Αντικαταθληπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262

    Αντικαταθληπτικα

    Παιδιά ξεκίνησα αντικαταθληπτικο είναι αλήθεια ότι στην αρχή σε κάνουν να νιώθεις χειρότερα??εξηγηστε μου λίγο η είμαι ο μόνος? Και ύστερα από ποσο καιρό φεύγουν τα συμπτώματα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Νιώθω χαλια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Ναι φίλε μου για περίπου 10 μέρες είχα και εγώ μια επιδείνωση των συμπτωμάτων...μην ανησυχείς σε λίγο καιρό θα αρχίσει να δρα το φάρμακο και θα δεις βελτίωση.

    Ωστόσο, μην επαναπαυεσαι μόνο σε αυτό. Προσπάθησε να βελτιώσεις και την ποιότητα ζωής σου αν η λήψη του γίνεται για άλλο εκτός από γενετικό λόγο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Παιδιά ξεκίνησα αντικαταθληπτικο είναι αλήθεια ότι στην αρχή σε κάνουν να νιώθεις χειρότερα??εξηγηστε μου λίγο η είμαι ο μόνος? Και ύστερα από ποσο καιρό φεύγουν τα συμπτώματα??
    Καλησπέρα.
    Εγώ πρώτη φορά παίρνω αγωγή κ ξεκίνησα πριν δύο μήνες.
    Ναι στην αρχή έχεις πιο άγχος.
    Κάθε φορά που θα αυξάνεις μέχρι να σταθεροποιηθείς στη δόση που πρέπει να πάρεις ίσως να έχεις κάτι αλλά όχι όπως στην αρχή.
    Εγώ μετά από δύο μήνες αγωγής είμαι αρκετά καλά μπορώ να πω.
    Πρεπει κ εσύ να έχεις θέληση να αλλάξεις κ κάποια πράγματα στην καθημερινότητα σου.
    Τι αγωγή ξεκίνησες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Εξαρτάται από το αντικαταθλιπτικό πάντως. Για τα SSRI γι'αυτό δίνουν συνήθως μαζί και ζαναξ τον πρώτο καιρό ιδίως αν η κατάθλιψη συνοδεύεται από αϋπνία. Τα αντικαταθλιπτικά χρειάζονται χρόνο για να δράσουν. Μην τα αλλάζεις πριν περάσουν τουλάχιστον δύο μήνες ή χωρίς να δοκιμάσεις αύξηση δόσης. Χρειάζεται παρακολούθηση από γιατρό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εξαρτάται από το αντικαταθλιπτικό πάντως. Για τα SSRI γι'αυτό δίνουν συνήθως μαζί και ζαναξ τον πρώτο καιρό ιδίως αν η κατάθλιψη συνοδεύεται από αϋπνία. Τα αντικαταθλιπτικά χρειάζονται χρόνο για να δράσουν. Μην τα αλλάζεις πριν περάσουν τουλάχιστον δύο μήνες ή χωρίς να δοκιμάσεις αύξηση δόσης. Χρειάζεται παρακολούθηση από γιατρό.
    οι γιατροί νοιάζονται για μας και μας αγαπούν....αλίμονο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είμαι 18η μέρα έναρξης αγωγής και νιώθω καλύτερα δεν μπορούσα πριν να σηκωθώ απ το κρεβάτι κάθε μέρα κρίσεις πανικού και πολλά άλλα έντονα σωματικά συμπτώματα μπορώ να πω ότι είμαι σε καλό δρόμο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    οι γιατροί νοιάζονται για μας και μας αγαπούν....αλίμονο
    Ο καθένας κρίνει με τις δικές του εμπειρίες και βιώματα. Δεν μίλησα για αγάπη αλλά μπορείς να συναντήσεις και αξιόλογους ανθρώπους και επιστήμονες. Δεν χρειάζεται να παίρνεις τα πάντα προσωπικά και να ειρωνευεσαι όποιον έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο καθένας κρίνει με τις δικές του εμπειρίες και βιώματα. Δεν μίλησα για αγάπη αλλά μπορείς να συναντήσεις και αξιόλογους ανθρώπους και επιστήμονες. Δεν χρειάζεται να παίρνεις τα πάντα προσωπικά και να ειρωνευεσαι όποιον έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου.
    αξιολογους δεν συναντας σημερα πολυ σπανιο.παλια ισως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by niaouris View Post
    αξιολογους δεν συναντας σημερα πολυ σπανιο.παλια ισως.
    Δεν ξέρω αν είναι σπάνιο ή έχει να κάνει με την επένδυση του καθενός μας στη θεραπεία. Εννοώ ότι εγώ σε μια δεκαετία έχω κάνει ψυχοθεραπεία σε δύο ψυχιάτρους -ψυχοθεραπευτες (και από τον πρώτο σταμάτησα ουσιαστικά γιατί δεν ήμουν έτοιμος, πάντως δεν είχε να κάνει με ανεπάρκεια του ψυχοθεραπευτή) ενώ ξέρω περιπτώσεις που κάνουν πρώτο ραντεβού με καμιά δεκαριά ψυχολόγους και δεν ξαναπατανε το πόδι τους. Βέβαια κι εγώ τους ψυχολόγους δεν τους εμπιστεύομαι. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λες αν ισχύει. Πιο παλιά ίσως να ήταν πιο δογματικοι. Ειδικά οι ψυχαναλυτές. Ούτε στην ψυχανάλυση πιστεύω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είμαι 18η μέρα έναρξης αγωγής και νιώθω καλύτερα δεν μπορούσα πριν να σηκωθώ απ το κρεβάτι κάθε μέρα κρίσεις πανικού και πολλά άλλα έντονα σωματικά συμπτώματα μπορώ να πω ότι είμαι σε καλό δρόμο...
    Μπράβο! Πολύ χάρηκα. Και εγώ την αγωγή δεν την γλυτώνω. Όχι τίποτα άλλο , αρχίζουν και με ψυλιαζονται οι γείτονες. Και δεν πάει άλλο έτσι.

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικα και βαρος!!!!!!
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 11-07-2023, 14:54
  2. δυσπεψια απο αντικαταθληπτικα
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 19-06-2020, 09:29
  3. Αντικαταθληπτικα κ έγκυμοσυνη
    By Fenaki1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 23
    Last Post: 16-08-2019, 00:23
  4. ΔΥΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ ΜΑΖΙ
    By STAI in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2019, 02:14
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •