτες που δεν θελουν να πανε στρατο και κυριως ολες οσες κοπτονται για τα φεμινοναζιστικα δικαιωματα τους
    για αυτο και ποτε τους δεν εχουν θιξει και απαιτησει το δικαιωμα τους στην υπερασπιση των παιδιων τους της οικογενεια τους του αντρα τους των προγονων τους της πατριδας τους.


    εγω εκανα ενα απλο ερωτημα στο 5ο σχολιο, καταλαβαινω γιατι δεν απαντηθηκε, δεν περιμενα κατι περισσοτερο για αυτο το εθεσα.
    ναι, υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που θελουν να ζουνε σε οργανωμενη κοινωνια και να απολαμβανουν τα οφελη απο αυτη την επιλογη τους αλλα να μην εχουν τις ιδιες υποχρεωσεις με τους υπολοιπους. σε αυτο περισσοτερες ειναι οι γυναικες.
    αλλα υπαρχουν και αρκετοι αντρες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Σωστό . Μεγάλη αδικία, όταν υπάρχει πλέον παντού ισότητα, οι άνδρες να τρώνε το πακέτο του στρατού μόνοι .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Σωστό . Μεγάλη αδικία, όταν υπάρχει πλέον παντού ισότητα, οι άνδρες να τρώνε το πακέτο του στρατού μόνοι .
    σε σοβαρα κρατη οπως η ελβετια πανε και αυτες στρατο και μαλιστα κανουν και συστηματικη μετεκπαιδευση για πολλα χρονια.
    τωρα το ελλαδισταν με τοσα προβληματα ειναι ειδικη περιπτωση. αυτο το κρατος επρεπε να εχει γινει αστακος οπως το ισραηλ

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    σε σοβαρα κρατη οπως η ελβετια πανε και αυτες στρατο και μαλιστα κανουν και συστηματικη μετεκπαιδευση για πολλα χρονια.
    τωρα το ελλαδισταν με τοσα προβληματα ειναι ειδικη περιπτωση. αυτο το κρατος επρεπε να εχει γινει αστακος οπως το ισραηλ
    Οι γυναίκες στο στρατό , παίρνουν όλους τους βαθμούς που είναι με αμοιβή, από δεκανέα και πάνω μέχρι υποστράτηγο . Δεν παίρνουν τον τσάμπα βαθμό του στρατιώτη .
    ΚΑτά τα άλλα ισότητα. Στους μισθούς και τις αμοιβές. Στο χαμαλίκι δεν υπάρχει καμία ισότητα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πήγα σε ψυχολόγο
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-2022, 13:07
  2. Δεν πήγα στρατό !!!!
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 21-11-2021, 09:55
  3. Πήγα σε ξεματιαστρα
    By Meli-meli in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 24-09-2021, 22:55
  4. πηγα.
    By IreneK_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2009, 08:44
  5. Πήγα σε ψυχολόγο!!
    By dolphin_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 70
    Last Post: 03-09-2008, 19:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •