Κρίσεις πανικου- Γαδ-σος βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898

    Κρίσεις πανικου- Γαδ-σος βοηθεια

    Γεια σας, με λένε "player" κ είμαι τριάντα χρόνων, πήρα το θάρρος να γράψω το πρόβλημα μου, καθώς διάβαζα κατά καιρούς το φόρουμ.

    Λίγο πριν λήξει το περσινό λοκνταουν ξαφνικά ένιωσα τρόμο και πανικό, ήταν μια περίοδο πίεσης για μενα λόγω της Κλεισούρας κ λόγω υγείας δικών μου ανθρώπων και λόγω ανεργίας φυσικα , όλο αυτό με έφερε στα όρια μου απ' ότι φαίνεται και ξαφνικά "έσκασε" ο οργανισμός μου και άρχισα με αρρωστοφοβια και έντονο στρες, έτσι πήρα την απόφαση να επισκεφθώ έναν ψυχίατρο.

    Πήγα στον ψυχίατρο λίγο πριν το καλοκαίρι και μου έδωσε ζαναξ και epimat να πίνω, ωστόσο δεν με βοήθησε ιδιαίτερα και έτσι μια μέρα που καθόμουν μέσα στις σκέψεις μου φοβούμενος για το μέλλον μου, με έπιασε ταχυκαρδία κ ξαφνικά δύσπνοια ,θολούρα κ.λ.π κ νόμιζα ότι θα πεθάνω από καρδιά , το αποτέλεσμα ήταν ότι τελικά έπαθα την πρώτη κρίση πανικού και από τότε με κυνηγάει, οπουδήποτε και αν πάω αγχώνομαι κ αρχίζει να ανεβαίνουν οι παλμοί κ πάει να με πιάσει κρίση. Είτε μπαίνω σε λεωφορείο, είτε στο αμάξι, είτε άμα μιλήσω κάπου, ακόμα κ απλά πράγματα με αγχωνουν κ πάει να με πιάσει πανικός. Δεν ξέρω τι να κάνω και που να απευθυνθώ.

    Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να δουλέψω κ να βρω δουλειά, να απομακρυνθω από φίλους και βέβαια κοπέλα ούτε για αστείο....και λόγω κοβιντ βέβαια επειδή τν φοβάμαι....

    Να σημειώσω πως κάποια στιγμή όταν θα έχω λεφτά θα πάω στον ψυχίατρο.

    Επίσης, να πω ότι παλαιότερα είχα κατάθλιψη,Γαδ, αρρωστοφοβια αλλά τα είχα ξεπερασει.

    Θέλω την βοήθεια σας, πως μπορώ να το ξεπερασω; Πώς θα σταματήσουν οι κρίσεις; Πώς ξεπεράσατε εσείς την Γαδ;

    Οποιοσδήποτε ,έχει κάτι να μου πει θα ήταν τεράστια βοήθεια για μένα, είμαι σε ένα αδιέξοδο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μιλαγα με πμ. με ενα μελος που ειχε τα ιδια ( μολεγε τον πονο του ) , πηγαινε σε 2 ψυχιατρους ( εμενε σε νησι , ειχε οικ.ανεση ) , επαιρνε ισχυρα αντιψυχωτικα , οχι ζαναξ , και σενα χρονο του περασαν ολα ,. δεν θυμαμαι λεπτομερειες γιατι ηταν το 2014 .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αν δεν την παλεύεις και νιώθεις αυτά που αναφέρεις σε καθημερινή βάση πήγαινε στον ψυχίατρο.
    Ίσως με κάποια αγωγή να ανακουφιστείς σε σημαντικο βαθμό .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μιλαγα με πμ. με ενα μελος που ειχε τα ιδια ( μολεγε τον πονο του ) , πηγαινε σε 2 ψυχιατρους ( εμενε σε νησι , ειχε οικ.ανεση ) , επαιρνε ισχυρα αντιψυχωτικα , οχι ζαναξ , και σενα χρονο του περασαν ολα ,. δεν θυμαμαι λεπτομερειες γιατι ηταν το 2014 .....
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Και εγώ παίρνω αντιψυχωτικά το επιματ και έχει περάσει ένας χρόνος αλλά δυστυχώς δεν μου έχει περάσει. Κάθε μέρα που περνάει νιώθω μια αρνητικοτητα. Είμαι σχεδόν στα ίδια με πέρυσι που το είχα πάθει η βελτίωση είναι μηδαμινή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Αν δεν την παλεύεις και νιώθεις αυτά που αναφέρεις σε καθημερινή βάση πήγαινε στον ψυχίατρο.
    Ίσως με κάποια αγωγή να ανακουφιστείς σε σημαντικο βαθμό .
    Είχα πάει σε ψυχίατρο αλλά μετά από ένα χρόνο με την αγωγή δεν βλέπω βελτίωση δυστυχώς. Θα ξαναπάω βέβαια όταν έχω την οικονομική δυνατότητα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το πρώτο είναι αυτό που λες, ότι δηλαδή εφόσον δεν ανταποκρινεσαι στην αγωγή ίσως χρειάζεται άλλο φάρμακο (αντικαταθλιπτικό με ένδειξη για στρες παραδείγματος χάριν). Σε νοσοκομείο δεν μπορείς να πας που είναι δωρεάν; Επειδή κι εγώ έχω πάρει αγωγή στο παρελθόν για ΓΑΔ είναι δύσκολο να αντιμετωπισθεί, χρειάζεται συνδυασμός αγωγής, ψυχοθεραπείας και γενικά να το δεις πιο ολιστικά, να εντάξεις άσκηση στη ζωή σου, πράγματα που σου αρέσουν χωρίς να κοστίζουν αφού υπάρχει οικονομική δυσχέρεια. Άρχισε να γράφεις αυτά που σκέφτεσαι, συνήθως ο νους είναι υπερπαραγωγικος στη ΓΑΔ και γράφοντας τις σκέψεις εκτονώνονται, γράψε κάποια πράγματα που θα ήθελες να κάνεις μες στη μέρα, απλά πράγματα, ακόμη και δουλειές του σπιτιού, περπάτημα, διάβασμα βιβλίου κλπ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Και εγώ παίρνω αντιψυχωτικά το επιματ και έχει περάσει ένας χρόνος αλλά δυστυχώς δεν μου έχει περάσει. Κάθε μέρα που περνάει νιώθω μια αρνητικοτητα. Είμαι σχεδόν στα ίδια με πέρυσι που το είχα πάθει η βελτίωση είναι μηδαμινή.
    παρακαλω , το μελος αυτο πηγαινε σε μια διευθυντρια ψυχιατρο, εκανε και συνεδριες μεσω ιντερνετ, περασε πολλα δηλαδη .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα και απο μενα, Πριν 2-3 μηνες που μου ειχε ξαναεμφανιστει αγχος, πηρα για 1-1,5 μηνα βιταμινη Β12 δεν ειχα τρομερη ελλειψη, ειχα 250, αλλα με βοηθησε αρκετα μαζι με ζαναξ. Μου το ειχε προτεινει ψυχιατρος και μαλιστα δινουν και σε ενεσεις αν χρειαστει, βεβαια ειναι αναλογα τον ανθρωπο σε αλλον μπορει να βοηθαει σε αλλον οχι, απλα το λεω μπορεις να ρωτησεις και ψυχιατρο σχετικα αν ειναι να παρεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτο που ειπαν τα παιδια πρεπει να το αντιμετωπισεισ ολιστικα περπατημα βιταμινεσ ψυχοθεραπεια αγωγη σωστη κλπ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το πρώτο είναι αυτό που λες, ότι δηλαδή εφόσον δεν ανταποκρινεσαι στην αγωγή ίσως χρειάζεται άλλο φάρμακο (αντικαταθλιπτικό με ένδειξη για στρες παραδείγματος χάριν). Σε νοσοκομείο δεν μπορείς να πας που είναι δωρεάν; Επειδή κι εγώ έχω πάρει αγωγή στο παρελθόν για ΓΑΔ είναι δύσκολο να αντιμετωπισθεί, χρειάζεται συνδυασμός αγωγής, ψυχοθεραπείας και γενικά να το δεις πιο ολιστικά, να εντάξεις άσκηση στη ζωή σου, πράγματα που σου αρέσουν χωρίς να κοστίζουν αφού υπάρχει οικονομική δυσχέρεια. Άρχισε να γράφεις αυτά που σκέφτεσαι, συνήθως ο νους είναι υπερπαραγωγικος στη ΓΑΔ και γράφοντας τις σκέψεις εκτονώνονται, γράψε κάποια πράγματα που θα ήθελες να κάνεις μες στη μέρα, απλά πράγματα, ακόμη και δουλειές του σπιτιού, περπάτημα, διάβασμα βιβλίου κλπ
    Θα προσπαθήσω εάν έχω τα χρηματα να πάω στον ψυχίατρο μου την επόμενη εβδομάδα και άμα του πω ίσως μου αλλάξει αγωγή.
    Όσο αφορά τα νοσοκομεία μπορώ να πάω έτσι; Θα με δεχτούν;
    Είναι που απομονωνομαι και λόγω Γαδ και λόγω κοβιντ, δεν έχω κοπέλα και έχω χαθεί με τους φίλους μου.
    Για περπάτημα πάω, θα προσπαθήσω να το αυξήσω.
    Όλη την. Ημέρα σκέφτομαι και σκέφτομαι, κυρίως το ότι είμαι άνεργος, ότι δν βλέπω καλό μέλλον και για την υγεία μου και φυσικά αλλά πολλά που με προβληματίζουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    παρακαλω , το μελος αυτο πηγαινε σε μια διευθυντρια ψυχιατρο, εκανε και συνεδριες μεσω ιντερνετ, περασε πολλα δηλαδη .....
    Το ξέρω είναι παλούκι η Γαδ και οι κρίσεις πανικού και η αρρωστοφοβια. Εγώ τώρα ένα χρόνο τραβάω τα πάνδεινα.
    Φοβάμαι μην πέσω κ σε κατάθλιψη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Καλησπερα και απο μενα, Πριν 2-3 μηνες που μου ειχε ξαναεμφανιστει αγχος, πηρα για 1-1,5 μηνα βιταμινη Β12 δεν ειχα τρομερη ελλειψη, ειχα 250, αλλα με βοηθησε αρκετα μαζι με ζαναξ. Μου το ειχε προτεινει ψυχιατρος και μαλιστα δινουν και σε ενεσεις αν χρειαστει, βεβαια ειναι αναλογα τον ανθρωπο σε αλλον μπορει να βοηθαει σε αλλον οχι, απλα το λεω μπορεις να ρωτησεις και ψυχιατρο σχετικα αν ειναι να παρεις.
    Το ξαναξ το έκοψες; Παίρνεις ακόμη; Και αν ναι παίρνεις όλη την ημέρα; Σε τι δοσολογία;.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτο που ειπαν τα παιδια πρεπει να το αντιμετωπισεισ ολιστικα περπατημα βιταμινεσ ψυχοθεραπεια αγωγη σωστη κλπ
    Θα προσπαθήσω και για ψυχοθεραπεία εάν έχω τα λεφτά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Γεια σου και παλι φιλε,
    οσον αφορα το ζαναξ, πηρα για 1,5 μηνα, αυτα μετα απο 3 μηνες κανουν μια εξαρτηση αν δεν το εχεις υποψη και κοβοντε πιο δυσκολα μετα, και οι γιατροι το δινουν ως προσωρινο μετρο, εγω επερνα 0,5 αλλα αυτα τα κανονιζεις με γιατρο, γιατι αλλιως πιανει το καθενα κλπ.

    Τωρα οσον αφορα τις σκεψεις, σιγουρα αν σκεφτεσε ολη μερα τα προβληματα ανατροφοδοτεις το αγχος, θα ελεγα επικεντρωσου στα βασικα που εχεις αναγκη τωρα τα υπολοιπα προβληματα σιγα σιγα, προσθεσε θετικα πραγματα στη ζωη σου οπως λενε και οι φιλοι ακομα και μικρα πραγματα θελει υπομονη, προσπαθεια, ισως και φαρμακα αναλογα αν δεν γινετε αλλιως.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Φοβάμαι μην πέσω κ σε κατάθλιψη.

    δεν πεφτεις σε κτθλψη, ειναι μια τελειως διαφορετικη ασθενεια , δεν εχει βρεθει ακομη το αιτιο της .....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού-Βοήθεια!!
    By anela in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2019, 22:52
  2. Κρίσεις Πανικού/Αγχώδη Διαταραχή: θα ήθελα τη βοήθειά σας
    By Saerwen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 60
    Last Post: 29-05-2015, 20:28
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 11:42
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By fterwto in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 29-04-2011, 21:51
  5. Ξαφνικες Κρισεις Πανικου . Βοηθεια !
    By skorpios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-05-2009, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •