πρόβλημα με τα κιλά μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687

    πρόβλημα με τα κιλά μου

    Έφτασα να ζυγίζω 98 κιλά !!!! Δεν ξέρω τι να κάνω 1.60 και 98 κιλά τι κρίμα? έχω δώσει του κόσμου τα χρήματα για να αδυνατήσω και πάλι είμαι αυτά τα κιλά


    έλεος πια αισθάνομαι αβοήθητη θα αρχίσω πέρσοναλ τρέινιγκ και διατροφή για να αδυνατήσω ελπίζω να τα καταφέρω

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Θα σου πω τη λύση στο πρόβλημα σου. Πήγαινε κάνε εξετάσεις αίματος και αν τα κιλά σου έχουν επηρεάσει τις τιμές θα τρομάξεις και θα δεις πόσο γρήγορα θα κάνεις δίαιτα. Είμαι και εγώ παχύσαρκη. Βέβαια δεν έχω καθόλου επηρεασμένες τιμές αλλά ανακάλυψα ότι είχα υπέρταση. Από τότε έκοψα παντελώς το αλάτι και άλλαξαν πολλά. Κάνε τη διαφορά και εσύ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δελφίνι στην θέση σου θα έκανα τα εξής: Θα πήγαινα σε καρδιολογο να δει την καρδιά με καρδιογράφημα, τριπλεξ βιοχημικές. Μετά θα πήγαινα σε έναν ορθοπεδικό να μου εξετάσει τις αρθρώσεις. Ο ορθοπεδικός κανονικά λόγω βάρους και ηλικίας θα σε αποτρέψει από την γυμναστική και θα σου προτείνει κάτι χαλαρό για παράδειγμα κολύμβηση. Αν πας σε γυμναστήριο ελπίζοντας ότι θα τα καταφέρεις, θα δυσκολευτείς πολύ. Είμαι βέβαιος πως θεωρείς το γυμναστήριο αγγαρεία, οπότε είναι θέμα χρόνου να το σταματήσεις είτε έχεις πέρσοναλ τρέηνερ είτε δεν έχεις. Αυτές τις αποφάσεις λοιπόν δεν τις παίρνουμε ελαφρά την καρδία, αφού λοιπόν κλείσαμε τον κύκλο των γιατρών και πήραμε το πράσινο φως ότι μπορούμε να ασχοληθούμε με κάτι, αρχίζουμε να αναζητούμε προσωπικά αν υπάρχει κάτι που μας αρέσει. Ψάχνουμε ένα-ένα τα αθλήματα και υπάρχουν πάρα πολλά. Αν λοιπόν βρούμε κάτι τότε ξεκινάμε με αυτό. Αν όντως μας αρέσει, αργά ή γρήγορα θα έρθει η επιθυμία της διατροφής. Τότε επειδή θα αγαπάς το άθλημα που κάνεις και δεν θα το κάνεις ως αγγαρεία, θα ξεκινήσεις και διατροφή και με υπομονή, θέληση και πείσμα θα φτιάξεις το σώμα που θέλεις. Εγώ δεν πιστεύω στο τρόμο, για παράδειγμα οι καρδιολόγοι λένε στους καπνίζοντες ασθενείς τους που έχουν πρόβλημα κόψε το κάπνισμα ή κάνε διατροφή αλλά εκ του αποτελέσματος στα 100 άτομα που θα το πούνε μόνο οι 10 θα το κάνουνε οι υπόλοιποι θα συνεχίσουν να κάνουν τα ίδια που έκαναν και πριν.

    Κάτσε λοιπόν και κάνε μία αναζήτηση τι σου αρέσει βρες το ξεκίνησε το και θα τον βρεις τον δρόμο, θα σε οδηγήσει μόνο του το άθλημα που θα ασχοληθείς.

    Υ.Γ Υπάρχουν κάποιες ομάδες οι οποίες γυμνάζουν τον κόσμο δωρεάν. Για παράδειγμα στην Θεσσαλονίκη υπάρχει ο Απάλευτος ο οποίος μαθαίνει δωρεάν κικ μποξινγκ και δίνεις εσύ αν θες, ότι θες. Δεν σου λέω πήγαινε να το κάνεις, απλώς προτείνω μία ανέξοδη ή μηδαμινή σε έξοδα λύση. Δοκιμασε διαφορα και βρες τι σου αρέσει, μην πας με την νοοτροπία πάω γυμναστήριο χωρίς να το θέλεις πράγματικα αντιμετωπίζοντας το ως αγγαρεία, δεν πρόκειται να δουλέψει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Κάνεις γενικές εξετάσεις, που μπορεί να σου γράψει ένας γενικός ιατρός, που θα κλείσεις δωρεάν ηλεκτρονικό ραντεβού . Οι εξετάσεις επίσης με την ηλεκτρονική συνταγή που θα σου δώσει , θα κοστίσουν ελάχιστα , αφού το ταμείο καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της δαπάνης.
    Μετά, απλά κόβεις τις αηδίες και τρως φυσιολογικά. Για να έφτασες σε αυτά τα κιλά, εφόσον δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα υγείας, θα τρώς άπειρες αηδίες και κυρίως γλυκά και υδατάνθρακες. Πέρα από το να σταματήσεις τις αηδίες και τις ζάχαρες, καλή ιδέα είναι να προσθέσεις στα γεύματα σαλάτες και λαχανικά. Δημιουργούν αίσθηση κορεσμού με ελάχιστες θερμίδες. Επίσης καλό είναι να μη βιάζεσαι υπερβολικά. Δεν θες να χάσεις πολλά κιλά αμέσως. ΠΙο σημαντικό είναι να αρχίσεις να χάνεις και να μην τα ξαναπαίρνεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Άρχισε τρέξιμο κ κόψε γλυκά τηγάνια και τέτοια και θα δεις διαφορά.
    Βάλε γιαούρτι, βρώμη, φρούτα αντί αυτού και θ πάνε όλα κλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εγώ πήγα στο διατροφολόγο του νοσοκομείου, τσάμπα μου φτιάχνει εβδομαδιαία διατροφή.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Γειά σου δελφίνι!!
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Έφτασα να ζυγίζω 98 κιλά !!!! Δεν ξέρω τι να κάνω 1.60 και 98 κιλά τι κρίμα? έχω δώσει του κόσμου τα χρήματα για να αδυνατήσω και πάλι είμαι αυτά τα κιλά


    έλεος πια αισθάνομαι αβοήθητη θα αρχίσω πέρσοναλ τρέινιγκ και διατροφή για να αδυνατήσω ελπίζω να τα καταφέρω
    Τα αδυνατιστικα προϊόντα αν αυτά λές δεν ξέρω αν κάνουν κάτι. Ούτε το περσοναλ τρεινερ κανει κάτι από μόνο του.
    Μείωνε ποσότητες καί αν μπορείς κόψε ζάχαρη όπως σου λένε.
    Κάποτε είχα κόψει τη ζάχαρη μόνο αλλά από παντού καί έχασα δύο κιλά ενώ ήμουν αδύνατη. Βρες τί είναι αυτό που τρως σε υπερβολικό βαθμό. Τρώς πολλά γλυκά; junk food? Αναψυκτικά; Πολλά ψωμιά; Καί κόψε από κεί.
    Ακόμα καί οι εξετάσεις οι ορμονολογικες θά δείξουν αν έχεις πρόβλημα στο θυρεοειδή καί κακό μεταβολισμό.
    Όμως ο μεταβολισμός ενεργοποιείται Με τη γυμναστική.
    Καλή επιτυχία σε ο, τι κιαν κανεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Βέβαια μετά τις γενικές εξετάσεις, δεν θα ήταν κακό να κάνεις και καρδιολογικό έλεγχο . Ειδικά αν είναι να αρχίσεις γυμναστικές κτλ . Αλλά μόνο με σταμάτημα ζάχαρης και φαγητών σαβούρας, θα αρχίσεις να χάνεις κιλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Θα σου πω τη λύση στο πρόβλημα σου. Πήγαινε κάνε εξετάσεις αίματος και αν τα κιλά σου έχουν επηρεάσει τις τιμές θα τρομάξεις και θα δεις πόσο γρήγορα θα κάνεις δίαιτα. Είμαι και εγώ παχύσαρκη. Βέβαια δεν έχω καθόλου επηρεασμένες τιμές αλλά ανακάλυψα ότι είχα υπέρταση. Από τότε έκοψα παντελώς το αλάτι και άλλαξαν πολλά. Κάνε τη διαφορά και εσύ!
    Αυτό έκανα κ εγώ και έχασα 25 κιλά αχαχαχα
    Οτι καλύτερο έχω κάνει ποτέ για τον εαυτό μου. Στην αρχή ήταν τρομερά δύσκολο, αλλά μετά σου γίνεται τρόπος ζωής

  10. #10
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Αυτό έκανα κ εγώ και έχασα 25 κιλά αχαχαχα
    Οτι καλύτερο έχω κάνει ποτέ για τον εαυτό μου. Στην αρχή ήταν τρομερά δύσκολο, αλλά μετά σου γίνεται τρόπος ζωής
    Κάνεις ανάλατα ή εννοείς την εξέταση;

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    Πηγα πάλι σε διαιτολόγο . Και μου εγραψε τα ιδια. Βραδινό μέχρι τις 19-20.00 ,μικρές μερίδες και περπάτημα μιση ώρα κάθε μέρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Πηγα πάλι σε διαιτολόγο . Και μου εγραψε τα ιδια. Βραδινό μέχρι τις 19-20.00 ,μικρές μερίδες και περπάτημα μιση ώρα κάθε μέρα.
    Aν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνε personal ή mini group personal, θα σε βοηθησει οσο δεν φανταζεσαι να εχεις εναν γυμναστη που εξατομικευμενα να σου δειχνει τι να κανεις

  13. #13
    Elenia781
    Guest
    Δεν εχω την δυνατότητα 80 η διαιτολογος. Υπάρχει πέρσοναλ της πλάκας με 80 τον μήνα. Ξέρω εναν καλό που παίρνει πολλα παραπάνω του έχω εμπιστοσύνη, σε μένα δεν έχω οτι θα ακολουθώ πιστά το πρόγραμμα μαζι του και επιπλέον στο σπίτι που μου είπε!

  14. #14
    kopela93
    Guest
    Αυτό που λένε περπάτημα κάθε μέρα μισή ώρα το λένε γιατί πρέπει να κάνεις κάτι και σου λέει άμα δεν πρόκειται να κάνει κάτι πιο δεσμευτικό ας κάνει αυτό. Σωστή κι αυτή η σκέψη αλλά δεν κάνει κάτι μισή ώρα περπάτημα το έχω δοκιμάσει για καιρό το έκανα. Σε μένα δε δούλεψε φυσικά ο καθένας είναι διαφορετικός.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Αυτό που λένε περπάτημα κάθε μέρα μισή ώρα το λένε γιατί πρέπει να κάνεις κάτι και σου λέει άμα δεν πρόκειται να κάνει κάτι πιο δεσμευτικό ας κάνει αυτό. Σωστή κι αυτή η σκέψη αλλά δεν κάνει κάτι μισή ώρα περπάτημα το έχω δοκιμάσει για καιρό το έκανα. Σε μένα δε δούλεψε φυσικά ο καθένας είναι διαφορετικός.
    Κάνει αλλά υπό προυποθέσεις και δεν θα το συνιστούσα. Δηλαδή πρέπει να περπατάει κάποιος στο 80% του μαξιμουμ καρδιακού ρυθμού. Στην πράξη αν κάποιος παχύσαρκος προσπαθήσει να το κάνει θα τραυματίσει είτε αρθρώσεις είτε συνδεσμους ειτε και τα δύο.

    Και δεν χρειάζεται ούτε περσοναλ ούτε τίποτα. Αρκει κάποιος να πηγαίνει σε ένα γυμναστηριο και να κάνει 40 λεπτά (είναι δύσκολο το λέω από τώρα) σε μέτρια ένταση κωπηλατική και θα εκπλαγεί από τα αποτελεσματα που θα έχει το σώμα. Αλλά πρέπει να καταλάβει πως την κάνουνε σωστά δηλαδή να δει τα βιντεο να τα εμπεδωσει και να ξεκινησει αργά και όταν δει πως το σώμα έμαθε τότε να κάνει κανονικά. Εγώ αν ήθελα μόνο να χάσω κιλά και να πετύχω μια γράμμωση κωπηλατική θα έκανα τίποτα άλλο.

    Και σε διαιοτολόγο δεν θα πήγαινα. Τα πράγματα ειναι απλά, λαχανικά ψητά ή σε ατμο, ρυζακι ή μακαρονια μαύρα και πρωτείνη περισσότερο κοτοπουλο ψάρι και μαξιμουμ 2 φορές την εβδομαδα κοκκινο κρέας και φρουτακια όσα θέλει κάποιος. Δηλαδή τρια ταπεράκια την ημερα τώρα αν κάποιος γυμνάζεται σαν εμένα χρειάζεται 6, αλλά εγώ είμαι η εξαιρεση και όχι ο κανόνας.

    Θέληση χρειάζεται τιποτα άλλο.

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Προβλημα με ανθυγιεινη διατροφη και κιλα..
    By λουλούδι in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 34
    Last Post: 24-08-2017, 23:59
  4. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  5. Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •