Δυσπνοια ψυχολογικο η κάτι άλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Δυσπνοια ψυχολογικο η κάτι άλλο

    Εδώ και καιρό ώρες ώρες μέσα στη μέρα με πιανει μια αισθηση δυσπνοιας... Και μαζί ταχυπαλμία... Δεν ξέρω ειλικρινά αν είναι ψυχολογικό ή αν μου συμβαίνει κάτι κακό... Απόψε το βράδυ νιώθω μια δυσπνοια σαν να μου λείπετε οξυγόνο... Εχω τρομοκρατηθεί νιώθω ότι θα πεθανω και ότι δεν θα αντέχω ότι θα επειδηνωθει η δυσπνοια... Είμαι παρα πολυ αγχωμένη... Δεν ξέρω καν αν είναι ψυχολογικό... Γενικά τον τελευταίο καιρό είμαι πολυ στρεσαρισμενη... Τι να κάνω ρε παιδια... Πως να νιώθω συνέχεια ήρεμη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Εδώ και καιρό ώρες ώρες μέσα στη μέρα με πιανει μια αισθηση δυσπνοιας... Και μαζί ταχυπαλμία... Δεν ξέρω ειλικρινά αν είναι ψυχολογικό ή αν μου συμβαίνει κάτι κακό... Απόψε το βράδυ νιώθω μια δυσπνοια σαν να μου λείπετε οξυγόνο... Εχω τρομοκρατηθεί νιώθω ότι θα πεθανω και ότι δεν θα αντέχω ότι θα επειδηνωθει η δυσπνοια... Είμαι παρα πολυ αγχωμένη... Δεν ξέρω καν αν είναι ψυχολογικό... Γενικά τον τελευταίο καιρό είμαι πολυ στρεσαρισμενη... Τι να κάνω ρε παιδια... Πως να νιώθω συνέχεια ήρεμη
    Πριν δύο μήνες έγινε ένα σκηνικό το οποίο με στρεσαρε πολύ και με έπιασε κατευθείαν δύσπνοια για 2 βδομάδες
    Πήρα τηλ τον πνευμονολογο επειδή έχω άσθμα να δω αν είναι από άσθμα αλλά τελικά ήταν από το άγχος

  3. #3
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Πριν δύο μήνες έγινε ένα σκηνικό το οποίο με στρεσαρε πολύ και με έπιασε κατευθείαν δύσπνοια για 2 βδομάδες
    Πήρα τηλ τον πνευμονολογο επειδή έχω άσθμα να δω αν είναι από άσθμα αλλά τελικά ήταν από το άγχος
    Μπορείς να μου περιγραψεις πως ακριβώς αισθανοσουν την δυσπνοια? Σαν μια αισθηση ότι θέλεις και άλλο οξυγόνο όταν αναπνέεις? Είχες και ταχυπαλμια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Ένιωθα ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα
    Ότι προσπαθώ να αναπνεύσω και δυσκολεύομαι και ανεπνεα πολύ έντονα
    Ταχυπαλμια λίγο με έπιανε

  5. #5
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Ένιωθα ότι δεν μπορώ να πάρω ανάσα
    Ότι προσπαθώ να αναπνεύσω και δυσκολεύομαι και ανεπνεα πολύ έντονα
    Ταχυπαλμια λίγο με έπιανε
    Εγώ αναπνέω κανονικά.. Απλά το νιώθω σαν μια αισθηση ότι θέλω και άλλο οξυγόνο σαν κουραση.... Εχω αγχωθεί πολυ ότι κάτι εχω... Όλα αυτά που περναω είναι πολυ τραγικά πολυ δυσκολα... Είμαι όλη τη μέρα σε φόβο και πανικο... Δεν μπορώ να το ξεπεράσω όσο και αν προσπαθω και αυτό το καιρό δεν έχω την δυνατότητα για ψυχολόγο... Φοβάμαι παρα πολυ και δεν ξέρω τι να κάνω την ώρα που με πιανει δυσπνοια ή οτιδήποτε άλλο.. Πως να το αντιμετωπίζω, να λέω από μέσα μου ότι πρεπει να συνεχίσω να κάνω ότι έκανα πριν και ας πεσω κάτω?

  6. #6
    Κ εγω αυτες τις μερες νιωθω να μην μ φτανει ο αερας με βηχα και μου ειπε η πνευμονολογος αγχος με την παλινδρομηση μ κ μου δωσε εισπνεομενο για καποτε μ ειπε δεν ειναι ασθμα

  7. #7
    Quote Originally Posted by Annitoulla View Post
    Κ εγω αυτες τις μερες νιωθω να μην μ φτανει ο αερας με βηχα και μου ειπε η πνευμονολογος αγχος με την παλινδρομηση μ κ μου δωσε εισπνεομενο για καποτε μ ειπε δεν ειναι ασθμα
    Έχεις παλινδρομηση? Εχω και εγώ παλινδρομηση μετά το φαγητό με πιανει δυσπνοια και παλμοι .. Και εσένα το ίδιο?

  8. #8
    Εχω απελπιστεί... Όλη τη μέρα υποφέρω από ενοχλήσεις σωματικές... Και είμαι και έγκυος τώρα.. Κάτι το οποίο αυξάνει περισσοτερο το άγχος μου... Δεν ξέρω πως να τα διαχειριστώ όλα αυτά.. Με πιανουν παλμοι δυσπνοια κάψιμο στο στομάχι χίλια δυο... Εχω κουραστει ������������������

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Οπως τα λες έχω κουραστεί κ εγώ ζαλίζομαι ανακατεύομαι όλη μέρα 1 μήνας αγωγής και τίποτα με το ζόρι δουλεύω ούτε τ τηλεργασία δεν μπορώ ν βγάλω...φοβάμαι μην είναι παθολογικά όλα αυτά

  10. #10
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Οπως τα λες έχω κουραστεί κ εγώ ζαλίζομαι ανακατεύομαι όλη μέρα 1 μήνας αγωγής και τίποτα με το ζόρι δουλεύω ούτε τ τηλεργασία δεν μπορώ ν βγάλω...φοβάμαι μην είναι παθολογικά όλα αυτά
    Μέδουσα και εγώ φοβάμαι μην είναι παθολογικα όλα αυτά... Όλη την μέρα κάτι έχω... Τώρα αυτή τη στιγμή που σου γράφω έχω ένα φουντωμα Στο προσωπο στα μαγουλα.. Και φοβάμαι μην έχω πιεση. Αν και παντα έχω χαμηλή πιεση... Δεν ξέρω γιατί τα παθαινω όλα αυτά... Θέλω να ηρεμησω άμεσα έχω κουραστει... Πόσο καιρό εσυ εισαι σε αυτή τη κατάσταση?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ένα 6 μηνο με το τελευταίο 3μηνο έντονα σωματικά συμπτώματα...έχω τρέξει σε γιατρούς κ λένε ψυχολογικό αλλά αν και είμαι σε αγωγή τα χάλια μου έχω

  12. #12
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Ένα 6 μηνο με το τελευταίο 3μηνο έντονα σωματικά συμπτώματα...έχω τρέξει σε γιατρούς κ λένε ψυχολογικό αλλά αν και είμαι σε αγωγή τα χάλια μου έχω
    Εγώ πηγα να ξαπλώσω τώρα και με έπιασε ένα πραγμα σαν deja vu και αγχώθηκα πολυ... Και τώρα παλι διάφορες σκέψεις ότι κάτι παθαινω ότι θα τρελαθω ή ότι θα πεθανω ...ιδρωσα ολόκληρη... Τι πραγματα δυσκολα ειναι ολα αυτα... Δεν αντέχω άλλο να τα περναω... Εγώ είμαι πανω απο μισό χρόνο που ταλαιπωρουμε με πολλα ψυχοσωματικά και σκεψεις...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είναι μαρτύριο αυτό που τραβάμε...κ εγώ ξύπνησα και ανακατεύομαι πολύ θ μιλήσω μ τον ψυχ κ ίσως πρέπει να πάω σε γαστρεντερολόγο κ φοβάμαι δεν γίνεται αυτά να είναι ψυχολογικά

  14. #14
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είναι μαρτύριο αυτό που τραβάμε...κ εγώ ξύπνησα και ανακατεύομαι πολύ θ μιλήσω μ τον ψυχ κ ίσως πρέπει να πάω σε γαστρεντερολόγο κ φοβάμαι δεν γίνεται αυτά να είναι ψυχολογικά
    Καλημερα.. Ναυτιες νιωθω και εγω κατά καιρούς λόγο άγχους... Γενικά το σώμα μας βαράει κόκκινα λαμπάκια... Μακάρι να βρίσκαμε τον τρόπο να ηρεμήσουμε και να φυγουν όλα ή ακόμα και να μην φυγουν τουλάχιστον να μαθαίναμε να μην τα δίνουμε σημασια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Φοβάμαι γιατί κ ζαλίζομαι κ έχω ναυτία μην είναι κάτι...έπαιρνες κάτι για τη ναυτία;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος η κάτι άλλο ;
    By annoulaki1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-02-2021, 22:31
  2. Δυσπνοια πρωτη φορα... Αγχος η κατι αλλο??
    By sakis78 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 27-04-2020, 23:57
  3. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 15:50
  4. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57
  5. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •