Αλλαγή σπιτιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363

    Αλλαγή σπιτιού

    Σε λίγες μέρες πηγαίνω σε άλλο σπίτι και φοβάμαι ότι με την αλλαγή περιβάλλοντος θα έχω αρνητικές σκέψεις και κακή ψυχολογία τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ. Τώρα είμαι στο σπίτι που μεγάλωσα και αυτή η αλλαγή ίσως με επηρεάσει. Το θετικό σε όλο αυτό είναι ότι θα μπορώ να βγαίνω πιο εύκολα για βόλτα και καφέ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δυστυχως αυτο υπαρχει και λεγεται ιδρυματοποιηση , το παθαινουν ανθρωποι με ψυχολογικα προβληματα , η και χωρις , εγω δεν μπορω να παω στο σπιτι μου που ειναι κοντα στο πατρικο, εχω ιδρυματοποπιηθει στο πατρικο, που ειναι δυο διαμερισματα ενωμενα , κι εγω μενω στην μια πτερυγα , εχω και το παραδειγμα ενος πατερα φιλου μου , πολυ κοντινου , που ειχε μεινει 10 χρονια φυλακη στον Κορυδαλλο, με πολυ καλες συνθηκες , σκληρου συνταγματαρχη που συμμετειχε στο πραξικοπημα του 1967 , κι ομως οταν αποφυλακιστηκε , εκανε 6 μηνες να παει στον φουρνο για ψωμι, φοβοταν ταυτοκινητα κλπ. τα φοβοταν ολα , ( εχει πεθανει τωρα ).......

    και για να το παω παραπερα , οταν μας εκραξαν που οι ευρωπαοι ( το 1989 ) , για τις συνηθηκες κρατησης-θεραπειας για την Λερο, ανοιξαν τις πορτες , αλλα κανεις δεν ηθελε να φυγει .........ειχαν ολοι ιδρυματοποειθει σε αθλιες συνθηκες .....ειναι φοβερος εχθρος και υπουλος εχθρος η ιδρυματοποιηση .......
    Last edited by Macgyver; 10-04-2022 at 00:28.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Σπίτι μου είμαι πιο χαλαρός μου φεύγουν οι σκέψεις, σε άλλο χώρο φοβάμαι ότι θα είναι δύσκολα. Τώρα τι είναι αυτό το ιδρυματοτετοιο δεν ξέρω θα το γκουγκλαρο να μαθω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Τό θετικό είναι ότι επιτέλους θα μείνεις μονος σου μακριά από γονείς ευκαιρία να ανεξαρτητοποιηθεις και να αναλάβεις ευθύνες ως ενηλικας μακριά από τή γονεϊκή φωλιά!
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε λίγες μέρες πηγαίνω σε άλλο σπίτι και φοβάμαι ότι με την αλλαγή περιβάλλοντος θα έχω αρνητικές σκέψεις και κακή ψυχολογία τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστώ. Τώρα είμαι στο σπίτι που μεγάλωσα και αυτή η αλλαγή ίσως με επηρεάσει. Το θετικό σε όλο αυτό είναι ότι θα μπορώ να βγαίνω πιο εύκολα για βόλτα και καφέ!
    Αν σκέφτεσαι ότι δεν θα τά καταφέρεις αυτό θα γίνει... θα γυρίσεις πίσω, προσπαθησε θετικά να το δείς και όλα θα πάνε καλά.
    Νέα αρχή, νέα ζωή!!!

    Εγώ πάλι δεν την παλεύω καθόλου να πηγαίνω στο πατρικό... τό πολύ δύο μέρες...

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Καθε χώρος εκπληρώνει εναν σκοπό μια ανάγκη μας. Αν δεν συντρεχει λόγος γιατι να μετακομίσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Τό θετικό είναι ότι επιτέλους θα μείνεις μονος σου μακριά από γονείς ευκαιρία να ανεξαρτητοποιηθεις και να αναλάβεις ευθύνες ως ενηλικας μακριά από τή γονεϊκή φωλιά!Αν σκέφτεσαι ότι δεν θα τά καταφέρεις αυτό θα γίνει... θα γυρίσεις πίσω, προσπαθησε θετικά να το δείς και όλα θα πάνε καλά.
    Νέα αρχή, νέα ζωή!!!

    Εγώ πάλι δεν την παλεύω καθόλου να πηγαίνω στο πατρικό... τό πολύ δύο μέρες...
    Δεν είναι έτσι οικογενειακός θα μετακομίσουμε

Similar Threads

  1. Replies: 19
    Last Post: 26-04-2015, 21:23
  2. Η ασφαλεια του σπιτιου
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 06-03-2013, 10:22
  3. ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ!!!
    By ria_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 56
    Last Post: 08-02-2011, 18:39
  4. Φαγητό εκτός σπιτιού...κάθε φορά το ίδιο άγχος...
    By dolphin_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 17
    Last Post: 22-12-2009, 17:53
  5. Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ??
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 149
    Last Post: 17-11-2007, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •