Φοβάμαι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Φοβάμαι!

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36

    Φοβάμαι!

    Τώρα δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread η forum αυτό για το συγκεκριμένο θέμα πάντως πρέπει να τα πω γτ δεν αντέχω άλλο, έχω πανικοβληθεί. Ειμαι 18 χρόνων, έχω τελειώσει το σχολείο και τους τελευταίους 10 μήνες ειμαι σε μια πολύ ωραία σχέση. Λοιπόν αυτόν τον μήνα έχω καθυστέρηση περιόδου 4 μέρες και έχω τρελαθει. Πάντα προσέχουμε με το αγόρι μου και ποτε δεν τελειώνει μέσα μου (πάντα φοράμε προφυλακτικό και στο τέλος τα τσεκάρουμε να δούμε αν έχει σπάσει κτλ) Δεν μπορώ να καταλάβω γτ μου έχει καθυστερήσει έτσι αφού δεν υπάρχει πιθανότητα να ειμαι έγκυος. Έχω κάνει δυο τεστ εγκυμοσύνης και τα δυο αρνητικά αλλά και πάλι δεν έρχεται και πανικοβάλλομαι. Θα φτάσω σε σημείο να μην κάνω σεξ αν είναι να τραβάω όλα αυτά. Εσείς τι λέτε;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Πηγαίνεις σε γυναικολόγο για τσεκ απ; Σημειώνεις κάθε μήνα τις περιόδους σου;
    Αυτά πρέπει να τα κάνεις είτε κάνεις σεξ είτε όχι. Είναι θέμα υγείας.
    Ο κύκλος επηρεάζεται από 1002 λόγους. Δε σημαίνει ότι είσαι έγκυος. Ηρέμησε. Όχι άγχος. Το άγχος τα χειροτευει όλα.
    Και μεγάλη προσοχή ε. Όχι μόνο για εγκυμοσύνες αλλά γενικά για την υγιεινή, τις αρρώστιες κτλ

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Πηγαίνεις σε γυναικολόγο για τσεκ απ; Σημειώνεις κάθε μήνα τις περιόδους σου;
    Αυτά πρέπει να τα κάνεις είτε κάνεις σεξ είτε όχι. Είναι θέμα υγείας.
    Ο κύκλος επηρεάζεται από 1002 λόγους. Δε σημαίνει ότι είσαι έγκυος. Ηρέμησε. Όχι άγχος. Το άγχος τα χειροτευει όλα.
    Και μεγάλη προσοχή ε. Όχι μόνο για εγκυμοσύνες αλλά γενικά για την υγιεινή, τις αρρώστιες κτλ
    Εννοείτε πως σημειώνω τις περιόδους μου. Σε γυναικολογο ειχα πάει πριν δυο μήνες για τσεκάπ και για να μου γραψει αντισυλληπτικά. Αλλά εν τέλει επειδή καπνίζω δεν μπορώ να τα πάρω. Ιδανικά θα ήθελα να παίρνω και αντισυλληπτικά για να μου φύγει το άγχος της εγκυμοσύνης που με τρομάζει παραπάνω από όλα τα άλλα, βέβαια τι να κάνουμε. Αλλά παρόλα αυτά είμαστε παρά πολύ προσεκτικοί με το αγόρι μου και για αυτό αναρωτιέμαι γτ έχει καθυστερησει έτσι γτ συνήθως έρχεται στην ώρα της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    Τώρα δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread η forum αυτό για το συγκεκριμένο θέμα πάντως πρέπει να τα πω γτ δεν αντέχω άλλο, έχω πανικοβληθεί. Ειμαι 18 χρόνων, έχω τελειώσει το σχολείο και τους τελευταίους 10 μήνες ειμαι σε μια πολύ ωραία σχέση. Λοιπόν αυτόν τον μήνα έχω καθυστέρηση περιόδου 4 μέρες και έχω τρελαθει. Πάντα προσέχουμε με το αγόρι μου και ποτε δεν τελειώνει μέσα μου (πάντα φοράμε προφυλακτικό και στο τέλος τα τσεκάρουμε να δούμε αν έχει σπάσει κτλ) Δεν μπορώ να καταλάβω γτ μου έχει καθυστερήσει έτσι αφού δεν υπάρχει πιθανότητα να ειμαι έγκυος. Έχω κάνει δυο τεστ εγκυμοσύνης και τα δυο αρνητικά αλλά και πάλι δεν έρχεται και πανικοβάλλομαι. Θα φτάσω σε σημείο να μην κάνω σεξ αν είναι να τραβάω όλα αυτά. Εσείς τι λέτε;
    Kαλημερα !

    Καταρχην θα σου πω ηρεμησε και εφοσον ειστε τοσο προσεκτικοι εχεις κανει ηδη και τεστ και βγηκε αρνητικο ειναι παρα πολυ δυσκολο να εισαι εγκυος .
    Κρατα αρχικα αυτο .

    Επειτα γνωριζεις φανταζομαι οτι υπαρχουν χιλιοι δυο αλλοι λογοι που μπορει μια γυναικα να μην εχει κανονικα περιοδο ..
    Μπορει μονο και μονο απο ολο αυτο το άγχος σου να το προκαλεις εσυ .
    Μπορει η οποια χρηση αντισυλιπτικων να σου εχει διαμορφωση λιγο το χρονικο περιθωριο .
    Μπορει να εχεις περασει μια ιωση ,μια λοιμωξη ή οτιδηποτε αλλο παθολογικο και να επηρεαστικε ο κυκλος σου .

    Μην φερνεις την κατσαστροφη και το κυριοτερο εισαι μικρη ακομα ..Ο κυκλος σου θα αλλαζει συνεχεια μεχρι να σταθεροποιηθει ,οποτε ΠΡΕΠΕΙ να χαλαρωσεις και να ηρεμησεις σε πρωτο σταδιο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    καλησπερα, εγω θα σχολιασω οτι ολα τα προβληματα μπορεις να τα ξεπερασεις, αλλα τα προβληματα που θα σου δημιουργησει το καπνισμα οχι. για αυτο καλλιτερα σταματα το μαλλον οσο προλαβαινεις

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Τελικά μου ήρθε περίοδος σήμερα οποτε όλα καλά ευτυχώς! Γιατί δεν ήθελα με τιποτα να ειμαι έγκυος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    1)Χρησιμοποιούσατε προφυλακτικό
    2)Δεν έσπασε
    3)Δεν τελείωσε καν όταν ήταν μέσα σου ...

    Και φοβόσουν μήπως ήσουν έγκυος ;;;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Έχεις δικαιο απλά αγχωνομαι εύκολα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Σταμάτησα να διαβάζω στο είμαι 18 και καπνίζω. Να ξέρεις-τσαμπα τα γραφω βέβαια- θα το μετανοιώσεις οικτρά σε καμια 10ρια χρόνια ίσως και περισσότερο για πολλούς λόγους. Δεν μπορεί να είμαστε εμείς οι μαλάκες που κάνουμε μετά από χρόνια το παν για να το κόψουμε κάποιοι το πετυχαίνουμε καποιοι άλλοι όχι και ξανά στον αγώνα για το κόψιμο και εσείς να θεωρείστε οι έξυπνοι που το ξεκινατε. Μου τα έλεγαν και εμένα αυτά στην ηλικία σου βέβαια, αλλά εννοείται πως τότε μπορούσα να το κόψω όποτε γουστάρω γιατί δεν κάπνιζα πάνω από 1 χρόνο και καλά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    Τελικά μου ήρθε περίοδος σήμερα οποτε όλα καλά ευτυχώς! Γιατί δεν ήθελα με τιποτα να ειμαι έγκυος
    Αυτο το αγχος μπορει να κανει ενα κυκλο ανω κατω ..
    Μολις το συζητησες και το εβγαλες απο μεσα σου καπως ολο αυτο ξεθυμανε και οριστε ,μια χαρα !

    Συνέχισε την αντισυληψη οχι μονο για την περιπτωση μια εγκυμοσυνης αλλα και για πολλα αλλα και μην ανυσηχεις για τιποτα !

    Ζησε την ηλικια σου με τα παντα ,δες τι σου ταιριαζει ωστε αργοτερα να εχεις πολυ κατασταλαγμενες επιλογες χωρις απωθημενα που θα σε κρατανε πισω σε πολλα.
    Ολοι τα καναμε δεν εισαι η μονη ,μονο μεσα απο τις επιλογες μας στο να ζησουμε καποια πραγματα εχουμε σωστα και μονιμα αποτελεσματα οτι αυτα δεν μας ταιριαζουν ..
    Ακομα και το τσιγαρο ...Δες ποια η πραγματικη αναγκη σε εφερε σε αυτο και προσπαθσε να το δεις χωρις τυψεις και ενοχες ,αρκει να κανεις το σωστο !

    Να περνας καλα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σταμάτησα να διαβάζω στο είμαι 18 και καπνίζω. Να ξέρεις-τσαμπα τα γραφω βέβαια- θα το μετανοιώσεις οικτρά σε καμια 10ρια χρόνια ίσως και περισσότερο για πολλούς λόγους. Δεν μπορεί να είμαστε εμείς οι μαλάκες που κάνουμε μετά από χρόνια το παν για να το κόψουμε κάποιοι το πετυχαίνουμε καποιοι άλλοι όχι και ξανά στον αγώνα για το κόψιμο και εσείς να θεωρείστε οι έξυπνοι που το ξεκινατε. Μου τα έλεγαν και εμένα αυτά στην ηλικία σου βέβαια, αλλά εννοείται πως τότε μπορούσα να το κόψω όποτε γουστάρω γιατί δεν κάπνιζα πάνω από 1 χρόνο και καλά!
    Δεν το ειπα ούτε για να το παίξω έξυπνη ούτε για να προσβάλλω κανέναν που θέλει να το κόψει. Κακή συνήθεια είναι και το γνωρίζω και προσπαθω να το κόψω ξέρω ότι βλάπτει την υγεία μου. Αλλά δεν θα δεχτώ να μου λένε ότι το παιζω έξυπνη και ότι με αυτό που κάνω προσβάλλω αυτούς που θέλουν να το κόψουν. Ούτε καν έθιξα το θέμα του τσιγάρου απορώ από που έβγαλες τόσα συμπεράσματα πραγματικά....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Οι γυναίκες, σήμερα, καπνίζουν περισσότερο από τους άνδρες. Σε χώρες όπως η ελλάδα, κοινωνιολογικά, βρίσκονται εκεί που ήταν οι άνδρες πριν 40 χρόνια.
    Κάνουν και άλλες αηδίες που έκανε ο 20χρονος άνδρας του 1980 , σήμερα, θεωρώντας τες μαγκιά. Πχ βρίζουν πιο εύκολα στην οδήγηση .
    Τα αποτελέσματα του καπνίσματος θα φανούν σε 2-3 δεκαετίες. Θα έχουν περισσότερους θανάτους από τους άνδρες, λόγω καπνίσματος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by 1234giota View Post
    Δεν το ειπα ούτε για να το παίξω έξυπνη ούτε για να προσβάλλω κανέναν που θέλει να το κόψει. Κακή συνήθεια είναι και το γνωρίζω και προσπαθω να το κόψω ξέρω ότι βλάπτει την υγεία μου. Αλλά δεν θα δεχτώ να μου λένε ότι το παιζω έξυπνη και ότι με αυτό που κάνω προσβάλλω αυτούς που θέλουν να το κόψουν. Ούτε καν έθιξα το θέμα του τσιγάρου απορώ από που έβγαλες τόσα συμπεράσματα πραγματικά....
    Δεν είπα ό,τι το παιζεις εξυπνη απλώς είναι η αντιστάθμιση λόγω της φρασης. Το ξέρω πως είναι εθισμός το έχω ζησει το έργο!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Οι γυναίκες, σήμερα, καπνίζουν περισσότερο από τους άνδρες. Σε χώρες όπως η ελλάδα, κοινωνιολογικά, βρίσκονται εκεί που ήταν οι άνδρες πριν 40 χρόνια.
    Κάνουν και άλλες αηδίες που έκανε ο 20χρονος άνδρας του 1980 , σήμερα, θεωρώντας τες μαγκιά. Πχ βρίζουν πιο εύκολα στην οδήγηση .
    Τα αποτελέσματα του καπνίσματος θα φανούν σε 2-3 δεκαετίες. Θα έχουν περισσότερους θανάτους από τους άνδρες, λόγω καπνίσματος.
    Όντως έχεις δικαιο. Επέτρεψε μου να προσθέσω και κατι άλλο πάνω σε αυτό... Πλέον περισσότερες γυναίκες ασελγούν πάνω στους άνδρες παρά το αντίθετο. Μιλάμε δηλαδή για αντιστροφή ρόλων! Πως έχει καταντήσει η κοινωνία μας ε; Αυτές είναι οι ηθικές και οι αξίες που θελουμε να προβάλλουμε στις ερχόμενες γενιές; Εννοείτε πως όχι!!!!!!1!!!

    Τι ακούω πραγματικά...

Similar Threads

  1. Replies: 30
    Last Post: 29-05-2021, 00:44
  2. Φοβαμαι
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 13-07-2015, 11:45
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 06-04-2012, 17:51
  4. φοβαμαι
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2011, 05:18
  5. Φοβάμαι.
    By Αγάπη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-12-2010, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •