συναισθηματικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    συναισθηματικη διαταραχη

    ο γιατρος μου μου ειπε οτι πασχω απο συναισθηματικη διαταραχη!εγω πηγα για τις κρισεις πανικου αλλα προεκυψε αυτο.
    μηπως εχει καποιος ιδεα περι τινος προκειται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος γιατι εχω αγχωθει παρα πολυ!!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Αυτά που έχουμε όλοι κρίσεις πανικού ή κατάθλιψη δεν είναι συναισθηματικές διαταραχές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι αλλα τι ειναι συναισθηματικη διαταραχη δεν υπαρχει κατι που να το οριζει?ευχαριστω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Ο όρος συναισθηματική διαταραχή είναι ένας πολύ περιεκτικός όρος και όχι ιδιαίτερα ακριβής. Αφορά τις διαταραχές - πολύ γενικά - που επηρεάζουν το συναίσθημα. Σε αυτές εμπεριέχονται, μεταξύ άλλων, οι αγχώδεις και καταθλιπτικές διαταραχές. Στις αγχώδεις διαταραχές - και πάλι μεταξύ άλλων - συμπεριλαμβάνεται η διαταραχή πανικού. Όποτε μάλλον αυτό εννοούσε ο γιατρός. Χρησιμοποίησε έναν πάρα πολύ γενικό όρο για να αναφερθεί σε αυτό που έχεις. Απορώ γιατί το έκανε εφόσον δε χρησιμοποιείται ευρέως αυτός ο όρος στην ιατρική ορολογία καθώς στερείται ακρίβειας. Εν πάσει περιπτώσει όμως μην αγχώνεσαι γιατί δε νομίζω να σήμαινε κάτι άλλο - απλά λανθασμένος τρόπος έκφρασης.

    Πάντως το ψυχικό πρόβλημα είναι μόνο αυτό που μας προβληματίζει και μας δυσχεραίνει τη ζωή. Γι\' αυτό μην ανησυχείς ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Συμβαίνει μόνο αυτό που σου δημιουργεί πρόβλημα. Οι ψυχικές διαταραχές ΔΕ πρέπει να εκλαμβάνονται όπως οι ασθένειες του σώματος. Ειδικά στις περιπτώσεις που πρόκειται για απλές νευρώσεις και όχι τίποτα βαρύτερο. Είναι απλά μια κατάσταση την οποία θέλουμε να αλλάξουμε επειδή μας κάνει δύσκολη τη ζωή - τίποτα άλλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    evath σε ευχαριστω πολυ!!

    καληνυχτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εμενα μου ειπε στη πρωτη διαγνωση οτι ειχα συναισθηματικη διαταραχη και λεω τι βλακειες λεει.Στη δευτερη καταλαβε οτι ειναι μετρια καταθλιψη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    μαλλον λενε συναισθηματικη διαταραχη αποτι μπορω να καταλαβω αφου καλυπτει ενα ευρυ φασμα διαταραχων και ετσι ειναι οκ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •