Κρίσεις πανικου- Γαδ-σος βοηθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Το ξέρω είναι παλούκι η Γαδ και οι κρίσεις πανικού και η αρρωστοφοβια. .


    αλλο ειναι η αρρωστοφοβια , μια τελειως διαφορετικη ασθενεια .......το μελος που βοηθουσα το 2014 πεταγοταν στον υπνο του ( και κατα την διαρκεθια της μερας ), καθιδρος , 140 παλμους , κριση πανικου , και δεν ειχε αρρωστοφοβια , ουτε κτθλψη ....ταχεις μπερδεψει λιγο στο μυαλο σου ....μαλλον λογω αρρωστοφοβιας υποθετω .....τωρα δεν ξερω , μην κανω και τον γιατρο, γιατι δεν εχω ουτε αρρωστοφοβια , ουτε κρισεις πανικου , απλη χρονια κτθλψη εχω ,και αγχος ...οτι θυμαμαι απο το πασχον μελος γραφω ..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Θα προσπαθήσω εάν έχω τα χρηματα να πάω στον ψυχίατρο μου την επόμενη εβδομάδα και άμα του πω ίσως μου αλλάξει αγωγή.
    Όσο αφορά τα νοσοκομεία μπορώ να πάω έτσι; Θα με δεχτούν;
    Είναι που απομονωνομαι και λόγω Γαδ και λόγω κοβιντ, δεν έχω κοπέλα και έχω χαθεί με τους φίλους μου.
    Για περπάτημα πάω, θα προσπαθήσω να το αυξήσω.
    Όλη την. Ημέρα σκέφτομαι και σκέφτομαι, κυρίως το ότι είμαι άνεργος, ότι δν βλέπω καλό μέλλον και για την υγεία μου και φυσικά αλλά πολλά που με προβληματίζουν.
    Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα μήπως θέλει ραντεβού στο νοσοκομείο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Πάθαινα χρόνια κρίσεις πανικού και έχω βρεθεί και στο νοσοκομείο
    Πολλές φορές δεν ήθελα να βγω από το σπίτι γιατί φοβόμουν μην μου συμβεί κάτι
    Έκανα πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία και το δούλεψα και προσωπικά για να φτάσω σε ένα σημείο να μην παθαίνω
    Βέβαια αν στρεσαριστω πολύ μπορεί να πάθω καμία ελαφριά αλλά έχω μάθει να τις διαχειρίζομαι
    Και παίρνω και χαπια

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Γεια σου και παλι φιλε,
    οσον αφορα το ζαναξ, πηρα για 1,5 μηνα, αυτα μετα απο 3 μηνες κανουν μια εξαρτηση αν δεν το εχεις υποψη και κοβοντε πιο δυσκολα μετα, και οι γιατροι το δινουν ως προσωρινο μετρο, εγω επερνα 0,5 αλλα αυτα τα κανονιζεις με γιατρο, γιατι αλλιως πιανει το καθενα κλπ.

    Τωρα οσον αφορα τις σκεψεις, σιγουρα αν σκεφτεσε ολη μερα τα προβληματα ανατροφοδοτεις το αγχος, θα ελεγα επικεντρωσου στα βασικα που εχεις αναγκη τωρα τα υπολοιπα προβληματα σιγα σιγα, προσθεσε θετικα πραγματα στη ζωη σου οπως λενε και οι φιλοι ακομα και μικρα πραγματα θελει υπομονη, προσπαθεια, ισως και φαρμακα αναλογα αν δεν γινετε αλλιως.
    Δεν ξέρω πως να διώξω τις αρνητικές σκέψεις που μου φέρνουν άγχος.
    Έχεις δίκιο πρέπει ν επικεντρωθώ στα βασικά αλλά δεν γίνεται μου σκάνε όλα μαζί.
    Φάρμακα παίρνω ένα χρόνο ,αλλά νομίζω δεν θα με βοηθήσουν άλλο.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν πεφτεις σε κτθλψη, ειναι μια τελειως διαφορετικη ασθενεια , δεν εχει βρεθει ακομη το αιτιο της .....
    Από μόνιμη στεναχώρια δεν πέφτεις;
    Μακάρι να έχεις δίκιο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα μήπως θέλει ραντεβού στο νοσοκομείο.
    Σε κανονικό νοσοκομείο η ψυχιατρική κλινική εννοείς;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Πάθαινα χρόνια κρίσεις πανικού και έχω βρεθεί και στο νοσοκομείο
    Πολλές φορές δεν ήθελα να βγω από το σπίτι γιατί φοβόμουν μην μου συμβεί κάτι
    Έκανα πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία και το δούλεψα και προσωπικά για να φτάσω σε ένα σημείο να μην παθαίνω
    Βέβαια αν στρεσαριστω πολύ μπορεί να πάθω καμία ελαφριά αλλά έχω μάθει να τις διαχειρίζομαι
    Και παίρνω και χαπια
    Και εγω τα ίδια πολλές φορές αποφεύγω να βγαίνω έξω από το σπίτι.
    Σε βοήθησε η ψυχοθεραπεία δλδ;
    Τι χάπια παίρνεις αν επιτρέπεται;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγω είμαι 1 μήνα αγωγής κ 5η μέρα που έχω πάει στο ολόκληρο χάπι,είχα 1 μήνα αναρρωτική απο ψυχ στη δουλειά μου ήμουν αρκετά καλά ξεκίνησα δουλειά τ 1η μέρα οκ τ δεύτερη τάση λιποθυμίας πάλι ζαλάδες πάλι στο σημείο 0 πρίν την αγωγή είχα μεγάλη σωματική κατάπτωση κτλπ.έχω αγχωθεί δεν ξέρω τι θα κάνω επίσης έχω κ αρρωστοφοβία κ αντε πάλι οι σκέψεις μην έχω κάτι παθολογικό.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Δεν ξέρω πως να διώξω τις αρνητικές σκέψεις που μου φέρνουν άγχος.
    Έχεις δίκιο πρέπει ν επικεντρωθώ στα βασικά αλλά δεν γίνεται μου σκάνε όλα μαζί.
    Φάρμακα παίρνω ένα χρόνο ,αλλά νομίζω δεν θα με βοηθήσουν άλλο.
    Καλησπέρα φίλε, καταρχην αναγνωριζεις οτι κανεις αρνητικες σκεψεις και οτι σε επηρεαζει, αυτο ειναι καλο, με ενα ψυχολογο αν ειναι καλος θα σε βοηθουσε στο τροπο που σκεφτεσαι, να εξετασεις με λογικη τις σκεψεις και πως αισθανεσαι.
    Απο την εμπερια μου ξερω οτι οι αρνητικες σκεψεις ειτε υπερβαλουμε ειτε σε πραγματικα προβληματα ανατροφοδοτουν το αγχος, θελει διαχειρηση οτι και αν συμβαινει, φυσικα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, ομως πιστευω οτι σε ενα βαθμο ισχυει γενικα.
    Επισης δεν αλλαζει ευκολα απο την μια μερα στην αλλη, θελει λιγο διαστημα για να υπαρχει βελτιωση. Παλαιοτερα πως το ειχες ξεπερασει; Παιρνεις ενα χρονο και ζαναξ;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σε κανονικό νοσοκομείο η ψυχιατρική κλινική εννοείς;
    Κανονικό νοσοκομείο. Λογικά έχουν όλες τις ειδικότητες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Εγω είμαι 1 μήνα αγωγής κ 5η μέρα που έχω πάει στο ολόκληρο χάπι,είχα 1 μήνα αναρρωτική απο ψυχ στη δουλειά μου ήμουν αρκετά καλά ξεκίνησα δουλειά τ 1η μέρα οκ τ δεύτερη τάση λιποθυμίας πάλι ζαλάδες πάλι στο σημείο 0 πρίν την αγωγή είχα μεγάλη σωματική κατάπτωση κτλπ.έχω αγχωθεί δεν ξέρω τι θα κάνω επίσης έχω κ αρρωστοφοβία κ αντε πάλι οι σκέψεις μην έχω κάτι παθολογικό.
    Και εγώ μια από τα ίδια...τι χάπι παίρνεις αν επιτρέπεται; Τι αγωγή; Και τι σου είπε ο ψυχίατρος;
    Ένας από τους λόγους που έχω άγχος είναι κ επειδή δεν έχω δουλειά η μπορεί να είναι λόγω Γαδ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Καλησπέρα φίλε, καταρχην αναγνωριζεις οτι κανεις αρνητικες σκεψεις και οτι σε επηρεαζει, αυτο ειναι καλο, με ενα ψυχολογο αν ειναι καλος θα σε βοηθουσε στο τροπο που σκεφτεσαι, να εξετασεις με λογικη τις σκεψεις και πως αισθανεσαι.
    Απο την εμπερια μου ξερω οτι οι αρνητικες σκεψεις ειτε υπερβαλουμε ειτε σε πραγματικα προβληματα ανατροφοδοτουν το αγχος, θελει διαχειρηση οτι και αν συμβαινει, φυσικα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, ομως πιστευω οτι σε ενα βαθμο ισχυει γενικα.
    Επισης δεν αλλαζει ευκολα απο την μια μερα στην αλλη, θελει λιγο διαστημα για να υπαρχει βελτιωση. Παλαιοτερα πως το ειχες ξεπερασει; Παιρνεις ενα χρονο και ζαναξ;
    Καλησπέρα φίλε ναι ένα χρόνο παίρνω ζαναξ.
    Παλαιότερα το είχα ξεπεράσει γιατί ήταν και τα οικονομικά καλύτερα και όλα...είχα χόμπι δν είχα απομακρυνθεί από φίλους και επίσης είχα ερωτευτει κ μια κοπέλα με την οποία είχα κάνει σχέση και με βοήθησε όλο αυτό.
    Τώρα κοπέλα ούτε για δείγμα λόγω κοβιντ επειδή φοβάμαι μην κολλήσω και λόγω του πανικού κ τ αγχους, δουλειά ούτε για πλάκα, βκαι βέβαια δεν έχω ούτε πτυχίο και τριανταρησα.
    Να πω επίσης πως κυρίως τα βράδια εδώ κ ένα μήνα πέφτω τα βράδια πέφτω ψυχολογικά.
    Όλα αυτά μαζεύονται...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Εγώ παίρνω ζολοφτ 1 μήνα είχα μεγάλη αναρρωτική απ τη δουλειά μου με το που ξεκίνησα τώρα δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα κ δουλεύω κ τηλεργασία πάλι ζαλίζομαι όλη μέρα ναυτία δεν ξέρω τι είναι τι αρρωστοφοβία πάλι,αγχώνομαι κ πως θ βγάλω τη δουλειά ενώ δεν έχω δύναμη

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Εγώ παίρνω ζολοφτ 1 μήνα είχα μεγάλη αναρρωτική απ τη δουλειά μου με το που ξεκίνησα τώρα δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα κ δουλεύω κ τηλεργασία πάλι ζαλίζομαι όλη μέρα ναυτία δεν ξέρω τι είναι τι αρρωστοφοβία πάλι,αγχώνομαι κ πως θ βγάλω τη δουλειά ενώ δεν έχω δύναμη
    Αρα μόλις άρχισες την αγωγή, άρα θες κάποιο διάστημα να δράσει, κάνε υπομονή .
    Ναυτία είχες και πριν το ζολοφτ;
    Κ εγώ. Νιώθω λίγο ζάλη μέρες μέρες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Πάθαινα χρόνια κρίσεις πανικού και έχω βρεθεί και στο νοσοκομείο
    Πολλές φορές δεν ήθελα να βγω από το σπίτι γιατί φοβόμουν μην μου συμβεί κάτι
    Έκανα πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία και το δούλεψα και προσωπικά για να φτάσω σε ένα σημείο να μην παθαίνω
    Βέβαια αν στρεσαριστω πολύ μπορεί να πάθω καμία ελαφριά αλλά έχω μάθει να τις διαχειρίζομαι
    Και παίρνω και χαπια
    Χαίρομαι που διαβάζω πως γίνεσαι καλά. Είναι δύσκολη κατασταση

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού-Βοήθεια!!
    By anela in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2019, 21:52
  2. Κρίσεις Πανικού/Αγχώδη Διαταραχή: θα ήθελα τη βοήθειά σας
    By Saerwen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 60
    Last Post: 29-05-2015, 19:28
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By fterwto in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-04-2011, 20:51
  5. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 11:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •