Απώλεια συζύγου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2

    Απώλεια συζύγου.

    Καλημέρα.Πριν τέσσερις μήνες έχασα τον σύζυγό μου ξαφνικά μέσα σε λίγες μέρες.Είμασταν πολύ δεμένοι και εικοσιπέντε χρόνια μαζί.Δεν έχω να θυμάμαι παρά μόνο καλά από εκείνον.Οι αναμνήσεις σφάζουν σαν μαχαίρια.Το μόνο που με κρατάει είναι τα παιδιά.Ολα φαντάζουν ανουσια και κάθε γωνιά του σπιτιού μου τον θυμίζει...Πονάω πάρα πολύ.Απο τα φοιτητικά μας χρόνια μαζί.Μας ένωσαν πολλά πράγματα.Ώρες ώρες νομίζω θα ξυπνήσω και θα είναι ένας καλός εφιάλτης μόνο.Ειναι μέρες που ανέχονται απλά και άλλες που δεν βγαίνουν με τίποτα.Κουραδτηκα να παλεύω για την κάθε μέρα.Ποτέ δεν έχω ζήσει κάτι πιο επώδυνο....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Συλλυπητηρια. Ο χρονος λενε ειναι ο καλυτερος γιατρος. Εισαι πολυ νεα για να τα παρατησεις. Εχεις πραγματα να κανεις μπροστα σου. Να δεις τα παιδια σου να προοδευουν. Ισως καποια στιγμη γνωρισεις και κατι σε πιο προσωπικο επιπεδο. Δυστυχως παντα θα υπαρχει το αγκαθι της απωλειας του συζυγου. Με τον καιρο ευχομαι να ποναει λιγοτερο. Κουραγιο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τοσο καιρό δεν μπορούσα να μπω στο φόρουμ γιατί η μνήμη μου δεν με βοηθά και τόσο ώστε δεν μπορούσα να θυμηθώ τον κωδικό.Νομιζω πως όσο περνάει ο χρόνος νιώθω χειρότερα Το συνειδητοποιώ καλύτερα και ο πόνος γίνεται αφορητος.Το ίδιο και η απελπισία.Μας ένωσαν πολλές καταστάσεις και νιώθω πως δεν μπορεί να συνεχιστεί η ζωή χωρίς εκείνον.Με το ζόρι στέκομαι μόνο για τα παιδιά μου.Με δυσκολία βγάζω την κάθε μέρα....Δεν αντέχω στη σκέψη ότι δεν θα τον ξαναδώ με Δεν μπορώ να συμφιλιωθεί με το θάνατο του.Όταν πάω στον ψυχολόγο μετά είμαι λίγο καλύτερα αλλά όχι για πολύ.Δεν έχω καμία βοήθεια ούτε πρακτική ούτε συναισθηματική.Είχα μια ευτυχισμένη οικογένεια και τώρα νιώθω πως διαλύθηκε.Ειναι τόσο θλιβερά όλα...Λυπάμαι τα παιδιά μου.Το μικρό είναι μόνο 6 ετών και ήταν πολύ δεμένο με τον πατέρα του.Παλευω να μην πέσω στα αντικαταθλιπτικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    καλησπερα σε καμια περιπτωση μην πεσεις στα αντικαταθλιπτικα.εχω χασει κ εγω τον πατερα μου απο 19χρονων πεθανε νεος.1000 φορες να κανεις ψυχοθεραπεια και να μιλας για αυτο παρα τα χαπια.θα σε βοηθησει καλυτερα αυτο.επισης πλησιασε τον Χριστο την εκκλησια και εξομολογησου στον πνευματικο τον πονο που εχεις και κοινωνησε και θα δεις οτι θα εισαι πολυ καλυτερα.εγω αυτο εκανα και εχω βελτιωθει πολυ.

Similar Threads

  1. Παρελθόν συζύγου.
    By vickympou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 08-08-2019, 14:32
  2. Κατάθλιψη συζύγου;;;;
    By diana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2018, 21:17
  3. Προβλήματα με την οικογένεια του συζύγου
    By Yasmin79 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2016, 19:38
  4. Απόψεις για συμπεριφορά συζυγου
    By Sass in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2015, 01:22
  5. Κατάθλιψη συζύγου
    By nick9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2005, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •