Κρίσεις πανικού και ΓΑΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    2

    Κρίσεις πανικού και ΓΑΔ

    Αναρωτιέμαι αν ποτέ τελειώνεις μ αυτά..
    Υπάρχει κάποιος που έχει ξεπεράσει την αγχώδη διαταραχή και τις κρίσεις πανικού?
    Κάποιος που έχει ξορκίσει τις φοβίες του?

    Εύχομαι καλή Ανάσταση σε όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Athinees View Post
    Αναρωτιέμαι αν ποτέ τελειώνεις μ αυτά..
    Υπάρχει κάποιος που έχει ξεπεράσει την αγχώδη διαταραχή και τις κρίσεις πανικού?
    Κάποιος που έχει ξορκίσει τις φοβίες του?

    Εύχομαι καλή Ανάσταση σε όλους
    Δε νομίζω πως ξεπερνιουνται.
    Απλά μαθαίνεις/συνηθίζεις να ζεις με αυτά.

  3. #3
    Αυτό αναρωτιέμαι και εγω 4 μήνες τώρα.... Οι κρίσεις πανικού έφυγαν (για την ώρα) αλλά το άγχος είμαι εδώ.... Προσπαθώ να το καταπολεμήσω μόνη μου... Καλή Ανάσταση με υγεία!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Eirinitr8 View Post
    Αυτό αναρωτιέμαι και εγω 4 μήνες τώρα.... Οι κρίσεις πανικού έφυγαν (για την ώρα) αλλά το άγχος είμαι εδώ.... Προσπαθώ να το καταπολεμήσω μόνη μου... Καλή Ανάσταση με υγεία!
    Στόχος πάντα είναι να βρίσκονται σε ύφεση τα συμπτώματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Δε νομίζω πως ξεπερνιουνται.
    Απλά μαθαίνεις/συνηθίζεις να ζεις με αυτά.
    Έτσι είναι. Δε ξεπερνούνται. Ούτε η κατάθλιψη περνάει ποτέ τελείως. Ζεις με αυτά για πάντα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Μην με ξενερωνετε έτσι, εγώ πίστευα ότι μια μέρα θα γίνω τελείως καλά .

  7. #7
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Μην με ξενερωνετε έτσι, εγώ πίστευα ότι μια μέρα θα γίνω τελείως καλά .
    Εννοείται ότι μπορείς να απαλλαχθείς δια παντός από τις κρίσεις πανικού. Όλοι οι ψυχολόγοι το λένε!
    Απλά θέλει αρκετό χρόνο και επιμονή. Και όταν υπάρξουν περίοδοι έξαρσης χρειάζεται να ενεργοποιούμε τον μηχανισμό της εκλογικευσης, ότι δηλαδή είναι μια απλή κρίση πανικού.
    Αλλά σίγουρα μπορούμε να το ξεπεράσουμε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Εννοείται ότι μπορείς να απαλλαχθείς δια παντός από τις κρίσεις πανικού. Όλοι οι ψυχολόγοι το λένε!
    Απλά θέλει αρκετό χρόνο και επιμονή. Και όταν υπάρξουν περίοδοι έξαρσης χρειάζεται να ενεργοποιούμε τον μηχανισμό της εκλογικευσης, ότι δηλαδή είναι μια απλή κρίση πανικού.
    Αλλά σίγουρα μπορούμε να το ξεπεράσουμε!
    Θεωρείς ότι χρειάζεται κ ψυχοθεραπεία;
    Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου ήταν πολύ ελπιδοφόρο για εμένα γιατι αυτό το θρεντ με χάλασε λιγάκι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το αποτέλεσμα της ψυχοθεραπείας εξαρτάται από τον χαρακτήρα θεωρό και επίσης παίζει ρόλο και ο θραπερυης. Δεν κάνουν όλοι για ψυχοθεραπεία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Το αποτέλεσμα της ψυχοθεραπείας εξαρτάται από τον χαρακτήρα θεωρό και επίσης παίζει ρόλο και ο θραπερυης. Δεν κάνουν όλοι για ψυχοθεραπεία.
    Πώς θα ξέρω ότι βρήκα καλό θεραπευτή;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Πολύ καλή ερώτηση. Καλό θα είναι να κάνεις έρευνα βιογραφικών, τι σχολή ψυχοθεραπείας εφαρμόζει ο καθένας, να διαβάσεις λίγα πράγματα για τις αρχές και μεθόδους αυτής της σχολής ώστε να συμπερανεις αν σου ταιριάζει, να σκεφτείς το φύλο του θεραπευτή που θα προτιμουσες, να σκεφτείς τα αιτήματα που θα έχεις απ'την ψυχοθεραπεία και φυσικά την αμοιβή. Αφού θα τα έχεις αυτά εξετάσει ελαχιστοποιεις τον κίνδυνο. Από κει και πέρα είναι και θέμα χημείας, υπομονής και επιμονής.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Πολύ καλή ερώτηση. Καλό θα είναι να κάνεις έρευνα βιογραφικών, τι σχολή ψυχοθεραπείας εφαρμόζει ο καθένας, να διαβάσεις λίγα πράγματα για τις αρχές και μεθόδους αυτής της σχολής ώστε να συμπερανεις αν σου ταιριάζει, να σκεφτείς το φύλο του θεραπευτή που θα προτιμουσες, να σκεφτείς τα αιτήματα που θα έχεις απ'την ψυχοθεραπεία και φυσικά την αμοιβή. Αφού θα τα έχεις αυτά εξετάσει ελαχιστοποιεις τον κίνδυνο. Από κει και πέρα είναι και θέμα χημείας, υπομονής και επιμονής.
    Δυστυχώς στ μέρος που θ είμαι για καλοκαίρι έχει μόνο δύο...λες ότι είναι ρίσκο ν επιλέξω έναν από αυτούς τους δύο;
    Επίσης επειδή είναι κλειστό μέρος υπάρχει περίπτωση να λένε από εδώ κ από εκεί ότι έχω κρίσεις πανικού;
    Ξέρω δεν επιτρέπεται αλλά στην πράξη θα τ κάνουν;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Αν μείνεις εκεί μόνο για το καλοκαίρι καλύτερα να μην ξεκινήσεις. Απ'την άποψη ότι δεν φτάνει ο χρόνος για να βοηθηθεις.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Θεωρείς ότι χρειάζεται κ ψυχοθεραπεία;
    Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου ήταν πολύ ελπιδοφόρο για εμένα γιατι αυτό το θρεντ με χάλασε λιγάκι.
    Καλό θα ήταν να λάβεις μία άποψη από έναν ειδικό θεωρώ, γιατί μπορεί να σου ξεκλειδώσει τη σκέψη, αλλά και να σου δείξει τρόπους αντιμετώπισης του άγχους και των κρίσεων.
    Δυστυχώς, ζούμε σε μία περίοδο στην οποία οι περισσότεροι είναι απαισιόδοξος. Προσπάθησε να βρίσκεις μερικές ακτίνες ηλίου μέσα στα σύννεφα!

  15. #15
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Δυστυχώς στ μέρος που θ είμαι για καλοκαίρι έχει μόνο δύο...λες ότι είναι ρίσκο ν επιλέξω έναν από αυτούς τους δύο;
    Επίσης επειδή είναι κλειστό μέρος υπάρχει περίπτωση να λένε από εδώ κ από εκεί ότι έχω κρίσεις πανικού;
    Ξέρω δεν επιτρέπεται αλλά στην πράξη θα τ κάνουν;
    Αυτό δεν παίζει να το κάνει ο θεραπευτής σου, καθώς υπάρχει το ιατρικό απόρρητο.
    Βέβαια, πρέπει να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι οι κρίσεις πανικού είναι κάτι τραγικό και να το κρύβουμε. Δυστυχώς, υπάρχει ελάχιστη ενημέρωση για τις κρίσεις και καλό θα ήταν να αρχίσουν να πληροφορούνται όσο το δυνατόν περισσότεροι, γιατί μαζί με άλλες νευρώσεις, αποτελεί τη μάστιγα της εποχής.
    Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ ότι πρέπει να αγχώνεσαι γιαυτό, λόγω του απορρήτου που προανέφερα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Κρίσεις πανικού
    By Dimitris1979 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 12-07-2014, 03:07
  4. Κρίσεις πανικού.
    By panicgirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-10-2012, 22:27
  5. Κρίσεις πανικού
    By manos_xatzidakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-2008, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •