ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 65
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σε ποιο σημειο του σωματος σου μουδιαζεις?στο λεω γιατι πριν λιγες μερες που πηγα στον ψυχιατρο μου μου ειπε οτι ειναι μυοσκελετικο!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εμενα μου πονουν τα ματια και περισσοτερο οι μυς του ενος ματιου εδω και δυο βδομαδες

    πολυ

    σε βαθμο που να σηκωνομαι το βραδυ

    και να παιρνω ασπιρινη η ντεπον για να μου περασει

    και δεν ξερω καθολου τι ειναι

    εαν εχει καποιος καμια ιδεα ας μου πει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by researcher
    εμενα μου πονουν τα ματια και περισσοτερο οι μυς του ενος ματιου εδω και δυο βδομαδες

    πολυ

    σε βαθμο που να σηκωνομαι το βραδυ

    και να παιρνω ασπιρινη η ντεπον για να μου περασει

    και δεν ξερω καθολου τι ειναι

    εαν εχει καποιος καμια ιδεα ας μου πει
    φορας μηπως φακους?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    λοιπον μιλησα με τη μαμα μου που ειναι γιατρος και μου ειπε οτι αυτο προκαλειται απο σωματικη ενταση,μηπως φωναξες η πας κανα γυμναστηριο και καταπιεστηκες?
    το ειχε παθει κιολας και η ιδια μια φορα που εκανε δουλειες και μας εβαλε τις φωνες και της κρατησε μαλιστα 2 μηνες.
    μονο παυσιπονα και υπομονη!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    εγω εχω ενα θεμα με τον αυχενα...σχεδον μονιμα πιασμενος και νιωθω συσπασεις των νευρων σαν να κουνιεται και καλα το κεφαλι μου.....αυτο το εχει κανεις?εμενα ειναι μονιμο συμπτωμα.....πικρααααα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by melene
    λοιπον μιλησα με τη μαμα μου που ειναι γιατρος και μου ειπε οτι αυτο προκαλειται απο σωματικη ενταση,μηπως φωναξες η πας κανα γυμναστηριο και καταπιεστηκες?
    το ειχε παθει κιολας και η ιδια μια φορα που εκανε δουλειες και μας εβαλε τις φωνες και της κρατησε μαλιστα 2 μηνες.
    μονο παυσιπονα και υπομονη!
    melene

    ευχαριστω πολυ

    που ρωτησες τη μαμα σου

    πηγα στο γιατρο

    δεν βρηκε καμια αιτια

    και μαλλον ειναι απο ενταση οπως λες και συ

    με παυσιπονα περναει

    αλλα παιρνω συχνα ντεπον και ασπιρινη

    και αυτο δεν κανει τοσο καλο

    ωστοσο ελπιζω

    να περασει

    το εχω δυο εβδομαδες και παω για τριτη

    ειναι εκνευριστικο

    το βραδυ με ξυπνα απο τον πονο

    σε ευχαριστω παντως

    ησυχασα λιγο και με την απαντηση σου

    πολυτιμο πραγμα η υγεια

    οταν τη χανεις το βλεπεις

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    και να μην ξεχασω να σου πω αν δηλαδη δεν σου το ειπε ηδη ο γιατρος σου,
    να μην φωναζεις και να μην σηκωνεις βαρη.ξεκουρασου και θα εισαι μια χαρα!
    καλη αναρρωση!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by melene
    και να μην ξεχασω να σου πω αν δηλαδη δεν σου το ειπε ηδη ο γιατρος σου,
    να μην φωναζεις και να μην σηκωνεις βαρη.ξεκουρασου και θα εισαι μια χαρα!
    καλη αναρρωση!
    ομως πρεπει να ταξιδεψω

    θα σηκωσω λιγο βαρος ....

    εως πολυ

    μαλλον θα επιδυνωθει.

    θα ξεκουρασθω μετα

    ευχαριστω παντως!

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    86
    καλησπερα αν και παλιο το θεμα το εφερα παλι για συζητηση γιατι εχω τρομαξει παρα πολυ.απο εχθες το πρωι νιωθω στην δεξια πλευρα του προσωπου μου καψιμο να το πω?μουδιασμα?σαν να εχω φαει σφαλιαρα?κατι λιγο απο ολα αυτα.το νιωθω στο ματι,στο αυτι,στις γωνιες του προσωπου μου εχω τρομαξει παρα πολυ.το εχει παθει κανεις και να του κραταει τοσες μερες?
    γινεται να νιωθει καποιος τετοια ενοχληση απο ανχος?

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Originally posted by bana
    καλησπερα αν και παλιο το θεμα το εφερα παλι για συζητηση γιατι εχω τρομαξει παρα πολυ.απο εχθες το πρωι νιωθω στην δεξια πλευρα του προσωπου μου καψιμο να το πω?μουδιασμα?σαν να εχω φαει σφαλιαρα?κατι λιγο απο ολα αυτα.το νιωθω στο ματι,στο αυτι,στις γωνιες του προσωπου μου εχω τρομαξει παρα πολυ.το εχει παθει κανεις και να του κραταει τοσες μερες?
    γινεται να νιωθει καποιος τετοια ενοχληση απο ανχος?
    Είχα παρόμοιες ενοχλήσεις με αυτές που αναφέρεις πιο πάνω.
    Μουδιάσματα στο πρόσωπο (στο μάγουλο, στο στόμα, στο πηγούνι), στα χέρια και στα πόδια. Αρχικά έκανα μια σειρά εξετάσεων (εγκεφαλογράφημα, καρδιογράφημα κ.λπ.) επισκέφτηκα νευρολόγους, παθολόγους, καρδιολόγους... όλα ήταν οκ... εκτός από το άγχος μου. Εκεί είχα χτυπήσει κόκκινο. Εκείνη την περίοδο, αν και είχα ακούσει / διαβάσει περί ψυχοσωματικών συμπτωμάτων, αδυνατούσα να συνδέσω την ψυχολογική μου κατάσταση με όλα τα παραπάνω . Θεωρούσα ότι είχα κάτι παθολογικό...

    Όταν ελαττώθηκε το άγχος (κυρίως μέσα από την ψυχοθεραπεία) άρχισαν να εξαφανίζονται και τα συμπτώματα.

    Bana σε πρώτη φάση παρατήρησε πότε εμφανίζονται και πότε επιδεινώνονται τα συμπτώματα σου, διότι ότι και να σου λέει κάποιος μέσα από ένα forum δεν αντικαθιστά την προσωπική εκτίμηση. Αν διαπιστώσεις ότι συνδέονται με ψυχολογικούς παράγοντες σκέψου τι πρέπει να κάνεις για να \"χτυπήσεις\" το πρόβλημα στη ρίζα...

    Ηρέμησε φίλε μου... το πιο πιθανό (για να μην σου πω \"σίγουρα\") είναι ότι οφείλονται στο άγχος σου. Από εκεί και πέρα, πίστεψε με, υπάρχουν τρόποι για να βρεις την άκρη...

  11. #26
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    86
    gus1973 σε ευχαριστω που απαντησες και ειλικρινα εστω και λιγο ηρεμησα(τις ενοχλησεις εξακολουθω βεβαια να τις νιωθω,μην ξεχνιομαστε κιολας)...το προβλημα με εμενα ειναι οτι ειμαι υπερβολικα αρρωστοφοφικη ή καλυτερα υποχονδρια και ζω με αυτους τους φοβους εδω και 6 χρονια..δεν εχω παει σε ψυχολογο ουτε εχω παρει ηρεμιστικα προσπαθω να το ξεπερασω μονη μου ή εστω με την βοηθεια της οικογενειας μου..ανχος υπερβολικο και ειδικα τωρα τελευταια που συζηταμε με τον αντρα μου να κανουμε ενα μωρακι...δεν ξερω τι να κανω δεν αντεχω αλλο εχω κουραστει παρα πολυ...με τρομαζουν αυτα τα μουδιασματα καψιματα μην εχω κατι αλλα για να δεις τοσο ποσο φοβιτσιαρα ειμαι δεν παω σε γιατρο μην μου βρει κατι(χτυπα ξυλο)...μηπως ηρθε η ωρα να μιλησω σε εναν ψυχολογο?

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Originally posted by bana
    gus1973 σε ευχαριστω που απαντησες και ειλικρινα εστω και λιγο ηρεμησα(τις ενοχλησεις εξακολουθω βεβαια να τις νιωθω,μην ξεχνιομαστε κιολας)...το προβλημα με εμενα ειναι οτι ειμαι υπερβολικα αρρωστοφοφικη ή καλυτερα υποχονδρια και ζω με αυτους τους φοβους εδω και 6 χρονια..δεν εχω παει σε ψυχολογο ουτε εχω παρει ηρεμιστικα προσπαθω να το ξεπερασω μονη μου ή εστω με την βοηθεια της οικογενειας μου..ανχος υπερβολικο και ειδικα τωρα τελευταια που συζηταμε με τον αντρα μου να κανουμε ενα μωρακι...δεν ξερω τι να κανω δεν αντεχω αλλο εχω κουραστει παρα πολυ...με τρομαζουν αυτα τα μουδιασματα καψιματα μην εχω κατι αλλα για να δεις τοσο ποσο φοβιτσιαρα ειμαι δεν παω σε γιατρο μην μου βρει κατι(χτυπα ξυλο)...μηπως ηρθε η ωρα να μιλησω σε εναν ψυχολογο?
    Τα πρώτα αρρωστοφοβικά συμπτώματα τα ένιωσα πριν από δέκα χρόνια περίπου. Ήταν ακριβώς την ίδια εποχή που ένιωσα να κυριεύομαι από το έντονο άγχος και τον πανικό. Σίγουρα δεν είναι συμπτωματικό...

    Αν και δεν θέλω να σε πιέσω, πιστεύω ότι θα ήταν καλά να μιλήσεις σε κάποιον ειδικό. Δοκίμασε το...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Μπαίνω πρώτη φορά στο φόρουμ σας καθώς είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση και χρειάζομαι να μιλήσω σε κάποιον που με καταλαβαίνει. Είναι εδώ και 10 μέρες που μουδιάζω στο κεφάλι μου και στο πρόσωπο, είναι σαν να μου το σφίγγει μέγγενη και μου δίνει και κάτι πονάκια ώρες-ώρες. Το ιστορικό μου διαθέτει κρίσεις πανικού πρίν απο μερικά χρόνια, ταχυκαρδίες, θυρεοειδίτιδα και σχεδόν τα ίδια συμπτώματα στο κεφάλι μου πριν ένα χρόνο όπου πήγα σε παθολόγο και μου έδωσε αγχολυτικά και μυοχαλαρωτικά και μου είπε να μην το ψάξω άλλο και ότι είναι καθαρά στρες. Τώρα όμως τα συμπτώματα επανήλθαν χειρότερα, νιώθω σχεδόν όλη μέρα το κεφάλι μου μουδιασμένο, ακόμα και πίσω απο τα αυτιά, το πρόσωπό μου μπροστά μουδιασμένο και ψιλοπιασμένο τον αυχένα μου. Φοβάμαι πολύ καθώς έχω μία κορούλα 6 χρονών και νιώθω ότι κάτι θα πάθω και θα την αφήσω μόνη. Τι να κάνω? να πάω για αξονική ή να πάω κατευθείαν σε ψυχολόγο?
    Να σημειώσω ότι αγχολυτικά δεν παίρνω καθώς είμαι κατά αλλά χθες το βράδυ ήμουν σε τραγική κατάσταση και αναγκάστηκα να πάρω ένα λεξοτανίλ το οποίο και με ηρέμησε μετά απο αρκετή ώρα. Το βράδυ στον ύπνο μου δεν έχω πρόβλημα και το πρωί ξυπνάω με \"καθαρό\" κεφάλι!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    25
    Originally posted by Panito
    Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κατι και να μην το ειδε ο ακτινολογος???Ε???Καλυτερα διαβαζει τις μαγνητικες ο ακτινολογος η ο νευρολογος?
    O Aκτινολογος φυσικα!!!
    Ακτινες=Ακτινολογος!!!

    Ηρέμησε και σκέψου λογικά. Είναι δυνατόν το καλ΄υτερο διαγνωστικό μέσο για όγκους να μην εντόπιζε κάτι τόσο βαρύ?
    ΚΑΜΜΙΑ! Θα φαινόταν. Θα το έβλεπε ο ακτινολόγος ο οποίος στανταρ έχει δεί δεκάδες όγκους στο παρελθόν απο αλλους ασθενείς.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by liakleo
    Μπαίνω πρώτη φορά στο φόρουμ σας καθώς είμαι σε πολύ άσχημη κατάσταση και χρειάζομαι να μιλήσω σε κάποιον που με καταλαβαίνει. Είναι εδώ και 10 μέρες που μουδιάζω στο κεφάλι μου και στο πρόσωπο, είναι σαν να μου το σφίγγει μέγγενη και μου δίνει και κάτι πονάκια ώρες-ώρες. Το ιστορικό μου διαθέτει κρίσεις πανικού πρίν απο μερικά χρόνια, ταχυκαρδίες, θυρεοειδίτιδα και σχεδόν τα ίδια συμπτώματα στο κεφάλι μου πριν ένα χρόνο όπου πήγα σε παθολόγο και μου έδωσε αγχολυτικά και μυοχαλαρωτικά και μου είπε να μην το ψάξω άλλο και ότι είναι καθαρά στρες. Τώρα όμως τα συμπτώματα επανήλθαν χειρότερα, νιώθω σχεδόν όλη μέρα το κεφάλι μου μουδιασμένο, ακόμα και πίσω απο τα αυτιά, το πρόσωπό μου μπροστά μουδιασμένο και ψιλοπιασμένο τον αυχένα μου. Φοβάμαι πολύ καθώς έχω μία κορούλα 6 χρονών και νιώθω ότι κάτι θα πάθω και θα την αφήσω μόνη. Τι να κάνω? να πάω για αξονική ή να πάω κατευθείαν σε ψυχολόγο?
    Να σημειώσω ότι αγχολυτικά δεν παίρνω καθώς είμαι κατά αλλά χθες το βράδυ ήμουν σε τραγική κατάσταση και αναγκάστηκα να πάρω ένα λεξοτανίλ το οποίο και με ηρέμησε μετά απο αρκετή ώρα. Το βράδυ στον ύπνο μου δεν έχω πρόβλημα και το πρωί ξυπνάω με \"καθαρό\" κεφάλι!
    καλως ηλθες!
    αφου σε πιανει το λεξοτανυλ ε μαλλον κατι ψυχολογικο φανταζομαι θα ειναι..εχεις συμβει κατι μηπως αυτην την περιοδο της ζωης σου που σε εχει αναστωσει η ετσι ξαφνικα αρχισαν ολα αυτα τα συμπτωματα?

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •