ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    melene, έχουν συμβεί διαδοχικές καταστάσεις οι οποίες με στεναχωρούν ή μου απορροφούν ενέργεια στο πρόσφατο παρελθόν. Πάντως αγχώνομαι πολύ εύκολα και στεναχωριέμαι. Είναι όμως δυνατόν απο μία απλή στεναχώρια ή παρεξήγηση που μου έχει κοστίσει να έχω τέτοιους πονοκεφάλους?

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2
    [quote]Originally posted by liakleo
    melene, έχουν συμβεί διαδοχικές καταστάσεις οι οποίες με στεναχωρούν ή μου απορροφούν ενέργεια στο πρόσφατο παρελθόν. Πάντως αγχώνομαι πολύ εύκολα και στεναχωριέμαι. Είναι όμως δυνατόν απο μία απλή στεναχώρια ή παρεξήγηση που μου έχει κοστίσει να έχω τέτοιους πονοκεφάλους? [/quote

    Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτησή σας, αλλά η απάντηση εδώ είναι : φυσικα και ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ..Το πώς αντιδρά ο κάθένας είναι τόσο πολύ μοναδικό.. Άλλος θα το ξεπέρναγε ανώδυνα (και θα τον ζήλευες ) και άλλος θα αντιμετώπιζε πονοκεφάλους, δερματικά, υπερτάσεις ( βλέπε εμένα), ιλίγγους ( βλέπε εμένα) , έλκη, απομονώσεις, κλπ κλπ.. (Θα μπορούσαμε να γράφαμε για ώρες πόσα πολλά θα μπορούσε κάποιος να αντιμετωπίσει ....)
    Don\'t worry λοιπόν !

  3. #33
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Εχθές έκανα αιματολογικές εξετάσεις , ακόμα και για καρκινικούς δείκτες και τα πάντα, οι απαντήσεις θα έχουν βγει όλες σε 10 μέρες. Μου έχει μπει η ιδέα όμως ότι μπορεί να έχω ανεύρυσμα. Το norgesic δεν με πιάνει όπως με είχε πιάσει πέρυσι και τώρα είμαι στη φάση που ψάχνομαι για νευρολόγο για να μου γράψει να κάνω μαγνητική εγκεφάλου. Ξέρετε ποια είναι τα συμπτώματα του ανευρύσματος? είναι δυνατόν να έχω ανεύρυσμα και να περπατάω κανονικά, να συμπεριφέρομαι φυσιολογικά , να παίρνω μέρος σε όλες τις καθημερινές δραστηριότητες και να τρώω κανονικά? Οταν βάζω ένα ζεστό μαξιλαράκι πάντως πάνω στον αυχένα μου , αυτό με ανακουφίζει λιγάκι.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    2
    ΟΧΙ , δεν είναι δυνατόν να έχεις κάτι τέτοιο. !
    Κάνε τις εξετάσεις σου βέβαια.. για να ηρεμήσεις και μόνο..

  5. #35
    Originally posted by Panito
    Γεια σας..Ειμαι 23 χρονων κι εχω νοσοφοβια..Μετα απο τρεις μηνες που ειχα ατελειωτους πονοκεφαλους,μουδιασμα στο αριστερο χερι και ποδι και στο προσωπο πηγα κι εκανα μαγνητικη εγκεφαλου αφου ημουν σιγουρος οτι εχω ογκ(με το ζορι γιατι οι γιατροι δε μου την εγραφαν)..Προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν καθαρη οπως μου ειπε ο ακτινολογος..Σε νευρολογο δεν την πηγα μως..Ολα τα συμπτωματα φυγανε εκτος απο το μουδιασμα στο προσωπο..Νιωθω κατι σαν μουδιασμα τραβηγμα στο προσωπο μου αριστερα απο το φρυδι μεχρι το σαγονι..Αυτο το νιωθω ιδιαιτερα οταν σηκωνω τα φρυδια μου η οταν χαμογελαω..Το εχει κανενας αλλος αυτο?Ειναι ψυχοσωμαοτικο?Κατι τελευταιο,τη μαγνητικη πρεπει να την παω και σε νευρολογο?Ο ακτινολογος βεβαια μου ειπε με σιγουρια οτι δεν εχω κατι..Δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κατι σοβαρο και να μην το ειδε στη μαγνητικη ετσι?
    μηπως παιρνεις τιποτα φαρμακα ?

  6. #36
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στη μάντρα με τα πρόβατα
    Posts
    59
    Originally posted by Panito
    Γεια σας..Ειμαι 23 χρονων κι εχω νοσοφοβια..Μετα απο τρεις μηνες που ειχα ατελειωτους πονοκεφαλους,μουδιασμα στο αριστερο χερι και ποδι και στο προσωπο πηγα κι εκανα μαγνητικη εγκεφαλου αφου ημουν σιγουρος οτι εχω ογκ(με το ζορι γιατι οι γιατροι δε μου την εγραφαν)..Προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν καθαρη οπως μου ειπε ο ακτινολογος..Σε νευρολογο δεν την πηγα μως..Ολα τα συμπτωματα φυγανε εκτος απο το μουδιασμα στο προσωπο..Νιωθω κατι σαν μουδιασμα τραβηγμα στο προσωπο μου αριστερα απο το φρυδι μεχρι το σαγονι..Αυτο το νιωθω ιδιαιτερα οταν σηκωνω τα φρυδια μου η οταν χαμογελαω..Το εχει κανενας αλλος αυτο?Ειναι ψυχοσωμαοτικο?Κατι τελευταιο,τη μαγνητικη πρεπει να την παω και σε νευρολογο?Ο ακτινολογος βεβαια μου ειπε με σιγουρια οτι δεν εχω κατι..Δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κατι σοβαρο και να μην το ειδε στη μαγνητικη ετσι?
    Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό.
    Μου ακούγεται σαν να πιέζει ένα νεύρο το άλλο για αυτό όταν κάνεις μερικές κινήσεις σε πιάνει.Πήγαινε σε ένα νευρολόγο!
    Δεν πρέπει να είναι ψυχοσωματικό διότι γίνεται όταν κάνεις μόνο ορισμένες κινήσεις αν ήταν ψυχοσωματικό θα σε έπιανε πάντα.
    Πρέπει να είναι απλό το πρόβλημα σου.
    Μπορεί να είναι και στρες .Το στρες τσιτώνει τους μύες και έτσι το νεύρο μουδιάζει όταν κάνεις την κίνηση αυτή διότι το πατάνε οι τσιτωμένοι μύες.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ και ΠΗΓΑΙΝΕ σε Νευρολόγο.
    Και γράψε μας και τι είναι αφού πας να δούμε αν το πέτυχα !
    ΜΗ ΦΟΒΟΥ ! Ίσως είανι και αυχενικό τη μάνα μου που έχει την πιάνουν συμπτώματα μουδιάσματος όταν στρίβει το κεφάλι !!!!!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Δεν ειναι οτι με πιανει μονο οταν κανω τις κινησεις αυτες απλα τοτε το νιωθω περισσοτερο..Το νιωθω ολη τη μερα και ειναι εκνευριστικο..Το εχω εδω και κανα χρονο...Οχι μονιμα,ερχεται καθε τοσο και μετα φευγει...Παιζει να ειναι κατι σοβαρο???Ειναι δυνατον να μην ειδε κατι ο ακτινολογος στη μαγνητικη?Πρεπει να την παω και σε νευρολογο???

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Panito
    Δεν ειναι οτι με πιανει μονο οταν κανω τις κινησεις αυτες απλα τοτε το νιωθω περισσοτερο..Το νιωθω ολη τη μερα και ειναι εκνευριστικο..Το εχω εδω και κανα χρονο...Οχι μονιμα,ερχεται καθε τοσο και μετα φευγει...Παιζει να ειναι κατι σοβαρο???Ειναι δυνατον να μην ειδε κατι ο ακτινολογος στη μαγνητικη?Πρεπει να την παω και σε νευρολογο???
    Γειά σου φίλε μου!
    Θα σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη σε νευρολόγο, κυρίως για να σε καθησυχάσει οτι δεν έχεις τίποτα παθολογικό.
    Είχα και εγώ παρόμοια συμπτώματα όταν ο οργανισμός μου ήταν φορτωμένος με πολύ άγχος. Ένιωθα πολλή ένταση στο πρόσωπο.
    ΜΕ την ψυχοθεραπεία και τα θεραπευτικά βότανα το ξεπέρασα.

    Ηρέμησε και επισκεψου νευρολόγο και μετά ψυχοθεραπευτή.
    Όλα θα πάνε καλά
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #39
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε....Ειναι αξιοπιστες οι μαγνητικες απο την Βιοιατρικη?

  10. #40
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Μία πολύ καλή μου φίλη που έχει θέση σε νοσοκομείο μου έκανε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις αίματος (και για καρκινικούς δείκτες) ώστε να διαπιστωθεί εάν έχω κάτι οργανικό. Μου είπε λοιπόν ότι σφύζω απο υγεία και το μόνο που έχω είναι λίγη παραπάνω χοληστερίνη. Εγώ όμως συνεχίζω να πονάω και να μουδιάζει το κεφάλι μου και σκέφτομαι την πιθανότητα ύπαρξης ανευρύσματος. Εκείνη μου είπε πως ότι και να είχα θα φαινόταν απο τις εξετάσεις γιατί-όπως χαρακτηριστικά μου είπε- με ξεσκόνισαν (8 μπουκαλάκια αίμα μου πήραν).
    Μήπως ξέρετε επίσης αν το αυχενικό δημιουργεί μουδιάσματα και πονοκεφάλους?

  11. #41
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    liakleo ρωτησα τον ορθοπεδικο μου και μου ειπε οτι γενικως το αυχενικο προκαλει και μουδιασματα και πονοκεφαλους και ζαλαδες...αλλα θελω να σε ρωτησω και κατι αλλο...το ενδεχομενο να βγαζεις φρονιμιτες το εχεις σκεφτει?σε ρωταω γιατι κι εγω εδω και μια βδομαδα εχω μουδιασματα και συγκεκριμενα στα ζυγωματικα και εχω τρομαξει παρα πολυ και οταν το συζητησα με αλλους μου ειπαν κατευθειαν για φρονιμιτες...και οντως με πονανε ολα τα δοντια μου τα πανω..αν και εχω κλεισει ηδη για μαγνητικη απο βδομαδα....μια πολυ καλη μου φιλη που ειναι οδοντοτεχντιτης μου ειπε οτι γενικως οι φρονιμιτες και ειδικα οι πανω κανουν πολλες ενοχλησεις στο κεφαλι....

  12. #42
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    bana σ\' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον. Το μούδιασμα στο πρόσωπο δεν το έχω καθημερινά, ούτε με πονάνε τα ζυγωματικά μου. Αντιθέτως, τα μουδιάσματα στο πάνω και πίσω μέρος του κεφαλιού και ώρες ώρες με διαπερνάει και κάτι σαν ηλεκτρικό ρεύμα και επίσης το σφίξιμο στο μέτωπο και στα μηνίγγια σαν μέγγενη και το τράβηγμα και το πιάσιμο στον αυχένα με έχουν τρελλάνει. Πάντως, τα είχα και πέρυσι αυτά τα συμπτώματα , σε μικρότερο βαθμό βέβαια και είχα πάει σε γιατρό που μου είπε ότι έχω αυχενικό και πονοκεφάλους τάσεως μαζί και να μην το ψάξω παραπάνω γιατί δεν είναι τίποτα σοβαρό. Τι να πώ? Να κλείσω ραντεβού σε νευρολόγο ή σε ορθοπεδικό? δεν ξέρω τί να κάνω, οι αίματος βγήκαν πεντακάθαρες.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    86
    καλο θα ηταν να πηγαινες και σε ενα ορθοπεδικο αν και θα σε στειλει να κανεις μαγνητικη αυχενα..στο λεω γιατι εγω εχω αυχενικο(δισκοπαθεια),σε σημειο που δεν αντεχω απο τους πονους και πηγα εκανα τις φυσιοθεραπειες μου και μου εδωσε ο γιατρος να κανω και ασκησεις και ολα μια χαρα..εχω καταντηση φυσιοθεραπευτρια του εαυτου μου

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Σε νευρολογο εχω παει..Σε δυο μαλιστα..Μου εκανα καποια τεστ και μου ειπαν οτι εχω νοσοφοβια με λιγο πανικο..Μου ειπαν οτι εχω αυχενικο και μου εδωσαν norgesic γιατι ειχα δυνατους πονοκεφαλους..Εκανα τη μαγνητικη για να ησυχασω αλλα και παλι δεν μπορω..Μπορει το αυχενικο να προκαλει μουδιασμα στο ΦΡΥΔΙ???

  15. #45
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    37
    Πήγα σε ψυχίατρο, μου είπε ότι δεν έχω τίποτα, να μην ξανακάνω εξετάσεις και να μην ψάχνομαι γιατί είναι όλα απο νοσοφοβία και στρες. Μου έγραψε φάρμακα (αγχολυτικά, απο τα πιο ελαφριά) και μου είπε να με ξαναδεί σε 1 μήνα. Εχθές ήμουν πολύ καλά, σήμερα επίσης δεν έχω πονοκεφάλους αλλά μουδιάζει λίγο το πρόσωπό μου (όπως και πριν τα φάρμακα)και νιώθω ότι είναι μαζεμένος πόνος στο πίσω δεξί μέρος του κεφαλιού μου , σ\' ένα συγκεκριμένο σημείο που το νιώθω βαρύ. Επίσης, νιώθω λίγο βουλωμένα τα αυτιά μου, όχι όλη την ώρα. Ο αυχένας μου εξακολουθεί να με πονάει λίγο όταν στρίβω και να με τραβάει και να κάνει κρακ και σκέφτομαι να πάω σε ορθοπεδικό.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •