Αυτοάνοση γαστρίτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898

    Αυτοάνοση γαστρίτιδα

    Μετά από άπειρες εξετάσεις καταλήξαμε στο γεγονός ότι έχω αυτοάνοση γαστρίτιδα.Δεν εχω πάει ακόμα στον γιατρό να μου πει τι και πως, διάβασε τις εξετάσεις μου διαδικτυακα.Εχει κανεις αναλογο θέμα; Θέλει ειδική διατροφή;θελει φάρμακα; επίσης παιζει να το έπαθα απο το πολυ άγχος;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    επαθα αυτοανοση εγκεφαλιτιδα το 06/2020, νοσηλευτηκα στο Υγεια , με παρακολουθησε ενας πολυ καλος νευρολογος , και ειχε την ειλικρινεια να μου πει οτι δεν ξερει ακομη η επιστημη απο τι προκαλουνται τα αυτοανοσα ...εξεδηλωθη με μονοφασικη επιληπτικη κριση ( απαξ ).και παιρνω εκτοτε αντιεπιληπτηκα που ' πιστευεται ' οτι κανουν δουλεια ..............υπαρχουν διαφορα αυτοανοσα .....υπαρχει μεγαλη πιθανοτης να φταιει το στρεςς, γιατι ειχα παθει το 2003 ψωριαση ( επισαης αυτοανοσο ) απο το πολυ στρεςς της δουλειας μου ....μολις περασε το στρεςς, εφυγε κι η ψωριαση ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Κι εγώ έχω δερματολογικό (ψωριασικου τύπου αλλοίωση) που όταν παίρνω αντικαταθλιπτικό περνάει. Το στρες δυστυχώς ευθύνεται για πολλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αγορια κ εγω εχω ένα δερματολόγικο που ευθύνεται το άγχος αλλα θέλω πληροφορίες για γαστρίτιδα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Αυτοανοση γαστριτιδα ,πρώτη φορά το ακούω!
    Αυτοανοσο νόσημα, είναι όταν το ανοσοποητικο μας για κάποιο λόγο επιτίθεται σε κάποιο όργανο του οργανισμού μας ,και διαταραζει την λειτουργικότητα του .
    Αυτό το αυτοανοσο που περιγράφεις, σημαίνει ότι το ανοσοποιητικο σου για κάποιο λόγο, επιτίθεται στην επένδυση του στομάχου σου , και σου προξενεί συμπτώματα γαστριτιδας.
    Συνήθως όταν έχεις αυτοανοσο ,έχεις και αυξημένους δείκτες φλεγμονής όπως ΤΚΕ καιCRP.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Αυτοανοση γαστριτιδα ,πρώτη φορά το ακούω!
    Αυτοανοσο νόσημα, είναι όταν το ανοσοποητικο μας για κάποιο λόγο επιτίθεται σε κάποιο όργανο του οργανισμού μας ,και διαταραζει την λειτουργικότητα του .
    Αυτό το αυτοανοσο που περιγράφεις, σημαίνει ότι το ανοσοποιητικο σου για κάποιο λόγο, επιτίθεται στην επένδυση του στομάχου σου , και σου προξενεί συμπτώματα γαστριτιδας.
    Συνήθως όταν έχεις αυτοανοσο ,έχεις και αυξημένους δείκτες φλεγμονής όπως ΤΚΕ καιCRP.
    Και εγω αυτον τον ορισμό ξέρω για τα αυτοανοσα...Τωρα λεπτομέρειες θα μάθω σε λιγες μερες που θα παω να με δει ..Κατι για βιοψία μου είπαν που δεν έκανα κατα τη γαστροσκόπηση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    για τα αυτοανοσα , ως παθων , ειναι πολλα αγνωστα , η αιτια ας πουμε , το γιατι ........νοσοκομειακος γιατρος καλος μα παρακολουθει ......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Τι συμπτώματα έχεις με τη γαστρίτιδα;είμαι 1 μήνα αγωγής με αντικαταθλ.κ ζαλίζομαι κ ανακατεύομαι όλη μέρα κ νίωθω γαστρικά υγρά ίσως θα πρέπει ν πάω κ εγώ σε γαστρεντερολόγο να το πώ αλλά φοβάμαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Τι συμπτώματα έχεις με τη γαστρίτιδα;είμαι 1 μήνα αγωγής με αντικαταθλ.κ ζαλίζομαι κ ανακατεύομαι όλη μέρα κ νίωθω γαστρικά υγρά ίσως θα πρέπει ν πάω κ εγώ σε γαστρεντερολόγο να το πώ αλλά φοβάμαι
    Ειχα πονο στο στομαχι,εμετους και εχασα 17 κιλα μεσα σε 3 μηνες.Επισης φουσκωματα παλινδρομησεις,μειωμενη όρεξη για φαγητο και ενω πεινούσα χορταινα με μια μπουκια.Αυτα τα συμπτώματα είχα εγω.Δε θελει μονο γαστρεντερολογο.γιατι και εγω που πηγα δε μου βρήκε κατι και βρέθηκε με εξετάσεις αιματος ενα αντισωμα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1
    Ψάχνω 2 χρόνια Έλληνα με αυτοάνοση Εγκεφαλιτιδα. Διαγνώστηκα το 2021.θες να πούμε το πόνο μας;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Πως στο διέγνωσε αυτό? Παιδεύομαι μήνες με πόνο όταν καταπίνω. Με χαπια για το στομάχι και επιμονή ένιωσα καλύτερα για κάποιους μήνες και πάλι τα ίδια τώρα. Βέβαια έχω πάλι τρελό άγχος. Υποφέρω. Έφτασα σε σημείο να πίνω νερό και να πονάω. Φοβάμαι για καρκίνο οισοφάγου. Έχω κάνει γαστροσκοπηση πριν 3 χρόνια. Και ήταν καθαρή αλλά εγώ φοβάμαι. Ο γιατρός επιμένει να μην μου κάνει άλλη.

Similar Threads

  1. Γαστριτιδα
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 13-01-2021, 07:17
  2. ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ Η ΑΓΧΟΣ
    By rania86 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 24-01-2020, 09:12
  3. Γαστρίτιδα κ Διαφραγματοκήλη
    By maria2016 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2016, 02:54
  4. γαστρίτιδα
    By high focus in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 02-01-2013, 20:20
  5. Γαστρίτιδα
    By desperate_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 27
    Last Post: 15-06-2011, 12:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •