Χρήμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Χρήμα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Χρήμα

    Με πόσα λεφτά στην τσέπη βγαίνετε συνήθως έξω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    300....................

  3. #3
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Με πόσα λεφτά στην τσέπη βγαίνετε συνήθως έξω;
    Πάνω σε αυτό το θέμα , μου ήρθε στο μυαλό μια λίγο κάπως ξεκάρφωτη ιστορία ενός φίλου και έχει πλάκα.

    Μας την διηγήθηκε και συνέβηκε πριν αρκετά χρόνια

    Αυτός ο φίλος πέρναγε από ένα μεγάλο καφενείο που ήξερε τον ιδιοκτήτη ( τον ήξερα λίγο κι γω) και εν τω μεταξύ και οι δύο γουστάραν να κάνουν επίδειξη σε υλικά αγαθά .
    Παρόλα αυτά ο φίλος έπειτα απέκτησε πολλά χρήματα και μπράβο του.

    Πιάνει κουβέντα με τον ιδιοκτήτη του καφενείου και σε κάποια στιγμή βγάζει ο καφετζής το πορτοφόλι του και του δείχνει ότι είχε μέσα περίπου 200 ευρώ και του λέει --Αυτά έχω να χαλάσω για σήμερα -- ( με το κατάλληλο ύφος πάντα)
    Ο φίλος εν τω μεταξύ είχε αγοράσει πρόσφατα από έναν γνωστό του ,ένα μεταχειρισμένο σπίτι και είχε σκοπό να πάει στο άλλο σπίτι του πωλητή και να του δώσει την δόση που ήταν πάνω από χίλια ευρώ.
    Έτσι είχε πάνω του πολλά χρήματα

    Μόλις του είπε ο καφετζής Αυτά έχω να χαλάσω για σήμερα,
    τοτε ο φίλος βγάζει και αυτός το πορτοφόλι και του λέει σχεδόν το ίδιο και μένει κόκαλο ο καφετζής.

    Ηθικό δίδαγμα :Οσα χρήματα και να κουβαλάς πάνω σου , δεν είναι απόλυτο ότι αντικατοπτρίζουν την πραγματική σου οικονομική δυνατότητα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Με πόσα λεφτά στην τσέπη βγαίνετε συνήθως έξω;
    Τι σημασία έχει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Εγώ προσωπικά την βγάζω άνετα κ με ένα εικοσάρικο. Κάνοντας μια βόλτα Άνω Πετράλωνα, Φιλοπάππου, μοναστηράκι, Πλάκα. Και με αυτό παίζει να βοηθήσω κ κάποιον άστεγο που πεινάει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ συνήθως με τίποτα έως 2 ευρώ μερικές μέρες, τώρα έχω ανεβεί στα 7,50

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ συνήθως με τίποτα έως 2 ευρώ μερικές μέρες, τώρα έχω ανεβεί στα 7,50
    Καλά είσαι Αντρίκο.. Μάσα έχεις, δωμάτιο έχεις, κρεβάτι για να κοιμηθείς έχεις.. μια χαρά, υπάρχουν άτομα που ούτε τα βασικά δεν έχουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Καλά είσαι Αντρίκο.. Μάσα έχεις, δωμάτιο έχεις, κρεβάτι για να κοιμηθείς έχεις.. μια χαρά, υπάρχουν άτομα που ούτε τα βασικά δεν έχουν.
    Το ξέρω δίκιο έχεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Σαλβαδόρ View Post
    Ηθικό δίδαγμα :Οσα χρήματα και να κουβαλάς πάνω σου , δεν είναι απόλυτο ότι αντικατοπτρίζουν την πραγματική σου οικονομική δυνατότητα

    εχει πλακα η ιστορια σου Σαλβαδορ, αισθανθηκα ασχημα οταν διαβασα τα ποσα που εχουν μαζι τους οι λοιποι , ο λογος που τα κουβαλαω ειναι για λογους ασφαλειας , κατι προκυπτει ας πουμε .......δεν χαλαω στην καθησια μου 300 ευρω , συνηθως 40-50.........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Ανάλογα με το λόγο που βγαίνω, αν πάω για παράδειγμα για ψώνια μπορεί να έχω κανένα 50εύρω αλλά παραπάνω όχι, αυτό είναι το μάξιμουμ... Συνήθως είναι λιγότερα αν και παίρνω λίγα παραπάνω απ' όσα χρειάζομαι για την περίπτωση που προκύψει κάτι, για ασφάλεια κι εγώ δηλαδή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχει πλακα η ιστορια σου Σαλβαδορ, αισθανθηκα ασχημα οταν διαβασα τα ποσα που εχουν μαζι τους οι λοιποι , ο λογος που τα κουβαλαω ειναι για λογους ασφαλειας , κατι προκυπτει ας πουμε .......δεν χαλαω στην καθησια μου 300 ευρω , συνηθως 40-50.........
    Γεια σου φίλε


    Δεν έπρεπε να στεναχωρηθείς γιατί δεν υπονοούσα κάτι για σενα.
    Απλώς απάντησα στο ερώτημα του θεματοθετη.
    Αν ήταν να πω κάτι σε σένα θα στο έλεγα κατευθειαν και δεν θα άφηνα υπονοούμενα.

    Για την ιστορία ο φίλος βρήκε από τον πατέρα του αρκετά χρήματα και αυτός έκανε σωστές κινήσεις και τα αυξησε κατά πολύ .
    Δεν χάλαγε άσκοπα λεφτά σε αντίθεση με τον καφετζή που σκορπάγε λεφτά σε λουλουδοπολεμο στα μπουζούκια και τώρα δεν γνωρίζω σε τι θεση βρίσκεται.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το ξερω οτι δεν υπονοουσες κατι για μενα , Σαλβαδορ, αλλα ουτε γω ειμαι σπαταλος .........δεν παω στα μπουζουκια , δεν μαρεσουν ............ουτε φιγουρα κανω .......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Θες μόνο το ΑΦΜ η και το ΑΜΚΑ?
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Με πόσα λεφτά στην τσέπη βγαίνετε συνήθως έξω;
    Συνήθως με ό,τι έχει μείνει από το τελευταίο ταξίδι που μπορεί να είναι πολλούς μήνες πριν, άρα μερικά κέρματα ή 5-10 ευρώ.

    Έβγαλα τελευταία τέσσερα χαρτονομίσματα των πέντε ευρώ. Είναι η εποχή που οι προσκοπικές ομάδες έρχονται στα σούπερ-μάρκετ για να βοηθήσουν όταν τακτοποιείς τα ψώνια σου έναντι κάποιου ποσού που χρησιμοποιούν στη χρηματοδότηση των δραστηριοτήτων τους. Δε δέχομαι τη βοήθεια, τακτοποιώ πάντα μόνος μου, αλλά αφήνω πάντα ένα χαρτονόμισμα στο κουτάκι τους. Αρκεί να έχω. Σήμερα είχα και έδωσα.

    Δεν κατάλαβα μόνο προς τι η δημοσκόπηση.

Similar Threads

  1. Το χρήμα είναι το παν;
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 29
    Last Post: 19-07-2023, 17:22
  2. Σχέσεις και χρήμα!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-11-2013, 00:16
  3. Χρήμα και Ευτυχία.
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-09-2011, 23:41
  4. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 15:34
  5. Ψέματα, χρήμα και Seroxat: Ένα νέο ιατρικό σκάνδαλο;
    By decipher in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-01-2008, 05:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •