Πρωτη φορα αγωγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211

    Πρωτη φορα αγωγη

    Καλησπερα και χρονια πολλα.Μετα απο πολλα χρονια που ταλαιπωρουμαι με αγχος αποφασισα να παω σε γιατρο.Εχω 12 μερες που ξεκινησα αγωγη με 1/4 αγχολυτικο το πρωι και ενα αντικαταθλιπτικο το μεσημερι,απλα μεχρι και σημερα δεν εχω δει καμια διαφορα και ισως να ειμαι και λιγο χειροτερα καποιες στιγμες.Επισης εχω συχνα αναγουλες και βαρυ κεφαλι,οριακα για πονοκεφαλο και στο οριο να παρω παυσιπονο
    Ο γιατρος βεβαια ειπε θελει χρονο το αντικαταθλιπτικο να δρασει απλα μου ειχε πει δεν θα εχω καποιες παρενεργειες αυτουωτου στυλ που σας λεω
    Αν καποιος γνωριζει να μου πει αν εχει η αν ειχε αναλογα συμπτωματα στην αρχη της αγωγης

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Ναι, μεχρι να τα συνηθισει το σωμα, μετα οταν τα κοψεις παλι θα εχεις τα ιδια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Όλοι οι γιατροί λένε πως δεν θα έχουμε παρενέργειες αλλά τις έχουμε. Παρενέργειες είναι. Κανε υπομονή και περίμενε λίγο ακόμα είναι νωρίς για να δράσει το φάρμακο σε 12 μέρες θέλει τουλάχιστον έναν μήνα. Καλή χρόνια και εύχομαι όλοι να βρούμε την υγεία μας !!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Αν ειναι σε αυτο το σημειο οι παρενεργειες παλι καλα.Οπως ειπα νιωθω ακομη αγχος,δεν φαινεται ουτε το αγχολυτικο να κανει κατι ιδιαιτερο.Τα πιο ενοχλητικα ειναι το βαρυ κεφαλι και η αναγουλα οπως ειπα.Αυτα δηλαδη θα σταματησουν να υπαρχουν οταν δρασει το αντικαταθλιπτικο;;;Επισης αγχωνομαι και λιγο παραπανω που περνανε οι μερες και δεν βλεπω καμια διαφορα και σκεφτομαι μηοως δεν λειτουργησει η αγωγη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    130
    Οι παρενέργειες είναι αναλόγως και τον οργανισμό συνήθως κρατάνε γύρω στις 20 μέρες αλλά όπως σου είπα είναι αναλόγως. Δεν είμαι και γιατρός από προσωπική εμπειρία μιλάω την δική μου και άλλων από το φόρουμ. Είναι ενοχλητικά αλλά θα περάσουν πάνω στον μήνα περίπου ίσως και λίγο ακόμα αν δεν σε έχει πιάσει να μιλήσεις με τον γιατρό σου να στο αλλάξει. Αν σε πιάσει το αντικαταθλιπτικό θα σταματήσουν αλλά θέλει και την δική σου προσωπική προσπάθεια !! *Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι παραπάνω είναι πολύ νωρίς ακόμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Kai εγώ είχα παρόμοιες παρενέργειες, επίσης η αγωγή θέλει καιρό να δράσει, μην αγχώνεσαι θα σε βοηθήσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Συνηθως τα συμπτωματα αυτα ειναι πιο εντονα το πρωι οταν ξυπναω,με πολυ βαρυ κεφαλι.Μεσα στη μερα και σιγα σιγα προς το απογευμα συνηθως ειναι καλυτερα τα πραγματα.Δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι το μεσημερι παιρνω το αντικαταθλιπτικο μετα το φαγητο.Το χειροτερο ειναι οτι ξυπναω με αγχος και σφιξιμο στο κεφαλι,ενω γενικα κοιμαμαι παρα πολυ καλα τα βραδια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Συνήθως η ένταση των ψυχοσωματικων συμπτωμάτων, ακολουθεί τους κιρκαρδιους ρυθμούς του οργανισμού..

    Το πρωί που χρειάζεται ενέργεια, οι εκκρίσεις της κορτιζολης και της αδρεναλίνης είναι, αυξημένες με συνέπεια αυτά να είναι έντονα..

    Προς το βραδάκι που ο οργανισμός προετοιμαζεται για τον ύπνο, αυτές ελαττωνοναι, οι καρδιακος ρυθμός και οι πίεση πέφτουν, με συνέπεια η ένταση τους να μειώνεται, και να αισθανόμαστε ετσι καλύτερα..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    9
    τα έχω και εγώ αυτά που λες είναι από το άγχος οι πονοκέφαλοι κεφαλαλγία τάσης λέγεται το σφίξιμο στο κεφάλι. ποιο αντικαταθλιπτικό παίρνεις? εγώ το ladose έχει λίγο καιρό που το άρχισα και ακόμα δεν έκανε τίποτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Εγω παιρνω 1/4 Tranxene το πρωι και το μεσημερι zoloft
    Το πρωι με το αγχολυτικο δεν βλεπω και καμια ιδιαιτερη διαφορα οταν το παιρνω οπως ειπα ξανα
    Τωρα το αντικαταθλιπτικο θελει χρονο λενε
    Last edited by KwsGian; 02-01-2024 at 18:40.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Σημερα μια απο τα ιδια…Ξυπνησα με αγχος και ανησυχια και φυσικα σφιξιμο στο κεφαλι…Ακολουθω πιστα την αγωγη,πηρα δηλαδη το 1/4 του αγχολυτικου να δω πως θα παει.Ειμαι ακριβως στις 15 μερες σημερα που ξεκινησα την αγωγη αλλα δυστυχως δεν εχω δει καμια διαφορα
    Αγχωνομαι μηοως δεν με πιασει η αγωγη,απλα παιρνω κουραγιο απο εσας που λετε οτι θελει χρονο αλλα και απο το γιατρο βεβαια που ειπε ακριβως το πραγμα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Προσπατησε να μην το σκεφτεσαι, οσο επικεντρωνεσαι στο αγχος, τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Ναι εχεις δικιο.Το βλεπω οταν ξεχνιεμαι λιγακι ολα ειναι καλυτερα,οταν κολλαει ξανα ομως το μυαλο επιστρεφουν θολουρα και σφιξιμο

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    9
    το 1/4 tranxene είναι λίγο άμα θες πάρε παραπάνω ή και ολόκληρο δε θα πάθεις κάτι βέβαια ενημέρωσε και τον γιατρό σου για να πάρεις παραπάνω. το zoloft θέλει 25-30 μέρες οπότε κάνε υπομονή αν σε πιάσει λίγο τότε θα αυξήσει δόση αν όχι τότε ίσως σε αλλάξει φάρμακο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2023
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by GBigi View Post
    το 1/4 tranxene είναι λίγο άμα θες πάρε παραπάνω ή και ολόκληρο δε θα πάθεις κάτι βέβαια ενημέρωσε και τον γιατρό σου για να πάρεις παραπάνω. το zoloft θέλει 25-30 μέρες οπότε κάνε υπομονή αν σε πιάσει λίγο τότε θα αυξήσει δόση αν όχι τότε ίσως σε αλλάξει φάρμακο.
    Πως θα καταλαβω οτι με επιασε το zoloft;Θελω να πω,ποια διαφορα συνηθως βλεπεις πρωτα;Σορυ αλλα πρωτη φορα παιρνω αγωγη και δεν ξερω τι αλλαγη θα πρεπει να δω στην αρχη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρώτη φορά αγωγή
    By its_me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-10-2023, 20:33
  2. Πρώτη φορά αγωγή
    By Butterlfy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-04-2021, 01:24
  3. Πρώτη φορά
    By kat7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2020, 11:05
  4. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 14:49
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •