Brintellix
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Brintellix

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9

    Brintellix

    Καλημέρα σε όλους κ χρόνια πολλά! Έχει κανείς εμπειρία από brintellix? Σας βοήθησε στο άγχος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εγώ είχα άσχημη εμπειρία από το φαρμακο.
    Το πήρα για δύο μήνες σαν μεταβατικό μετά το seroxat και έφτασα στην μέγιστη δόση σταδιακά δηλαδή 20mg.
    Άγχος δεν είχα απλά η ήπια κατάθλιψη που είχα έγινε 10 φορές χειρότερη και όταν μείωσα στα 15 συνέβη το αντίθετο έφυγε η κατάθλιψη και είχα έντονο άγχος. Εν τέλη το έκοψα και βρίσκομαι σε φάση 'ανάρρωσης' γιατί από ότι κατάλαβα η περιπτση μου δεν εχριζε φαρμακου και απορυθμιστικε τζάμπα η σερπτονινγ κτλ.
    Βέβαια αυτό είναι προσωπική εμπειρία σε εσένα ίσως να έχει πολύ καλά αποτελέσματα αν και αυτό είναι ένα φάρμακο που δίνεται για την κατάθλιψη αλλά εκτός επικεταε δίνεται και για αγχώδης διαταραχές

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    σαν να μην επαιρνα τιποτα ηταν η εμπειρια μου απο το φαρμακο αυτο......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το brintellix εχει σσρι σ , οπποτε θα υποστεις τις παρενεργειςες των ssri s ( πεσμενη λιμπιντο ) που εγω δεν την ανεχομαι , σεν ξερω εσυ ............το brintellix ειναι ssri s οποτε η μειωμενη λιμπιντο θα ναι κατι που θα υποστεις , τα ζιυγιζεις και πας για το ενα η το αλλο .......μονο τα τρικυκλικα δεν εχουν επιδραση στις σεξουαλικες επιδοσεις , αυτο ρειναι βεβαιοτατον .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το brintellix εχει σσρι σ , οπποτε θα υποστεις τις παρενεργειςες των ssri s ( πεσμενη λιμπιντο ) που εγω δεν την ανεχομαι , σεν ξερω εσυ ............το brintellix ειναι ssri s οποτε η μειωμενη λιμπιντο θα ναι κατι που θα υποστεις , τα ζιυγιζεις και πας για το ενα η το αλλο .......μονο τα τρικυκλικα δεν εχουν επιδραση στις σεξουαλικες επιδοσεις , αυτο ρειναι βεβαιοτατον .......
    Παίρνω deprevix 100mg 2 μήνες ( γεννοσημο του effexor) έχω πολύ πεσμένη λίμπιντο. Σε φάση που λέω όχι αποκλείεται τόσο πολύ. Τι μπορεί να γίνει γι αυτό?? Αλλάζουμε κατηγορία φαρμάκου?? Το κάνουν όλα τα αντικαταθλιπτικα αυτό??????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Δυστυχώς ή ευτυχώς θα πρέπει να ζυγισουμε τις οφελιες με τις παρενέργειες πριν μπούμε στην διαδικασία λήψης. Αν ξεκινήσουμε την λήψη και μετά δουμε ότι γενικά αυτά τα χάπια είναι τόσο χάλια, την έχεις πατήσει ήδη. Δεν θα βρεις σωτήριο χάπι μετά..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Δε ρώτησα για παρενέργειες αλλά αν είναι αποτελεσματικό στο άγχος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το συγκεκριμένο είναι για την κατάθλιψη συφνωνα με τον κατασκευαστή αλλά χορηγείται και για το άγχος (μπορείς να διαβάσεις κριτητες στο drugs.com γράφοντας στην αναζήτηση vortioxetine) .Θεωρό ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές.
    Γιατί να πας σε ένα φάρμακο που έχει ένδειξη μόνο για κατάθλιψη εφόσον το θέμα ειναι το άγχος;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Παίρνω deprevix 100mg 2 μήνες ( γεννοσημο του effexor) έχω πολύ πεσμένη λίμπιντο. Σε φάση που λέω όχι αποκλείεται τόσο πολύ. Τι μπορεί να γίνει γι αυτό?? Αλλάζουμε κατηγορία φαρμάκου?? Το κάνουν όλα τα αντικαταθλιπτικα αυτό??????
    μονο τα ssri s ( selective serotonin reaptuake inhibiitor ) ριχνουν την λιμπιντο , υπαρχουν τριων ειδεων αντ/κα , σσρι σ , αντε και τασ σσρνι σ , τα τρικυκλικα , και ΜΑΟ , .....να συμπληρωσω οτι υπαρχει και το remeron που ειναι τετρακυκλικο.......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Παίρνω deprevix 100mg 2 μήνες ( γεννοσημο του effexor) έχω πολύ πεσμένη λίμπιντο. Σε φάση που λέω όχι αποκλείεται τόσο πολύ. Τι μπορεί να γίνει γι αυτό?? Αλλάζουμε κατηγορία φαρμάκου?? Το κάνουν όλα τα αντικαταθλιπτικα αυτό??????
    Δεν έχω πάρει εφεξορ, έχω πάρει όμως SSRI αντικαταθλιπτικό και είχα κι εγώ μεγάλη μείωση της λίμπιντο. Μην απογοητευεσαι, θα είσαι καλύτερα σε λίγο καιρό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    9
    Είχα δοκιμάσει παλαιότερα το seroxat αλλά είχε πολλές παρενέργειες παρόλο που με είχε βοηθήσει στο άγχος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είσαι σε σκέψεις για να ξεκινήσεις το brintellix?
    Κοίτα γενικώς είναι ένα ήπιο φάρμακο όσον αφορά τις παρενέργειες. Η ποιο συνηθισμένη είναι η ναυτία που δεν την είχα η τουλάχιστον δεν γινόταν αντιληπτή. Άμα σε πιάσουν τα 10mg και καταφέρεις να μείνεις εκεί είναι καλά με μηδαμινές παρενέργειες (έτσι το βίωσα εγώ τουλάχιστον) Εγώ πήγα και 15 και 20 και η ήπια κατάθλιψη που είχα έγινε πολύ χειρότερη σε σημείο που ήθελα να κοιμάμαι όλη μέρα και δεν είχα ενέργεια και κίνητρο καθόλου. Μείωσα στα 10 και έφυγε αυτό αλλά ένιωθα ανήσυχος με άγχος και εν τέλη το έκοψα σε σχετικά σύντομο διάστημα δύο εβδομάδων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Τι παρενέργειες είχατε κ για πόσο διάστημα από την έναρξη;οι παρενέργειες για πόσο καιρό μπορούν να υπάρχουν;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Τι παρενέργειες είχατε κ για πόσο διάστημα από την έναρξη;οι παρενέργειες για πόσο καιρό μπορούν να υπάρχουν;
    η πτωση της λιμπιντο διαρκει οσο καιρο παιρνεις το φαρμακο, δεν σταματα .........

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Το VORTIOXETINE πάντως το αναφέρουν οτι ειναι το μόνο αντικαταθλιπτικό π δεν προκαλεί πτώση λίμπιντο , δεν ισχύει δλδ ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Brintellix
    By clbi in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-11-2023, 06:15
  2. Brintellix !!
    By ibraimovic in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 27-09-2023, 12:31
  3. Brintellix
    By NatasaBastaki in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 28-10-2021, 19:54
  4. ξεκινημα brintellix..!!!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-10-2021, 23:26
  5. Enlift ή brintellix ;;;;;
    By myrto2019 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 20-02-2019, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •