πλησίασμα γυναίκας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1

    πλησίασμα γυναίκας

    Είμαι 27 ετών και μέχρι σήμερα δεν είχα καμία σχέση με κοπέλλα, μόνο μια με συνοικέσιο η οποία τελικά με άφησε γιατί μου έλεγε είσαι άτομο που δεν μιλά, κλειστός, απαθής, δεν εκφράζςσαι, φοβάσαι να πεις όχι. Κάποιες φορές που βγήκα με κοπέλλες ήταν πάλι συνοικέσιο, αλλά δεν ήταν ότι καλύτερο (δεν ήταν ωραίες και δεν μου άρεσαν ως χαρακτήρες). Καμιά σχέση δεν έχω κάμει από μόνος μου και γενικά λόγω οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος δεν έχω εμπειρίες στις διαπροσωπικές σχέσεις με γυναίκες (δεσμούς/σχέση) Νοιώθω να μου λείπει
    αυτοπεποίθηση και οι εμπειρίες. Θέλω πάρα πολύ να δημιουργήσω μια σχέση, ένα σοβαρό δεσμό και υπάρχουν τόσες ωραίες γυναίκες. Πως μπορώ να βοηθηθώ;Υπάρχουν μέθοδοι ή κάποια μορφή ψυχοθεραπείας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by ioannis2
    Καμιά σχέση δεν έχω κάμει από μόνος μου και γενικά λόγω οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος δεν έχω εμπειρίες στις διαπροσωπικές σχέσεις με γυναίκες (δεσμούς/σχέση) Νοιώθω να μου λείπει
    Τι εννοείς?Δεν έχεις παρέες?Δε βγαίνεις?Πως δεν έτυχε να γνωρίσεις κάποια κοπέλα από μόνος σου και κατέφυγες στο συνοικεσιο?

  3. #3
    Είναι όπως σου τα λέω, λίγες παρέες, κλειστό οικογενειακό περιβάλλον, καθόλου εμπειρίες, φόβος για την κοινωνία από παιδί, γι΄ αυτό κατέφυγα στα συνοικέσια. Όμως δεν με ικανοποιούν. Βλέπω και ξέρω τι μ΄αρέσει και η δυσκολία μου είναι η προσέγγιση, το πρώτο βήμα και μετά πως να κρατήσω τη σχέση αφού γίνουν αυτά. Ποιά μέθοδο μου συνιστάς ή τη συμβουλή; και μάλιστα όταν συγκεκριμένη κοπέλα τη βλέπω για καιρό και μ΄αρέσει;
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δεν είμαι ειδικός Γιάννη για να σου προτείνω κάτι.
    Θα σου πω όμως τη γνώμη μου:
    ΄αν δε μπεις στο χορό,δε χορεύεις....΄.Με άλλα λόγια το προσπάθησες?τόλμησες?πολλέ ς φορές...μέχρι να σου λυθεί αυτός ο φόβος?
    Να κάνεις αυτό το πρώτο βήμα που λες άσχετα με το αποτέλεσμα.

    Τώρα αν βρίσκεις τόση μεγάλη δυσκολία που σε εμποδίζει να το προσπαθήσεις,σίγουρα πιστεύω πως κάποιος ειδικός θα μπορούσε να βοήθησει.
    Να βοηθήσει να βρεις και να αντιμετωπίσεις τις αιτίες που σε αποτρέπουν να κάνεις αυτά που θες και όχι απλά να σου προτείνει μια μέθοδο όπως λες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Κάνε μερικές προσπάθειες προσέγγισης γυναικών που δεν σου αρέσουν και τόσο πολύ ώστε να μη νοιώθεις πολύ κομπλαρισμένος και να συνηθίσεις σιγά-σιγά αποκτώντας εμπειρία. Αλλωστε, ξέρεις τι λένε οι άντρες, ε? Αν δε μπαζώσεις, δε χτίζεις (πολύ κακόψυχο αλλά αρκετά αληθές)

  6. #6
    Συμφωνώ και ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές. Όμως τι γίνεται που μ΄αρέσει πολύ μια στη δουλειά και αυτή φαίνεται πως το χει καταλάβει, αλλά που όταν την βλέπω τυχαία αφού τα καθήκοντα μας δεν σχετίζονται δεν κάνω πρώτο βήμα γιατί φοβάμαι μήπως το κάνω λάθος;
    γιάννης

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    54
    Να κάνεις λάθος ως προς τί? Από τη στιγμή που εργάζεστε στον ίδιο χώρο κ τη γνωρίζεις τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να της ζητήσεις να βγείτε μαζί μετά την δουλειά κ από εκεί κ πέρα θα δεις πως θα πάει. Το σημαντικό είναι να μην έχεις άγχος κ να μην δείξεις πως καίγεσαι για σχέση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by ioannis2
    Καμιά σχέση δεν έχω κάμει από μόνος μου και γενικά λόγω οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντος δεν έχω εμπειρίες στις διαπροσωπικές σχέσεις με γυναίκες (δεσμούς/σχέση) Νοιώθω να μου λείπει
    αυτοπεποίθηση και οι εμπειρίες. Θέλω πάρα πολύ να δημιουργήσω μια σχέση, ένα σοβαρό δεσμό και υπάρχουν τόσες ωραίες γυναίκες. Πως μπορώ να βοηθηθώ;Υπάρχουν μέθοδοι ή κάποια μορφή ψυχοθεραπείας;
    Γιαννη, καλώς ήρθες:)

    Οταν λες πώς δεν εχεις κανει καμια σχεση λογω του οικογενειακου περιβαλλοντος, τί εννοεις? Η οικογενεια σου ειναι πολυ αυστηρη? ας το πουμε, παλαιων αρχων? δεν σε αφηναν να βγαινεις ως εφηβος ή και αργοτερα?

    Για να λες πώς οι γνωριμιες σου εχουν γινει μονο μεσω συνοικεσιου προφανως κ σου λειπει η αυτοπεποιθηση. Το οτι το λες, ειναι σημαντικο.

    Ρωτας για το αν υπάρχουν μεθοδοι ή τυπος ψυχοθεραπειας...Για να ανακτησεις την αυτοπεποιθηση σου εννοεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    37
    Γεια σου Γιάννη. Η αυτοπεποίθηση, η θετική αυτοεκτίμηση, η διεκδικητικότητα βοηθούν στο να έχουμε άνεση στις κοινωνικές μας επαφές. Αν νιώθεις ανασφαλής ως προς αυτά (δεν ξέρεις πώς να φερθείς για να διεκδικήσεις μια γυναίκα ή να συνάψεις κοινωνικές επαφές με ευκολία) ίσως θα μπορούσες να λειτουργήσεις ψυχοθεραπευτικά.

    Έτσι, θα σου δοθεί η ευκαιρία να ενισχύσεις τις κοινωνικές σου δεξιότητες, να εξασκηθείς σε αυτές ,να παρατηρήσεις τον εαυτό σου και να επισημάνεις τα σημεία που μπλοκάρουν τις επαφές σου. Έτσι, θα νιώσεις καλύτερα και έτοιμος να μπεις σε διαδικασίες που προηγουμένως σου φαίνονταν δύσκολες. Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία, ειδικά, είναι πολύ αποτελεσματική και βραχύχρονη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Γιαννη δεν αλλαξες ως τωρα που εισαι 27. Τι σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις να αλλαξεις μια φιλοσοφια ζωης κοντα 3 δεκαετιων? Μια φιλοσοφια που ειναι γραμμενη στα γονιδια σου με ανεξητηλη μελάνη? Μην το κουραζεις και μη βασανιζεσαι... Αποδεξου τη μοιρα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οταν λες \" συνοικεσια\",μιλας για γραφεια συνοικεσιων,η εννοεις οτι φιλοι η συγγενεις σου γνωριζουν γυναικες που δεν ηξερες καθολου?
    οσο για την συναδελφο του γραφειου, εχεις την ανεση να την βλεπεις συχνα και να εχετε μια φιλικη οικεοτητα.δεν σε εκθετει καθολου να της προτεινεις να κανετε κατι μαζι,οπως ενα ποτο εκτος γραφειου. δεν ισοδυναμει με προταση γαμου μια τετοια απλη προταση, ουτε ειναι καμια μεγαλη ηττα αν σου το αρνηθει.
    τολμησε το!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Winston_man
    Γιαννη δεν αλλαξες ως τωρα που εισαι 27. Τι σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις να αλλαξεις μια φιλοσοφια ζωης κοντα 3 δεκαετιων? Μια φιλοσοφια που ειναι γραμμενη στα γονιδια σου με ανεξητηλη μελάνη? Μην το κουραζεις και μη βασανιζεσαι... Αποδεξου τη μοιρα σου.
    Οπότε τι προτείνεις;
    Για μένα δεν είναι τίποτα ανεξίτηλο. Βαθιά χαραγμένο και εμποτισμένο ναι.
    Η αποδοχή είναι το πρώτο στάδιο. Όμως, όταν κάτι με ενοχλεί, με κάνει να δυσανασχετώ, να μην είμαι ευτυχισμένος, αν θέλω να ανατρέψω το σκηνικό, μετά την αποδοχή ΄πρέπει να τολμήσω να κάνω την αλλαγή, πρώτα στο μέσα μου και έπειτα στο έξω μου. Σε διαφορετική περίπτωση, η αποδοχή σημαίνει ηττοπάθεια.

    Προσωπικά, θα προτιμούσα να προσπαθήσω να αλλάξω τη φιλοσοφία μιας ζωής 3 δεκαετιών και να χρειαστεί ίσως να φτάσω στα 60 και να έχω αλλάξει έστω το 10% παρά να φτάσω στα 60 και να μετανιώνω που στα 30 (που θα τα νιώθω τότε ως πολύ μικρή ηλικία) δεν το επιχείρησα καν ή παρά τα πεσίματά μου δεν επέμεινα.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  13. #13
    Νοιώθω όμως μέσα μου να έχω τις δυνάμεις και το πρόβλημα είναι ότι δεν τις εξωτερικεύω. Κάποιες, ελάχιστες φορές το καταφέρνω, αλλά είναι παροδικό. Το περιβάλλον κυρίως στα παιδικά χρόνια ήταν αποτρεπτικό ή δεν έδινε ευκαιρίες να εξωτερικέψω. Νοιώθω ένα έντονο μπλοκάρισμα, κάτι που δεν με αφήνει να είμαι ο εαυτός μου (φοβίες, έμμονες ιδέες) και μου λείπουν επίσης εμπειρίες κοινωνικής ζωής.
    γιάννης

  14. #14
    Τι γίνεται όταν λείπουν οι εμπειρίες και πρέπει να πλησιάσεις μια κοπέλα που γουστάρεις με τον καλύτερο τρόπο για να την κερδίσεις;
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by ioannis2
    Τι γίνεται όταν λείπουν οι εμπειρίες και πρέπει να πλησιάσεις μια κοπέλα που γουστάρεις με τον καλύτερο τρόπο για να την κερδίσεις;
    Πολυ απλα θα φας τα μουτρα σου ή θα γελασει με το αποτυχημενο καμακι που θα κανεις...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •