υπέρηχος λεμφαδενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    187

    υπέρηχος λεμφαδενα

    Είχα γράψει και παλιότερα έχω πρησμενους λεμφαδενες εδώ και καιρό χρόνια.Χθες πήγα σε έναν πολύ καλό γιατρό μου έκανε υπερηχο αποτι κατάλαβα βρήκε αρκετούς γιατί μετρούσε ώρα.Στην αρχή είδε έναν και λέει α αυτός δεν είναι κάτι μετά αυτό που μου είπε είναι πως το μόνο λίγο ανησυχητικό είναι ότι έχουνε πολύ αίμα περιβάλλοντα από πολύ αίμα κάπως έτσι μου είπε
    Με έστειλε σε ωρλ να με εξετάσει και αυτός και μου έκανε εξέταση αίματος ουρά για να δει μήπως έχω λοίμωξη.Αυτο με το πολύ αίμα που είδε τι να νε παιδιά και εγώ εκείνη την στιγμή φοβήθηκα να ρωτήσω αλλά το σκέφτομαι τώρα συνέχεια Μήπως ξέρει κανεις

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εχω χρόνια πρησμενους λεμφαδένες, κυρίως στο λαιμο, έχω κανει αρκετές φορες υπερηχο και μου προτεινε ένας γιατρός να κάνω βιοψία (δεν την έκανα).
    Δεν ξέρω τι μπορει να εννοεί. Συνήθως στον υπερηχο εξετάζουν την μορφολογία. Ισως εννοούσε ότι αν έχουν πολυ υγρό υποψιαζεται λοιμωξη. Γιατί δεν ρωτησες επιτοπου; Ή παρε ένα τηλ να ρωτησεις. Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικο παντως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχω χρόνια πρησμενους λεμφαδένες, κυρίως στο λαιμο, έχω κανει αρκετές φορες υπερηχο και μου προτεινε ένας γιατρός να κάνω βιοψία (δεν την έκανα).
    Δεν ξέρω τι μπορει να εννοεί. Συνήθως στον υπερηχο εξετάζουν την μορφολογία. Ισως εννοούσε ότι αν έχουν πολυ υγρό υποψιαζεται λοιμωξη. Γιατί δεν ρωτησες επιτοπου; Ή παρε ένα τηλ να ρωτησεις. Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικο παντως.
    Γιατί δεν την εκανες;Τι σου λέγανε στον υπερηχο πως δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικο;Δεν ρώτησα επιτόπου φοβόμουν πως θα μου πει κάτι κακό και μετά θα έπιανε κρίση πανικού στο σπίτι και θα μου ημουνα ψυχολογικά χάλια.Που έχεις τους πρησμενους λεμφαδενες σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Γιατί δεν την εκανες;Τι σου λέγανε στον υπερηχο πως δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικο;Δεν ρώτησα επιτόπου φοβόμουν πως θα μου πει κάτι κακό και μετά θα έπιανε κρίση πανικού στο σπίτι και θα μου ημουνα ψυχολογικά χάλια.Που έχεις τους πρησμενους λεμφαδενες σου;


    Βαρέθηκα να ασχολούμαι από ένα σημείο και μετά. Είναι ο δεξιός του λαιμού, κοντά στις αμυγδαλές και κάποιες φορές πίσω από τα αυτιά, στο υπόλοιπο σώμα είναι φυσιολογικοί, αν και κατα καιρούς μπορεί από το αποσμητικού να πρηστούν και της μασχάλης.

    Στον υπέρηχο είχε βρεθεί μικρη διόγκωση αλλά μορφολογικά δεν φαινόταν κάτι ανησυχητικό. Κάποιες φορές να ξέρεις οι λεμφαδένες πρήζονται αντιδραστικά και από το ψηλάφισμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Βαρέθηκα να ασχολούμαι από ένα σημείο και μετά. Είναι ο δεξιός του λαιμού, κοντά στις αμυγδαλές και κάποιες φορές πίσω από τα αυτιά, στο υπόλοιπο σώμα είναι φυσιολογικοί, αν και κατα καιρούς μπορεί από το αποσμητικού να πρηστούν και της μασχάλης.

    Στον υπέρηχο είχε βρεθεί μικρη διόγκωση αλλά μορφολογικά δεν φαινόταν κάτι ανησυχητικό. Κάποιες φορές να ξέρεις οι λεμφαδένες πρήζονται αντιδραστικά και από το ψηλάφισμα.
    Ναι μετά από κάποιο σημείο λες δεν ότι είναι να γίνει θα γίνει και τέλος.Ειδικα αν οι γιατροί ψάχνουν ψάχνουν και δεν μπορούν να βρουν και κάτι.Εμενα είναι στο κόκκαλο του σαγωνι ακριβώς δίπλα βέβαια έχω και θέματα με τα ούλα μου μια με τερηδόνα μπορεί και περιδοντιτιδα είπε ο οδοντίατρος οπότε ποιος ξέρει αποτι είναι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Εχω και εγώ γενικά γρομπαλακια στο λαιμό και ένα ειδικά κάτω από το σαγόνι στα αριστερά το οποίο κατά καιρούς πρηζεται λίγο και ποναει. Εχω βάλει μια διπλή θήκη στα δόντια ακριβώς από πάνω από εκεί που είναι το γρομπαλακι και τα ουλα μου είναι χάλια εκεί και δεν περναει το ίδιο και το γρομπαλακι το οποίο με ενοχλεί πολλες φορες. Οι οδοντίατροι είπαν ότι μπορεί να είναι και από αυτό αλλά εγώ έφτασα στο αμην και θέλω να βγάλω τις θήκες. Προσπαθώ λίγο με αλάτι νερό και πλυσιμο να δω μήπως γίνει κάτι. Καμιά γνώμη? Ανησυχώ αρκετά. Προσπαθώ να μη το πειράζω γιατί κάθε φορά που πιάνω δηλαδή συνέχεια για να δω αν είναι το ίδιο σε μέγεθος το ερεθιζω. Τι να κάνω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Εχω και εγώ γενικά γρομπαλακια στο λαιμό και ένα ειδικά κάτω από το σαγόνι στα αριστερά το οποίο κατά καιρούς πρηζεται λίγο και ποναει. Εχω βάλει μια διπλή θήκη στα δόντια ακριβώς από πάνω από εκεί που είναι το γρομπαλακι και τα ουλα μου είναι χάλια εκεί και δεν περναει το ίδιο και το γρομπαλακι το οποίο με ενοχλεί πολλες φορες. Οι οδοντίατροι είπαν ότι μπορεί να είναι και από αυτό αλλά εγώ έφτασα στο αμην και θέλω να βγάλω τις θήκες. Προσπαθώ λίγο με αλάτι νερό και πλυσιμο να δω μήπως γίνει κάτι. Καμιά γνώμη? Ανησυχώ αρκετά. Προσπαθώ να μη το πειράζω γιατί κάθε φορά που πιάνω δηλαδή συνέχεια για να δω αν είναι το ίδιο σε μέγεθος το ερεθιζω. Τι να κάνω.
    Και εγώ μια από τα ιδια στο σαγονι κάτω έχω ένα το οποίο υπάρχει και δεξιά αλλά αυτό στα αριστερό φαίνεται μεγαλούτσικο και σκληρό μου φαίνεται.Δεν ξέρω τι να κάνω ο γιατρός στον υπερηχο δεν είπε και πολλά με έστειλε σε ώριμα.Και εγώ το πιάνω συνέχεια και κάποιες φορές μετά πονάει,πάντως διάβασα πως καλό είναι να μην το πειράζουμε γιατί θα γίνει χειρότερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Εχω και εγώ γενικά γρομπαλακια στο λαιμό και ένα ειδικά κάτω από το σαγόνι στα αριστερά το οποίο κατά καιρούς πρηζεται λίγο και ποναει. Εχω βάλει μια διπλή θήκη στα δόντια ακριβώς από πάνω από εκεί που είναι το γρομπαλακι και τα ουλα μου είναι χάλια εκεί και δεν περναει το ίδιο και το γρομπαλακι το οποίο με ενοχλεί πολλες φορες. Οι οδοντίατροι είπαν ότι μπορεί να είναι και από αυτό αλλά εγώ έφτασα στο αμην και θέλω να βγάλω τις θήκες. Προσπαθώ λίγο με αλάτι νερό και πλυσιμο να δω μήπως γίνει κάτι. Καμιά γνώμη? Ανησυχώ αρκετά. Προσπαθώ να μη το πειράζω γιατί κάθε φορά που πιάνω δηλαδή συνέχεια για να δω αν είναι το ίδιο σε μέγεθος το ερεθιζω. Τι να κάνω.
    Μετά σκέφτομαι μήπως δεν είναι λεμφαδενας μηπως είναι κάτι άλλο κάνας σιελογονος αδένας κτλ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Πιο επίκαιρο θέμα....όλη η δεξιά πλευρά πρησμένοι και απίστευτο πόνο στο αυτί...για 6 φορα σε δύο χρονια... σε δύο ΩΡΛ, έχω κάνει αξονική,αξονική γνάθου δοντιών και κατέληξα 1 εξαγωγή ,3 απονεύρωσης ,2 επεμβάσεις γνάθου και εδώ και 3μηνες επιμένουν ειδικά ο πόνος στο αυτί...υψηλά λεμφωκυτταρα, οριακή υψυλα καθίζηση αίματος και από εβδομάδα σε καθηγητή ΩΡΛ ραντεβού 80€ επίσκεψη...παρένθεση έκανα μέχρι και βιοσυντονισμός και βελονισμό.... Το αυτί ,το αυτί μου...και επίσης 2 αντιβίωσης και 3μερες κορτιζόνη ο πόνος στο αυτί δεν περνάει ..ειδικά η αίσθηση ότι είναι βουλωμενου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Πιο επίκαιρο θέμα....όλη η δεξιά πλευρά πρησμένοι και απίστευτο πόνο στο αυτί...για 6 φορα σε δύο χρονια... σε δύο ΩΡΛ, έχω κάνει αξονική,αξονική γνάθου δοντιών και κατέληξα 1 εξαγωγή ,3 απονεύρωσης ,2 επεμβάσεις γνάθου και εδώ και 3μηνες επιμένουν ειδικά ο πόνος στο αυτί...υψηλά λεμφωκυτταρα, οριακή υψυλα καθίζηση αίματος και από εβδομάδα σε καθηγητή ΩΡΛ ραντεβού 80€ επίσκεψη...παρένθεση έκανα μέχρι και βιοσυντονισμός και βελονισμό.... Το αυτί ,το αυτί μου...και επίσης 2 αντιβίωσης και 3μερες κορτιζόνη ο πόνος στο αυτί δεν περνάει ..ειδικά η αίσθηση ότι είναι βουλωμενου
    Α εσύ ταλαιπωριέσαι καιρό. Και δεν βρίσκει κανένας γιατρός να σου πει τι είναι;Ότι χειρότερο να πηγαίνεις αποδω και από κει και κανένας να μην σου λέει κάτι συγκεκριμενο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σήμερα παω παλι οδοντίατρο. Το γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο ποναει και μια πρηζεται μια ξεπρηζεται. Πολλές φορές με ποναει. Μετά μ αφήνει και με πιανει ξανά. Εχω ξεκινήσει πλυσεις με ένα διάλυμα που φαίνεται να με βοηθάει. Αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά ανησυχώ. Μπορεί να είναι κάτι τέτοιο καρκίνος?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σήμερα παω παλι οδοντίατρο. Το γρομπαλακι κάτω από τη γνάθο ποναει και μια πρηζεται μια ξεπρηζεται. Πολλές φορές με ποναει. Μετά μ αφήνει και με πιανει ξανά. Εχω ξεκινήσει πλυσεις με ένα διάλυμα που φαίνεται να με βοηθάει. Αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά ανησυχώ. Μπορεί να είναι κάτι τέτοιο καρκίνος?
    Πηγενε κάνες ενα υπέρηχο…εκει φενετε αλλα ήταν κατι δν θα ξεπροζοταν θα ήταν σκληρό και δν θα κουνιόταν…

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Βλέπω όλοι μας από το κακό στο χειρότερο....εγώ τελικά οι ΩΡΛ επιμένουν ότι είναι από τα δόντια και οδιντιτροι και γναθοχειρουργος ότι είναι θέμα ΩΡΛ....θα με τρελάνουν...ο ένας είναι ακόμα πρησμένος ...πονάει η δεξιά μεριά του λαιμού κατά την κατάποση και δεξιά από πίσω το αυτί...τραγικό και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...η παθολόγος λέει ψυχολογικό και τα λεμφωκυτταρα πάλι ανεβασμένα..

Similar Threads

  1. πρηξιμο στον λεμφαδενα.,,εχω αγχωθει !!
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 07-06-2021, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •