Εμπερίες από νάρκωση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 95
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ευτυχώς τη γλυτωσα μέχρι τώρα, δεν με πήρε ο γιατρός
    Εικαζω ότι θα με πάρει μετά την πρωτομαγια

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Είδα πριν στο φβ του γιατρού σε μια φωτογραφία που έβγαλαν απο το χειρουργείο (άλλη δουλειά δεν έχουν να κάνουν, φωτογραφιζονται) ότι ένας γνωστός μου είναι νοσηλευτης και δουλεύει μαζί του. Αν μου κάνουν τελικά μέθη και αρχισω να λέω βλακειες μπροστα στον γνωστό μου; Ολο και περιπλεκεται το θέμα. Επιπλεον δεν είχα ιδέα ότι είναι νοσηλευτης. Περιεργα πραγματα.

    Εικαζω ότι ο γιατρός θα με καλέσει τις επομενες μέρες. Σκέφτομαι να μην το σηκωσω. Αλλά τότε θα πάρει τον πατερα μου σίγουρα γιατί είναι φίλος του.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δηλαδή με το άγχος και τις νοσοφοβίες που περνάς κατα καιρούς, θες να αποφύγεις μία απλή επέμβαση και μετά να κάθεσαι να αναρωτιέσαι συνεχώς μπας και ο πολύποδας μεγάλωσε κι έγινε καρκινικός και δεν τον βρίσκουν και να τρέχεις ξανά και ξανά για εξετάσεις και πάει λέγοντας;

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δηλαδή με το άγχος και τις νοσοφοβίες που περνάς κατα καιρούς, θες να αποφύγεις μία απλή επέμβαση και μετά να κάθεσαι να αναρωτιέσαι συνεχώς μπας και ο πολύποδας μεγάλωσε κι έγινε καρκινικός και δεν τον βρίσκουν και να τρέχεις ξανά και ξανά για εξετάσεις και πάει λέγοντας;
    Δεν πάω συχνά για εξετάσεις πλεον, περα απο καποια χρονια θέματα που πρεπει να παρακολουθω. Εχω αφήσει εξετάσεις που επέμεναν οι γιατροί να κάνω, έχω σταματήσει αγωγές, ξεκινησα και υποτυπωδη γυμναστική. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μου βγει σε καλό βέβαια αυτο, μπορει να βρεθω προ εκπληξεων. Για ενα μουδιασμα που ειχα στο κεντρο του στηθους εκανα μονο τροπονινη και καρδιογραφημα ενα μηνα μετα το περιστατικό.
    Νοσοφοβια είχα πριν πολλα χρονια και μπορει να με πιασει κατά καιρούς καποια μικρή έξαρση αλλα τα τελευταια χρονια είχα και έχω καρδιοφοβια, αν και έχει μετριαστει αρκετά τον τελευταίο 1.5 χρονο.
    Δεν με φοβιζει δηλαδη ο καρκίνος καθεαυτος, με φοβιζουν επιδρασεις του καρκίνου στην καρδιά, οπως και οι επιδρασεις της ναρκωσης στην καρδιά.

    Θα το κάνω στο τέλος, απλώς θέλω καπου να γκρινιαζω. Ακόμα δεν με πήρε έτσι κι αλλιώς. Στην κλινική κάνουν επεμβασεις Τρίτη έως Πεμπτη. Ελπιζω και εύχομαι να παει απο την παραλλη βδομάδα.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Είδα πριν στο φβ του γιατρού σε μια φωτογραφία που έβγαλαν απο το χειρουργείο (άλλη δουλειά δεν έχουν να κάνουν, φωτογραφιζονται) ότι ένας γνωστός μου είναι νοσηλευτης και δουλεύει μαζί του. Αν μου κάνουν τελικά μέθη και αρχισω να λέω βλακειες μπροστα στον γνωστό μου; Ολο και περιπλεκεται το θέμα. Επιπλεον δεν είχα ιδέα ότι είναι νοσηλευτης. Περιεργα πραγματα.

    Εικαζω ότι ο γιατρός θα με καλέσει τις επομενες μέρες. Σκέφτομαι να μην το σηκωσω. Αλλά τότε θα πάρει τον πατερα μου σίγουρα γιατί είναι φίλος του.
    η "μεθη" δεν εχει σχεση με το να μεθυσεις απο αλκοολ, ωστε να φοβασαι οτι θα λες βλακειες. απλα θα εισαι καπως ζαλισμενος και δεν θα αγχωνεσαι...
    τι σημασια εχει αν ο γνωστος, ειναι νοσοκομος; δεν πας να κανεις κατι περιεργο...
    προσωπικο θεμα, ΑΝ ΟΝΤΩΣ προτιμας την μεθεπομενη εβδομαδα.
    για τα δικα μου μυαλα, η αναβολη απλα παραττεινει το αγχος.
    εγω θα το εκανα το συντομοτερο, να τελειωνω..

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η "μεθη" δεν εχει σχεση με το να μεθυσεις απο αλκοολ, ωστε να φοβασαι οτι θα λες βλακειες. απλα θα εισαι καπως ζαλισμενος και δεν θα αγχωνεσαι...
    τι σημασια εχει αν ο γνωστος, ειναι νοσοκομος; δεν πας να κανεις κατι περιεργο...
    προσωπικο θεμα, ΑΝ ΟΝΤΩΣ προτιμας την μεθεπομενη εβδομαδα.
    για τα δικα μου μυαλα, η αναβολη απλα παραττεινει το αγχος.
    εγω θα το εκανα το συντομοτερο, να τελειωνω..
    Δεν ξέρω, φοβαμαι γενικά. Βρήκα πριν λίγο κλήση απο το γιατρό. Δεν ξερω αν θα τον παρω πισω. Λογικά θα μου πει να γίνει ο προεγχειρητικος αύριο. Αλλά έχω μια συνάντηση την Τεταρτη που είχα αναβάλλει την προηγούμενη εβδομαδα, θα του πω να γίνει την άλλη βδομάδα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξέρω, φοβαμαι γενικά. Βρήκα πριν λίγο κλήση απο το γιατρό. Δεν ξερω αν θα τον παρω πισω. Λογικά θα μου πει να γίνει ο προεγχειρητικος αύριο. Αλλά έχω μια συνάντηση την Τεταρτη που είχα αναβάλλει την προηγούμενη εβδομαδα, θα του πω να γίνει την άλλη βδομάδα.
    παρτον να το συζητησετε και πες του ο,τι σε καθησυχαζει περισσοτερο.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παρτον να το συζητησετε και πες του ο,τι σε καθησυχαζει περισσοτερο.
    Είναι αγένεια αν δεν τον παρω πισω; Εχω κουραστεί να του λέω να το αφήσουμε για την άλλη βδομάδα

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η "μεθη" δεν εχει σχεση με το να μεθυσεις απο αλκοολ, ωστε να φοβασαι οτι θα λες βλακειες. απλα θα εισαι καπως ζαλισμενος και δεν θα αγχωνεσαι...
    εγω θα το εκανα το συντομοτερο, να τελειωνω..
    ετσι ειναι, δεν ειναι μεθη σαν του αλκοολ, κι τοκανα με μεθη, να τελειωνω , δεν ειμαι της αναβολης , και στο κατω κατω θα τους ξαναδεις ? παιχνιδακι ειναι, αντε να μιλησεις οπως ο προς εξορκισμο ..... αυτοι θα φοβηθουν .....

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με ξαναπήρε τώρα και το σήκωσα. Του είπα να το αφήσουμε την άλλη βδομάδα για να είμαι πιο άνετος και επέμενε να το κάνουμε την Πέμπτη. Τελικά συμφώνησε να το αφήσουμε για την άλλη βδομάδα. Και οκ, αυτή τη φορά θα το κάνω, να τελειώνω, δεν με παίρνει να το αναβάλω άλλο. Αλήθεια πάντως έχω πολλά πράγματα να κάνω αυτή τη βδομάδα δεν το αναβάλλω από φόβο αποκλειστικά.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πλεον βεβαια δεν φοβαμαι τοσο τη διαδικασια οσο μεταεγχειρητικες επιπλοκες. Και εκανα το λαθος να διαβασω περιπτωσεις θανατων κατα την διαδικασια.

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πλεον βεβαια δεν φοβαμαι τοσο τη διαδικασια οσο μεταεγχειρητικες επιπλοκες. Και εκανα το λαθος να διαβασω περιπτωσεις θανατων κατα την διαδικασια.
    παντα μπορει να συμβαινουν θανατοι μετα απο εγχειρηση αλλα ειναι σπανιοι και σκεψου εσυ εισαι νεος στα 33 απο τι θυμαμαι στα παλια σου μυνηματα και την επεμβαση που κανεις αλλοι την παιρνουν χαμπαρι μετα τα 40 γιατι τοτε ειναι η επισημη ηλικια που ξεκινανε προληπτικα ελεγχο με κολονοσκοπησεις για τον παχυ εντερο που βρηκες και συ αυτο

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πλεον βεβαια δεν φοβαμαι τοσο τη διαδικασια οσο μεταεγχειρητικες επιπλοκες. Και εκανα το λαθος να διαβασω περιπτωσεις θανατων κατα την διαδικασια.
    η διαδικασια, ειναι απο τις (σχετικα) απλες διαδικασιες για διαδικασια εγχειρησης..
    απο κει και περα, παρατραγουδα συμβαινουν ακομα και με μια ασπιρινη.
    επομενως, κι εφοσον ξερεις ποσο αγχωνεσαι, μην ψαχνεις. τον μπελα σου γυρευεις;
    ολα θα πανε καλα! καλη ευκολια!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σήμερα με ξαναπήρε ο γιατρός το πρωί, δεν το σήκωσα, δεν ξέρω τι ήθελε. Μήπως ήθελε να με πείσει να το κάνω την Πέμπτη ή για να μου ανακοινώσει τη νέα ημερομηνία; Ξανααγχώθηκα, ειδικά αφότου είδα μια είδηση για το θάνατο ενός 30+ από υπογλυκαιμία. Αυτός είχε διαβητη τύπου 1, εγώ κάνω αντιδραστικές υπογλυκαιμίες συνέχεια, φταίει και η διατροφή μου βέβαια, ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει να το δω πρωα με διατροφή και μετά ίσως μου γράψει κάτι, αλλά φοβάμαι γιατί θα πρέπει να μείνω νηστικός μετά τις 12 το βράδυ, μπορεί και από τις 10. Αν δεν φάω μία μπανάνα πριν τον ύπνο το ζαχαρο μου πέφτει 80, αν κοιμηθώ με ζάχαρο 80 θα έχει πάει σίγουρα 69 μέχρι την επόμενη κατά τις 9. Και ξέρω ότι δεν θα μου δώσουν σημασία αν πω ότι παθαίνω υπογλυκαιμίες γιατί ήδη το ανέφερα στο γιατρό και μου είπε, φάε λέει μία σουπα κατά τις 9 το βραδυ. Ασυναρτησίες.
    Δεν υπάρχει κάποιος πιο απλός τρόπος να αφαιρούν πολύποδες;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    αν σηκωνες το τηλ, θα ειχες λιγοτερο αγχος. δεν θα σε παει κανεις με το ζορι. ο,τι προκυψει θα το αντιμετωπισεις.
    καλυτερα τωρα που δεν ξερεις;
    μην μπερδευεις το υπογλυκαιμικο κωμα, στο οποιο κινδυνευει να πεσει καποιος που κανει χρηση ινσουλινης, αν δεν κανει σωστους υπολογισμους, με τις μεταπτωσεις του ζαχαρου σε καποιον που δεν παιρνει ινσουλινη και δενε χει ζαχαρο. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Να παρω τα φαρμακο?Εμπεριες για seror
    By Panos123 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-2018, 09:09
  2. φόβος για ολική νάρκωση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 09-09-2015, 09:00
  3. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 22:46
  4. εμπεριες...
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 17-04-2012, 22:43
  5. ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By elizaasian in forum Παχυσαρκία
    Replies: 20
    Last Post: 05-10-2011, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •