Εμπερίες από νάρκωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 95
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    40 λεπτα θα διαρκεσει πάνω κάτω,μπορει και λιγότερο.
    Λοιπον με πήρε τώρα ο γιατρός τηλέφωνο πρωινιατικα και μου λέει να μην φαω τιποτα και να ερθω σήμερα. Αδειασε λέει μια θέση στο χειρουργείο,τι σημαίνει αυτό; Ξεπαστρεψαν καποιον; Δεν πάω. Μου ειπε να παρω τηλ την προισταμενη να την ενημερωσω. Θα παρω και θα πω να γινει μετά το Πασχα. Εντωμεταξυ του λέω στο τηλέφωνο ότι φοβαμαι τη νάρκωση και λέει ας το κάνουμε με μέθη. Διαβασα ότι αυτή η διαδικασία γίνεται με νάρκωση,πώς μου λέει ας το κάνουμε με μέθη; Με κοροϊδεύει;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να σου πω κάτι; Παραλογίζεσαι. Τι θα αλλάξει μετά το Πάσχα δηλαδή;
    Κάνε την επέμβαση να ησυχάσεις, δεν είναι κάτι σοβαρό, ο ίδιος το είπες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    40 λεπτα θα διαρκεσει πάνω κάτω,μπορει και λιγότερο.
    Λοιπον με πήρε τώρα ο γιατρός τηλέφωνο πρωινιατικα και μου λέει να μην φαω τιποτα και να ερθω σήμερα. Αδειασε λέει μια θέση στο χειρουργείο,τι σημαίνει αυτό; Ξεπαστρεψαν καποιον; Δεν πάω. Μου ειπε να παρω τηλ την προισταμενη να την ενημερωσω. Θα παρω και θα πω να γινει μετά το Πασχα. Εντωμεταξυ του λέω στο τηλέφωνο ότι φοβαμαι τη νάρκωση και λέει ας το κάνουμε με μέθη. Διαβασα ότι αυτή η διαδικασία γίνεται με νάρκωση,πώς μου λέει ας το κάνουμε με μέθη; Με κοροϊδεύει;
    ειναι μια επεμβαση που πρεπει οπωσδηποτε να γινει, ή ειναι μια επεμβαση που εχεις ζητησει εσυ και μπορει να μην γινει;
    τι ειδους επεμβαση ειναι; μπορει οντως να γινει με μεθη; γιατι δεν την προτιμας αφου ανησυχεις τοσο;
    "αδειασε θεση", σημαινει οτι κατι αναβληθηκε προφανως...

  4. #19
    Elenia781
    Guest
    Δεν ξέρω τι ακριβως ειναι αυτο που πρεπει να κανεις και τι προβλεπεται. Η μητερα μου ειχε κάνει νάρκωση για μια υπόθεση 30-40 λεπτών αλλα επειδη ήταν μιας ηλικιας και βαρια καπνίστρια εκανε αμαν να συνέλθει. Εσυ δεν εισαι 65+, είσαι?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σίγουρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και παίζει ρόλο και σε τι φάση είσαι. Εγώ θυμάμαι τότε που είχα κάνει χειρουργείο στη μέση, είχα βρει μία νευροχειρούργο που είχαμε κουμπώσει πολύ καλά σαν άνθρωποι, μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και γενικά θεωρούσα την επέμβαση σαν κάτι που θα γίνει για να ξεμπερδεύω με το πρόβλημά μου και δεν πήγα καθόλου αγχωμένη. Είχε ωραία ομάδα γύρω της, κάναμε πλάκες εκεί που με προετοιμάζανε, μου είπαν πάνω στη συζήτηση κάτι τύπου όπου να 'ναι θα κοιμηθείς και θα αράξεις κάνα 3ωρο ( τελικά γύρω στις 4 ώρες πήρε), μου δώσαν αναισθησία χωρίς καλά καλά να το καταλάβω κι όλα μια χαρά. Μετά με ξυπνήσανε, ήμουν λίγο ζαβλακωμένη, εκεί που με μεταφέρανε στο δωμάτιο ξαφνικά σκάσαν ένα σωρό σόγια που δεν τους είχα πει τίποτα και τους είχε ειδοποιήσει η μάνα μου από μόνη της, άρχισα τα καντήλια και εξαφανιστήκαν όλοι και ξύπνησα για τα καλά! ΧαΧαΧα!

    Σημειωτέο ότι είμαι παχύσαρκη και βαριά καπνίστρια επίσης, είχαμε κάνει προεγχειρητικές εξετάσεις εξονυχιστικές τότε. Με είχε συμβουλεύσει όσο μπορώ να μην καπνίζω πριν το χειρουργείο και ειδικά μια μέρα πριν καθόλου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είναι αφαίρεση ενός μικρού πολυποδα. Είναι επι της ουσίας κάτι σαν επεμβατικη εξέταση. Ο πατερας μου που έχει κανει κάτι παρομοιο το έκανε με ολική αναισθησία. Κι εμένα με ολική αναισθησία μου είπε αρχικά, για αυτό και φοβουμουν. Τώρα μου λέει ξαφνικά ότι γίνεται και με μέθη. Δεν ξέρω τι να υποθεσω.
    Το ξέρω ότι δεν αλλάζει κάτι με το να το αναβαλλω, απλως χρονικά αισθανομαι περισσότερο αγχωμενος τώρα και θα ήθελα να περασω τις γιορτές χωρίς το άγχος της ανάρρωσης και να σκέφτομαι οτι κάτι θα παθω απο την αναισθησία.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σίγουρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και παίζει ρόλο και σε τι φάση είσαι. Εγώ θυμάμαι τότε που είχα κάνει χειρουργείο στη μέση, είχα βρει μία νευροχειρούργο που είχαμε κουμπώσει πολύ καλά σαν άνθρωποι, μου ενέπνεε εμπιστοσύνη και γενικά θεωρούσα την επέμβαση σαν κάτι που θα γίνει για να ξεμπερδεύω με το πρόβλημά μου και δεν πήγα καθόλου αγχωμένη. Είχε ωραία ομάδα γύρω της, κάναμε πλάκες εκεί που με προετοιμάζανε, μου είπαν πάνω στη συζήτηση κάτι τύπου όπου να 'ναι θα κοιμηθείς και θα αράξεις κάνα 3ωρο ( τελικά γύρω στις 4 ώρες πήρε), μου δώσαν αναισθησία χωρίς καλά καλά να το καταλάβω κι όλα μια χαρά. Μετά με ξυπνήσανε, ήμουν λίγο ζαβλακωμένη, εκεί που με μεταφέρανε στο δωμάτιο ξαφνικά σκάσαν ένα σωρό σόγια που δεν τους είχα πει τίποτα και τους είχε ειδοποιήσει η μάνα μου από μόνη της, άρχισα τα καντήλια και εξαφανιστήκαν όλοι και ξύπνησα για τα καλά! ΧαΧαΧα!

    Σημειωτέο ότι είμαι παχύσαρκη και βαριά καπνίστρια επίσης, είχαμε κάνει προεγχειρητικές εξετάσεις εξονυχιστικές τότε. Με είχε συμβουλεύσει όσο μπορώ να μην καπνίζω πριν το χειρουργείο και ειδικά μια μέρα πριν καθόλου.
    Στον προεγχειρητικο έλεγχο τι εξετάσεις σου εκαναν; εμένα μου είπαν θα με δει ο καρδιολογος και θα κάνω ουρολογικες και αιματολογικες και μια ακτίνα. Αρκούν αυτά;
    Φοβαμαι ότι θα πέσει το ζαχαρο μου κατά τη διάρκεια της ναρκωσης. Και τις μετεγχειρητικες επιπλοκες. Αν δηλαδή παθω κάτι μετά στο σπιτι,λόγω της ναρκωσης.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Δεν ξέρω τι ακριβως ειναι αυτο που πρεπει να κανεις και τι προβλεπεται. Η μητερα μου ειχε κάνει νάρκωση για μια υπόθεση 30-40 λεπτών αλλα επειδη ήταν μιας ηλικιας και βαρια καπνίστρια εκανε αμαν να συνέλθει. Εσυ δεν εισαι 65+, είσαι?
    Οταν λες αμάν να συνέλθει τι εννοεις;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είναι αφαίρεση ενός μικρού πολυποδα. Είναι επι της ουσίας κάτι σαν επεμβατικη εξέταση. Ο πατερας μου που έχει κανει κάτι παρομοιο το έκανε με ολική αναισθησία. Κι εμένα με ολική αναισθησία μου είπε αρχικά, για αυτό και φοβουμουν. Τώρα μου λέει ξαφνικά ότι γίνεται και με μέθη. Δεν ξέρω τι να υποθεσω.
    Το ξέρω ότι δεν αλλάζει κάτι με το να το αναβαλλω, απλως χρονικά αισθανομαι περισσότερο αγχωμενος τώρα και θα ήθελα να περασω τις γιορτές χωρίς το άγχος της ανάρρωσης και να σκέφτομαι οτι κάτι θα παθω απο την αναισθησία.
    γιατι δεν ζητας περισσοτερες εξηγησεις για την μεθη, να σιγουρευτεις οτι δεν θα ταλαιπωρηθεις κατα την επεμβαση κι αν σε πεισουν οι εξηγησεις, κανε μεθη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Οταν λες αμάν να συνέλθει τι εννοεις;
    τωρα... θελεις να συγκριθεις με εναν ανθρωπο 70 ετων και καπνιστη; δεν βγαινει ακρη με τετοιες ασχετες εμπειριες... περισσοτερο αγχος προσθετουν.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι δεν ζητας περισσοτερες εξηγησεις για την μεθη, να σιγουρευτεις οτι δεν θα ταλαιπωρηθεις κατα την επεμβαση κι αν σε πεισουν οι εξηγησεις, κανε μεθη.
    Ο γιατρός δεν είναι καθόλου συνεννοησιμος και μου λεει αλλα κάθε φορά. Θα ζητησω να μιλησω με τον αναισθησιολογο μπας και βγαλω άκρη.
    Τώρα πρεπει να πάρω το γιατρό για να το αναβαλλω αλλά ντρεπομαι. Το ειπα ήδη στην προισταμενη και μου είπε ότι δεν υπαρχει πρόβλημα αλλά μάλλον δεν ξέρει οτι το ανεβαλλα ήδη μια φορά. Επίσης αναρωτιεμαι γιατί επιμενει τόσο ο γιατρός. Μηπως φοβάται οτι είναι καρκίνος; Αλλά σε κάθε περιπτωση προτιμω μετά τις γιορτές, να χαλαρωσω απο αυτο το άγχος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σκίουρε εσύ επειδή κάνεις συχνά εξετάσεις, έχεις ήδη πολύ καλή εικόνα του εαυτού σου και υπάρχει ιστορικό λεπτομερές.
    Τα βασικά είναι αυτά που λες, ακτινογραφία θώρακος, καρδιολογικός έλεγχος, αιματολογικές. Αυτές έκανα άμεσα πριν το χειρουργείο.

    Εγώ έκανα με την ευκαιρία θυρεοειδή, ζάχαρο και φυσικά ακτινογραφίες, αξονικές και μαγνητικές λόγω του προβλήματός μου τις προηγούμενες βδομάδες πριν το χειρουργείο. Αιματολογικές έκανα και κάνω μια φορά το χρόνο και θυρεοειδή μια φορά στα 5 χρόνια επειδή έχουμε κληρονομικότητα στην οικογένεια, αλλά δεν έτρεχα και στους γιατρούς όλη την ώρα, οπότε τα κοιτάξαμε κι αυτά για να έχουμε πρόσφατη εικόνα.

    Μπορεί να έχεις μια ψιλοϋπνηλία και ατονία τις επόμενες μέρες λόγω της νάρκωσης, μπορεί και όχι. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Θα σου δώσουν οι γιατροί οδηγίες, μην πανικοβάλλεσαι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν έχω πάρει ακόμα τον γιατρό. Δεν προλαβαινω για τον έλεγχο έτσι κι αλλιώς απλα νιωθω αβολα να τον παρω τηλεφωνο. Μήνυμα αν του στειλω δεν θα το δει. Να περιμενω να με πάρει αυτός; Αλλά αν δεν με πάρει και νομίζει ότι θα χειρουργηθω κανονικά αύριο;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Μπορεί να σκεφτει κάποιος μια δικαιολογία να πω στον γιατρο;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Μπορεί να σκεφτει κάποιος μια δικαιολογία να πω στον γιατρο;
    πες του την αληθεια. οτι σε επιασε ψυχοπλακωμα και αγχος με την ναρκωση.
    αυτα, τα βγαζουν γενικα. δεν σημαινει οτι φοβαται κατι συγκεκριμενο, αλλα δεν τα αφηνουν.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Να παρω τα φαρμακο?Εμπεριες για seror
    By Panos123 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-2018, 10:09
  2. φόβος για ολική νάρκωση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 09-09-2015, 10:00
  3. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 23:46
  4. εμπεριες...
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 17-04-2012, 23:43
  5. ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By elizaasian in forum Παχυσαρκία
    Replies: 20
    Last Post: 05-10-2011, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •