Φόβος για κακοήθεια ή παράνοια του μυαλού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5

    Φόβος για κακοήθεια ή παράνοια του μυαλού;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είναι μήνες τώρα που με βασανίζει αυτή η σκέψη ότι έχω κάποιο είδος κακοήθειας στο σώμα μου. Πέρασα μία πολύ δύσκολη ψυχολογική περίοδο, με αϋπνίες τρομερές σε σημείο να περνάνε μέρες με 3 και 4 ώρες ύπνου και άλλες μέρες με καθόλου ύπνου, να βρίσκομαι σε μία διαρκή υπερένταση και με τις σκέψεις να μην με αφήνουν να ησηχάσω, κυρίως για κάποιο είδος της παραπάνω αρρώστιας που αναφέρω. Κοιτάζομαι στον καθρέπτη συνέχεια νομίζοντας πως πάσχω από αυτό το πράμα, τα μάτια μου είναι εμφανώς πρισμένα πάνω από τις βλεφαρίδες αλλά είναι ίσως επειδή κοιμάμαι 9 ώρες σπαστές και άτσαλες, το πρόσωπο μου το βλέπω να έχει αλλάξει και να είναι εμφανώς πεσμένο.
    Πήγα σε γιατρούς παλαιότερα στην περίπτωση που το άγχος προκαλούταν από το θυρεοειδή αλλά τίποτα, πεντακάθαρες οι γενικές και οι ειδικές εξετάσεις. Έπειτα για κάνα μήνα με είχε πιάσει μία απίστευτη δυσκοιλιότητα και πήγα ξανά σε γαστρεντερολόγο -ήταν και η αλλαγή περιβάλλοντος που το προκάλεσε εν τέλη, το χω πάθει παλαιότερα- γενικές εξετάσεις και κάπποιες αλλές ειδικές και αυτές καθαρές, μόνο τα λευκά αιμοσφαίρια ήταν λίγο κάτω από το όριο αλλά μου είπε ότι δεν είναι κάτι και απλά να αποβάλω το άγχος μου.
    Γενικά νιώθω ώρες ώρες τεράστια κούραση και ατονία, κάτι που μεγαλώνει την αρρωστοφοβία αυτή.

    Θα ήταν παράλογο να πήγαινα στο νοσοκομείο να τους έλεγα να μου γράψουν εξετάσεις ειδικές για κακοήθεια;

    Έιμαι 24 ετών, ακόμα να τελείωσω με την σχολή, την οποία έχω αφήσει λίγο στην άκρη καθώς δεν θα μου προσφέρει κάποια οικονομική ανεξαρτησία ξεκινάω σιγά σιγά δουλειά για σεζόν. Βρίσκομαι σε μία πόλη κοντά στο τόπο που μεγάλωσα όπου ποτέ δεν απελευθερώθηκα, νιώθω πως έχω χάσει τον εαυτό μου και την τεράστια αυτοπεπείθηση που είχα σαν φοιτητής με τις παρέες στην πόλη που βρισκόμουν καθώς εδώ δεν έχω παρέα και είμαι στην ουσία μόνος μου κάτι που δεν βοηθάει.

    Είχε ποτέ κανείς σας παρόμοιες σκέψεις στο παρελθον;
    Νομίζω πως ότι μου συμβαίνει είναι φυσιολογικό και από την άλλη πάλι όχι, έχω μπερδευτεί αρκετά όπως καταλαβαίνετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Καλησπέρα. Περιγράφεις τα κλασικά που αναφέρουν οι ασθενείς που έχουν ψυχοσωματικά και είναι υποχόνδριοι. Ατέλειωτα ασαφή συμπτώματα που δεν οδηγούν σε διάγνωση. Εφόσον πήγες σε γιατρό και σου είπε ότι είσαι οκ μην το ψάξεις παραπάνω. Είναι εμφανές από τον τρόπο που γράφεις ότι είναι το άγχος πίσω από όλα αυτά. Σαφώς αν θες θα ξαναπάς σε έναν γιατρό, αλλά προσπάθησε να σκεφτείς λογικά. Επίσης μια κακοήθεια (που είναι πολύ σπάνια στην ηλικία σου) δεν εμφανίζεται με τόσο άσχετα συμπτώματα: μια δυσκοιλιότητα (άρα κάτι στο ΓΕΣ;) μια πρησμένα βλέφαρα (άσχετο) και οτιδήποτε άλλο. Μπορείς να επισκεπτείς και έναν ψυχίατρο να σου πει μήπως ανήκει στο δικό του θεραπευτικό πεδίο η κατάστασή σου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    τα λευκα αιμοσφαιρια που ειναι κατω απο το οριο λιγο να μην ανησυχεις υπαρχει να συγκεγκριμενος πληθυσμος της Ελλαδας περιοχη που εχουν παντα ολοι οι κατοικοι λιγο χαμηλα τα λευκα αιμοσφαιρια.δεν ειναι τιποτα.και αν θες να αποκλεισεις το οτιδηποτε για να σου φυγει η καθε ιδεα να ξερεις τι εχεις στο σωμα σου μπορεις να πας σε εναν γιατρο να σου γραψει μια αξονικη ολου του σωματος προληπτικα να γνωριζεις τι εχεις.παντως και στις γενικες εξετασεις ανιχνευεις αν μπορει να υπαρχει καρκινος αλλα οχι ολους τους καρκινους για περαιτερω ελεγχο μια αξονικη ολου του σωματος.ας πουμε στις εξετασεις τις γενικες μπορει να δει καποιος αν εχει λευχαιμια φιανεται αν εχει πολυ υψηλα λευκα αιμοσφαιρια αλλα πολυ υψηλα πολυ πανω απο το οριο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Το παράξενο είναι πως το γνώριζω ότι απλώς υποχονδριακές σκέψεις. Και άμα ξεκινήσεις να το ψάχνεις πως έχεις κάτι, ότι παράξενο βλέπεις πάνω σου νομίζεις πως είναι σημάδι κάποιες σοβαρής αρρώστιας. Νομίζω πως δεν θα το ψάξω παρακάτω αν και θέλω να ξαναπάω σε κάποιο ειδικό γιατρό ή ακόμα και ψυχίατρο. Η αλήθεια είναι πως έκανα παρέα με ένα άτομο για αρκετό καιρό που είχε περάσει αρκετά δύσκολα έχοντας αυτήν την αρρώστια και νομίζω πως με έχει επηρεάσει ψυχολογικά αρκετά αυτό και με έκανε ύστερα από καιρό -δηλαδή τώρα- να έχω τέτοιες σκέψεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by anonymous person View Post
    τα λευκα αιμοσφαιρια που ειναι κατω απο το οριο λιγο να μην ανησυχεις υπαρχει να συγκεγκριμενος πληθυσμος της Ελλαδας περιοχη που εχουν παντα ολοι οι κατοικοι λιγο χαμηλα τα λευκα αιμοσφαιρια.δεν ειναι τιποτα.και αν θες να αποκλεισεις το οτιδηποτε για να σου φυγει η καθε ιδεα να ξερεις τι εχεις στο σωμα σου μπορεις να πας σε εναν γιατρο να σου γραψει μια αξονικη ολου του σωματος προληπτικα να γνωριζεις τι εχεις.παντως και στις γενικες εξετασεις ανιχνευεις αν μπορει να υπαρχει καρκινος αλλα οχι ολους τους καρκινους για περαιτερω ελεγχο μια αξονικη ολου του σωματος.ας πουμε στις εξετασεις τις γενικες μπορει να δει καποιος αν εχει λευχαιμια φιανεται αν εχει πολυ υψηλα λευκα αιμοσφαιρια αλλα πολυ υψηλα πολυ πανω απο το οριο

    Είναι αρκετά δύσκολο να φάνει από τις γενικές εξετάσεις, ίσως φανερωθούν κάποιες ενδείξεις που στην συνέχεια θα χρειαστεί κάποια άλλη, πιο ειδική εξέταση. Αν δω πως δεν υποχωρούν αυτές οι σκέψεις και μετά από το ξεκίνημα εργασίας, θα προβώ σε κάποιο είδος περετέρο έλεγχο, δεν βλέπω άλλη λύση για να φύγει από το κεφάλι μου αυτή η παράνοια.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by okarellia View Post
    Είναι αρκετά δύσκολο να φάνει από τις γενικές εξετάσεις, ίσως φανερωθούν κάποιες ενδείξεις που στην συνέχεια θα χρειαστεί κάποια άλλη, πιο ειδική εξέταση. Αν δω πως δεν υποχωρούν αυτές οι σκέψεις και μετά από το ξεκίνημα εργασίας, θα προβώ σε κάποιο είδος περετέρο έλεγχο, δεν βλέπω άλλη λύση για να φύγει από το κεφάλι μου αυτή η παράνοια.
    αμα κανεις το περαιτερο ελεγχο και συνεχιζεις να χεις αυτες τις σκεψεις τοτε ισως χρειαζεσαι μια ψυχολογικη στηριξη για να παρεις τα πανω σου. μην το λες παρανοια ειναι βαρια λεξη να λες οτι εχεις αυτο δες το σαν ενα κολλημα εμμονη του μυαλου γυρω απο την υγεια.παρανοια ειναι να φοβασαι οτι οι αλλοι θελουν να σου κανουν κακο αυτη ειναι η πραγματικη εννοια αυτης της λεξης.οσον να ναι οταν βλεπουμε ατομα ειτε απο το φιλικο περιβαλλον ειτε απο το συγγενικο να παλευουν με κατι και να ταλαιπωρουνται και να ειμαστε διπλα τους να βλεπουμε τον αγωνα τους δυσκολα θα βγουμε αλωβητοι εκτος αν ειμαστε με μηδεν ενσυναισθηση ή κοινωνιοπαθεις οσον αφορα και τα τελευταια εγκληματα που εγιναν στην Ελλαδα και πολλοι ψυχιατροι κατηγορησαν τους θυτες ως κοικωνιοπαθεις με μηδεν συναισθημα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by anonymous person View Post
    αμα κανεις το περαιτερο ελεγχο και συνεχιζεις να χεις αυτες τις σκεψεις τοτε ισως χρειαζεσαι μια ψυχολογικη στηριξη για να παρεις τα πανω σου. μην το λες παρανοια ειναι βαρια λεξη να λες οτι εχεις αυτο δες το σαν ενα κολλημα εμμονη του μυαλου γυρω απο την υγεια.παρανοια ειναι να φοβασαι οτι οι αλλοι θελουν να σου κανουν κακο αυτη ειναι η πραγματικη εννοια αυτης της λεξης.οσον να ναι οταν βλεπουμε ατομα ειτε απο το φιλικο περιβαλλον ειτε απο το συγγενικο να παλευουν με κατι και να ταλαιπωρουνται και να ειμαστε διπλα τους να βλεπουμε τον αγωνα τους δυσκολα θα βγουμε αλωβητοι εκτος αν ειμαστε με μηδεν ενσυναισθηση ή κοινωνιοπαθεις οσον αφορα και τα τελευταια εγκληματα που εγιναν στην Ελλαδα και πολλοι ψυχιατροι κατηγορησαν τους θυτες ως κοικωνιοπαθεις με μηδεν συναισθημα.
    Η αληθεια ειναι πως μια βδομαδα και κατι αρχιζουν και υποχωρουν αυτες οι σκεψεις, και τωρα μενουν καποια υπολοιματα, ισως βοηθαει που παιρνω και σε μικρη δοση zyprexa, αν δω πως συνεχιζουν αυτες οι σκεψεις ισως θα προβω σε ειδικο γιατρο. Ειμαστε δυστηχως πολλοι με τετοιες σκεψεις και ειδικα μετα την καραντινα οσοι ειχαμε προδιαθεση για καποιες παθησεις, αυξηθηκαν τραγικως.

Similar Threads

  1. Αυτός ο φόβος της ανακοπής μ έχει φτάσει στην παρανοια
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-10-2019, 13:23
  2. ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΠΡΟΦΙΛ. ΑΔΥΝΑΜΙΑ Η ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 44
    Last Post: 29-09-2015, 19:22
  3. Μυϊκοί σπασμοί και φόβος.Η δύναμη του μυαλού!
    By Alexandros tsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2015, 16:05
  4. Παιχνίδια μυαλού
    By Ondine in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 51
    Last Post: 02-05-2013, 01:35
  5. Η πείνα του μυαλού μου
    By beirut in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2011, 13:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •