Escitalopram
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Escitalopram

  1. #1

    Escitalopram

    Καλησπέρα παίρνω εδώ και 3 μήνες escitalopram ( entact 20mg) και έχω υπερβολική ευαισθησία στο φως έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία με τέτοια είδους φάρμακα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Οταν το ειχα παθει εγω μου ειπαν το qt του ματιου ο χρονοσ που κανει να προσαρμοστει σε μια εικονα μαλλον καπνιζεισ κ χτυπαει στο ματι δεν ξερω πωσ θεραπευεται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Όταν το έπαιρνα έβλεπα κάπως θολά αλλά νομίζω πως μετά πέρασε. Θυμάμαι ιδίως το neon φως το έβλεπα διπλό. Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο.

  4. #4
    Ας πούμε όταν βλέπω το φως του ήλιου η τα φώτα το βράδυ τα βλέπω θολά και με ακτίνες εχω πάει σε οφθαλμίατρο δεν μ βρήκε κάτι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δυστυχώς δεν είναι παρενέργεια μόνο της εσιταλοπραμης αλλά και άλλων αντικαταθλιπτικών. Δεν είναι μόνιμη βλάβη όμως, δηλαδή με τη διακοπή σίγουρα επανέρχεται η όραση. Αλλά γενικά οι παρενεργειες εξασθενούν μετα από μερικούς μήνες λήψης οπότε μην ανησυχείς, λογικά τους επόμενους μήνες θα σου περάσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ρε παιδια , αν εξαιρεσουμε την πτωση της λιμπιντο, δεν εχω αλλες παρενεργεις με στην σιταλοπραμη και την εσιταλοπραμη ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τυχερός, εγώ εκτός από πτώση λίμπιντο, δυσκολία έως ανικανότητα οργασμού, είχα θολούρα, ζαλάδα, θαμπή όραση... το καλό είναι ότι οι πιο πολλές παρενεργειες περνούν μετά από λίγους μήνες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα, οταν ειχα ξεκινισει enlift 10mg ειχα σχεδον ολες τις παρενεργιες που ελεγε στο κουτι, μετα απο 1,5-2 μηνες μου εμεινε περα απο τη λιμπιτο που ειπαν τα παιδια, ρινιτηδα, ταση για αυξυση βαρους, και ενα ειδος ζαλαδας και πονοκεφαλου το οποιο δεν θυμαμαι ακριβως τωρα, νομιζω ειναι στον καθε ανθρωπο τι παρενεργιες θα του βγαλει,,

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τελικα ειναι στον καθε ανθρωπο πως θα κατσει το φαρμακο, αυτο ειναι το συμπερσμα .....που λεει κι ο christos ....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Καλησπέρα παίρνω εδώ και 3 μήνες escitalopram ( entact 20mg) και έχω υπερβολική ευαισθησία στο φως έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία με τέτοια είδους φάρμακα
    Εγώ είχα δυσκολία στον οργασμό, αδρεναλίνη και μανιακά επεισόδια. Θέμα όρασης όχι αλλά επειδή παίρνεις τη μέγιστη δόση καθόλου απίθανο να σού κάνει ίλιγγο άρα και θαμπή όραση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Εγώ είχα δυσκολία στον οργασμό, αδρεναλίνη και μανιακά επεισόδια. Θέμα όρασης όχι αλλά επειδή παίρνεις τη μέγιστη δόση καθόλου απίθανο να σού κάνει ίλιγγο άρα και θαμπή όραση
    Αδρεναλίνη και μανιακά επεισόδια ένα φάρμακο που το δίνουν και για αγχωδη διαταραχή ε; Περίεργο. Πέρασε μετά από κάποιο διάστημα ή δεν σου ταίριαξε σαν φάρμακο; Θέλω να πω μήπως δεν έκανε για το πρόβλημα σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Με αφορμη το σχολιο του Niels, σχετικα με την ανδρεναλινη και μανιακο επεισοδιο,
    εμενα δεν μου κανει εντυπωση, μεσα στο κουτι μιλαει και για τετοιες παρενεργιες και αυτο σημαινει οτι επιβεβαιωμένα εχουν συμβει γιαυτο και υποχρεουντε να τα αναγραφουν.

    Οταν πηρα αρχικα για μια βδομαδα σιταλοπραμη (seropram) ειχα την πιο τρομακτικη εμπειρια της ζωης μου, δεν θελω να αναφερθω τωρα.. Φυσικα ο ψυχιατρος δεν με πιστευε, παροτι η παρενεργεια αυτη αναγαρφετε ξεκαθαρα στο κουτι..

    Για να το ξεπερασω ξεκινησα elfit και ευτυχως δεν μου εκανε το ιδιο, μου εκανε αρκετες αλλες παρενεργιες.. Και απο τοτε νιωθω οτι σαν να εχει τραυματιστει το νευρικο μου συστημα και νιωθω αρκετα ευαισθητος.
    Δεν θελω να τρομαξω τα παιδια που περνουν, ουσιαστικα τις περενεργιες τις βγαζει απο την αρχη και εγω επερνα για 1,5 χρονο..
    Τα γραφω ομως γιατι μπορει να συμβει και σε καποιον αλλο, πραγματικα δεν μπορεις να προβλεψεις τι παρενέργεια θα βγαλει.. δεν εινια καθολου απλα φαρμακα και δυστηχως οι ψυχιατροι δεν δειχνουν να το αντιλαβανοντε σε καποιο βαθμο,,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δυστυχώς πολλοί ψυχίατροι ερμηνεύουν τα παράπονα μας για τις παρενεργειες ως αντίδραση στην ψυχοθεραπεία ή ως φαινόμενο nocebo (το αντίθετο του placebo). Ο δικός μου ψυχίατρος λέει ότι το καλύτερο φάρμακο είναι αυτό που δέχεται να πάρει ο ασθενής (εννοώντας ίσως ότι είναι φλου αυτό το ζήτημα, δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο γενικά, δεν βγαίνει άκρη όχι μόνο ως προς ποιο φάρμακο ταιριάζει σε κάποιον αλλά ακόμα και για τη δοσολογία).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Φιλε Niels, δεν δεχοντε οποιαδηποτε αλλαγη διαθεσης οτι μπορει να οφειλετε στο φαρμακο, θεωρουν οτι στα πλαισια του προβληματος που εχει ο καθενας και απλα υπαρχει εξαρση, αντιθετα εχουν την ταση να χειραγωγουν..
    φυσικα μιλαω για τη δικη μου εμπειρια μονο, δεν ισχυει για ολους..

    Αυτο που λες επιβεβαιωνει την αποψη μου,
    δηλαδη θεωρει οτι οταν το παρει απο μονος του ο ασθενης δεν θα εχει παρενεργιες γιατι αυτες προερχοντε απο τον ιδιο αν δεν το καλοδεχετε.. Ναι ειναι θεμα τυχης αν θα αποδοσει η θα εχει παρενεργιες, καθε αντικαταθλιπτικο εχει περιπου 60% επιτυχιας,,

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Escitalopram παρενέργειες
    By Jr1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-2022, 15:54
  2. Escitaloprám 10mg
    By Nik1989 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2021, 19:06
  3. Escitalopram και παρενέργειες.
    By babis257 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 09-04-2019, 23:49
  4. Escitalopram για ΙΨΔ
    By nymeriawolf63 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-2019, 01:54
  5. Escitalopram
    By Alice_1990 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-2019, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •