Άγχος.... Καταπολέμηση χωρίς φάρμακα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Άγχος.... Καταπολέμηση χωρίς φάρμακα....

    Άγχος, πολύ άγχος.... Από ένα συγκεκριμένο γεγονός ξεκίνησαν όλα πριν κάτι μήνες... Κάποιες κρίσεις πανικού που αραιωσαν και πολλά ψυχωσωματικα... Πλάκωμα στο στερνό , ρίγος, πόνοι κλπ. Όλα καθαρά από άποψη παθολογική. Και ρωτώ καταπολεμάται χωρίς αγωγή;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Ναι...αλλά θέλει πάρα πολύ υπομονή και έχει πάρα πολλά έξοδα..εγώ έχω κάνει σχεδόν τα πάντα..γιόγκα,ρέικι,ψυχανάλ υση κλπ ότι μπορείς να φανταστείς...και είμαι καλύτερα αλλά με τίποτα δεν θα έλεγα ότι το έχω ξεπεράσει..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κ εγώ έκανα διάφορα και τίποτα κατέληξα σε αγωγή είχα πολλά ψυχοσωματικά όπου είμαι 1 μήνα αγωγής κ ακόμα έχω...ούτε τη δουλειά μου δεν μπορώ να βγάλω είμαι με αναρρωτική

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Κ εγώ με άγχος είμαι κ αγωγή....ελπίζω να πάω καλυτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Και εγώ είχα πολύ άγχος και πάθαινα κρίσεις και το 14 έπαθα μια χοντρή κρίση και ξεκίνησα ψυχολόγο
    Τελικά τώρα παίρνω αγωγή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα, ναι μπορει να καταπολεμηθει σε κάποιο βαθμο και χωρις φαρμακα κατα τη γνωμη μου..
    Εξαρτατε απο το πως ειναι η ζωη σου και βεβαια για καθε ανθρωπο ειναι διαφορετικο. Χρειαζετε να βρεις -με ηρεμια- ποιες σκεψεις η ενεργειες τροφοδοτουν το αγχος και δημιουργουν αυτο το φαβλο κυκλο, στη συνεχεια θα πρεπει να τις αντικαταστασεις με πιο ψυχραιμες και λογικες σκεψεις ή και πεποιθησεις.
    Επισης κοιτας οσο μπορεις να αποφυγεις πραξεις που σε αγχωνουν τουλαχιστον μεχρι να σπασει ο κυκλος του αγχους και βεβαια στο βαθμο που μπορεις, επισης να γεμισεις θετικα και ποιοτικά -οσο ειναι δυνατο βεβαια- το χρονο σου.

    Τα παραπανω μαζι με τη βοηθεια απο ζαναξ για 1 μηνα με βοηθησαν αρκετα, βεβαια καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος οποτε δεν ξερω αν αυτο θα δουλεψει σε ολους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    20
    Καλησπέρα,
    θα σου πω τι έχει λειτουργήσει σε μενα. Βέβαια θα σου πω και τα γνωστά ότι μπορείς να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο κτλ, αλλά θα σου πω τι κάνω εγώ.

    1. Κάνω γυμναστική, συγκεκριμένα κροσφιτ. Είναι ότι καλύτερο γιατί και βγάζεις ένταση, και σε ξεαγχώνει και κάνει καλό στ σώμα σου. Θεωρώ είναι πολύ καλύτερο κάποιο άθλημα (κροσφιτ, μποξ, τενις οτιδηποτε) ή το τρέξιμο σε σχέση με το γυμναστήριο (ειδικά αυτά που έχουν 50 ευρώ ετήσια συνδρμή).

    2. Προσπαθώ να κοιμάμαι καλά.

    3. Προσέχω τι τρώω. Έχω προσέξει ότιι κάπως είμαι αν φάω πολλά γλυκά, με τα φρούτα είμαι καλύτερα. Έχω φυσιιολογικό βάρος.

    Αυτά είναι τα σχετικά εύκολα. Παράλληλα περνάω χρόνο με φίλους (όχι το μπούγιο, με φίλους φίλους) και αν είμαι σε σχέση σίγουρα βοηθάει και αυτό.

    Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάποια αγωγή (από βαλεριάνα μέχρι φάρμακα), όχι ότι είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.
    Γενικότερα όταν κάτι με στρεσάρει κάνω μια παύση και επανεκτιμώ την κατάσταση. Βάζω φρένο και όρια.

    ΥΓ

    1. Βοηθάει πολύ να έχεις κάποιο χόμπυ, θα πρότεινα μουσική. Παίζω πιάνο που και που. Αν δεν είμαι καλά παίζω κάθε μέρα, για μενα είναι βάλσαμο στην ψυχή.
    2. Δούλεψε πάνω σε ένα στόχο. Εμένα ο στόχος μου είναι να πάρω το πτυχίο μου και αυτό οδηγεί την ζωή μου τώρα. Δηλαδή δεν χάνομαι στην καθημερινότητα. Κάθε στιγμή βάζει το λιθαράκι της στον στόχο μου.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Πολύ δύσκολα να ξεπεράσεις το στρες και τις κρίσεις πανικού έτσι, χωρίς κάποια αγωγή. Δοκίμασε να κοιμάσαι τουλάχιστον 8 ώρες (αν όχι και παραπάνω) και να πίνεις βαλεριάνα στο ενδιάμεσο. Καλό θα ήταν να ξεδίνεις και κάπου (ίσως αν πήγαινες για τρέξιμο?). Εύχομαι να γίνεις καλά σύντομα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    συμφωνω με τον/την gelcaster , οσα γραφει ειναι σωστα , εγω πασχοντας 12 χρονια απο αγχος , εχω βρει τον δικο μου τροπο , συμβιβαζομαι με το αγχος , βεβαια δεν ειναι πανακεια αυτο, αλλα ειμαι καλυτερα ............δυσκολο το παθολογικο αγχος χωρις φαρμακα παντως , τα ζαναξακια ταχω παντα μαζι μου ...

Similar Threads

  1. ΓΑΔ χωρίς φάρμακα...
    By NaYa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 18-07-2017, 22:53
  2. θεραπεια χωρις φαρμακα;;
    By mirmigi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-11-2014, 01:27
  3. Φαρμακα χωρις συνταγογραφηση
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-2013, 00:27
  4. Χωρίς φάρμακα
    By dead_member in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2011, 00:01
  5. Άγχος, στρες και καταπολέμηση αυτών
    By vagi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-05-2010, 13:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •