ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΜΕΡΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28

    Προβλημα

    Kαλημερα σας! Θα ηθελα να αναφερθω στο προβλημα μου. Εχω σχεση 2 χρονια με μια κοπελα κριος εγω καρκινος αυτη αν παιζει καποιο ρολο δεν ξερω, η οποια ειναι πολυ δυναμικη αλλα συναμα και αρκετα γκρινιαρα και εγωιστρια με αποτελεσμα να μην αποδεχεται σχεδον ποτε το λαθος της και να μετατρεπει τον εαυτο της απο θυτη σε θυμα! Εχουμε τσακωθει πολλες φορες για τον τροπο της και την μαγκια της απεναντι μου, νιωθω οτι με μειωνει ενω το μεγαλο μου προβλημα ειναι ο εγωισμος της καθως μπορει να τσακωθουμε και να κανουμε 2,3 μερες να μιλησουμε και να παρει τηλεφωνο την 4η μερα ΚΑΘΩΣ ΜΕΤΑ απο ενα σημειο το βλεπω και εγω εγωιστικα. Της εχω εξηγησει οτι αυτο καταστρεφει τη σχεση αλλα ακομα και τοτε δλδ την στιγμη που παιρνει τηλεφωνο μετα απο 4 μερες πχ . αντι να πει πηρα επειδη δεν αντεχα αλλο, εξαπολυει επιθεση οτι δεν με αγαπας, εξαφανιστηκες και αν μ αγαπαγες θα ενδιαφεροσουν κτλπ ακομα και αν εφταιγε η ιδια που τσακωθηκαμε! Στο δια ταυτα, μετα απο μια περιοδο με μεγαλους τσακωμους και εντασεις το τελευταιο διαστημα ηρθε πριν μια εβδομαδα σπιτι να μιλησουμε. Με τα πολλα ξανατσακωθηκαμε και ανοιγει την πορτα και φευγει, της λεω αν φυγεις τελειωσαμε ,γυρναει μου λεει βιαζεσαι να πας στην επομενη; και φευγει. Την παιρνω τηλεφωνο μετα απο 5 λεπτα της λεω γυρνα πισω τωρα. Γυρναει, ξανατσακωνομαστε και παει να φυγει παλι. Της ειχα παρει τα κλειδια απο την πορτα αρχιζε να μου λεει ανοιξε μου, της ελεγα οχι,μεχρις οτου της λεω σου ανοιγω και ερχομαι τωρα απο το σπιτι σου να παρω τα πραγματα μου γιατι τελειωσε δεν θελω να σε ξαναδω.Μου λεει δεν θες να με ξαναδεις; λεει οχι δεν θα ερθεις τωρα, θα στα στειλω τα πραγματα(κατι ρουχα ειναι). Απο τοτε 7η μερα σημερα δεν εχουμε καμμια επικοινωνια! Με εχει πιασει και μενα το εγωιστικο μου αλλα παρολα αυτα θεωρω οτι εγω εστω και λιγο τον ριχνω για να ειμαστε καλα. Αυτη δεν κοβει καθολου.Γενικα αντιλαμβανομαι οτι εχουμε μεγαλο προβλημα επικοινωνιας στη σχεση καθως ειτε εγω μπορει να ζηταω πολλα , αλλα ειτε αυτη δεν δεχεται τιποτα λογω της μαγκιας και του δυναμισμου που διαθετει. Ειμαι διατεθειμενος να το παλεψω ακομα και να παμε σε ειδικο γιατι την αγαπαω. Να σημειωσω οτι ειμαστε 30 και οι 2 και φερομαστε σαν 5χρονα! Το θεμα ειναι μετα απο 7 μερες χωρις καθολου επικοινωνια, χωρις να μ εχει στειλει τα πραγματα πως πρεπει να λειτουργησω; με συγχωρειτε για το κειμενο σεντονι και το ισως ακαταλαβιστικο συντακτικο
    Last edited by Agnwstos13; 13-04-2022 at 22:23.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε εξιτάρουν οι εντάσεις και δεν είσαι της ρουτίνας, εξού και το πρόβλημά σου με τον τζόγο και μία προβληματική σχέση. Αλλά επειδή είσαι 30 και δεν είσαι 5 όπως λες κι ο ίδιος, βρες έναν δημιουργικό τρόπο να παθιάζεσαι, που δεν θα σε καταστρέφει, ούτε θα χαλάς τον χρόνο σου για βλακείες και με βλακείες. Βρες μία κοπέλα να γουστάρετε και οι δύο τα ταξίδια σε εξωτικά μέρη ή τα extreme sports ή κάτι άλλο που να σας δίνει πλούσια καθημερινότητα και να μη βαριέστε, αλλά να τα βρίσκετε μεταξύ σας και να μην τρώγεστε σαν το σκύλο με τη γάτα. Στην ανάγκη κάνε ψυχοθεραπεία να τα βρεις με τον εαυτό σου και να είσαι καλά και να βάζεις όρια στους άλλους και σε εσένα.

    Σχέσεις δεν θα κάνεις με άτομα που τσακώνεστε και κάνετε σαν 5χρονα όπως λες. Να έλεγες καβλαντίζω με μία τον τελευταίο καιρό, να το καταλάβω, αλλά να λες έχω 2 χρόνια σχέση δεν το καταλαβαίνω.

    Στείλε της μήνυμα να σου στείλει τα πράγματά σου χωρίς να τη δεις, κόψε επαφές, μην αφήνεις περιθώρια και κάτσε βρες τα με τον εαυτό σου και βάλε μία σειρά στη ζωή σου. Αυτά από εμένα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28
    Σόνια σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Εχουν πολυ μεγαλη δοση αληθειας αυτα που λες. Εχω μεγαλη ανασφαλεια παρολο που ειμαι αρκετα εως πολυ κατα κοινη ομολογια εμφανισιμος. Ζηλευω, δεν εχω εμπιστοσυνη σε καμμια. Με εχει παρει απο κατω οτι δεν προκειται να βρω κοπελα να κανω οικογενεια,νιωθω οτι περνανε τα χρονια θες λογω στερεοτυπων, λογω χωριου που μεγαλωσα!Γενικοτερα η επιλογη της ηταν λαθος απο την αρχη καθως ηξερα οτι ειχε κανει κατι με παντρεμενο πριν τα φτιαξουμε καθως και οταν ξεκινησαμε κατι ειχα σχεση και νομιζω ειναι ενδειξεις. Το δεχτηκα ομως γιατι δεν ειμαι εγω να ΚΡΙΤΗΣ! την αγαπαω ισως την εχω εξιδανικευσει εμφανιακα, εργασιακα κτλπ εχουμε και οι 2 μονιμες δουλειες στις Ε.Δ. παρολο που βλεπω τα πολλα μας προβληματα. Θα ηθελα να την σωσω αυτη τη σχεση ομως δεν ξερω αν σώνεται! Σε ευχαριστω ομως για την απαντηση σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Μη κλωτσήσεις την ευκαιρία να βρεθείς έξω από μια τοξική σχέση, διότι περιγράφεις μια πολύ τοξική σχέση. Ακόμη κι αν υπάρξει κίνηση από την άλλη πλευρά τις επόμενες μέρες είναι μαθηματικά βέβαιο οτι η επόμενη τέτοια στιγμή θα έρθει ξανα σύντομα. Τώρα μπορεί να μη το βλέπεις λόγω διαφόρων "φίλτρων", αλλά οταν περάσει ο καιρός και αποδυναμωθούν αυτά τα "φίλτρα" θα καταλάβεις πόσο σοφή ήταν η επιλογή του να αφήσεις πίσω όλο αυτό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28
    χαιρομαι που εχω παρει 2 απαντησεις που πραγματικα τις θεωρω λογικες . Πρεπει να παλεψω να τα βρω με τον εαυτο μου, τις ανασφαλειες μου . Αυτες τα προκαλουν ολα. Καθε μερα που περναει σκεφτομαι τι μπορει να κανει ερωτικα με αλλον και με διαλυει; Πνιγομαι στις σκεψεις μου, στα ονειρα που ειχαμε για κοινο μελλον στις γνωριμιες μεταξυ των γονιων μας. Ξερω πολυ καλα οτι η γυναικα στην ουσια εχει τον τελευταιο λογο στη σχεση, δεν μπορω να μ μιλαει με μαγκια ομως, θελω να νιωθω αντρας! Δεν μπορω να τσακωνομαστε και να κραταμε μουτρα 2 ,3 ,4 μερες! Τρελενομαι. Μακαρι να μπορουσα να το αλλαξω μεταξυ μας !Ειμαι και εγω πολυ εγωιστης αλλα εχω κανει πραγματα για να τον μειωσω στη σχεση μας οπως το να την παρω τηλεφωνο να γυρισει πισω οταν εφυγε το θεωρω ενα παραδειγμα. Πολλες φορες αναρωτιεμαι μηπως τελικα ειμαι και εγω τοξικος ανθρωπος πυ διαλυει τις σχεσεις. Σας κουραζω αλλα ειμαι πολυ συναισθηματικος τυπος τα παιρνω ολα κατακαρδα και τα υπεραναλυω και αυτη η αναμονη με εχει διαλυσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Είναι λογικά όλα αυτά που νιώθεις. Αν καταφέρεις να βάλεις ελάχιστη ποσότητα λογικής μέσα σε όλο αυτο τον συναισθηματισμό θα δεις λίγο πιο καθαρά οτι είτε είναι σήμερα είτε σε 1-2 χρόνια, η σχέση αυτή θα τελειώσει λόγω των συμπεριφορών που αναφέρεις. Άσε τον χρόνο να κάνει τη δουλεια του για να ξεφουσκώσει όλο αυτό μέσα σου και να νιώσεις καλύτερα. Μια πολύ καλή συμβουλή είναι να μη γίνεις ο stalker της στα social media. Θα δυσκολευτείς να "αποτοξινωθείς" αν τσεκάρεις συνεχώς τι κάνει.

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    δεν χρειάζεται να είναι καποιος ομορφος αντρας για να δέσει το γλυκό! μη σου πω οτι είναι και μεγάλο μειονέκτημα για μια σχεση . Μάλλον αποκτήσατε οικειοτητα λόγω δουλειάς, χωρις πρωτα να εμπιστευτηται ο ένας τον άλλον, και αυτο που κάνει πληγώνει και τους δύο σας θελει κατι απο σένα που όμως δεν της το δίνεις! Να ξερεις τα Καρκινακια θέλουν την ηρεμια τους με κάθε κόστος .

  8. #8
    Honorata
    Guest
    Την ανωριμότητα της τη θεωρείς δυναμισμό; αυτό δεν είναι σχέση είναι roller coaster. Συναισθηματικά ισορροπημένη σχέση δεν την λες. Είστε μονίμως στην πρίζα. Και δεν είστε 15χρονα για να συμπεριφέρεστε έτσι. Να χωρισετε, να κάνεις μια όμορφη και πιο υγιή σχέση με ένα πιο ώριμο άτομο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28
    Σας Ευχαριστώ κ παλι που μπαίνετε στο κοπο να κάνουμε ένα διάλογο ο οποίος με βοηθαει ! Είμαι και εγώ περίεργος χαρακτήρας, πολύ πιθανόν πολλά πράγματα να τα θέλω όπως τα θέλω! Γ να σας δώσω να καταλάβετε Γενικότερα όπως και οι περισσότεροι ψάχνω ένα πρότυπο μαμάς με ότι αυτό συνεπάγεται ! Δεν έχω απαίτηση να μου μαγειρεύει κάθε μέρα ειδικά όταν εργάζεται καθημερινά , όμως το να μ μαγείρεψει 20 φορές στα 2 χρόνια επειδή εγώ την έχω πρήξει , και ιδιαίτερα όταν υποτίθεται το πάμε σοβαρά το θεωρώ πολύ λίγο! Όταν της το είπα στον τελευταίο τσακωμό μας , μου είπε ότι εγώ δεν θα είμαι ποτε με μια κατσαρόλα στο χέρι! Μου απαντάει πολύ εγωιστικά και χωρίς τρόπο! Με εξοργίζει αυτό ! Όσον αφορά την καθαριότητα είναι πολύ νοικοκυρά στο σπίτι της δεν έχω παράπονο όμως ακόμα και εκεί αν πατήσω πχ μια φορά με το παπούτσι στο χαλι θα μου την πει με τρόπο προσβλητικό κατ εμε ! (Δεν λέω ότι έχει άδικο αλλά να μ το πει με πιο ωραίο τρόπο όχι υποτιμητικό ) ! Προσπαθώ να της τα εξηγήσω όλα αυτά , προσπαθώ έστω και τελευταία στιγμή να δω αν υπάρχει κάποια λύση μπας και το σώσουμε !επειδη το σώμα που υπηρετούμε είναι ανδροκρατούμενο και αυτές έχουν ιδιαίτερη πέραση ζηλεύω νιώθω ότι ανα πασα στιγμή θα της την πέσουν γιατί είμαστε και λιγούρια μην κρυβόμαστε παρόλο που όπως είπα θεωρούμαι από τους άλλους πολύ πάνω του μετρίου ! Το χειρότερο είναι ότι επειδή είμαι ανασφαλής και ενοχικός βάζω τον εαυτό μου συνεχώς στην θέση του θύτη και τον βασανίζω με ερωτήματα <μήπως φταίω για όλα> <μήπως ζητάω πολλά> μήπως , μήπως μήπως και ξεχνάω τα αρνητικά τα δικά της ! Ίσως λόγω καψούρας αλλά ίσως και λόγω του ότι είμαι αδύναμος χαρακτήρας ! Αυτή συνεχως μου τονιζει ότι δεν είμαι ικανοποιημενος με τιποτα , ότι δεν δίνει αυτή λίγα αλλά εγώ ζητάω πολλά, οτι συνεχως ζητάω! Δεν ξέρω πως να λειτουργήσω πια

  10. #10
    Elenia781
    Guest
    Ναι είσαι περίεργος χαχχα ! πολυ καλά κάνουν οι νεες κοπέλες και δεν μαγειρεύουν στον κάθε περαστικο απο την ζωή τους γι'αυτο υπαρχουν οι έξοδοι και τα μαγαζια. Αυτο θα φανεί αν εξελιχτεί η σχέση σε πιο μόνιμη. Δηλαδη αν συγκατοικείσετε ...τότε να πεις δεν εχει το μαμαδιστικο που ψαχνω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28
    Τώρα που δεν μιλάμε 7 ημέρες , κάθε μέρα με βασανίζει ότι πως αντέχει να μην μου στέλνει , ότι πολύ πιθανόν να μιλάει με άλλον ! Είπα να στείλω εγώ αλλά θα αντιμετωπίσω γκρίνια αντί να αντιμετωπίσω συγκαταβατικη διάθεση για μια προσπάθεια ! Και αυτό που με φοβίζει είναι ότι αν στειλω και τα βρούμε στον επόμενο τσακωμό οι 7 μέρες θα γίνουν 15 και θα περιμένει παλι να στείλω εγω

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28
    Δεν διαφωνώ ! Δεν θέλω να μαγειρέψει στον κάθε τυχαίο ! Είμαστε 2 χρόνια μαζί θεωρητικά ειχαμε κάνει όνειρα για κοινή ζωη και τις περισσότερες μέρες μέναμε μαζί ! Οι 20 φορές σε 2 χρόνια θεωρώ ότι είναι λίγες ποσο μάλλον όταν έχουν προκύψει από γκρίνια δικη μ! Επίσης όταν μου λέει ότι δεν πρόκειται να είμαι ποτε με μια κατσαρόλα στο χέρι , νιώθω σαν να μ λέει σε γραφω!

  13. #13
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Agnwstos13 View Post
    Δεν διαφωνώ ! Δεν θέλω να μαγειρέψει στον κάθε τυχαίο ! Είμαστε 2 χρόνια μαζί θεωρητικά ειχαμε κάνει όνειρα για κοινή ζωη και τις περισσότερες μέρες μέναμε μαζί ! Οι 20 φορές σε 2 χρόνια θεωρώ ότι είναι λίγες ποσο μάλλον όταν έχουν προκύψει από γκρίνια δικη μ! Επίσης όταν μου λέει ότι δεν πρόκειται να είμαι ποτε με μια κατσαρόλα στο χέρι , νιώθω σαν να μ λέει σε γραφω!
    Επισης μπορεί όταν σου λέει ότι δεν θέλω να είμαι με μια κατσαρόλα στο χέρι να εννοεί ότι δεν θέλει να γίνει σαν τη μαμά της. Μάλλον αυτό εννοεί.

    Πρέπει να έχει πολύ λάθος εικόνα για τη μαμά της, πολλές γυναίκες είμαστε έτσι. Και εγώ βλέπω τη δικιά μου που είναι συνέχεια με μια σκούπα και μια κατσαρόλα και λέω ότι δεν θέλω να της μοιασω. Παρόλο που είναι πολύ καλός άνθρωπος και μαμά.

    Δεν έχει να κάνει με εσένα αυτό και ότι δεν σε θέλει.
    Το πρόβλημα είναι ότι εσύ περιμένεις από μια γυναίκα να είναι γλυκιά και πιο θηλυκή και δεκτική ενώ εκείνη έχει υιοθετήσει το στυλ της τσαμπουκαλους και στρίγγλας. Το ότι είστε δύο χρόνια μαζί δεν σημαίνει ότι εκείνη απαραίτητα βλέπει και μέλλον στη σχέση. σας.

    Βασικά εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι με τη συμπεριφορά της σου δείχνει πως σε ακυρώνει σαν άντρα και δεν σε σέβεται. Σε θεωρεί μαλθακο και αυτό δεν είναι δικό της σφάλμα αλλα δικό σου. Εσύ μόνος σου βάζεις τον εαυτό σου στη θέση του κατώτερου, του αδύναμου, του ανασφαλους. Λες κιόλας ότι είσαι εσύ ο αδύναμος χαρακτηρας της σχέσης.

    Αυτήν την εικόνα έχεις για τον εαυτό σου οπότε αυτή την εικόνα περνάς και σε εκείνη, και σου φέρεται όπως σου φέρεται.
    Το να είναι κάποιος συναισθηματικός και ευαίσθητος δε σημαίνει ότι είναι και αδύναμος. Αντιθέτως σημαίνει ότι είναι πολύ δυνατός γιατι περνάει περισσότερες πίκρες όποιος είναι έτσι.

    Όταν εσύ αποκτήσεις καλύτερη αυτοεικονα θα το περάσεις και στη σύντροφο σου. Θα της εμπνεύσεις σεβασμό και θαυμασμό.

    Τώρα απλά αυτό που σου αρέσει σε εκείνη είναι ότι βρήκες μια κιλλερ που σε συμπληρώνει ως πιο αδύναμο χαρακτήρα. Κατά τη δική σου οπτική.
    Σε ευνουχιζει και αυτό σου αρέσει.
    Όταν δεις τον εαυτό σου σαν ώριμο, δυνατό και αποφασιστικό τότε θα αλλάξει και το στυλ των γυναικών που θα σου αρέσουν και που θα θαυμάζεις. Γιατί τότε, η ευαισθησία και ο συναισθηματισμος δεν θα σου φαίνεται αδυναμία αλλα προτέρημα.

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    ..........
    Last edited by Elenia781; 14-04-2022 at 07:26.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    28
    Έβλεπε μέλλον καθως πολλες φορες είχε επιδιώξει ακόμα και παιδί! Πως να συμπεριφερθω κατ εσε μετά από 7 ημέρες μηδενικής επικοινωνίας ; Να το αφήσω;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. καμμιά συμβουλη? Ηρωινη και απεξάρτηση
    By Fanoula in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 35
    Last Post: 23-04-2019, 00:00
  3. Οι γιορτινές μέρες μου προκαλούν άγχος, τι να κάνω;
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 30-12-2018, 10:12
  4. Replies: 9
    Last Post: 29-08-2017, 16:30
  5. Μένει κανείς/καμμία Πάτρα?
    By karen1985 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2012, 10:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •