Υποστήριξη σε πρόβλημα επικοινωνίας με κοπέλά πριν 1 χρόνο από άτομο του Forum
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19

    Question Υποστήριξη σε πρόβλημα επικοινωνίας με κοπέλά πριν 1 χρόνο από άτομο του Forum

    Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα να αναφέρω ένα σκηνικό που συνέβει πρόσφατα μέσα απ' το Forum.

    Πριν 1 χρόνο περίπου όπως έχετε δει οι περισσότεροι είχα ανεβάσει ένα θέμα.

    Κατά την διάρκεια των απαντήσεων είχαμε μιλήσει με μια κοπέλα που υπεθέσα ότι είναι ψυχολόγος σύμφωνα με όσα μου εχει πει, αλλά δεν είναι, την Marilou (Ψευδώνυμο εδώ), όλοι την ξέρετε προφανώς.

    Ενώ μιλάγαμε σε γενικές γραμμές συχνά, πριν καμιά εβδομάδα με έκανε Block (μέσω του Social Media) άνευ λόγου και αιτίας.

    Αυτό το θεωρώ εντελώς λάθος από πλευράς της για τους κάτωθι λόγους:

    1) Γιατί δεν ξέρει πως θα αντιδράσει το άτομο μετά από αυτό, διότι μερικές φορές τα πληγωμένα άτομα ίσως να έχουν αρνητικές αντιδράσεις προς λανθασμένες κατευθύνσεις.

    2) Γιατί αν μιλάς με κάποιον/κάποια και "θες" να τον "βοηθήσεις" δεν το κάνεις, έστω και χωρίς εξηγήσεις.

    3) Γιατί, υποτίθεται ότι έχει και παιδία συνεπώς θα έπρεπε να σκεφτεί αν θα ήταν ωραίο και σωστό ,αν κάποιος / κάποια το έκανε στα παιδιά της και πως θα αντιδρούσαν.

    4) Γιατί, κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως το βλέπει ο άλλος και αν θα μπορεί να επανέλθει μετά από αυτό - έχουν συμβει και τέτοια περιστατικά σε άλλα φορουμς με πάρομοια κατάσταση που έχω διαβάσει.

    5) Γιατί, και να το κάνει από Hobby, πάντα θα έχει κάτι σωστό να πει ώστε να δει πως σκέφτεται άλλος και κ γιατί το είπε αυτό (αν κάτι σε πείραξε,λεξη κλπ)

    6) Γιατί, το block δεν είναι λύση για άτομα που έχουν κάποια ανάγκη.

    Επίσης, το κάρμα γυρνάει πάντα μπούμερανγκ συνεπώς θα της γυρίσει κάποια στιγμή, αν κάνεις καλά πράγματα σου έρχονται καλά. Αν φερεσαι σκάρτα θα σου φερθούν σκάρτα τρίτα άτομα.

    Εδώ μέσα μήπως τελικά είναι λίγο επικίνδυνη για τις συμβουλές και τις πράξεις που κάνει σε άτομα πιθανόν να την ακούν πλήρως και ταυτόχρονα έχουν να λύσουν τα δικά τους θέματα;

    Επειδή, αν έχει φερθεί έτσι σε μένα έτσι..

    σκεφτείτε πως θα έχει φερθεί σε άτομα που δεν έχουν μιλήσει αρκετό διάστημα...

    Απλά έθεσα ενα προβληματισμό προς το Forum.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Last edited by ΑngelosΚ; 17-04-2022 at 21:56.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καλησπέρα...

    Εγώ απ' ότι ξέρω η Μαριλού δεν είναι ψυχολόγος... Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Έτσι μου είχε αναφέρει, για την ακρίβεια είχε πεί λόγω δουλείας κλπ ασχολείται με το Forum, η ίδια μέσω μηνυμάτων, emails...
    Συνεπώς υπέθεσα οτι έχει να κάνει το επάγγελμα της με ψυχολογία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by ΑngelosΚ View Post
    Έτσι μου είχε αναφέρει, για την ακρίβεια είχε πεί λόγω δουλείας κλπ ασχολείται με το Forum, η ίδια μέσω μηνυμάτων, emails...
    Συνεπώς υπέθεσα οτι έχει να κάνει το επάγγελμα της με ψυχολογία.
    Όχι, δεν έχει... Εγώ αυτό ξέρω, τώρα για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τοποθετηθώ γιατί είναι κάτι μεταξύ σας απλώς είπα να διευκρινίσω ότι δεν είναι ψυχολόγος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όχι, δεν έχει... Εγώ αυτό ξέρω, τώρα για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τοποθετηθώ γιατί είναι κάτι μεταξύ σας απλώς είπα να διευκρινίσω ότι δεν είναι ψυχολόγος...
    Οκ, εντάξει. Δεν το ήξερα αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ΑngelosΚ View Post
    Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα να αναφέρω ένα σκηνικό που συνέβει πρόσφατα μέσα απ' το Forum.

    Πριν 1 χρόνο περίπου όπως έχετε δει οι περισσότεροι είχα ανεβάσει ένα θέμα.

    Κατά την διάρκεια των απαντήσεων είχαμε μιλήσει με μια κοπέλα που υπεθέσα ότι είναι ψυχολόγος σύμφωνα με όσα μου εχει πει, αλλά δεν είναι, την Marilou (Ψευδώνυμο εδώ), όλοι την ξέρετε προφανώς.

    Ενώ μιλάγαμε σε γενικές γραμμές συχνά, πριν καμιά εβδομάδα με έκανε Block (μέσω του Social Media) άνευ λόγου και αιτίας.

    Αυτό το θεωρώ εντελώς λάθος από πλευράς της για τους κάτωθι λόγους:

    1) Γιατί δεν ξέρει πως θα αντιδράσει το άτομο μετά από αυτό, διότι μερικές φορές τα πληγωμένα άτομα ίσως να έχουν αρνητικές αντιδράσεις προς λανθασμένες κατευθύνσεις.


    2) Γιατί αν μιλάς με κάποιον/κάποια και "θες" να τον "βοηθήσεις" δεν το κάνεις, έστω και χωρίς εξηγήσεις.

    3) Γιατί, υποτίθεται ότι έχει και παιδία συνεπώς θα έπρεπε να σκεφτεί αν θα ήταν ωραίο και σωστό ,αν κάποιος / κάποια το έκανε στα παιδιά της και πως θα αντιδρούσαν.

    4) Γιατί, κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως το βλέπει ο άλλος και αν θα μπορεί να επανέλθει μετά από αυτό - έχουν συμβει και τέτοια περιστατικά σε άλλα φορουμς με πάρομοια κατάσταση που έχω διαβάσει.

    5) Γιατί, και να το κάνει από Hobby, πάντα θα έχει κάτι σωστό να πει ώστε να δει πως σκέφτεται άλλος και κ γιατί το είπε αυτό (αν κάτι σε πείραξε,λεξη κλπ)

    6) Γιατί, το block δεν είναι λύση για άτομα που έχουν κάποια ανάγκη.

    Επίσης, το κάρμα γυρνάει πάντα μπούμερανγκ συνεπώς θα της γυρίσει κάποια στιγμή, αν κάνεις καλά πράγματα σου έρχονται καλά. Αν φερεσαι σκάρτα θα σου φερθούν σκάρτα τρίτα άτομα.

    Εδώ μέσα μήπως τελικά είναι λίγο επικίνδυνη για τις συμβουλές και τις πράξεις που κάνει σε άτομα πιθανόν να την ακούν πλήρως και ταυτόχρονα έχουν να λύσουν τα δικά τους θέματα;

    Επειδή, αν έχει φερθεί έτσι σε μένα έτσι..

    σκεφτείτε πως θα έχει φερθεί σε άτομα που δεν έχουν μιλήσει αρκετό διάστημα...

    Απλά έθεσα ενα προβληματισμό προς το Forum.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    καλημερα.
    νομιζω οτι καπου μπερδευεσαι...
    κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να συνεχισει να μας μιλαει στα σοσιαλ αν δεν το θελει.
    το να ισχυριζεσαι οτι δεν πρεπει να το κανει , ειναι τερμα χειριστικο. ΦΥΣΙΚΑ και μπορει και πρεπει να το κανει, αν εχει λογους δικους του, που δεν χρειαζεται να εγκρινεις εσυ.

    αν εσυ (ή οποιοσδηποτε) μπορει να αποκτησεις σοβαρο προβλημα ή να κανεις κακο στον εαυτο σου ή σε αλλους οταν σε αποκλεισει καποιος απο τα σοσιαλ ή γενικως σταματησει μια επικοινωνια μαζι σου, δεν ειναι εκεινος που πρεπει να αλλαξει σταση, αλλα εισαι ΕΣΥ που πρεπει να αναζητησεις ψυχοθεραπεια.
    οι αλλοι δεν υπαρχουν για να ικανοποιουν τις διαθεσεις μας , αν δεν τους αρεσουν αυτες οι διαθεσεις, ουτε ειναι νοσοκομοι ή γιατροι μας.
    η μαριλου, δεν ειναι ψυχ, αλλα ακομα και καποιος να ηταν ψυχ, δεν εχει καμια υποχρεωση να σε συναναστρεφεται κοινωνικα για να μην σε κακοκαρδισει. η δουλεια του τελειωνει στην ψυχοθεραπευτικη σχεση μαζι σου, σε καποιοα γραφειο. δεν γινεται ποτε κοινωνικη αυτη η σχεση. το αντιθετο μαλιστα. μενει μεσα σε συγκεκριμενα πλαισια. το ιδιο ισχυει για την αναφορα σου στα παιδια του αλλου. δεν σε υιοθετησε κανεις. μην μπλεκεις τον γονεικο ρολο με την κοινωνικη συναναστροφη. το τι κανει καποιος με τα παιδια του, δεν ε χει καμια σχεση με το τι θα κανει με εσενα..

    περα απο αυτα, θελω να σου επισημανω κατι.
    δυο θεματα εχεις εδω, καισ τα δυο συζητας για καποια γυναικα (διαφορετικη η μια απο την αλλη) που σε εχει αποκλεισει στα σοσιαλ.
    βλεπεις καποιο επαναλαμβανομενο μοτιβο εδω;
    πιστευεις οτι ειναι τυχαιο;

Similar Threads

  1. 1.5 χρόνο πριν..
    By Αλεξία10 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 131
    Last Post: 07-02-2020, 15:20
  2. Πρόβλημα επικοινωνίας και πεθερικά
    By Magia83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 08-01-2018, 17:46
  3. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ FORUM
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 13-08-2016, 15:42
  4. Πως ενα ατομο γ@#$ει την Ψυχολογια σου σε χρονο DT
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 25-10-2010, 17:54
  5. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •