Υποτροπή πριν 3 μήνες και συνέπειες μέχρι σήμερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12

    Υποτροπή πριν 3 μήνες και συνέπειες μέχρι σήμερα

    Καλησπέρα παιδιά και Χριστός Ανέστη.Πασχω από ψυχωσικό σύνδρομο από το 2006, και από τότε μέχρι και πριν υποτροπιασω δλδ πριν 3μηνες περίπου έπαιρνα solian 400 + akineton πρωί βράδυ.Ολα αλλάξανε όταν αποφάσισα στο γιατρό που μου γράφει τά φάρμακα αντί για σολιαν νά πάρω ισοφρεντιλ αφού με διαβεβαίωσε πως είναι το ίδιο φάρμακο καί πώς δεν θα έχω κάποια επίπτωση.Να μήν τά πολυλογο υποτροπιασα εκείνο το διάστημα αλλά όπως μου είχε πει τόσο ό γιατρός που τά γράφω όσο και ο ψυχίατρος μου μετά που πήγα δεν οφείλεται στο ότι άλλαξα το φάρμακο...Πηγα τελικά στο ψυχίατρο και μου χορήγησε στεντον 10αρι για κάνα 2μηνο πρωί βράδυ και μου αύξησε και το ισοφρεντιλ και όντως έγινα εντάξει.Το έκοψα τελικά το στεντον με τίς οδηγίες του γιατρού και μου είπε πώς όταν έχω δύσκολες στιγμές να παίρνω μισό( μία φορά χρειάστηκε εδώ και 10 μέρες που το έχω κόψει εντελώς). Επίσης μου ό ψυχίατρο μου μου είπε πώς θα αρχίσουμε να κόψουμε και το ακινετον.Μου είπε για έναν μήνα να παίρνω αντί για ένα πρωί βράδυ να παίρνω μισό.Τωρα περίπου τελειώνει ό μήνας και νιώθω πως έχω μια ακαθισια σαν μια δύναμη να με ωθεί να σηκωθώ εκεί που κάθομαι αλλά ευτυχώς το ψιλοελεγχο επίσης έχει αυξηθεί το άγχος μου και νομίζω πως έχω εμμονές ιδέες.Ολα αυτά είναι επειδή κόβω το ακίνετον; Φοβάμαι να παίρνω συνέχεια στεντον όταν δεν αισθάνομαι πολύ καλά γιατί την τελευταία φορά που πήρα κοιμόμουν συνέχεια.Θα με βοηθούσε πολύ ή δικιά σας γνώμη, ευχαριστώ και Χριστός Ανέστη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ξέρω ότι το ακινετόν είναι για την ακαθισία και δεν θάπρεπε να το σταματήσεις. Το στεντόν είναι ηρεμιστικό.

    Εντούτοις ο γιατρός ξέρει καλύτερα.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Καλημέρα, αυτά που έγραψες τά γνωρίζω καί εγώ αλλά το άγχος και οι εμμονες ιδέες είναι καί αυτά από το ακίνετον; Μήπως υποχωρήσουν με το καιρό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    περιεργο ειναι το ιδιο φαρμακο σολιαν και ισοφρεντιλ απο τη λεει το ιντερνετ και εγω σολιαν παιρνω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Ακριβώς αυτό μου είπαν καί όι γιατροί αλλά από την στιγμή που έζησα την υποτροπή έχω κάποιες αμφιβολίες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Παίρνεις και ακίνετον μαζί ή σκέτο σολιαν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    παιρνω 600 μγ σολιαν και μισο ακινετον τη μερα, και ενα ladose to βραδυ.....ειμαι 11 χρονια σε θεραπεια και δεν εχω υποτροπιαση ακομα, ηθελα να αλαξω σε αμπιλιφαι αλλα ο γιατρος μου ειπαι να μην το κανω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Τό αμπιλιφαι είναι καλύτερο τού σολιαν για αυτό ήθελες να το αλλάξεις; Εγώ αντικαταθλιπτικό δεν παίρνω, μήπως χρειάζεται να πάρω;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ο γιατρος θα σου πει , εγω ηθελα την αλλαγη αλλα ο δοκτορ αφου ειμαι μια χαρα δεν θελει να ριψοκινδυνευο.....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Νομιζω καλα εκανε ο γιατρος σου

  11. #11
    davidh
    Guest
    Ζητα θεραπεια με λεπονεξ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Quote Originally Posted by billjepa View Post
    Καλησπέρα παιδιά και Χριστός Ανέστη.Πασχω από ψυχωσικό σύνδρομο από το 2006, και από τότε μέχρι και πριν υποτροπιασω δλδ πριν 3μηνες περίπου έπαιρνα solian 400 + akineton πρωί βράδυ.Ολα αλλάξανε όταν αποφάσισα στο γιατρό που μου γράφει τά φάρμακα αντί για σολιαν νά πάρω ισοφρεντιλ αφού με διαβεβαίωσε πως είναι το ίδιο φάρμακο καί πώς δεν θα έχω κάποια επίπτωση.Να μήν τά πολυλογο υποτροπιασα εκείνο το διάστημα αλλά όπως μου είχε πει τόσο ό γιατρός που τά γράφω όσο και ο ψυχίατρος μου μετά που πήγα δεν οφείλεται στο ότι άλλαξα το φάρμακο...Πηγα τελικά στο ψυχίατρο και μου χορήγησε στεντον 10αρι για κάνα 2μηνο πρωί βράδυ και μου αύξησε και το ισοφρεντιλ και όντως έγινα εντάξει.Το έκοψα τελικά το στεντον με τίς οδηγίες του γιατρού και μου είπε πώς όταν έχω δύσκολες στιγμές να παίρνω μισό( μία φορά χρειάστηκε εδώ και 10 μέρες που το έχω κόψει εντελώς). Επίσης μου ό ψυχίατρο μου μου είπε πώς θα αρχίσουμε να κόψουμε και το ακινετον.Μου είπε για έναν μήνα να παίρνω αντί για ένα πρωί βράδυ να παίρνω μισό.Τωρα περίπου τελειώνει ό μήνας και νιώθω πως έχω μια ακαθισια σαν μια δύναμη να με ωθεί να σηκωθώ εκεί που κάθομαι αλλά ευτυχώς το ψιλοελεγχο επίσης έχει αυξηθεί το άγχος μου και νομίζω πως έχω εμμονές ιδέες.Ολα αυτά είναι επειδή κόβω το ακίνετον; Φοβάμαι να παίρνω συνέχεια στεντον όταν δεν αισθάνομαι πολύ καλά γιατί την τελευταία φορά που πήρα κοιμόμουν συνέχεια.Θα με βοηθούσε πολύ ή δικιά σας γνώμη, ευχαριστώ και Χριστός Ανέστη.
    Καλημερα,το ισοφρεντιλ που πηρες ειναι γενοσημο?Γιατι κι εγω επαθα το ιδιο οταν ο γιατρος μου αλλαξε το zyprexa με ενα γενοσημο.Υποτροπιασα και τωρα γυρισα παλι σε zyprexa και δεν μπορω να συνελθω ακομα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Καλημερα,το ισοφρεντιλ που πηρες ειναι γενοσημο?Γιατι κι εγω επαθα το ιδιο οταν ο γιατρος μου αλλαξε το zyprexa με ενα γενοσημο.Υποτροπιασα και τωρα γυρισα παλι σε zyprexa και δεν μπορω να συνελθω ακομα
    Ναι φίλε μου γενοσημο του σολιαν είναι.Τι να πω δεν ξέρω όι γιατροί μου είπαν πως ή υποτροπή δεν ήταν από την αλλαγή....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Καλησπερα σε ολους!!Επανερχομαι στο θεμα,τελικα αλλαξα γιατρο και στην πρωτη φορα που πηγα μου εδωσε εκτος του σολιαν και αριπιπραζολη η οποια δυστηχως δεν δουλεψε σε εμενα και τελικα μου το γυρισε σε ολανζαπινη μαζι με σολιαν.Απο τοτε εδω και 3 μηνες ειμαι σχετικα καλα με καποια καταλοιπα της ψυχωσης τα οποια μου ερχονται τις περισσοτερες φορες οταν ειμαι μονος.Θα ηθελα να ρωτησω αν ενδυκνεται η χρηση δυο αντιψυχωσικων μαζι η αν ειναι ''επικινδυνη'' για την υγεια μου.Παιρνει καποιος αλλος κοκτειλ αντιψυχωσικων και αν ναι ειχε καποιο θεμα??Η ολαναζαπινη χορηγειτε μακροχρονια??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    5 χρονια το ζυπρεξα

Similar Threads

  1. Η εμπειρια μου με απ/ποιηση απο τον Νοεμβριο του 18 μεχρι σημερα.
    By RandomUser in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 17
    Last Post: 27-08-2019, 19:41
  2. Replies: 15
    Last Post: 14-08-2014, 15:19
  3. xanax zolotrin υποτροπη μετα απο 5 μηνες
    By quorhon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-2010, 04:22
  4. Replies: 179
    Last Post: 25-02-2010, 18:14
  5. Μεγάλη ιστορία που συνεχίζεται μέχρι σήμερα..
    By vanessa6306 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-2009, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •