Κοινωνική φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Na ανοιχτές στ αγόρι σου και να του πεις το πρόβλημα σου, μην σε προβληματίζει να εκτεθεις.
    Είσαι τυχερή που έχεις κάποιον δίπλα σου και σίγουρα θα σε βοηθήσει.
    Ίσως χρειαστείς και ψυχολόγο ή ψυχίατρο για έξτρα βοηθεια

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Anemone View Post
    Συγγνώμη αν γράφω λίγο αυστηρά, ξέρω καλά πώς είναι να έχεις κάτι που στους άλλους φαίνεται παράλογο αλλά εσένα σε χαλάει πολύ.
    Απλά προσπαθώ να μεταφέρω τις σκέψεις που με βοηθάνε κι επειδή τις λέω με αυστηρό ύφος στον εαυτό μου τις γράφω κι έτσι.
    Έχεις κ εσύ κοινωνική φοβία;

  3. #18
    Θα το κάνω και ότι γίνει . Ωστόσο λέω ν συνεχίσω και την ψυχολόγο που διέκοψα λόγω οικονομικών . Και ταυτόχρονα θα προσπαθώ ν έχω καθε μέρα έστω μια επαφή εκτός δουλειάς θα ξεκινήσω απ τα απλα

  4. #19
    Quote Originally Posted by leaderremovals View Post
    Σου εύχομαι να το παλέψεις και να βγεις νικήτρια από αυτό.
    Σ ευχαριστώ παρά πολύ για τα καλά σου λόγια πραγματικά .

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Θα το κάνω και ότι γίνει . Ωστόσο λέω ν συνεχίσω και την ψυχολόγο που διέκοψα λόγω οικονομικών . Και ταυτόχρονα θα προσπαθώ ν έχω καθε μέρα έστω μια επαφή εκτός δουλειάς θα ξεκινήσω απ τα απλα
    Θέλει εκθέσει στον φόβο, το θέμα είναι στην πράξη αν είναι εύκολο. Στο εύχομαι.
    Την ψυχολόγο αν έχεις την οικονομική δυνατότητα συνέχισε την.
    Και εγώ ελπίζω σε λίγο καιρό να έχω την οικονομική δυνατότητα να επιλέξω μια ψυχολογο ώστε να με βοηθήσει.

  6. #21
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Θέλει εκθέσει στον φόβο, το θέμα είναι στην πράξη αν είναι εύκολο. Στο εύχομαι.
    Την ψυχολόγο αν έχεις την οικονομική δυνατότητα συνέχισε την.
    Και εγώ ελπίζω σε λίγο καιρό να έχω την οικονομική δυνατότητα να επιλέξω μια ψυχολογο ώστε να με βοηθήσει.
    Εσυ έχεις ψυχοσωματικά ; Η να μη σ βγαίνει η φωνή ; Εγώ έχω θέμα στη φωνή Δ μπορώ ν βγάλω ήχο . Μαγκώνω τελείως . Έχω ακούσει στο παρελθόν για μένα τη λέξη Μογγόλο! Χαχα … Κ επίσης με το πρόσωπο μ γίνομαι κόκκινη έχω και ροδοχρου ακμή και επιδεινώνεται . Αυτά δεν τα έχω πει ποτέ Κ πουθενά χαχαχ σε ποιον δικό σ να τα πεις Θ χάσει πάσα ιδέα

  7. #22
    Player επίσης αγόρι δεν είσαι ; Πως θα σου φαίνονταν μια κοπέλα που Δ φαίνεται τίποτα από όσα σ λέω εγώ τώρα Κ να την έχεις ψηλά να σ πει όσα λέω εγώ τώρα εδώ; Δ Θ έπεφτε στα μάτια σ; Δ Θ τη θεωρούσες προβληματική ;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Εσυ έχεις ψυχοσωματικά ; Η να μη σ βγαίνει η φωνή ; Εγώ έχω θέμα στη φωνή Δ μπορώ ν βγάλω ήχο . Μαγκώνω τελείως . Έχω ακούσει στο παρελθόν για μένα τη λέξη Μογγόλο! Χαχα … Κ επίσης με το πρόσωπο μ γίνομαι κόκκινη έχω και ροδοχρου ακμή και επιδεινώνεται . Αυτά δεν τα έχω πει ποτέ Κ πουθενά χαχαχ σε ποιον δικό σ να τα πεις Θ χάσει πάσα ιδέα
    Ψυχοσωματικά πιάνεται κ η κρίση πανικού;
    Έχω ναι , μπερδεύω τα λόγια μου χαμηλώνω την φωνή μου και μερικές φορές κοκκινιζω η μάλλον σκέφτομαι ότι κοκκκινιζω κ σηκωνομαι αμέσως και κάνω ότι κοιταω άλλου η πάω τουαλέτα .
    Καλά και εγώ να ανοιχτω τέρμα όχι δεν το έχω κάνει, αλλά έχω πει σε ένα δύο άτομα ότι έχω κρίσεις πανικού αυτό χαχαχα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Player επίσης αγόρι δεν είσαι ; Πως θα σου φαίνονταν μια κοπέλα που Δ φαίνεται τίποτα από όσα σ λέω εγώ τώρα Κ να την έχεις ψηλά να σ πει όσα λέω εγώ τώρα εδώ; Δ Θ έπεφτε στα μάτια σ; Δ Θ τη θεωρούσες προβληματική ;
    Ναι αγόρι, Προσωπικά στα δικά μου μάτια δεν θα έπεφτε οχι,ίσα ίσα θα ανέβαινε γιατί θα έλεγα ότι έχουμε κάτι ιδιαίτερο ανάμεσα μας κ μοιράστηκε κάτι τέτοιο μαζί μου.και επίσης θα εξηγούσε και την συμπεριφορά της.
    Και θ προσπαθούσα να την βοηθήσω με τον τρόπο μου.
    Για αυτό πριν σου είπα να του το πεις, να κάτσεις να του το εξηγησεις

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Έχεις κ εσύ κοινωνική φοβία;
    Τώρα δεν θα το έλεγα, η δουλειά και κάποιες άλλες εμπειρίες με βοήθησαν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ανοίγομαι εύκολα. Απλά μπορώ να επικοινωνήσω με άτομα που δεν ξέρω, να κάνω μια βασική γνωριμία αν έχουν ενδιαφέρον. Βέβαια πάντα νιώθω άβολα όταν δεν έχω κάποιον δικό μου εκεί. Παλιά είχα διαγνωστεί με μια διαταραχή γι' αυτό είπα ξέρω πώς είναι.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Εσυ έχεις ψυχοσωματικά ; Η να μη σ βγαίνει η φωνή ; Εγώ έχω θέμα στη φωνή Δ μπορώ ν βγάλω ήχο . Μαγκώνω τελείως . Έχω ακούσει στο παρελθόν για μένα τη λέξη Μογγόλο! Χαχα … Κ επίσης με το πρόσωπο μ γίνομαι κόκκινη έχω και ροδοχρου ακμή και επιδεινώνεται . Αυτά δεν τα έχω πει ποτέ Κ πουθενά χαχαχ σε ποιον δικό σ να τα πεις Θ χάσει πάσα ιδέα
    Πάντως για αυτό που έγραψες και παραπάνω μπορείτε να ξεκινήσετε να βγαίνετε με ένα άτομο σε εξωτερικούς χώρους ή μαγαζιά και σιγά σιγά να νιώσεις καλύτερα να μιλήσεις. Όπως λέει κι ο Player πρέπει να εκτεθείς, ίσως αν βρεθείς εκεί να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Anemone View Post
    Τώρα δεν θα το έλεγα, η δουλειά και κάποιες άλλες εμπειρίες με βοήθησαν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ανοίγομαι εύκολα. Απλά μπορώ να επικοινωνήσω με άτομα που δεν ξέρω, να κάνω μια βασική γνωριμία αν έχουν ενδιαφέρον. Βέβαια πάντα νιώθω άβολα όταν δεν έχω κάποιον δικό μου εκεί. Παλιά είχα διαγνωστεί με μια διαταραχή γι' αυτό είπα ξέρω πώς είναι.
    Αυτό πιστεύω είναι το χειρότερο με εμένα ότι δεν έχω δουλειά και δεν μπορώ να βρω λόγω των κρίσεων , της κοινωνικής φοβίας κ.λ.π, αλλιώς πιστεύω θα είχα βελτιωθεί.

  13. #28
    Quote Originally Posted by Anemone View Post
    Πάντως για αυτό που έγραψες και παραπάνω μπορείτε να ξεκινήσετε να βγαίνετε με ένα άτομο σε εξωτερικούς χώρους ή μαγαζιά και σιγά σιγά να νιώσεις καλύτερα να μιλήσεις. Όπως λέει κι ο Player πρέπει να εκτεθείς, ίσως αν βρεθείς εκεί να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις
    Εν τω μεταξύ δουλεύω ρεσεψιόν σε μεταφορική και παρατηρώ ότι δεν αγχώνομαι καθόλου και δεν κομπλαρω όταν έρχεται κόσμος που δεν γνωριζω προσωπικά και δεν με νοιάζει η γνώμη του. Όταν έρχεται κάποιος γνωστός μ που φοβάμαι ότι Θ με κρίνει με το που τον δω πανικοβάλλομαι και κοκκινίζω . Επίσης γενικά ντρέπομαι ν περάσω από κάπου που έχει πολύ κόσμο και Θ με δουν ειδικά ατομα νέα από κάποια καφετέρια κλπ νιώθω ότι θα κοκκινίσω και θα γίνω ρεζίλι . Βράδυ είμαι πιο άνετη γιατί εχω δουλέψει στη νύχτα και το διαχειρίζομαι κάπως .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Ταυτίζομαι.
    Κομπλαρω,δεν βγαίνουν λέξεις,κοκκινιζω ανεβάζω παλμούς όταν είναι νά μιλήσω κάπου που υποτίθεται ότι πρέπει νά αποδείξω κάτι..(συνέντευξη, εξέταση,)
    Ακόμα καί σε γιατρό όταν πάω αγχώνομαι...
    Σε δουλειά όταν πάω δυσκολεύομαι να κάνω κουβεντουλα..να γνωριστώ Με τά άτομα.. αλλά όχι πάντα. Κυρίως Με προϊσταμένους πχ... ενώ μπορεί νά δείχνουν κουλ μαζί μου.

    Σε παρέες πολλών ατόμων που δεν ξέρω κανέναν θά πρέπει νά έχω πιεί πολύ για νά είμαι χαλαρή... Αλλιώς... δεν μπορώ νά συναναστραφω.. καταλήγω κυρίως νά παρακολουθώ και ύστερα υπάρχουν κάτι εξυπνακιδες που γυρνάνε καί σου λένε" μιλα καί σύ λίγο.. γιατί δεν μιλάς;"...ε εκεί πάει Με έχασε... Ο, τί χειρότερο νά κάνουν σχόλια για τόν τρόπο που επικοινωνείς... ακόμα καί όταν είσαι λιγομίλητος δλδ...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Ταυτίζομαι.
    Κομπλαρω,δεν βγαίνουν λέξεις,κοκκινιζω ανεβάζω παλμούς όταν είναι νά μιλήσω κάπου που υποτίθεται ότι πρέπει νά αποδείξω κάτι..(συνέντευξη, εξέταση,)
    Ακόμα καί σε γιατρό όταν πάω αγχώνομαι...
    Σε δουλειά όταν πάω δυσκολεύομαι να κάνω κουβεντουλα..να γνωριστώ Με τά άτομα.. αλλά όχι πάντα. Κυρίως Με προϊσταμένους πχ... ενώ μπορεί νά δείχνουν κουλ μαζί μου.

    Σε παρέες πολλών ατόμων που δεν ξέρω κανέναν θά πρέπει νά έχω πιεί πολύ για νά είμαι χαλαρή... Αλλιώς... δεν μπορώ νά συναναστραφω.. καταλήγω κυρίως νά παρακολουθώ και ύστερα υπάρχουν κάτι εξυπνακιδες που γυρνάνε καί σου λένε" μιλα καί σύ λίγο.. γιατί δεν μιλάς;"...ε εκεί πάει Με έχασε... Ο, τί χειρότερο νά κάνουν σχόλια για τόν τρόπο που επικοινωνείς... ακόμα καί όταν είσαι λιγομίλητος δλδ...
    Νομίζω δεν είναι κακό αυτό, πολλοί το παθαίνουμε το θέμα είναι να μην χαλάει όλη τη καθημερινότητα μας.
    Αυτό που λέω στον εαυτό μου είναι ότι και να νιώσω ντροπή είναι στα όρια του φυσιολογικού και σε όποιον το κρίνει αρνητικά έχει θέμα. Γιατί καλό είναι αποδεχόμαστε τους άλλους κι όχι να τους κρίνουμε ιδίως όταν είναι κάτι τέτοιο που δεν επηρεάζει κανέναν εκτός από το ίδιο άτομο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία
    By Janekr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-2021, 21:18
  2. Κοινωνική φοβία
    By nick190813 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 88
    Last Post: 26-05-2016, 04:28
  3. κοινωνικη φοβια
    By natalie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 75
    Last Post: 26-09-2010, 12:57
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •