Ανησυχίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Honorata
    Guest

    Ανησυχίες

    Πριν εναμιση μήνα περίπου με έδιωξαν από τη δουλειά μου. Σε αυτή τη δουλειά ήμουν ένα εξαμηνο με απανωτές συμβάσεις (γύρω στις 10 σύνολο;;;) δήθεν δοκιμαστικά τον πρώτο καιρό.
    Λίγες μέρες μετά αφού με έδιωξαν βρήκα αλλού δουλειά. Το θεώρησα τύχη να βρω τόσο γρήγορα αλλη δουλειά , βεβαια στη νέα μου δουλειά τα λεφτά δεν είναι καλά γιατί είναι ημιαπασχοληση.

    Καμία από τις δύο αυτές δουλειές ωστόσο ΔΕΝ είναι στο αντικείμενο μου. Το πρόβλημα είναι ότι η προηγούμενη δουλειά μου , αυτή που έκατσα ένα εξαμηνο και με έδιωξαν, ήταν ότι καλύτερο για μένα !!! Όχι τόσο από άποψη χρημάτων, αλλά ήταν σε ένα περιβάλλον που γρήγορα αγάπησα,!!!! με ανθρώπους που συμπάθησα!!!! και συνεργαζόμασταν καλά !!!παρόλο που ήταν άσχετη δουλειά με αυτό που έχω σπουδάσει, μου αρέσε να δουλεύω εκεί,και πηγαίνα με χαρά στη δουλειά. μου...!!!ένιωσα ότι βρήκα τη θέση και το περιβάλλον που μου ταιριάζει!!!

    Τώρα στη νέα μου δουλειά είμαι περίπου τρεις εβδομάδες. Όμως αισθάνομαι γενικά μια ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ....το αντικείμενο της δουλειάς εντελώς ΒΑΡΕΤΟ , ο χώρος και οι άνθρωποι βαρετοί, δεν νιώθω ότι προσφέρω τίποτα, είμαι συνέχεια σε ένα γραφείο και απλά μεταφέρω πληροφορίες. Μέχρι να σχολάσω και να φύγω. Δεν υπάρχει κάτι να μου τραβάει το ενδιαφέρον.
    Και η προηγούμενη δουλειά μου βέβαια σε γραφείο ήταν, αλλά καμία σχέση.αλλο περιβαλλον άλλοι άνθρωποι. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

    Δεν ξέρω τι να κάνω. Με έχει πιάσει τάση φυγής, νιώθω ότι θέλω να φύγω από εκεί, ότι δεν πολύ γουστάρω, ότι δεν έχει κάτι να μου προσφέρει.

    Από την άλλη όμως σκέφτομαι μήπως έχω επηρεαστεί και συγκρίνω καταστάσεις ανομοιες και ότι τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με τη προηγούμενη μου δουλειά. Μήπως είμαι υπερβολική και αχάριστη;

    Μήπως δεν θα έπρεπε να κρίνω και να συγκρίνω; το ότι κάποτε βρήκα μια δουλειά που με γεμιζε δεν σημαίνει ότι θα πρέπει όπου πάω να είναι ωραία για μένα, έτσι δεν είναι.;

    Σε γενικές γραμμές, στη νέα μου δουλειά τις λίγες μέρες που είμαι δεν έχω προσέξει κάποια ιδιαίτερη πίεση ή υπερβολικά άσχημη συμπεριφορά από τους εργοδότες. Ολα καλά προς το παρόν

    Ωστόσο, κάποιες φορές στη μέρα κλαίω για την απώλεια της παλιάς μου δουλειάς και νιώθω ότι θέλω να σταματήσω αυτή που κάνω. Τι να κάνω;

  2. #2
    Honorata
    Guest
    Αισθάνομαι αχάριστη και παράλογη που δεν μου αρέσει η νέα μου δουλειά. Παράλληλα στεχωριεμαι και μου λείπει η προηγούμενη εργασία μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    20
    Εργασία και χαρά θεωρώ δεν πάνε μαζί,εκτός λίγων εξαιρέσεων.
    Πολλές φορές το κλίμα σε μία εργασία είναι το λιγότερο βαρετό και ψυχοφθόρο.
    Ομως...αν το δεις αλλιώς νομίζω ότι θα ηρεμήσεις κάπως.
    Δε χρειάζεται ένα κλίμα να είναι μέσα στη τρελή χαρά.πας κάνεις το 8ωρο σού και φεύγεις.αφοσιώνεσαι μόνο στην εργασία σού και γράφεις όλα τα υπόλοιπα.
    Αν τώρα υπάρχουν αλλού είδους σπαστικές συμπεριφορές,οπως χωσιμο ας πούμε,απλά το συζητάς.
    Αν δεν υπάρχει λύση,φεύγεις.

  4. #4
    Honorata
    Guest
    Ναι ε; δηλαδή είμαι υπερβολική;.....δεν ξέρω τι με έχει επηρεάσει. Πραγματικά ήμουν ικανοποιημένη από τη παλιά μου δουλειά, το μόνο μείον ήταν ότι δεν ήταν πάνω σε αυτό που σπούδασα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δεν χρειάζεται να αναπαυτείς σε μια εργασία που δεν σου αρέσει, που δεν είναι στο αντικείμενό σου και που δεν έχει καλό μισθό.
    Μπορεί να είναι μία προσωρινή εργασία, μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο, οπότε όσο βρίσκεσαι σε αυτή τη δουλειά να στέλνεις και τα βιογραφικά σου.
    Εσύ ξέρεις καλύτερα απ' όλους ποια εργασία σου ταιριάζει άλλωστε ή στον αντίποδα άμα δεν σου αρέσει τόσο, ποια άλλα κριτήρια είναι σημαντικά (πχ καλός μισθός, δυνατότητα εξέλιξης κλπ).
    Προφανώς, και όλες οι δουλειές δεν είναι το ίδιο, ούτε μας αρέσουν το ίδιο.
    Απλά κάποιες φορές χρειάζεται να κάνουμε κάτι που δεν μας τρελαίνει (για λόγους επιβίωσης) μέχρι να βρούμε κάτι καλύτερο.
    Οπότε μπορείς να δεις τις διαθέσιμες επιλογές που έχεις τώρα και ταυτόχρονα να δημιουργήσεις και νέες στέλνοντας βιογραφικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πρεπει να γινεισ επαγγελματιασ να δουλευεισ με ολουσ πρωτον κ δευτερον αλλοι αγαπανε τη δουλεια αλλοι το βλεπουν σαν αγγαρεια να δουλεψεισ για να βρεισ εσυ τι κανεισ ασε τουσ αλλουσ εσυ που ανηκεισ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Απο αυτα που μαθαινω κανενασ δε θελει να δουλεψει πλεον ωραια συμφωνω αλλα δεν αγαπαμε κατι οταν ολα ειναι καλα μονο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Αισθάνομαι αχάριστη και παράλογη που δεν μου αρέσει η νέα μου δουλειά. Παράλληλα στεχωριεμαι και μου λείπει η προηγούμενη εργασία μου.
    ουτε αχαριστη, ουτε παραλογη εισαι που θελεις να σου αρεσει η δουλεια σου και στεναχωριεσαι γι αυτο.
    η δουλεια ειναι η μιση σου ζωη!
    γιατι να θες να περνας ασχημα;
    ουτε ειναι κακο να κανεις συγκρισεις.
    κακο ειναι μονο αν ακινητοποιεισαι και υποφερεις, λογω συγκρισεων.
    το θεμα ειναι να σε βοηθουν στην εξελιξη σου, οι συγκρισεις.
    υποθετω οτι χρειαζεσαι τα χρηματα και γι αυτο κανεις μια δουλεια που δεν σου αρεσει.
    επομενως, κρατα την δουλεια σου και κανε παραλληλα προσπαθειες να βρεις μια καλυτερη.
    οχι ομως στο παλιο περιβαλλον. υπαρχει λογος που εκεινη η ιστορια τελειωσε. μην κολλας εκει.
    απλα ψαχνε μια εξισου καλη δουλεια. κι οταν την βρεις, παραιτησου απο την τωρινη.

  9. #9
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε αχαριστη, ουτε παραλογη εισαι που θελεις να σου αρεσει η δουλεια σου και στεναχωριεσαι γι αυτο.
    η δουλεια ειναι η μιση σου ζωη!
    γιατι να θες να περνας ασχημα;
    ουτε ειναι κακο να κανεις συγκρισεις.
    κακο ειναι μονο αν ακινητοποιεισαι και υποφερεις, λογω συγκρισεων.
    το θεμα ειναι να σε βοηθουν στην εξελιξη σου, οι συγκρισεις.
    υποθετω οτι χρειαζεσαι τα χρηματα και γι αυτο κανεις μια δουλεια που δεν σου αρεσει.
    επομενως, κρατα την δουλεια σου και κανε παραλληλα προσπαθειες να βρεις μια καλυτερη.
    οχι ομως στο παλιο περιβαλλον. υπαρχει λογος που εκεινη η ιστορια τελειωσε. μην κολλας εκει.
    απλα ψαχνε μια εξισου καλη δουλεια. κι οταν την βρεις, παραιτησου απο την τωρινη.
    Στο παλιό περιβάλλον δεν μπορώ να ξαναπαω και να θέλω αφού με έδιωξαν. Όμως αν αργότερα θελήσω να δουλέψω πάλι σε παρόμοιο χώρο γιατι πιστεύεις ότι δεν θα ήταν καλή ιδέα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Στο παλιό περιβάλλον δεν μπορώ να ξαναπαω και να θέλω αφού με έδιωξαν. Όμως αν αργότερα θελήσω να δουλέψω πάλι σε παρόμοιο χώρο γιατι πιστεύεις ότι δεν θα ήταν καλή ιδέα;
    μια χαρα ιδεα , θα ηταν.
    εγω λεω στην συγκεκριμενη οτι δεν εχει νοημα να ελπιζεις οτι θα ξαναπας. αν ειναι παρομοια, φυσικα και μπορεις..

  11. #11
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μια χαρα ιδεα , θα ηταν.
    εγω λεω στην συγκεκριμενη οτι δεν εχει νοημα να ελπιζεις οτι θα ξαναπας. αν ειναι παρομοια, φυσικα και μπορεις..
    Καλά ναι, ποιος μπορεί να ελπίζει ότι θα ξαναπάει στη δουλειά που τον έδιωξαν. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Όταν σε διώχνουν φεύγεις, τέλος. Ο άλλος δεν θα προσλαβει κάποιο άτομο που έδιωξε από εκεί γιατι δεν του έκανε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Καλά ναι, ποιος μπορεί να ελπίζει ότι θα ξαναπάει στη δουλειά που τον έδιωξαν. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Όταν σε διώχνουν φεύγεις, τέλος. Ο άλλος δεν θα προσλαβει κάποιο άτομο που έδιωξε από εκεί γιατι δεν του έκανε
    μην εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν τους εκανες.
    ετσι οπως τα περιεγραψες με τις απανωτες συμβασεις, περισσοτερο μοιαζει με εργασιακα κολπα για να αποφυγουν την προσληψη.
    ισως το κανουν κατα συστημα για να εχουν εργαζομενους χωρις να κανουν κανονικη προσληψη ωστε να γλυτωνουν εργασιακα δικαιωματα, αποζημειωσεις κλπ...

  13. #13
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μην εισαι τοσο σιγουρη οτι δεν τους εκανες.
    ετσι οπως τα περιεγραψες με τις απανωτες συμβασεις, περισσοτερο μοιαζει με εργασιακα κολπα για να αποφυγουν την προσληψη.
    ισως το κανουν κατα συστημα για να εχουν εργαζομενους χωρις να κανουν κανονικη προσληψη ωστε να γλυτωνουν εργασιακα δικαιωματα, αποζημειωσεις κλπ...
    Και μένα κάτι μου βρωμαγε από την αρχή. Και με τις απανωτές συμβάσεις για διάστημα μια ή δύο εβδομάδων. ....και σε αυτή τη θέση όλοι αλλάζαν και έφευγαν μέσα σε κάποιο διάστημα μηνών. Δεν γίνεται μέσα σε 8 χρόνια να μην μπορείς να βρεις ένα σταθερό άτομο για αυτή τη δουλειά.....

  14. #14
    Honorata
    Guest
    Τελικά έφυγα από αυτή τη δουλειά τη τελευταία που σας είπα. Όμως μου λείπει αφάνταστα η προηγούμενη.

    Πώς ξεπερνάει κάνεις κάτι που αγαπάει; για μενα η πρώτη δουλειά από όπου με έδιωξαν ήταν η χαρά μου. Πήγαινα ευχαριστη, και χαρούμενη ένιωθα τον εργασιακό χώρο σαν το σπίτι μου και τους ανθρώπους που δούλευα εκεί σαν την οικογένεια μου. Νιώθω απίστευτη στεναχώρια που όλα αυτά είναι παρελθόν σήμερα βγήκα για ποτό τυχαια ακριβώς απέναντι από το μέρος που δουλευα και νοιώθω μια πολύ έντονη νοσταλγία. Τι δεν θα έδινα να γυρνούσα λίγο το χρόνο πίσω. Όλοι τους και όλα θα μου λείψουν.

    Δεν το έχω ξανά βίωσει δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ!!

Similar Threads

  1. Ανησυχιες.
    By fenia99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 07-12-2015, 23:39
  2. Υπαρξιακές ανησυχίες
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 25-01-2015, 09:42
  3. ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2012, 06:39
  4. 2η σχέση...ανησυχίες
    By manoschania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-06-2010, 18:47
  5. ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •