Κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1

    Κοινωνική φοβία

    Καλησπέρα σας. Έχω πρόβλημα με την κοινωνική φοβία . Έχω βιωσει σε πολύ τρυφερή ηλικία απόρριψη από συμμαθήτριες στο παιδικό νηπιαγωγείο και αρχές δημοτικού λόγω προβλήματος που είχα στα πόδια το οποίο λύθηκε . Μια μεγάλη περίοδο στη ζωή μου έως τα 23 ήμουν μια χαρά . Τώρα έχω μια σχέση όμως 1 μισή χρόνο Κ λόγω της κοινωνικής φοβίας κοντεύω ν τη χάσω . Δ θέλω ν πάμε πουθενά . Μου λέει να συναναστραφουμε με
    Φίλους του και δεν θέλω νιώθω αβολα να πάω κάπου και ν με γνωρίσουν δικοί του . Εγώ Δ έχω φίλες είχα μόνο μια κολλητή με
    Την οποία μάλωσα εδώ και 2 χρόνια από τότε έχω πέσει . έχουμε συναναστραφεί με άλλο ένα ζευγάρι με τα χίλια ζόρια μετά από 1 χρόνο την πρώτη φορά Δ μ
    Έβγαινε καν φωνή ν μιλήσω ήμουν πολύ μαγκωμένη . Και άλλες δυο φορές μέτρια . Το αγορι μ επίσης επειδή τις δυο φορές είπα σε καποια φάση να φυγουμε μου ειπε ότι έκανα λάθος και ότι τον προςβαλλα που είπα μετά από 3 ώρες ν φυγουμε . Κ εμένα αυτό με
    Γειωσε ακόμη πιο πολύ και δεν θέλω να ξανά πάω πουθενά . Επίσης δεν μιλάω γενικά Δ συναναστρέφομαι με
    Κόσμο δεν ανοιγομαι . Έχω πάει σε ψυχολόγο 2 φορές δ είχα οικονομική δυνατοτητα τώρα ν συνεχίσω . Στο αγόρι μ ντρέπομαι να πω ότι πάσχω από κοινωνική φοβία . Λέω όλο δικαιολογίες για να αποφύγω τις συναναστροφές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Είχα κ γω κοινωνική φοβία κ έχω...σε νιώθω σε μεγάλο βαθμό.....πρέπει να το πεις στο αγόρι σου....ακριβώς τα ίδια έκανα κ εγώ παλιά στις πρώην μου.
    Και τελικά δν Μ έβγαινε σε καλό.
    Δυστυχώς ούτε εγώ έχω λεφτά να πάω συχνά σε ψυχ ώστε ν κάνω μια σωστή θεραπεία.

  3. #3
    Καλημέρα. Εσένα σε χώρισαν οι κοπέλες σου δηλαδή ; Δεν ήθελες ν γνωρίζεις δικούς της απέφευγες ; Της είχες πει για το πρόβλημα σου ή απλώς έβρισκες δικαιολογίες ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Καλημέρα. Εσένα σε χώρισαν οι κοπέλες σου δηλαδή ; Δεν ήθελες ν γνωρίζεις δικούς της απέφευγες ; Της είχες πει για το πρόβλημα σου ή απλώς έβρισκες δικαιολογίες ;
    Για την ακρίβεια μια που ήταν μεγάλη σχέση με χώρισε για όλο αυτό.
    Γιατί τις είχα πει μέσα στις άκρες και επίσης έβρισκα συνέχεια δικαιολογίες για τα πάντα , όταν ήταν βγω με την παρέα της η να γνωρίσω κάποιον άνθρωπο από το περιβάλλον της, γενικά τα απέφευγα για χρόνια μέχρι που χωρίσαμε κ νομίζω ότι αυτό έπαιξε ρόλο , μου το χτύπαγε συνέχεια.

    Για μένα το καλύτερο είναι να ανοιχτεί στο αγόρι σου και να του μιλήσεις για το πρόβλημα σου, άλλωστε ποιος ο λόγος ν είσαι με κάποιον αν δν μπορείς ν μοιραστείς το πρόβλημα σου.
    Εγώ προσωπικά θεωρώ. Ήταν λάθος που δεν μίλησα να πω την αλήθεια και τι πραγματικά με προβλημάτισε βέβαια δεν σημαίνει ότι θα το πάρει με καλό μάτι και θα σ πει όλα καλά.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Για την ακρίβεια μια που ήταν μεγάλη σχέση με χώρισε για όλο αυτό.
    Γιατί τις είχα πει μέσα στις άκρες και επίσης έβρισκα συνέχεια δικαιολογίες για τα πάντα , όταν ήταν βγω με την παρέα της η να γνωρίσω κάποιον άνθρωπο από το περιβάλλον της, γενικά τα απέφευγα για χρόνια μέχρι που χωρίσαμε κ νομίζω ότι αυτό έπαιξε ρόλο , μου το χτύπαγε συνέχεια.

    Για μένα το καλύτερο είναι να ανοιχτεί στο αγόρι σου και να του μιλήσεις για το πρόβλημα σου, άλλωστε ποιος ο λόγος ν είσαι με κάποιον αν δν μπορείς ν μοιραστείς το πρόβλημα σου.
    Εγώ προσωπικά θεωρώ. Ήταν λάθος που δεν μίλησα να πω την αλήθεια και τι πραγματικά με προβλημάτισε βέβαια δεν σημαίνει ότι θα το πάρει με καλό μάτι και θα σ πει όλα καλά.

    Κ μένα μου λέει πως Θ μείνουμε αιώνια μόνοι . έχω πει πάνω κάτω για το άγχος και την χαμηλή αυτοεκτίμηση που έχω και ότι έχω κλειστεί στον εαυτό μ έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις και πάντα προσπαθεί να με βοηθήσει Κ μ λέει πως προσπαθεί και για μένα ν κάνω φιλίες κλπ . Σήμερα έχει γιορτή ο φίλος του Κ θα ειανι πολλά άτομα μαζεμένα σε σπίτι . Δ το έχω ξανά κάνει αυτό ν βρεθώ σε σπίτι με πολλά άτομα και είμαι 28 χρόνων . Εσυ Δ μπορούσες με τίποτα να πας ; Προσπάθησες ν πας και είδες ότι δεν κατέληξε καλά η συνάντηση Πχ και σε αποθάρρυνε ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    10
    Καλησπέρα,

    παλιά είχα κι εγώ θέμα με τις γνωριμίες και τις φιλίες ωστόσο οι δραστηριότητες μου και μια δουλειά στις πωλήσεις με βοήθησε ώστε σιγά σιγά να νιώθω περισσότερη αυτοπεποίθηση να μιλάω με κόσμο.
    Η άποψη μου είναι να του το πεις ώστε να ξέρει κι αυτός γιατί είσαι έτσι και να μην λες δικαιολογίες γιατί δεν θα οδηγήσουν πουθενά.
    Αν είναι κάποιος που εμπιστεύεσαι και ξέρεις ότι μπορείς να βασιστείς πάνω του δώστου την ευκαιρία να σε καθοδηγήσει και βγείτε με ένα-δύο άτομα που γνωρίζετε. Στην τελική ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί ακόμα και στη γιορτή που λες ότι έχει πολλά άτομα;
    Να πουν ότι είσαι ήσυχη; Ότι είσαι ντροπαλή; Αν ναι, ε και; Είναι αυτοί τέλειοι στις γνωριμίες;

  7. #7
    Σ ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση ! Φοβάμαι μήπως πω κάτι που δεν αρέσει επίσης φαίνομαι σνομπ νομίζω ή όταν είχαμε ξανά βγει μ ένα ζευγάρι την πρώτη μέρα Δ μπορούσα ν μιλήσω καθόλου στην αρχή Δ μ έβγαινε φωνή μιλούσα κοφτά από το άγχος . Παλαιότερα ήμουν πιο κοινωνική Γτ δούλευα σε βραδινό μαγαζί δημόσιες σχέσεις όποτε πήγαινα κόντρα σε αυτό Π φοβόμουν στις δουλειές γενικά τα πάω καλά με άγχος βέβαια αλλά οκ Δ αποφεθγω. Τώρα αποφεύγω τελείως όμως μήπως γίνω ρεζίλι ή έρθω σε δύσκολη θέση . Σ λέω την πρώτη φορά μ εκείνο το ζευγάρι Δ μπορούσα καθόλου ν μπω σε συζητήσεις . Η κοπέλα τ παιδιού μιλούσε πολύ γελούσε ήταν πολύ πιο άνετη από μένα ίσως αυτό με κομπλαρε . Και γενικά προσβάλλομαι εύκολα και θίγομαι μπορεί ν μ πουν κάτι Κ ν με χαλάσει

  8. #8
    Ξέρω που οφείλεται όλο αυτό . Γεννήθηκα με ένα πρόβλημα στα πόδια και φορούσα ειδικά ορθοπεδικά παπούτσια αυτό με έκανε να διαφέρω από τα αλλά παιδιά καμία φορά άκουγα σχόλια αρνητικά και αυτο κατ επέκταση με έκανε ν κλείνομαι στον εαυτό μ Κ στο σπίτι . Δ ήθελα ν κάνω με κανέναν παρέα ήμουν μόνη στα διαλείμματα στο σχολείο Κ Δ ήθελα ν βγαίνω σε οικογενειακά τραπέζια κρυβόμουν στο δωμάτιο μου … αυτά τα ξέρει το αγόρι μ . Δ το έχω ονοματίσει κοινωνική φοβία αλλά μ
    Είπε ν πάω στην ψυχολόγο . Πήγα αλλά Δ μπορούσα πολλές φορές επίσης θέλει έκθεση . Και αυτο πρέπει να το κάνω εγώ . Τα ίδια συναισθήματα νιώθω με τότε . Έχω απομονωθεί Δ θέλω ν βλέπω κανέναν νιώθω οτι μπορεί ν με κοροϊδέψουν . Η ψυχολόγος μ είπε οτι είναι μετατραυματικό στρες η δεύτερη . Είχα πάει Κ στην Αθήνα και έκανα 6 μήνες Κ μ είπε πως είναι κοινωνική φοβία . Με την πρώτη δουλέψαμε αρκετά με τη γνώμη των άλλων. Ενώ είμαι αντικειμενικά εμφανίσιμη πραγματικά είμαι πολύ κομπλεξική κοπέλα Δ έχω ξεπεράσει το στάδιο αυτο το σχολικό . Εχω μείνει κολλημένη εκεί .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Maily View Post
    Κ μένα μου λέει πως Θ μείνουμε αιώνια μόνοι . έχω πει πάνω κάτω για το άγχος και την χαμηλή αυτοεκτίμηση που έχω και ότι έχω κλειστεί στον εαυτό μ έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις και πάντα προσπαθεί να με βοηθήσει Κ μ λέει πως προσπαθεί και για μένα ν κάνω φιλίες κλπ . Σήμερα έχει γιορτή ο φίλος του Κ θα ειανι πολλά άτομα μαζεμένα σε σπίτι . Δ το έχω ξανά κάνει αυτό ν βρεθώ σε σπίτι με πολλά άτομα και είμαι 28 χρόνων . Εσυ Δ μπορούσες με τίποτα να πας ; Προσπάθησες ν πας και είδες ότι δεν κατέληξε καλά η συνάντηση Πχ και σε αποθάρρυνε ;
    Εγώ λόγω άγχους δεν πήγαινα γιατί πίστευα ότι δεν θα πάει καλά, δεν θα περνούσα καλά, θ γίνομουν το επίκεντρο συζήτησης, θα Μ συζητησουσαν αρνητικά , θα πέταγα καμία μλκια γενικότερα φοβόμουν μην έρθω σε δύσκολη θέση και έτσι δεν πήγαινα πουθενά.
    Εδώ κατάφερα ν απομακρυνθω κ από φίλους μου.
    Φαντάσου.

    Για μένα πάντως ν πιέσεις και να πας σε αυτό τ σπίτι που λες.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Location
    Athens
    Posts
    1
    Σου εύχομαι να το παλέψεις και να βγεις νικήτρια από αυτό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    10
    Σίγουρα ένας ψυχολόγος ξέρει καλύτερα, αλλά θα πω δύο πράγματα που με έχουν βοηθήσει.

    Πρώτον, ποτέ δεν ασχολούνται με εμάς οι άλλοι τόσο όσο νομίζουμε. Δεν δίνουν τόση σημασία σε αυτά που λέμε κυρίως γιατί σκέφτονται τον εαυτό τους και το τι θα πουν αυτοί μετά (σχεδόν όλοι το κάνουμε αυτό) και δεν είναι κακό.
    Και το δεύτερο είναι ότι και κάτι χαζό να πεις τι θα γίνει;;; Το πολύ να γελάσουν. Τι μπορεί να λέτε που θα απαντήσεις κάτι τόσο λάθος; Που και να πεις κάτι λάθος, μπορείς να το διορθώσεις με μία συγγνώμη, αν πεις κάτι προσβλητικό

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    10
    Συγγνώμη αν γράφω λίγο αυστηρά, ξέρω καλά πώς είναι να έχεις κάτι που στους άλλους φαίνεται παράλογο αλλά εσένα σε χαλάει πολύ.
    Απλά προσπαθώ να μεταφέρω τις σκέψεις που με βοηθάνε κι επειδή τις λέω με αυστηρό ύφος στον εαυτό μου τις γράφω κι έτσι.

  13. #13
    Καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τη βοήθεια . Δεν πήγα τελικά . Πήγα ως εκεί με το αμάξι Π είναι 20’λεπτα δρόμος από το σπίτι μου μπήκα στο αμάξι του αγοριού μ ήταν ν πηγαίναμε πρώτα μια βόλτα και μετά Θ πηγαίναμε σ αυτό το σπίτι του είπα πως δεν ξέρω αν θέλω ν πάω … μ μίλησε όπως φυσικό είναι επιθετικά ότι είναι καλεσμένος και θέλει να πάει . Έβαλα τα κλάμματα και δεν ήθελα ν πάω με πήγε στο αμάξι μου και έφυγα γύρισα πίσω τον πήρα κλαίγοντας και του εοπα πως δεν ξέρει τι Στ αλήθεια συμβαίνει και ότι δεν θέλω να τον ταλαιπωρω άλλο . Μου ήταν αδύνατο απ τη στιγμή Π όλη μέρα Δ μιλάω σε κανέναν ν πάω σ ένα σπθτι με 7 άτομα κ με τέτοια ψυχολογία με το αγόρι μου . Αν είμασταν καλά μαζί Θ πήγαινα αλλά κ αυτός δ είχε άλλη αντοχή και το έβγαλε με άσχημο τρόπο εμένα όπως είναι φυσικό με αποθάρρυνε αυτό … μάλλον Θ τ πω την αληθιεα δ ξέρω αν Θ με πιστέψει Γτ έχει ακούσει χίλιες δυο δικαιολογίες από μένα … δ ξέρω αν θα εκτεθώ αν το πω γιατί αυτό δ το έχω πει πουθενά ούτε καν οι γονείς μ δ ξέρουν ακριβώς τι έχω .

  14. #14
    Τα ίδια ακριβώς . Έχασα την καλύτερη μ φίλη γιατί Δ ήθελα ποτέ ν πηγαίνω όταν ήταν με αλλά άτομα ήθελα μόνο μονες μας . Μέχρι Π μ
    Είπε με αγαπάς τόσο που με
    Φοβίζεις καμία φορά . Αυτό κάπως με πρόσβαλε και μετά από δυο - τρία σκηνικά που έκανε Κ καθώς θυμόμουν και αυτό έσπασα για πάντα δεν ξανά ασχολήθηκα γιατί ήταν σαν ν μ λέει ότι είμαι εξαρτημένη από εκείνη . Από τότε έπεσα πιο πολύ σίγουρα αλλά απ την άλλη είμαι και εγωίστρια … σκατα τα έχω κάνει. Δεν κάνω καμία προσπάθεια . Επίσης σκέφτομαι πως αν το πω στο αγόρι μ Θ νιώθω ακόμη πιο δύσκολα στα κοινωνικά γιατί θα με παρατηρεί και αυτός μετά και θα έχω Κ αυτόν στο μυαλό μ τι θα πει

  15. #15
    Επίσης έχω πρόβλημα και με τους κλειστούς χώρους . Σ ένα χαλαρό μπαράκι ή κάπου εξωτερικά θα ένιωθα πιο άνετα σε σπίτια επειδή είναι κλειστά και Δ μπορώ ν διαφυγω εύκολα αν Δ νιώσω καλά ή νιώσω αμήχανα μ φαντάζει κάτι αδύνατο . Όποτε το σημερινό ήταν αρκετά δύσκολο για να το καταφέρω .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία
    By Janekr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-2021, 21:18
  2. Κοινωνική φοβία
    By nick190813 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 88
    Last Post: 26-05-2016, 04:28
  3. κοινωνικη φοβια
    By natalie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 75
    Last Post: 26-09-2010, 12:57
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. Κοινωνική Φοβία
    By TauKapa in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 122
    Last Post: 15-12-2009, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •