κρίση πανικού λίγο πριν τον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188

    κρίση πανικού λίγο πριν τον υπνο

    Εχθές όπως ξαπλωνα λίγο πριν με πάρει ο ύπνος ένιωσα ένα φρικτό αίσθημα πως πεθαίνω πως με εγκαταλείπουν οι δυνάμεις μου πως σταματά η καρδιά μου όπως ήμουν ξαπλωμένη έκανα να σηκωθώ με δυσκολία σηκώθηκα και άρχισε η καρδιά μου να χτυπά πολύ γρήγορα.Φρικτο συναίσθημα έχει πάθει κάτι παρομοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Εχθές όπως ξαπλωνα λίγο πριν με πάρει ο ύπνος ένιωσα ένα φρικτό αίσθημα πως πεθαίνω πως με εγκαταλείπουν οι δυνάμεις μου πως σταματά η καρδιά μου όπως ήμουν ξαπλωμένη έκανα να σηκωθώ με δυσκολία σηκώθηκα και άρχισε η καρδιά μου να χτυπά πολύ γρήγορα.Φρικτο συναίσθημα έχει πάθει κάτι παρομοιο;
    Καλησπέρα. Λαμβάνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι δυστυχώς είναι κάτι που με τυρανναει χρόνια αυτό. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά και μένα με πιανει με το που ίσα ίσα με παρει ο υπνος και νιώθω απαίσια σαν να πεθαινω. Εχω και θέμα με έκτακτες και μου κάνει και έκτακτες και ταχυκαρδια και όλα μαζί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Επίσης νιώθω εκείνη τη στιγμή να ξυπνάω με κομμένη ανάσα. Σε φάση που πρεπει να σηκωθώ για να μπορέσω να ανασάνω και αν κοιμάμαι με άλλους προσπαθω η καημένη να μην τους ξυπνήσω. Γενικά είμαι τελείως ενοχικο άτομο και αυτό δεν βοηθάει. Εχω θέμα και με το στομάχι μου και αυτές τις μέρες στο χωριό όλο μαλακίες τρώμε και παλι εχω έκτακτες. Δεν αντέχω άλλο αλήθεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Καλησπέρα. Λαμβάνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή;
    Καλησπέρα. έκοψα εδώ και 2 μήνες την εσκιταλοπραμη που έπαιρνα και παίρνω πριν τον υπνο μιρταζαπινη 15 mg που με βοηθάει να κοιμηθώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    κάπως έτσι και εγώ χθες σαν να κόπηκε η ανάσα μου και σηκώθηκα να πάρω ανάσα.Πολυ τρομακτικό πραγματικά έχω ξαναπάρει κρίση πανικού αλλά αυτό πραγματικά πιστευψα πως πεθαίνω πως έσβησα για δευτερόλεπτα.Εκτακτες έχω και εγώ τελικά η τα έχεις όλα η τίποτα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2
    Εμένα έτσι όπως με πήρε χιες ο ύπνος τσαφ κόπηκε η ανάσα το έπαθα καμία 3-4 φορές αλλά δεν πέθανα παιδιά είμαι ζωντανή
    Όσο τα δίνουμε σημασία τόσο έρχονται !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ισχυει αλλά είναι τόσο τρομακτικό που πραγματικα κάθε φορά νιώθεις πως πεθαινεις. Εγώ μιλάμε κάποια εποχή το παθαινα συνεχώς με αποτέλεσμα να μη θέλω να κοιμηθώ να μισώ το κρεβάτι μου και γενικά να είμαι χάλια και πτωμα συνέχεια λόγω έλλειψης υπνου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ισχυει αλλά είναι τόσο τρομακτικό που πραγματικα κάθε φορά νιώθεις πως πεθαινεις. Εγώ μιλάμε κάποια εποχή το παθαινα συνεχώς με αποτέλεσμα να μη θέλω να κοιμηθώ να μισώ το κρεβάτι μου και γενικά να είμαι χάλια και πτωμα συνέχεια λόγω έλλειψης υπνου.
    Έτσι ακριβώς φοβάσαι να κοιμηθείς μην σε ξαναπιάσει .Έτσι ένιωθα και εγώ έβλεπα κρεβάτι και πάθαινα κρίση πανικού με επιφάνεια καταθλιψη

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    1
    Νομίζω ότι υποφέρεις από κάτι χειρότερο από μια κρίση πανικού. Θα πρέπει να επισκεφτείτε το γιατρό σας για την πιο ακριβή διάγνωση.

    cupcake 2048

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by 2048tm View Post
    Νομίζω ότι υποφέρεις από κάτι χειρότερο από μια κρίση πανικού. Θα πρέπει να επισκεφτείτε το γιατρό σας για την πιο ακριβή διάγνωση.

    cupcake 2048
    τι εννοείς μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο για να ο ψάξω;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Καλό είναι να αποκλειστούν τα παθολογικά αιτία και ύστερα να στραφεί στο ψυχολογικό. Μπορεί όντως να είναι είναι κρίση πανικού αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποκλείουμε τα παθολογικά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Καλό είναι να αποκλειστούν τα παθολογικά αιτία και ύστερα να στραφεί στο ψυχολογικό. Μπορεί όντως να είναι είναι κρίση πανικού αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποκλείουμε τα παθολογικά.
    Συμφωνώ ναι εγώ το αποδίδω εκεί γιαυτό όταν παίρνω τα χάπια δεν έχω τέτοια επεισόδια χωρίς τα χάπια όμως τα παθαίνω.Απλα δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να ήταν καρδιακό εγκεφαλικο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Καλό είναι να αποκλειστούν τα παθολογικά αιτία και ύστερα να στραφεί στο ψυχολογικό. Μπορεί όντως να είναι είναι κρίση πανικού αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποκλείουμε τα παθολογικά.
    Είναι και αυτό έχω πάω σε καρδιολόγο έκανα πρόσφατες εξετάσεις αίματος και ουρων

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πρίν την αγωγή που έχω ξεκινήσει κ είμαι 2 μήνες είχα άπειρα ψυχοσωματικά τάσεις λιποθυμίας ζαλάδες παγώματα στο στέρνο σα να πέφτει το αίμα απ το κεφάλι κ γενικά αλλόκοτα πράγματα...τώρα κάπως κόπασαν αλλά κάθε μέρα είναι ένας αγώνας

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κριση πανικου στον..υπνο;!
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2021, 01:18
  2. Κρίση πανικού στον ύπνο
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2021, 02:18
  3. Λιγο πριν τον υπνο
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2015, 14:15
  4. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 02:43
  5. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ''ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ''
    By ΡΟΥΡ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-2006, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •