Άγχος και λεξοτανιλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30

    Άγχος και λεξοτανιλ

    Καλησπέρα είμαι 27, πριν 5 χρόνια είχα κρίσεις πανικού. Τώρα πέρασα μια φάση 3 μήνες που με τσιτωσε και νόμιζα μου βαρέσει ξανά την πόρτα. Πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι απλά έχω άγχος πολύ. Όταν με πιάνει μου κοβοντε λίγο τα πόδια και αυτη η ανησυχία. Μου έγραψε λεξο 1.5mg για να παίρνω όταν πάω να μην νιώσω καλά επειδή δεν είδα να χρειάζομαι αγωγή προς το παρόν. όταν πήγα στο γιατρό έπαιρνα 1.5mg από μόνος μου επειδή είχα από παλιά, αλλά έπαιρνα 3/7 μέρες δλδ τίποτα... Ο γιατρός μου είπε όταν δεν νιώθω καλα να παίρνω και να μην το φοβάμαι το να πάρω χάπι γιατί έτσι το κάνω χειρότερο. Τώρα έχω 1+ βδομάδα που παίρνω κάθε μέρα γιατί είμαι λίγο στην τσίτα. ( Αυτό που είχε γίνει ήταν μετακόμισα σε άλλη πόλη δεν πήγαν καλά τα πράγματα και έχω 2 μέρες που γύρισα πίσω. ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ. ΤΩΡΑ δεν έχω κανένα πρόβλημα είναι όλα εντάξει για μένα). Φοβάμαι μην εθιστω. Ο γιατρός είπε εθιστικό γίνεται στον ένα μήνα και 10 μέρες αν παίρνω κάθε μέρα αλλά μεγαλύτερες δόσεις. Εσάς τι σας έχουν πει. Να παιρνω άφοβα όπως είπε ο γιατρός μου; Μου είπε θα στρώσω σε λίγες μέρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Αυτά είναι για βραχυχρόνια χρήση, ανάλογα πάντα και τον χρόνο διακοπής μέσα... Ένα μήνα με σταδιακή μείωση για διακοπή είναι εντάξει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Απο οτι λενε αν σ χρειαζεται οντωσ και ειναι για την περιπτωση σου ειναι απο τα πιο καλα φαρμακα

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    με βοηθαει, απλα εγω δεν θελω να ξεκινησω αγωγη παλι, απο την αλλη καθε φορα που θα παρω λεξοτανιλ στεναχωριεμαι επειδη ξανα πηρα...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μ. Έχω φτάσει στον 1 μήνα και κάτι μέρες που παίρνω 1.5mg την μέρα. Πίστευετε έχω εθιστει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by flavor View Post
    Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μ. Έχω φτάσει στον 1 μήνα και κάτι μέρες που παίρνω 1.5mg την μέρα. Πίστευετε έχω εθιστει?
    τα ηρεμιστικα εν γενει δεν ειναι για μακροπροθεσμη χρηση.
    ας σε βαλει σε μια νεα αγωγη να κουλαρεις να βρεις τον εαυτο σου.

    τα ηρεμιστικα ειναι καλα αλλα για ενα διαστημα ορισμενο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    τα ηρεμιστικα εν γενει δεν ειναι για μακροπροθεσμη χρηση.
    ας σε βαλει σε μια νεα αγωγη να κουλαρεις να βρεις τον εαυτο σου.

    τα ηρεμιστικα ειναι καλα αλλα για ενα διαστημα ορισμενο.
    Ναι στο εννοείται το ξέρω. Απλά φοβάμαι μην έχω εθιστει χωρίς να το ξέρω. Παίζει σε τέτοιο χρονικό διάστημα κ με τέτοια δοση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Εγω σου λεω κοψτο οσο ειναι νωρις, μην βασίζεσαι καθολου σε ηρεμιστικά ειναι στην ουσία ναρκωτικα και η απεξάρτηση αν εθιστεις ειναι δραματικη υποθεση. Κοψτο απο σήμερα κιόλας και ξεκινα να πηγαινεις σε ψυχολόγο να μαθεις να το διαχειρίζεσαι το αγχος, τα φάρμακα και ιδιως τα ηρεμιστικά απλως το καλυπτουν το προβλημα δεν το λυνουν ποτε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κι αν παρεισ αγωγη θα δεισ οτι δε φτανει μονο η αγωγη θελει κ μια ψιλοδιατροφη κι ενα ψιλογυμναστηριο καμια βιταμινη και μια σχετικα μετρημενη ζωη θελει να φτιαξεισ ολο τον τροπο ζωησ σου

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις για λεξοτανιλ
    By Thodor68 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2020, 02:21
  2. Αλκοολ και λεξοτανίλ/ζαναξ
    By Lydia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 18-03-2018, 02:49
  3. λεξοτανιλ και κριση ;;;
    By γελα πολυ in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 03-08-2015, 10:48
  4. Λεξοτανίλ και αμνησία
    By Gravity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-2015, 23:56
  5. Λεξοτανίλ
    By Σάτυρος in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 18
    Last Post: 19-04-2012, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •