Αϋπνία και υπερυπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350

    Αϋπνία και υπερυπνία

    Το άγχος για επικείμενη αϋπνία μπορεί να προκαλέσει αϋπνία?
    Γενικά με τον ύπνο δεν τα πάω καλά. Την μια έχω υπερυπνια την άλλη αϋπνία . Αν κοιμηθώ το Σάββατο το βράδυ ας πούμε στις 2 θα ξυπνήσω Κυριακή στις 2 το μεσημέρι.
    Χθες αγχωνομουν για το αν θα κοιμηθώ το βράδυ και κατέληξα να στριφογυριζω όλη νύχτα αδυνατώντας να ηρεμήσω. Το πρωί σηκώθηκα κακοκεφος πήγα λίγο στη δουλειά,τελείωσα αυτο που ειχα να κάνω και μετά με έπιασε άγχος και ανησυχία δεν ξερω σα να μη μπορώ ηρεμήσω. Κάνω σκέψεις ότι μπορεί να έχω διπολική διαταραχή και βρίσκομαι σε υπομανια. Ούτε προχθες βράδυ είχα ύπνο.Το πρωί κανονικά στη δουλειά δεν νιώθω νύστα αλλα πυτε και τορνεργ ενέργεια.Να ναφέρω πως έχω δοκιμάσει πολλά αντικαταθλιπτικα οπως wellbutrin, trittico seroxat,escitalopram, Sazalen και δεν υπήρξε πυροδότηση μανίας ή υπομανιας τόσα χρόνια.
    Μέχρι στιγμής κατάθλιψη κι άγχος αισθάνομαι πως έχω, τώρα τα αν εξελιχθεί σε διπολική δεν το ξέρω αλλά με ανησυχεί αυτό το άγχος-ανησυχία και διέγερση που νιωθω μερικές φορές μέσα στη μέρα. Έχω κόψει θεραπεία με brintelix που δεν μου κάθισε καλά εδώ και κάποιους μήνες. Να είναι λόγο "χημικής ανισορροπιας" του εγκεφάλου;
    Νομίζω πως έχω πισωγύρισμα και σκέφτομαι να πάω στο γιατρό να μιλήσουμε μήπως μου δώσει το remeron που μου είχε προτείνει αντι του brintellix.
    Μου είχε αναφέρει και το σταθεροποιητη lamictal.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    εγώ νομίζω πως και τα δύο είναι όψη του ίδιου νομίσματος.
    όσο πρόβλημα είναι το ένα, είναι και το άλλο.
    μίλησες με τον γιατρό σου;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δεν μίλησα όχι, θα το παλέψω κι άλλο και αν διαπιστώσω επιδείνωση τότε ναι οπωσδήποτε θα κλείσω ένα ραντεβού με τον γιατρό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Επειδή έχω πρόβλημα με τον ύπνο από μικρός (αϋπνία) θα σου πω τα εξής: προσπάθησε να έχεις σταθερό πρόγραμμα ύπνου, δηλαδή πότε πέφτεις για ύπνο και πότε σηκώνεσαι, να μην πίνεις καθόλου καφεινη, αναψυκτικά, σοκολάτα, κακάο, μαύρο τσάι. Ακόμη μην τρως φρούτα μετά τις 8 το βράδυ. Επίσης είναι βασικό να μην κοιμάσαι το απόγευμα ή αν αυτό είναι αδύνατον, να βάζεις ξυπνητήρι ώστε να κοιμάσαι ένα μισάωρο μόνο. Καμιά ώρα πριν τον ύπνο κόψε το κινητό και πάρε βιβλίο στα χέρια. Και το ρόφημα βαλεριανας βοηθάει (περισσότερο από κάψουλες). Εγώ παίρνω 15mg remeron για να κοιμάμαι. Έχω όμως προβλήματα με τη διάθεση μου και άγχος γι'αυτό το χρειάζομαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά.

Similar Threads

  1. Αϋπνία
    By Γιάννης Βάγιας in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 47
    Last Post: 26-08-2019, 21:37
  2. Αϋπνία
    By stellagla89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2019, 01:36
  3. Αυπνια
    By Χριστίνα 95 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 16-06-2018, 22:39
  4. Αυπνια
    By Νίκος Κούκος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2013, 02:27
  5. αυπνια
    By nikopoul in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 24-11-2012, 13:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •