Αδυνάτισμα με Σεμαγλουτίδη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Elenia781
    Guest

    Αδυνάτισμα με Σεμαγλουτίδη

    Σκεφτομαι να κάνω κατι για απώλεια κιλών,όλα είναι ανεβασμενα ...ΣΠΩ,προδιαβητικό στάδιο.

    Εχει κανεις εμπειρία, ενω παιρνει ψυχιατρικη αγωγή? ποιο νοσοκομειο προτείνεται στην Αθήνα
    Last edited by Elenia781; 17-04-2022 at 08:59.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Σκεφτομαι να κάνω κατι για απώλεια κιλών,όλα είναι ανεβασμενα ...ΣΠΩ,προδιαβητικό στάδιο.

    Εχει κανεις εμπειρία, ενω παιρνει ψυχιατρικη αγωγή? ποιο νοσοκομειο προτείνεται στην Αθήνα
    Έχει αποτέλεσμα στην απώλεια κιλών,αλλά αν δεν κάνεις σωστή διατροφή θα έχεις παρενέργειες, όπως διάρροια, εμετούς! μόνο με σωστή διατροφή θα δεις αποτελέσματα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Έχει αποτέλεσμα στην απώλεια κιλών,αλλά αν δεν κάνεις σωστή διατροφή θα έχεις παρενέργειες, όπως διάρροια, εμετούς! μόνο με σωστή διατροφή θα δεις αποτελέσματα!!!
    θα συμφωνησω μαζι σου ...........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Σκεφτομαι να κάνω κατι για απώλεια κιλών,όλα είναι ανεβασμενα ...ΣΠΩ,προδιαβητικό στάδιο.

    Εχει κανεις εμπειρία, ενω παιρνει ψυχιατρικη αγωγή? ποιο νοσοκομειο προτείνεται στην Αθήνα
    Σκοπεύεις να πάρεις ένα φάρμακο το οποίο σε βοηθάει να χάσεις γύρω στο 5% με 7% το οποίο επιτυγχάνεται σε αυτούς που δεν παίρνουν ψυχιατρικά φάρμακα. Δηλαδή μπορεί εσένα να μην σου κάνει και τίποτα. Και για ένα 7% αξίζει να το πάρεις; Πήγαινε στο λαικό, που είναι το καλύτερο νοσοκομείο για τον διαβήτη αλλά δεν νομίζω να σου το γράψουν. Μετφορμίνη θα σου γράψουν αν είσαι υπερβαρη ή είσαι για διαβήτη 2.

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    είναι ακριβό φάρμακο συνταγογραφήται αλλα αποφεύγουν!. Μετφορμινη σίγουρα,είναι πολυ πιο διαδεδομενο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Elenia αυτό το φάρμακο ανήκει στην κατηγορία των GLP-1 τα οποία έχουνε άμεση σχέση με τoυς Δ2 υποδοχεις. Εσύ από την άλλη παίρνεις ένα φάρμακο το οποίο δουλεύει στους Δ2 υποδοχείς. Ετσι ακόμα και αν είναι το τελευταίο φάρμακο της GLP-1 πως θα λειτουργήσει ευεργετικά; Αν πάρουμε τις προηγούμενες ουσίες των GLP-1 που χορηγήθηκαν σε άτομα που λάμβαναν αντιψυχωτικά, θα δούμε από τις έρευνες το αυτονόητο πως δεν απέδιδαν αυτά που απέδιδαν σε ένα δείγμα που δεν λάμβανε αντιψυχωτικά. Πήγαινε σε κάποιο νοσοκομείο να το συζητήσεις μήπως θεωρήσει πως η δοκιμή δεν είναι κάτι κακό και βλέπεις. Αν όμως είναι να σου πει ο γιατρός ότι πρέπει να αλλάξεις την διατροφή σου, πρέπει να κάνεις το ένα, πρέπει να κάνεις το άλλο, δηλαδή πρέπει να κάνεις αλλαγές, ποιος ο λόγος να το πάρεις αφού θα μπορούσες να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς να το πάρεις; Για να κερδίσεις 6 κιλά στα 100 βάρους; Ούτως ή άλλως αν κάνεις διατροφή και αυτό το υποτιθέμενο πλεονέκτημα που σου δίνει το φάρμακο, μπορείς να το πάρεις απλώς ίσως να χρειαστούν 3 μήνες παραπάνω, αξίζει για 3 μήνες παραπάνω να πάρεις ένα φάρμακο που δεν γνωρίζεις αν θα λειτουργήσει στην πράξη;

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    Αν ήταν θα μου ειχαν προτείνει μονο μια ενδοκρινολόγος μου ειπε να παρω glucophage.Η σεμαγλουτίδη είναι ενεσεις κάθε εβδομάδα κανει για άτομα π.χ 130 κιλα που εχουν ψυχογενη παχυσαρκία ετσι λεγέται? και τους κόβεται η πείνα και χάνουν 20 κιλα στους 5 μήνες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Αν ήταν θα μου ειχαν προτείνει μονο μια ενδοκρινολόγος μου ειπε να παρω glucophage.Η σεμαγλουτίδη είναι ενεσεις κάθε εβδομάδα κανει για άτομα π.χ 130 κιλα που εχουν ψυχογενη παχυσαρκία ετσι λεγέται? και τους κόβεται η πείνα και χάνουν 20 κιλα στους 5 μήνες
    Δεν ξέρω αν λέγεται ψυχογενή παχυσαρκία ή αν υπάρχει τέτοιος όρος. Δεν τα εμπιστεύομαι τα φάρμακα ό,τι και να μου πούνε. Δηλαδή οκ χάνει 20 κιλά αλλά δεν μου λέει τι ποσοστό λίπους ήταν στα 20 κιλά που έχασε. Αν για παράδειγμα έχασε 4 κιλά λίπους και το υπόλοιπο είναι υγρά-μυες αποτυχία είναι. Μετά θα έρθει η σειρά της πλαστικής όταν φτάσει στο επιθυμητό βάρος, για να μαζευτεί το δέρμα....!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •