ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139

    ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?

    Γεια σας..Ειμαι 23 χρονων κι εχω νοσοφοβια..Μετα απο τρεις μηνες που ειχα ατελειωτους πονοκεφαλους,μουδιασμα στο αριστερο χερι και ποδι και στο προσωπο πηγα κι εκανα μαγνητικη εγκεφαλου αφου ημουν σιγουρος οτι εχω ογκ(με το ζορι γιατι οι γιατροι δε μου την εγραφαν)..Προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν καθαρη οπως μου ειπε ο ακτινολογος..Σε νευρολογο δεν την πηγα μως..Ολα τα συμπτωματα φυγανε εκτος απο το μουδιασμα στο προσωπο..Νιωθω κατι σαν μουδιασμα τραβηγμα στο προσωπο μου αριστερα απο το φρυδι μεχρι το σαγονι..Αυτο το νιωθω ιδιαιτερα οταν σηκωνω τα φρυδια μου η οταν χαμογελαω..Το εχει κανενας αλλος αυτο?Ειναι ψυχοσωμαοτικο?Κατι τελευταιο,τη μαγνητικη πρεπει να την παω και σε νευρολογο?Ο ακτινολογος βεβαια μου ειπε με σιγουρια οτι δεν εχω κατι..Δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κατι σοβαρο και να μην το ειδε στη μαγνητικη ετσι?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    δεν νομιζω να εχεις κατι σοβαρο αφου στο ειπε και ο γιατρος.ολα αυτα ειναι απο το αγχος μαλλον και εμενα παθενει διαφορα το προσωπο μου κ το σωμα μου ωρες ωρες απο το αγχος.καλου κακου πηγενε την και σε νευρολογο αν χριαζεται αλλα μην φοβασαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ωω μα ποσο αγχωδης εισαι εσυ?οχι αν ηταν κατι θα το εδιχνε η μαγνητικη για αυτο μην ανησυχεισ!
    εγω εχω το ιδιο μουδιασμα στο κεφαλι ομωσ στην αριστερη πλευρα αλλα ειναι καθαρα αγχοσ οπωσ και αλλα δερματικα που εμφανιζω κατα καιρουσ και σκεφτομαι με τη μια οτι εχω aids και καρκινο του δερματος αλλα δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα δεν εχω φαντασου καν λογο να το πιστευω.
    μην πας σε νευρολογο καλυτερα θα σε μπουκωσει στα χαπια τα οποια μπορει να πασαλιβουν λιγο τα συμπτωματα αλλα πιστεψε με δεν θεραπευουν.ποσο καιρο τωρα σου συμβαινει αυτο?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    οι νευρολογοι τι εκριβως κανουνε ρε παιδια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    οι νευρολογοι εξεταζουν και ασχολουνται με τα νευρα του σωματος...Το πιο πιθανον ειναι να του πει πως ειναι αγχος και να του δωσει χαπια αγχολυτικα....Τα οποια ομως δεν λυνουν τα προβληματα απλα τα καλυπτουν....Βεβαια κατ εμε το ιδιο κανουν και τα ψυχοφαρμακα..ανηκουν στην ιδια συνομοταξια...ειναι κατι σαν ξαδερφακια.....Προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι..παρε αποφαση πως εισαι εντελως υγιεις και ολα θα τελειωσουν πιο γρηγορα απο οτι και εσυ ο ιδιος νομιζεις

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    70
    και εγω το ιδιο πιστευω ,τα φαρμακαδεν ειναι λυση .απλα ειναι σαν παυσιπονα .....πρεπει ομως να φτιαξεις το \"δοντι \" γιατι θα σε ξαναπονεσει και μαλιστα περισσοτερο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Κι εμενα στην αριστερη πλευρα ειναι το μουδιασμα..το εχω κανα εξαμηνο με καποια διαστηματα ησυχιας βεβαια..Ειναι πολυ σπαστικο ομως..Δηλαδη τη μαγνητικη δε χρειαζεται να την παω σε νευρολογο ετσι???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εγω θα σε συμβουλευα επιφυλακτικα να επισκεφτεις εναν νευρολογο.
    το πιο πιθανο ειναι να σου συνταγογραφισει φαρμακα αλλα απο κει και περα ειναι στην κριση αν θα τα παρεις.
    δεν προκειται περι \'ασθενειας΄ αλλα υπερμετρο αγχος.ειναι κατι δηλαδη το οποιο μπορεις εσυ μονος σου αν καταφερεις να το περασεις στο συνειδητο να το καταπολεμησεις απλα ειναι δυσκολο,ειναι πολυ πιο δυσκολο οπως καταλαβαινεις να ξεμαθεις απο το να μαθεις κατι καινουργιο.
    μην ανησυχεις αχ ποσα παιχνιδια μας παιζει το μυαλο....δες το ετσι και βρες εσυ για εσενα τι λειτουργει καλυτερα ετσι ωστε να το καταπολεμισεις.
    η συμβουλη μου αν και λιγο δυσκολη να επιτευχθει ειναι ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΕΙ.
    Μην μπεις στο τρυπακι να σκεφτεις τι εχω.απλα αστο...ισως ειναι και μια καλη ευκαιρια να ταξιδεψεις στο υπερεγω σου.εκμεταλευσου το!
    οσο για τα χαπια δεν θα σου λυσουν το προβλημα οπωσ και κανενας ψυχολογος.
    αυτο που συμβαινει και στις δυο περιπτωσεις ειναι οτι απλα δημιουργουν το καταλληλο κλιμα ετσι ωστε ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!! να το καταπολεμισεις.ετοιμος?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by melene
    η συμβουλη μου αν και λιγο δυσκολη να επιτευχθει ειναι ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΕΙ.
    melene καταλαβαινω το πνευμα στο οποιο το λες, αλλα αληθεια πώς να ξεχασει κατι καποιος, που του εχει γινει εμμονη ιδεα?

    μακαρι να ηταν τοσο απλα....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σοφια μου σε μενα το λες?ξερω ποσο δυσκολο ειναι να το ξεχασεις γιατι δεν ειναι στο συνειδητο ποσα πολλα σκεφτομαι που με εγκλωβιζουν και δεν μπορω με τιποτα να τα διωξω...
    προσπαθω ομως.ειναι κατι παρα μα παρα πολυ δυσκολο γιατι δεν μπορεις να το ορισεις ομως πηγαζει απο εσενα εισαι εσυ.θελω να πω πως υπαρχουν 2 τεινα η λες γινομαι ερμαιο των σκεψεων μου η τις προσεγγιζεις.προσεγγιζω-συμφιλιωνομαι-αποδεχομαι-θεραπευω- ξεχναω.
    ισως δεν το εθεσα σωστα επειδη ειμαι επηρεασμενη απο την δικη μου περιπτωση δηλαδη διαταραχη πανικου και σκεφτομαι ποσες πολλες φορες εχω προκαλεσει κριση στον εαυτο μονο και μονο επειδη δεν σκεφτομαι τιποτα αλλο πααμονο μια ενδεχομενη κριση επειδη πχ το φως ειναι πολυ κιτρινο και αλλα τετοια.
    ο φοβος του πανιτο το μονο που κανει ειναι να ενισχυει το μουδιασμα αυτο δηλαδη δεν φτανει που εχει τοσο αγχος επιβερινεται με ακομη περισσοτερο εξάιτιας αυτου και ειναι κριμα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    εμενα οταν ειναι να με πιασει παντως κρηση πανικου.αρχιζουν τα νευρα του σωματος μου να με φαγουριζουν,τρελλενουν,και να με εκνευριζουν.μαλλον και νευρολογο χριαζομαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    λοιπον πανικουλα διαβασα εχθες κατι σχετικα με τις κρισεις πανικου και με βοηθησε θα το αναρτισω μερος αυτου γιατι δεν γινεται ολο σε 5λεπτα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να εχω κατι και να μην το ειδε ο ακτινολογος???Ε???Καλυτερα διαβαζει τις μαγνητικες ο ακτινολογος η ο νευρολογος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Πανίτο πήγαινε και σε νευρολόγο για να ηρεμήσεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    150
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΕΣ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ.
    ΕΓΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥΔΙΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ. ΥΠΟΧΩΡΗΣΕ ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΞΑΝΑ.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •