To πρόβλημα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876

    To πρόβλημα μου

    Λοιπόν εγώ τα είχα με κάποια για μια εξαετία θεωρώ πως όχι μόνο δεν της έβλαψα την ζωή, αλλά απεναντίας της την δημιούργησα στο βαθμό που μπορούσα, μέναμε μαζί, πλήρωνα όλα τα έξοδα του σπιτιού και τα δικά της, χωρίσαμε, την βοήθησα να βρεί σπίτι της πλήρωσα το σπίτι που μετακόμισε, της πλήρωσα τον εξοπλισμό του και της βρήκα και δουλειά για να μπορεί να ζει ανεξάρτητη. Εγώ με αυτή την γυναίκα καλώς ή κακώς έχουμε ένα κοινό χόμπι το ζίου ζίτσου, το οποίο για λόγους υγείας πρέπει να το διακόψω το οποίο το κάνουμε στην ίδια σχολή αλλά σε διαφορετικές ώρες και ημέρες. Βασικά αποφεύγω να την συναντώ γιατί έτσι νιώθω και επειδή ξέρω από φίλους μου στη σχολή πως έρχεται και την παίρνει ο καινούργιος της φίλος και εντάξει δεν έχω καμία διάθεση τώρα ούτε να δω αυτόν, ούτε αυτήν ούτε και παρέα μαζί. Τον έχω δει τον τύπο κανα δύο φορές οκ θεωρώ πως φτάνει και εντάξει εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για τις επιλογές της είτε περνάει καλά, είτε δεν περνάει καλα εκείνη λέει πως περνάει καλά και μακαρι η κοπέλα να περνάει τέλεια.

    Το θεμα μου εμένα είναι άλλο όμως.
    Σήμερα με πήρε τηλέφωνο η πρώην να δει τι κάνω και της είπα ξέρεις πρεπει για λογους υγείας, πρέπει να διακόψω το ζίου ζιτσου και η απαντηση της ήταν ενημέρωσες τα παιδιά στη σχολή; Ξέρεις αν δεν το κάνεις εγώ την Τρίτη θα τους το πω. Πείτε μου ρε παιδιά τώρα εσείς, εγώ που δεν μπλέκομαι στην ζωή της, με ποιο δικαίωμα κάνει κάτι τέτοιο; Δηλαδή με ποιο δικαίωμα θα καθορίσει εκείνη το τι θα κάνω εγώ με την ζωή μου λες και της ζήτησα να γίνει ο φύλακας αγγελος μου; Πείτε μου εσείς τι πρέπει να κάνω; Επειδή το ξέρω πως θα το κάνει, είμαι βέβαιος της είπα οκ τελειώνουμε εδω την οποιαδήποτε συζήτηση μεταξύ μας και δεν θέλω να έχω την παραμικρή επικοινωνία μαζί σου. Τώρα το μονο που θα κάνω θα είναι να δω την Τρίτη αν θα το πει που κατα 99% ξέρω πως θα το κάνει και θα αλλαξω σχολή απλά και θα συνεχίσω την ζωή μου, αλλά πείτε μου εσείς στην θέση μου τι θα κάνατε;

  2. #2
    βασικα τα παιδια τα υπολοιπα δεν θα καταλαβουν οτι(περα απο τα θεματα υγειας) φευγεις γιατι πεχτηκε κατι μεταξυ σας? οτι σπασατε π.χ? δεν ξερω αν θες να δωσεις σημασια και στην εικονα των υπολοιπων.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by iasonas44 View Post
    βασικα τα παιδια τα υπολοιπα δεν θα καταλαβουν οτι(περα απο τα θεματα υγειας) φευγεις γιατι πεχτηκε κατι μεταξυ σας? οτι σπασατε π.χ? δεν ξερω αν θες να δωσεις σημασια και στην εικονα των υπολοιπων.
    Οχι δεν παίζει ρόλο αυτό, ότι καποτε είχαμε σχέση κτλ και για αυτό έφυγα, γιατί αν έπαιζε ρόλο θα είχα φύγει πολύ νωρίτερα. Αλλωστε αν τυχον το πει και δεν με αφήνουν πλέον. εκείνοι θα είναι που θα με σταματήσουν, δεν θα ήμουν εγώ η αιτία. Προσωπικά είμαι πέτρα, δηλαδή ό,τι και να γίνει (αν και γνωρίζω το τι θα γίνει ναι θα το πει εννοείται) πλέον δεν θέλω ούτε να την βλέπω στα μάτια μου, ούτε να την ακούσω ξανά και εκείνη το ξέρει ότι το εννοούσα όταν το έλεγα. Καποια στιγμή της είπα εσύ τι είσαι ο νταβατζής της ζωής μου που θα μου ορίσεις τι θα κάνω και τι όχι; Τι σε νοιάζει εσένα αν εγώ πεθάνω, σου ζήτησα την γνώμη σου; και μετά της το έκλεισα στο καπακι και την μπλόκαρα από τα σόσιαλ καπακι και ησύχασα. Τέλος πάντων έχει πολύ ωραία μέρα για αργία παω να περπατήσω λίγο στους βρεγμενους δρόμους της γειτονιας. Την καλήμερα μου σε όλες και όλους :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    η απαντηση της ήταν ενημέρωσες τα παιδιά στη σχολή; Ξέρεις αν δεν το κάνεις εγώ την Τρίτη θα τους το πω.
    σου μιλα ετσι γιατι σε θεωρει εναν αδυναμο αγκαλιτσα
    κατα τα αλλα βαλε μυαλο για την επομενη. ως τοτε να σκεφτεις και αν μιλα ετσι στον νυν γιατι κατι μου λεει οτι δεν θα το τολμησει ποτε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Λοιπόν εγώ τα είχα με κάποια για μια εξαετία θεωρώ πως όχι μόνο δεν της έβλαψα την ζωή, αλλά απεναντίας της την δημιούργησα στο βαθμό που μπορούσα, μέναμε μαζί, πλήρωνα όλα τα έξοδα του σπιτιού και τα δικά της, χωρίσαμε, την βοήθησα να βρεί σπίτι της πλήρωσα το σπίτι που μετακόμισε, της πλήρωσα τον εξοπλισμό του και της βρήκα και δουλειά για να μπορεί να ζει ανεξάρτητη. Εγώ με αυτή την γυναίκα καλώς ή κακώς έχουμε ένα κοινό χόμπι το ζίου ζίτσου, το οποίο για λόγους υγείας πρέπει να το διακόψω το οποίο το κάνουμε στην ίδια σχολή αλλά σε διαφορετικές ώρες και ημέρες. Βασικά αποφεύγω να την συναντώ γιατί έτσι νιώθω και επειδή ξέρω από φίλους μου στη σχολή πως έρχεται και την παίρνει ο καινούργιος της φίλος και εντάξει δεν έχω καμία διάθεση τώρα ούτε να δω αυτόν, ούτε αυτήν ούτε και παρέα μαζί. Τον έχω δει τον τύπο κανα δύο φορές οκ θεωρώ πως φτάνει και εντάξει εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι για τις επιλογές της είτε περνάει καλά, είτε δεν περνάει καλα εκείνη λέει πως περνάει καλά και μακαρι η κοπέλα να περνάει τέλεια.

    Το θεμα μου εμένα είναι άλλο όμως.
    Σήμερα με πήρε τηλέφωνο η πρώην να δει τι κάνω και της είπα ξέρεις πρεπει για λογους υγείας, πρέπει να διακόψω το ζίου ζιτσου και η απαντηση της ήταν ενημέρωσες τα παιδιά στη σχολή; Ξέρεις αν δεν το κάνεις εγώ την Τρίτη θα τους το πω. Πείτε μου ρε παιδιά τώρα εσείς, εγώ που δεν μπλέκομαι στην ζωή της, με ποιο δικαίωμα κάνει κάτι τέτοιο; Δηλαδή με ποιο δικαίωμα θα καθορίσει εκείνη το τι θα κάνω εγώ με την ζωή μου λες και της ζήτησα να γίνει ο φύλακας αγγελος μου; Πείτε μου εσείς τι πρέπει να κάνω; Επειδή το ξέρω πως θα το κάνει, είμαι βέβαιος της είπα οκ τελειώνουμε εδω την οποιαδήποτε συζήτηση μεταξύ μας και δεν θέλω να έχω την παραμικρή επικοινωνία μαζί σου. Τώρα το μονο που θα κάνω θα είναι να δω την Τρίτη αν θα το πει που κατα 99% ξέρω πως θα το κάνει και θα αλλαξω σχολή απλά και θα συνεχίσω την ζωή μου, αλλά πείτε μου εσείς στην θέση μου τι θα κάνατε;

    καλημερα.
    εννοειται οτι δεν εχει κανενα δικαιωμα να πει για λογαριασμο σου κατι που δεν θελεις εσυ να ειπωθει κι αυτο δεν εχει καμια σχεση με το οτι εχετε χωρισει!
    και να μην ειχατε χωρισει, παλι δεν θα ειχε το δικαιωμα!
    εχω ορισμενες αποριες, κι αν θελεις μου τις λυνεις.

    1. της ειπες ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να μιλησει σε κανεναν για θεματα σου και της το απαγορευεις, η απλα την μπλοκαρες;.
    2. μπορεις να μην θελεις να το πεις για οποιονδηποτε λογο, ειναι δικαιωμα σου, αλλα τι σε πειραζει αν το μαθουν;
    3. τι θα γινει δηλαδη αν το μαθουν και ταραχτηκες τοσο πολυ;
    4. τι λογος τους πεφτει αν σταματησεις η συνεχισεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν είμαι σίγουρη για το ποιο είναι το θέμα σου. Σου έχουν συστήσει οι γιατροί να σταματήσεις το άθλημα γιατί διατρέχει κάποιο κίνδυνο η υγεία σου και εσύ το αναβάλεις και το κρύβεις; Δεν σκοπεύεις να το πεις και να σταματήσεις; Σου την έχει δώσει που η πρώην παίρνει από μόνη της την πρωτοβουλία να το κάνει αφού δεν το κάνεις εσύ;
    Συμφωνώ ότι δεν είναι δική της δουλειά και δεν πρέπει να σε πατρονάρει. Μήπως όμως σου κάνει αυτά που έκανες εσύ παλιότερα; Ξεπερνούσες τα όρια και ήσουν καταπάνω της από ενδιαφέρον για εκείνη κι έτσι τώρα θέλει να κάνει κι αυτή το ίδιο γιατί λίγο πολύ έτσι λειτουργούσατε μια ζωή; Γιατί εκπλήσσεσαι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    σου μιλα ετσι γιατι σε θεωρει εναν αδυναμο αγκαλιτσα
    κατα τα αλλα βαλε μυαλο για την επομενη. ως τοτε να σκεφτεις και αν μιλα ετσι στον νυν γιατι κατι μου λεει οτι δεν θα το τολμησει ποτε.
    Δεν ειμαι εγω αυτος που εκλαιγε όταν χωρισαμε, ουτε έφυγα εγώ από το σπίτι κλαίγοντας και στην τελικη συμφωνα με τις φιλες της ειμαι κουλ τυπος χωρις να επιζητουσα κατι τετοιο. Δεν θα μπω στην διαδικασια να σκεφτω τι θα κανει με τον αλλον, δεν με αφορά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    εννοειται οτι δεν εχει κανενα δικαιωμα να πει για λογαριασμο σου κατι που δεν θελεις εσυ να ειπωθει κι αυτο δεν εχει καμια σχεση με το οτι εχετε χωρισει!
    και να μην ειχατε χωρισει, παλι δεν θα ειχε το δικαιωμα!
    εχω ορισμενες αποριες, κι αν θελεις μου τις λυνεις.

    1. της ειπες ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να μιλησει σε κανεναν για θεματα σου και της το απαγορευεις, η απλα την μπλοκαρες;.
    2. μπορεις να μην θελεις να το πεις για οποιονδηποτε λογο, ειναι δικαιωμα σου, αλλα τι σε πειραζει αν το μαθουν;
    3. τι θα γινει δηλαδη αν το μαθουν και ταραχτηκες τοσο πολυ;
    4. τι λογος τους πεφτει αν σταματησεις η συνεχισεις;
    Καλημερα ρεμ

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. της ειπες ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να μιλησει σε κανεναν για θεματα σου και της το απαγορευεις, η απλα την μπλοκαρες;
    Φυσικα αυτο ακριβως της ειπα και μετα αφου της ειπα νταβτζη της ζωης σε βαλαμε το κλεισα και τη μπλοκαρα απο ολα

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    2. μπορεις να μην θελεις να το πεις για οποιονδηποτε λογο, ειναι δικαιωμα σου, αλλα τι σε πειραζει αν το μαθουν;
    3. τι θα γινει δηλαδη αν το μαθουν και ταραχτηκες τοσο πολυ;
    4. τι λογος τους πεφτει αν σταματησεις η συνεχισεις;
    Θα πρεπει αμεσα ο δασκαλος να με σταματησει γιατι μειωνεται το προσδοκιμο της ζωης μου και γιατι μπορει να προκληθει βλαβη που να επιταγχυνει το χρονικο σημειο που θα εκανα εγχειριση στη καρδια, αλλα απο την αλλη ο δασκαλος εχει χαρτι απο καρδιολογο που ληγει τον νοεμβριο και με καθιστα υγιη και ικανο προς αθληση διαφορετικα χωρις το χαρτι για παραδειγμα θα ειχε προβλημα.Τωρα αν το μαθει αυριο παρολο που εχει χαρτι σε ισχυ οφειλει να με σταματησει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν είμαι σίγουρη για το ποιο είναι το θέμα σου. Σου έχουν συστήσει οι γιατροί να σταματήσεις το άθλημα γιατί διατρέχει κάποιο κίνδυνο η υγεία σου και εσύ το αναβάλεις και το κρύβεις; Δεν σκοπεύεις να το πεις και να σταματήσεις; Σου την έχει δώσει που η πρώην παίρνει από μόνη της την πρωτοβουλία να το κάνει αφού δεν το κάνεις εσύ;
    Συμφωνώ ότι δεν είναι δική της δουλειά και δεν πρέπει να σε πατρονάρει. Μήπως όμως σου κάνει αυτά που έκανες εσύ παλιότερα; Ξεπερνούσες τα όρια και ήσουν καταπάνω της από ενδιαφέρον για εκείνη κι έτσι τώρα θέλει να κάνει κι αυτή το ίδιο γιατί λίγο πολύ έτσι λειτουργούσατε μια ζωή; Γιατί εκπλήσσεσαι;
    Ναι προβλημα υγειας ειναι, θα το ελεγα το Νοεμβριο αν και θα δοκιμασω την τυχη μου σε οσους καρδιολογους χρειαστει μηπως καποιος ειναι λιγο πιο ελαστικος και μου δωσει χαρτι σε περιπτωση που το πει αυριο Σου ορκιζομαι σε οτι εχω ιερο δεν της εχω επιβαλλει ποτε τιποτα εξεφραζα μια αποψη και της ελεγα παντα κανε ο,τι θεωρεις για τον εαυτο σου καλυτερο, ποτε δεν εκανα κατι τετοιο οχι μονο σε αυτη αλλα σε καμια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Καλημερα ρεμ



    Φυσικα αυτο ακριβως της ειπα και μετα αφου της ειπα νταβτζη της ζωης σε βαλαμε το κλεισα και τη μπλοκαρα απο ολα



    Θα πρεπει αμεσα ο δασκαλος να με σταματησει γιατι μειωνεται το προσδοκιμο της ζωης μου και γιατι μπορει να προκληθει βλαβη που να επιταγχυνει το χρονικο σημειο που θα εκανα εγχειριση στη καρδια, αλλα απο την αλλη ο δασκαλος εχει χαρτι απο καρδιολογο που ληγει τον νοεμβριο και με καθιστα υγιη και ικανο προς αθληση διαφορετικα χωρις το χαρτι για παραδειγμα θα ειχε προβλημα.Τωρα αν το μαθει αυριο παρολο που εχει χαρτι σε ισχυ οφειλει να με σταματησει.
    δηλαδη (γιατι και παλι δεν καταλαβα), λες οτι πρεπει να σταματησεις, αλλα δεν το εχεις αποφασισει ακομα και πηγαινεις ακομα, ενω αν το πει, ο δασκαλος θα σε σταματησει αμεσα, ενω δεν εισαι ετοιμος για κατι τετοιο; αυτο ειναι το προβλημα;
    μονος σου δεν λες οτι θα σταματησεις αμεσα; ποιο το προβλημα αν σε σταματησει ο δασκαλος;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη (γιατι και παλι δεν καταλαβα), λες οτι πρεπει να σταματησεις, αλλα δεν το εχεις αποφασισει ακομα και πηγαινεις ακομα, ενω αν το πει, ο δασκαλος θα σε σταματησει αμεσα, ενω δεν εισαι ετοιμος για κατι τετοιο; αυτο ειναι το προβλημα;
    μονος σου δεν λες οτι θα σταματησεις αμεσα; ποιο το προβλημα αν σε σταματησει ο δασκαλος;
    εγω δεν ειχα σκοπο να το σταματησω παρολο που μου το ειπε γιατρος ασκηση σε ρυθμους ζιου ζιτσου κομμενη μεχρι κολυμβηση και κανα περπατηματακι αν θες μου λεει στα επιτρεπω. Δηλαδη ο γιατρος μου λεει απαγορευεται πλεον και εγω κανω πως δεν το ακουσα, τον αγνοω στην ουσια γιατι δεν θελω να σταματησω και μονο στη σκεψη νιωθω νεκρος, ενας ζωντανος νεκρος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    εγω δεν ειχα σκοπο να το σταματησω παρολο που μου το ειπε γιατρος ασκηση σε ρυθμους ζιου ζιτσου κομμενη μεχρι κολυμβηση και κανα περπατηματακι αν θες μου λεει στα επιτρεπω. Δηλαδη ο γιατρος μου λεει απαγορευεται πλεον και εγω κανω πως δεν το ακουσα, τον αγνοω στην ουσια γιατι δεν θελω να σταματησω και μονο στη σκεψη νιωθω νεκρος, ενας ζωντανος νεκρος.
    σε αυτην την περιπτωση, αν ηθελες να κανεις του κεφαλιου σου, δεν επρεπε να της το εμπιστευθεις, γιατι οταν εμπιστευεσαι σε εναν κοντινο σου ενα μυστικο που του παρουσιαζεις (η και οντως ετσι ειναι) οτι ειναι θεμα ζωης η θανατου, του πετας στα μουτρα ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ.
    αν παθεις κατι, θα σκεφτεται οτι μπορουσε να το προλαβει μιλωντας εγκαιρως.
    επομενως φιλε, εισαι φαουλ τελικα....
    η το ειπες αφελως και τωρα ζητας τα ρεστα, ή το ειπες για να ζησεις ενα δραμα και τωρα φωναζεις.
    ας μην το ελεγες.
    δεν σου φταιει τπτ η γυναικα να ζει με την ενοχη οτι σε αφησε να πεθανεις χωρις να κανει τπτ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σε αυτην την περιπτωση, αν ηθελες να κανεις του κεφαλιου σου, δεν επρεπε να της το εμπιστευθεις, γιατι οταν εμπιστευεσαι σε εναν κοντινο σου ενα μυστικο που του παρουσιαζεις (η και οντως ετσι ειναι) οτι ειναι θεμα ζωης η θανατου, του πετας στα μουτρα ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ.
    αν παθεις κατι, θα σκεφτεται οτι μπορουσε να το προλαβει μιλωντας εγκαιρως.
    επομενως φιλε, εισαι φαουλ τελικα....
    η το ειπες αφελως και τωρα ζητας τα ρεστα, ή το ειπες για να ζησεις ενα δραμα και τωρα φωναζεις.
    ας μην το ελεγες.
    δεν σου φταιει τπτ η γυναικα να ζει με την ενοχη οτι σε αφησε να πεθανεις χωρις να κανει τπτ.
    Ποια ευθυνη ρε ρεμ; Δεν ειναι ουτε η μανα μου ουτε ο πατερας μου. Δηλαδή τώρα που δεν πρόκειται να μαθει τιποτα για την ζωή μου ξανα είναι καλύτερα; τον πέτυχε το σκοπο της; Δηλαδή αν αντι να πεθανω στα 75 πεθάνω στα 65 τι εγινε για αυτήν; Τι αλλαζει ουτως ή αλλως ουτε θα με ξαναδει ουτε θα με ακουσει ξανα στη ζωη της... Αν ήξερα πως θα το επαιρνε ετσι δεν θα της το ελεγα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ποια ευθυνη ρε ρεμ; Δεν ειναι ουτε η μανα μου ουτε ο πατερας μου. Δηλαδή τώρα που δεν πρόκειται να μαθει τιποτα για την ζωή μου ξανα είναι καλύτερα; τον πέτυχε το σκοπο της; Δηλαδή αν αντι να πεθανω στα 75 πεθάνω στα 65 τι εγινε για αυτήν; Τι αλλαζει ουτως ή αλλως ουτε θα με ξαναδει ουτε θα με ακουσει ξανα στη ζωη της... Αν ήξερα πως θα το επαιρνε ετσι δεν θα της το ελεγα.
    δεν συνεννοουμαστε.
    να στο πω πιο απλα.
    οταν πεις σε καποιον οτι πας να αυτοκτονησεις και δεν μιλησει εκει που πρεπει (στις αρχες), ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙΣ, χωρις να ειναι ουτε μανα σου ουτε πατερας σου.
    αν της ειπες οτι μπορει να πεθανεις με εντονη ασκηση, ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΕΝΩ ΤΟ ΗΞΕΡΕ.
    τα υπολοιπα πες τα σε φιλους σου.
    για μενα, εσυ φταις.
    αν δεν ηθελες να το πει, ας μην το παρουσιαζες σαν τοσο επικινδυνο, και αν πραγματικα ειναι τοσο επικινδυνο, ας μην το ελεγες καθολου.
    ποσως με ενδιαφερει ανδ εν την ξαναεμπιστευθεις.
    δικο σου θεμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επειδή ρωτάς τι θα κάναμε στη θέση σου: Θα ρωτούσα όσες περισσότερες λεπτομέρειες γίνεται έναν καρδιολόγο τι είδους άσκηση επιτρέπεται να κάνω. Ίσως μπορείς να ασκήσεις το συγκεκριμένο άθλημα σε πολύ πιο χαλαρούς ρυθμούς. Αν όχι, θα έβρισκα κάτι άλλο να ασχοληθώ, που δεν θα με βλάπτει. Αλλά δεν θα το έκρυβα, θα μιλούσα με τον δάσκαλο του ζιου ζίτσου και θα το σταματούσα αν ήταν επικίνδυνο. Δεν είναι ωραίο να φορτώνεις τους άλλους με πράγματα που μπορούν να προληφθούν στην τελική.

    Πριν αρκετά χρόνια δούλευα σε ένα ξενοδοχείο που πρόσφερε αρκετές δραστηριότητες και αθλήματα. Έρχεται ένας τύπος να μείνει κάνα μήνα, με παραπάνω κιλά και ιστορικό με εγχείρηση στην καρδιά, 60αρης που το έπαιζε τζόβενο, ήταν ερείπιο και θέλει να κάνει και καταδύσεις. Του λένε θέλουμε εξετάσεις προηγουμένως από γιατρό. Πάει στην γιατρό του ξενοδοχείου, του λέει δεν μπορώ εγώ να σου δώσω τέτοια άδεια. Κάνει χαμό, παραπονιέται από τον διευθυντή του ξενοδοχείου μέχρι τα κεντρικά στο εξωτερικό, του λένε πάρε άδεια από τους γιατρούς που σε παρακολουθούν. Στέλνει εκεί που τον εγχειρήσανε, του απαντάνε έχεις να έρθεις από την εγχείρηση πριν δυο χρόνια, ούτε για τα τσεκαπ που έπρεπε δεν φάνηκες, ούτε τίποτα, δεν μπορούμε να εγγυηθούμε για 'σένα. Τα ξέρω καλά αυτά γιατί ακόμα τότε οι επικοινωνίες ήταν με φαξ και τηλέφωνα και περνούσαν από τη ρεσεψιόν όλα. Έρχεται φαξ από φαρμακευτική εταιρία στην Αγγλία που του έγραφε ότι μεγάλε, δεν μπορώ να σου στείλω άλλα βιάγκρα, είμαστε στα όρια του νόμιμου, έχεις πάραγγείλει τη μέγιστη ποσότητα που μπορούμε να σου στείλουμε για δυο μήνες μέσα σε 10 μέρες. Μάλλον το είχε αποκρύψει το καρδιολογικό κιόλας. Αυτός μέσα στα νεύρα, την είχε δει πιτσιρίκι, πήγαινε με τις ώρες ηλιοθεραπεία σε 45 βαθμούς, έπαιζε τέννις, βαρούσε στο μπαρ 10 ποτά το βράδυ και το πρωί έπαιρνε τη γκόμενα να πάνε ποδηλασίες και την έλεγε σε όλο το προσωπικό ότι είναι μια χαρά και του τη λένε άδικα. Σε πληροφορώ 3 μέρες πριν την αναχώρησή του κατάρρευσε μέσα στο εστιατόριο, ασθενοφόρα, χαμός, πήγε και ξαναγύρισε, τον γλιτώσανε στο τσακ στο κοντινό νοσοκομείο.

    Δηλαδή να τον αφήναμε να κάνει ότι θέλει, να έμενε στον τόπο σε τίποτα μαθήματα καταδύσεων, να το είχαμε βάρος στη συνείδησή μας και να μας τρέχανε οι δικοί του στα δικαστήρια ότι δεν τον προστατέψαμε κι από πάνω. Εμάς που είχαμε ευθύνη και τους υπόλοιπους πελάτες που ήρθαν διακοπές και βλέπαν μπροστά τους τον άλλον σχεδόν να πεθαίνει επειδή ο ίδιος το προκάλεσε τους ρώτησε;

    Έχω ζήσει θάνατο πελάτισσας σε ξενοδοχείο που είχε πρόβλημα και δεν το ήξερε και πέθανε πάνω σε αθλητικές δραστηριότητες και δεν θέλω να το ξαναζήσω με τίποτα. Δεκαετίες μετά ακόμα είναι στα δικαστήρια η ασφαλιστική της και οι συγγενείς με το ξενοδοχείο, πέρα όλων των άλλων.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να καταλάβω εάν έχω πρόβλημα ή δεν έχω πρόβλημα?
    By Dionysios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-07-2021, 20:18
  2. Αναλύω Το Πρόβλημα Μου. Ένα Περίπλοκο Πρόβλημα.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-07-2020, 00:10
  3. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  4. Το προβλημα μου...!
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 00:14
  5. Πρόβλημα με u2u
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2010, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •