Εμμονές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Εμμονές

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29

    Εμμονές

    Εμμονη με απόκτηση συγκεκριμενων υλικών αγαθών, εμμονη με ανθρώπους κατά καιρους, εμμονη με ιδέες (αλλαγή οπτικής ανά διαστήματα), εμμονη με καθημερινές ιεροτελεστίες / συνήθειες.
    Παράλληλα με τις εμμονές παίζει και η τελειομανια και συνήθως η μη ικανοποίηση και απόλαυση όσων έχω αποκτήσει και καταφέρει έως και σήμερα.

    Ακόμα υπάρχει και η πρόσκολληση στο παρελθον και η συνεξαρτηση σε κάποιες περιπτωσεις ως αποτέλεσμα των παραπάνω.

    Θα με ενδιέφερε κυρίως να ανταλλάξουμε σκέψεις με ανθρώπους που έχουν περάσει η περνάνε
    κάτι παρόμοιο και μπορούν να με καταλάβουν.
    Ευχαριστώ:)

    (δεν γνωρίζω αν έγραψα στην σωστή κατηγορία)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κάνεις ψυχοθεραπεία; Βοηθάει σίγουρα στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Φυσικά και μαζί με αγωγή όταν είναι πολύ έντονα τα συμπτώματα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Έχω κάνει ψυχοθεραπεία για ένα διάστημα, ναι. Βέβαια δεν είχα αντιληφθεί όλα τα παραπάνω..
    Επίσης ανα διαστήματα μπορεί να με πιάσει εμμονη με το φαγητό.
    Δεν ξέρω αν η λέξη εμμονη είναι η κατάλληλη και αν υπάρχει ένα νοητό όριο που αν το ξεπεράσεις λέμε ότι είναι εμμονη.
    Πως μπορούμε να κρίνουμε ότι τα συμπτωματα είναι έντονα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Zoe View Post
    Έχω κάνει ψυχοθεραπεία για ένα διάστημα, ναι. Βέβαια δεν είχα αντιληφθεί όλα τα παραπάνω..
    Επίσης ανα διαστήματα μπορεί να με πιάσει εμμονη με το φαγητό.
    Δεν ξέρω αν η λέξη εμμονη είναι η κατάλληλη και αν υπάρχει ένα νοητό όριο που αν το ξεπεράσεις λέμε ότι είναι εμμονη.
    Πως μπορούμε να κρίνουμε ότι τα συμπτωματα είναι έντονα?
    Κυριεύουν την καθημερινότητα σου. Το θέμα όμως είναι αν είναι καλές ή κακές. Δηλαδή για παραδειγμα κάποιος που κάνει μπάνιο τρεις φορές την ημέρα θεωρείται πως έχει εμμονή με το μπάνιο και την καθαριότητα και είναι κακό; Θεωρείται εμμονή; Είναι κακιά; Μπορεις να πας στη δουλειά βρωμόντας; Μπορεις να πας στο γυμναστηριο βρωμόντας ή να γυρίσεις από αυτό και να βρωμάς; (τρια μπανια). Ξέρεις όλα ειναι υποκειμενικά και κρίνονται από τις περιστάσεις! Εσυ ας πουμε τι εμμονές έχεις; Σου χαλάνε την καθημερινότητα σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να προσθέσω στα παραπάνω που έγραψε ο mindcrime ότι όταν είναι έντονη η ιδψ το άτομο δυσφορεί, ταλαιπωρείται, υποφέρει, τουλάχιστον εγώ έτσι το βιώνω, με κατακλύζουν racing thoughts βασανιστικές. Μόνο με την ψυχοθεραπεία και την αγωγή είδα σοβαρά αποτελέσματα. Στην ψυχοθεραπεία μετά από χρόνια θεραπείας όχι από τον πρώτο καιρό. Με την αγωγή σε λίγους μήνες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Έχω σταμπάρει πχ ένα παπούτσι που μου αρέσει και το (χρειάζομαι). Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το αγοράσω, περιμένω μέχρι να πληρωθώ και το παραγγέλνω αμέσως. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια.
    Σχετικά με το φαγητό αν δω κάτι που θα μου ανοίξει την όρεξη (γίνεται συχνά) ενώ βρίσκομαι σε μόνιμη διαιτα (άλλο βιολι και αυτό) δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κατανάλωσω. Εδώ θα μπορούσα να πω ότι είναι δυσλειτουργικη συμπεριφορά και θελω να καταφέρω να μπορώ να το control. Προσπαθώ...
    Τώρα με φιλική περίπτωση παρατηρώ ότι εδώ και μεγάλο χρονικο διάστημα σκέφτομαι και επαναφέρω στη μνήμη άτομο που πλέον δεν έχουμε την σχέση που είχαμε,ειναι σχεδόν ανύπαρκτη θα έλεγα και με ενοχλεί. Ξέρω ότι δεν μου προσφέρει κάτι ή συνεχής αναμοχλευση πέρα από ότι εντοπίζω σημεία του εαυτού μου που δεν είχα ποτέ δει (σκοτεινά σημεία έτσι πιο δύσκολα) και θέλω να βρω τρόπο να δώσω ένα τελος σε όλο αυτό. Αν σκεφτώ λογικά έχω επίγνωση της κατάστασης αλλά το μυαλό πάει μόνο του σε καταστάσεις που έχουν παρέλθει και σκέφτομαι πχ τι θα μπορούσα να έχω πει διαφορετικά, να πράξω αλλιώς κλπ.
    Δεν ξέρω αν λέγονται εμμονές η κολλήματα η είναι ένα καμπανάκι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αυτό με το παπούτσι δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα. Αφού σ'αρέσει και το χρειάζεσαι. Τώρα με το φαγητό, μόνο το γεγονός ότι εσύ η ίδια αναφέρεις ότι η δίαιτα στην οποία βρίσκεσαι είναι μόνιμη, αποδεικνύει ότι δεν αναγνωρίζεται ως μια περίοδος διαφορετική. Μόνιμη δίαιτα ίσον μη δίαιτα. Άρα καλώς τρως αυτό που επιθυμείς. Η προσκόλληση στο παρελθόν και τα σενάρια τύπου τι θα μπορούσα να πω διαφορετικά κλπ το ξέρεις κι εσύ ότι δεν σε βοηθάει, μόνο στο τώρα πρέπει να εστιάζουμε. Ανάλογα την ένταση της προσκόλλησης σ'εμένα υποδήλωνε και κατάθλιψη. Επίσης αυτό που λες ότι με αυτόν τον τρόπο παρατηρείς για πρώτη φορά σημεία του εαυτού σου μπορεί να μην ισχύει. Γιατί οι αναμνήσεις μπορεί να μην είναι απολύτως καθαρές αλλά να αλλοιώνονται με εντυπώσεις από μεταγενέστερα γεγονότα, συναισθήματα ή πεποιθήσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Zoe View Post
    Έχω σταμπάρει πχ ένα παπούτσι που μου αρέσει και το (χρειάζομαι). Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το αγοράσω, περιμένω μέχρι να πληρωθώ και το παραγγέλνω αμέσως. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια.
    Σχετικά με το φαγητό αν δω κάτι που θα μου ανοίξει την όρεξη (γίνεται συχνά) ενώ βρίσκομαι σε μόνιμη διαιτα (άλλο βιολι και αυτό) δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κατανάλωσω. Εδώ θα μπορούσα να πω ότι είναι δυσλειτουργικη συμπεριφορά και θελω να καταφέρω να μπορώ να το control. Προσπαθώ...
    Τώρα με φιλική περίπτωση παρατηρώ ότι εδώ και μεγάλο χρονικο διάστημα σκέφτομαι και επαναφέρω στη μνήμη άτομο που πλέον δεν έχουμε την σχέση που είχαμε,ειναι σχεδόν ανύπαρκτη θα έλεγα και με ενοχλεί. Ξέρω ότι δεν μου προσφέρει κάτι ή συνεχής αναμοχλευση πέρα από ότι εντοπίζω σημεία του εαυτού μου που δεν είχα ποτέ δει (σκοτεινά σημεία έτσι πιο δύσκολα) και θέλω να βρω τρόπο να δώσω ένα τελος σε όλο αυτό. Αν σκεφτώ λογικά έχω επίγνωση της κατάστασης αλλά το μυαλό πάει μόνο του σε καταστάσεις που έχουν παρέλθει και σκέφτομαι πχ τι θα μπορούσα να έχω πει διαφορετικά, να πράξω αλλιώς κλπ.
    Δεν ξέρω αν λέγονται εμμονές η κολλήματα η είναι ένα καμπανάκι..
    Μια χαρά γυναίκα είσαι. Όλα αυτά που λες είναι φυσιολογικά. Θες να σου πω τι θα ήταν υπερβολή να μου έλεγες έχω σταμπάρει ένα ζευγάρι louboutin που κάνουν πχ 600-700 ευρώ και όταν ο μισθός σου είναι πχ 800 ευρώ εσύ να δώσεις 600 για να πάρεις τις louboutin. Κατά τα άλλα τι ζωή είναι αυτή που θα δουλεύουμε και δεν θα μπορούμε να πάρουμε ένα ζευγάρι παπούτσια που αντέχει η τσέπη μας ή θα το βγάλουμε το έξοδο αυτό με περιορισμούς για το επόμενο δίμηνο;

    Για το φαγητό δεν μπορώ να σε κατηγορήσω. Εγώ κάνω διατροφή έχω 8% λιπος επάνω μου, σκέψου πως 8% λίπος έχει η αφρόκρεμα των αθλητών, αυτό για να το πετύχω εννοείται πως το κάνω με διατροφή. Ξέρεις τι γίνεται όμως; Επειδή έχω φτάσει σε αυτό το σημείο δεν τρώω γλυκά. Περνάω καθημερινά από το αγαπημένο μου ζαχαροπλαστείο στη Θηβών όταν γυρνάω από την δουλειά και με συγκρατώ με νύχια και με δόντια για να μην μπω μέσα να πάρω μία σοκολατόπιτα που είναι η αγαπημένη μου εκεί μέσα. Από την μία λέει το μυαλό μου πάρε μία φάε μία κουταλιά και πέταξε την υπόλοιπη, αλλά μέσα μου ξέρω, πως δεν πρόκειται να φάω μία κουταλιά, θα την φάω ολόκληρη και θα πάω να αγοράσω ξανά μπορεί όχι την επόμενη αλλά την μεθεπόμενη ή μετά από 5 ημέρες. Σε νιώθω και είναι δύσκολο να κρατηθείς σε κάτι που θα σου ανοίξει την όρεξη ειδικά αν πεινάς. Και δυστυχώς για τον περισσότερο κόσμο η διατροφή είναι κάτι ακριβό δεν είναι κάτι φθηνό. Για παράδειγμα δεν είναι και το πιο εύκολο για τον κόσμο, να δίνει 7 ευρώ για να αγοράσει 250 γραμμάρια αλεύρι από αμύγδαλο ή 9 ευρώ το μισό κιλό ερυθριτόλης που σε αναλογία με την ζάχαρη είναι η ίδια σε ποσότητα για να κάνει ένα γλυκό και να σταματήσει το μυαλό να κάνει παιχνίδια οπότε θα στράφει όπου του πάει το μάτι. Θες ζαμπονοτυρόπιτα, θες σουβλάκια, θέλεις πίτσα, θέλεις σοκολατόπιτα ή λεμονόπιτα θα την πάρει. Δεν είναι εύκολη η διατροφή, μην κατηγορείς τον εαυτό σου για αυτό, η διατροφή είναι δύσκολο σπορ, η διατροφή χρειάζεται παρτενέρ ή αυτός που θα την επιχειρήσει να έχει πάρα πολύ δυναμικό χαρακτήρα, να μην σπάει με τίποτα, για να επιτευχθεί δεν είναι εύκολο να την κάνει κάποιος μόνος του. Μόνος του μπορεί να την κάνει αν φτάσει στο στόχο που θέλει και εφόσον αντέχει οικονομικά για να κάνει αυτή τη διαδρομή, αλλώς είναι δύσκολο να λες στον εαυτό σου και δεν θα τρώω γλυκά απέξω και δεν θα φτιάχνω γλυκά και να πρέπει να κάνεις ολόκληρο ταξίδι στην διατροφή.

    Και αυτό που αναφέρεις για τις σχέσεις έστω φιλικές, είναι κάτι που το παθαίνουμε γενικά, αλλά είναι κάτι παροδικό, δεν θα είσαι έτσι μία ζωή, απλώς είναι ένα χρονικό διάστημα που κάποιοι θα το διανύσουν πιο σύντομα από τους άλλους σε σχέση με άλλους. Αυτό που περνάς όλοι μας το έχουμε περάσει και ενδεχομένως να το περάσουμε πάλι με κάποιο άτομο στη ζωή μας αλλά αυτό προκύπτει από τις συγκυρίες, δεν φταις εσύ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Δυσκολεύομαι οίκονομικα και είμαι εν μέρη εξαρτημένη από τον σύντροφο μου. Δουλεύω κανονικά όμως ένα μεγάλο μερος του μισθού μου πάει σε προσωπικές αγορές (που δεν τις έχω ανάγκη από άποψη έλλειψης αλλά από άποψη ευχαρίστησης). Αυτό με την ευχαρίστηση καταναλωνοντας σε άλλο ποστ!
    Τωρα σε σχέση με το φαγητό αυτές τις ημέρες προσπαθώ να με κοντρολαρω και τα καταφέρνω!Δηλαδη κάνω ερώτηση στον εαυτό μου την ώρα που θα μου έρθει να κατανάλωσω κάτι εκτός υγιεινής διατροφής και πετυχαίνει.Θελω να πετύχει και θέλω να συνεχίσω έτσι αλλά θέλει πάρα πολύ δουλειά όλο αυτό.. Είναι η πρώτη φορά που το σκέφτομαι με αυτό τον τρόπο και δουλεύει!
    Με την φιλική σχέση τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι επί της ουσίας, συνεχίζω να σκέφτομαι τι συνέβη, πως αντέδρασα, τι έγινε, τι δεν έγινε, πως κύλησαν τα πραγματα σαν φαύλος κύκλος ένα πράγμα.. Θέλω να αλλάξω στάση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί με ζόριζει αρκετά.. Το μόνο θετικό όπως προείπα είναι ότι ανακαλύπτω εμένα μέσα από όλη αυτή τη φάση βέβαια αυτό μπορεί να λειτουργεί και ως δικαιολογία σε ένα βαθμό..
    Last edited by Zoe; 14-05-2022 at 01:10.

  10. #10
    kopela93
    Guest
    Διάβασε το power of now του Eckhart Tolle.
    Όσο για τα υπόλοιπα θα σε βοηθήσει να μάθεις πιο πολλά για την ιδψ και να αρχίσεις να αφήνεις σιγά σιγά τη βαλβίδα του ελέγχου και των εμμονών για να απελευθερωθείς. Δεν είναι κάτι πέρα από την ανάγκη να θες γίνουν τα πράγματα έτσι, να νιώθεις ότι μπορείς και θες να τα ελέγχεις όλα. Και να παίρνεις επιβεβαίωση από αυτά ότι είναι έτσι διότι εσύ έβαλες το χέρι σου. Η αίσθηση ελέγχου δίνει την εντύπωση της δύναμης την οποία κάποτε χρειαζοσουν και δεν είχες. Έτσι καταλήγεις να θες να τα τσεκαρεις όλα και αυτό δε σε αφήνει να χαλαρώσεις. Σε αυτά τα όλα είναι και οι σκέψεις για το παρελθόν, τι θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά κτλ πράγμα που είναι τελείως χάσιμο χρόνου εφόσον το παρελθόν πέθανε και δεν ξαναγυρνάει. Πιστεύω όλα αυτά συνδέονται. Η έλλειψη αυτοπεποίθησης με τις εμμονές και την κατάθλιψη και το οβερθινκινκ.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Αθήνα
    Posts
    29
    Παίζει η υπεραναλυση γενικά που δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει σχέση με την εμμονή. Τωρα σχετικά με τον έλεγχο που λες δεν είμαι τόσο κολλημένη με το να γίνει το δικό μου η να έχω τον έλεγχο καταστάσεων αλλά σίγουρα οταν κάτι με δυσκολεύει και είναι έξω από το comfort zone μου ειναι ζόρικα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Zoe View Post
    Έχω σταμπάρει πχ ένα παπούτσι που μου αρέσει και το (χρειάζομαι). Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το αγοράσω, περιμένω μέχρι να πληρωθώ και το παραγγέλνω αμέσως. Αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια.
    Σχετικά με το φαγητό αν δω κάτι που θα μου ανοίξει την όρεξη (γίνεται συχνά) ενώ βρίσκομαι σε μόνιμη διαιτα (άλλο βιολι και αυτό) δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κατανάλωσω. Εδώ θα μπορούσα να πω ότι είναι δυσλειτουργικη συμπεριφορά και θελω να καταφέρω να μπορώ να το control. Προσπαθώ...
    Τώρα με φιλική περίπτωση παρατηρώ ότι εδώ και μεγάλο χρονικο διάστημα σκέφτομαι και επαναφέρω στη μνήμη άτομο που πλέον δεν έχουμε την σχέση που είχαμε,ειναι σχεδόν ανύπαρκτη θα έλεγα και με ενοχλεί. Ξέρω ότι δεν μου προσφέρει κάτι ή συνεχής αναμοχλευση πέρα από ότι εντοπίζω σημεία του εαυτού μου που δεν είχα ποτέ δει (σκοτεινά σημεία έτσι πιο δύσκολα) και θέλω να βρω τρόπο να δώσω ένα τελος σε όλο αυτό. Αν σκεφτώ λογικά έχω επίγνωση της κατάστασης αλλά το μυαλό πάει μόνο του σε καταστάσεις που έχουν παρέλθει και σκέφτομαι πχ τι θα μπορούσα να έχω πει διαφορετικά, να πράξω αλλιώς κλπ.
    Δεν ξέρω αν λέγονται εμμονές η κολλήματα η είναι ένα καμπανάκι..
    Ακριβως τα ιδια κ γω.

  13. #13
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Διάβασε το power of now του Eckhart Tolle.
    Όσο για τα υπόλοιπα θα σε βοηθήσει να μάθεις πιο πολλά για την ιδψ και να αρχίσεις να αφήνεις σιγά σιγά τη βαλβίδα του ελέγχου και των εμμονών για να απελευθερωθείς. Δεν είναι κάτι πέρα από την ανάγκη να θες γίνουν τα πράγματα έτσι, να νιώθεις ότι μπορείς και θες να τα ελέγχεις όλα. Και να παίρνεις επιβεβαίωση από αυτά ότι είναι έτσι διότι εσύ έβαλες το χέρι σου. Η αίσθηση ελέγχου δίνει την εντύπωση της δύναμης την οποία κάποτε χρειαζοσουν και δεν είχες. Έτσι καταλήγεις να θες να τα τσεκαρεις όλα και αυτό δε σε αφήνει να χαλαρώσεις. Σε αυτά τα όλα είναι και οι σκέψεις για το παρελθόν, τι θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά κτλ πράγμα που είναι τελείως χάσιμο χρόνου εφόσον το παρελθόν πέθανε και δεν ξαναγυρνάει. Πιστεύω όλα αυτά συνδέονται. Η έλλειψη αυτοπεποίθησης με τις εμμονές και την κατάθλιψη και το οβερθινκινκ.
    .......,...................

Similar Threads

  1. εμμονες ;
    By magdalene in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-03-2016, 23:06
  2. Εμμονες
    By Anakin in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 15-08-2015, 03:36
  3. Εμμονές.
    By Love_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2011, 05:27
  4. Εμμονες...?
    By Yannis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2010, 20:07
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •