Διαταραχή ελλειματικη προσοχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Διαταραχή ελλειματικη προσοχης

    Καλημέρα σας έχει κάποιος άλλος από εσάς διαταραχή ελλειματικης προσοχής γιατί έχω διαγνωστεί από μικρός με αυτό και από όσο ξέρω είναι ένας παράγοντας που προδιαθέτει ψυχολογικές διαταραχές

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Τι θέλεις να μάθεις πάνω σ αυτό; Απλά αν έχει κάποιος άλλος;

  3. #3
    Απλά αν έχει κάποιος άλλος να μ πει αν έχει και την εμπειρία του αν έχει ψυχικές διαταραχές

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Απλά αν έχει κάποιος άλλος να μ πει αν έχει και την εμπειρία του αν έχει ψυχικές διαταραχές
    Θα σου πω εγώ την δικιά μου εμπειρία.
    Μικρή είχα περίεργη συμπεριφορά αλλά κανείς δεν ήξερε να μας πει τι είναι και κάπου στο λύκειο άρχισαν να μου λένε για δεπυ και πήγα κάπου όταν έγινα 20 για το γαμωτο σε κέντρο να μου κάνουν διάγνωση και διαγνώστηκα με δεπυ και αργότερα μεγαλώνοντας διαγνώστηκα με οριακή διαταραχή προσωπικότητας και παίρνω αγωγή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Για οριακη τι παίρνεις αν επιτρέπεται?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Vilammos,ladose jadix που είναι το γεννοσημο του topamac και seroquel

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Υπάρχει σχεδόν πάντα συννοσηρότητα με τη ΔΕΠΥ. Ειδικά στις περιπτώσεις που δεν έχει διαγνωστεί από την παιδική ηλικία ωστε να ξεκινήσει η όποια αντιμετώπιση. Το βιβλίο "Ζώντας με τη διάσπαση", αν και είναι εικοσαετίας θα λύσει πολλές απορίες σε κάποιον.
    Προσωπικά βιωνω τη ΔΕΠΥ όχι ως μη εστίαση της προσοχής, αλλά ως υπερεστιαση της προσοχής σε πολλά ερεθίσματα ταυτόχρονα. Σαν έλλειψη ενός φίλτρου εξοικείωσης σε αδιάφορα ή συνηθισμένα ερεθίσματα. Κάποιες μέρες το φίλτρο είναι πιο ισχυρό και κάποιες αδύναμο.
    Το φάσμα των συμπτωμάτων είναι μεγάλο οπότε μπορεί κάποιος να το βιώνει διαφορετικά.

  8. #8
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Θα σου πω εγώ την δικιά μου εμπειρία.
    Μικρή είχα περίεργη συμπεριφορά αλλά κανείς δεν ήξερε να μας πει τι είναι και κάπου στο λύκειο άρχισαν να μου λένε για δεπυ και πήγα κάπου όταν έγινα 20 για το γαμωτο σε κέντρο να μου κάνουν διάγνωση και διαγνώστηκα με δεπυ και αργότερα μεγαλώνοντας διαγνώστηκα με οριακή διαταραχή προσωπικότητας και παίρνω αγωγή
    Πόσο καιρό το έχεις αν επιτρέπεται?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Διαγνωσμένη είμαι περίπου εδώ και 5 χρονια

  10. #10
    Και πως το αντιμετωπίζεις αν επιτρέπεται?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Πάω σε ψυχίατρο και κάνω ψυχοθεραπεία,παίρνω αγωγή και γενικά προσπαθώ να έχω μια φυσιολογική ζωη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τι είναι διαταραχή ελλειμματικής προσοχής; πια είναι τα συμπτώματα; πες ένα παράδειγμα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    η διαταραχη αυτην αφορα κυριως παιδια και σπανιζει σε ενηλικους... ακομα και αν εισαι απο αυτους που εχουν αυτην την παθηση , δεν χρειαζεται να εισαι προκατηλειμενος οτι θα εμφανησεις αλλες ψυχικες διαταραχες... οποτε ανησυχεις υπερβολικα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    η διαταραχη αυτην αφορα κυριως παιδια και σπανιζει σε ενηλικους... ακομα και αν εισαι απο αυτους που εχουν αυτην την παθηση , δεν χρειαζεται να εισαι προκατηλειμενος οτι θα εμφανησεις αλλες ψυχικες διαταραχες... οποτε ανησυχεις υπερβολικα
    Πες ένα παράδειγμα! Δηλαδή εγώ που μου λένε πράγματα και δεν παίρνει το μυαλό μου στροφές έχω τέτοιο θέμα;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ποιοσ τα λεει αυτα ρε ανδρεα οτι δεν παιρνεισ στροφεσ που ξερεισ τι στροφεσ παιρνεισ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διάσπαση προσοχής
    By andreas86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 07-07-2021, 12:59
  2. Τράβηγμα προσοχής
    By Anonym462 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 14-03-2021, 13:47
  3. Σοβαρή αδυναμία συγκέντρωσης που όμως δεν είναι Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής
    By diomides in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-01-2019, 21:26
  4. Διαταραχη Ελλειματικης Προσοχης και Υπερκινητικοτητας
    By in_flames in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 44
    Last Post: 26-02-2018, 16:44
  5. Διάσπαση προσοχής
    By Rain in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 15:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •