Διαζύγιο από ναρκισσιστη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Μονο με ιατρικη γνωματευση μπορεις να απαγορευσεις τον πατερα να βλεπει τα παιδια .
    Αν μπορεσεις και αποδειξεις οτι εχει θεματα και οτι κανει κακο στα παιδια η επαφη μαζι τους τοτε μονο ή θα τα βλεπει παρουσια σου ή καθολου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αλλο πραγμα ειναι το αν θα βλεπει τα παιδια και τελειως ΑΛΛΟ το ποιος εχει την επιμελεια.
    η επιμελεια δεν παει σε αυτον ΑΝ οντως ειναι κακοποιητης.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    φυσικα και γινεται οταν υπαρχει κακοποιηση.
    φυσικα. γι αυτο λεω για τριτη φορα, οτι αν συμβουλευτει εναν καλο δικηγορο, εκεινος θα της υποδειξει τι πρεπει να κανει ΑΝ δεχονται κακοποιηση απο τον συζυγο, ωστε να μην κινδυνευουν στο μελλον τα παιδια...

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    11
    Πριν φύγει για το χωριό που υποτίθεται θα έλειπε 2 μέρες κ ήδη είναι 4η μέρα χωρίς επικοινωνία, είπαμε για συναινετικο. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω πως ρυθμίζονται όλα. Θα φανεί όταν επιστρέψει. Με δικηγόρο θα μιλήσω.,εννοειται.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Mummyever View Post
    Πριν φύγει για το χωριό που υποτίθεται θα έλειπε 2 μέρες κ ήδη είναι 4η μέρα χωρίς επικοινωνία, είπαμε για συναινετικο. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω πως ρυθμίζονται όλα. Θα φανεί όταν επιστρέψει. Με δικηγόρο θα μιλήσω.,εννοειται.
    Στο συναινετικο προχωρας οταν ολοι οι οροι, παιδια, συναντησεις, διατροφη ειναι δεχτοι και απο τους δυο ..
    Οποιαδηποτε αλλη διαφωνια δυστηχως πας αλλου ..

    Να ξερεις ομως την επιμελεια θα την εχεις εσυ ,αυτο δεν αλλαζει ,προς το παρον ακομα αυτο ισχυει ..
    Μονο σε ειδικες περιπτωσεις αφαιρειται απο την μητερα ..
    Το ποτε και πως θα βλεπει ομως τα παιδια ειναι ενα θεμα που θα συμφωνηθει και θα μπει στο συναινετικο

    Ξερεις τι μου κανει εντυπωση ομως ?
    Ο τιτλος του θεματος ..

    Εφοσον δεν υπαρχει ιατρικη γνωματευση πως εισαι τοσο σιγουρη ?

    Επειτα ενα εν δυναμη ναρκισσο ολοι κρυβουμε μεσα μας ,τωρα αν καποιος εχει και αλλα χαρακτηριστικα αυτο ειναι κομματι που μονο ενας ειδικος μπορει να το κρινει
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    11
    Έχεις δίκιο ως προς την ένσταση σου, δεν το είπα εγώ ούτε ήξερα πως υπάρχει αυτός ο όρος πριν 1 χρόνο. Η ψυχολογος μου το ανέφερε μετά από την αναφορά όλων των γεγονότων κ των συμπεριφορών του εδώ κ 6 χρόνια. Εννοείται ότι δεν είναι διάγνωση, δεν τον έχει δει. Αλλα εχει οοοολα τα συμπτώματα. Χειριστικος, εγωιστης, εκδικητικός, χρησιμοποιεί εμμεσες απειλές κ πλέον άμεσες, την τιμωρία της σιωπής, εμμονικος, θέλει για όλα να ζητάω την άδεια του, χωρίς συναισθήματα, χωρίς ενσυναισθηση, προσβολές, με απομόνωσε από όλους, θεοποιει τον ίδιο κ την οικογένεια του, χιουμορ με κακία, ψεματα. Τιποτε κοινό στο σπίτι, τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου, τσιγκούνης. Έξω από το σπίτι έχει το προφίλ του καλού οικογένειαρχη, πατέρα, συντρόφου,προβαλλεται,η ψυχή της παρέας, κοινωνικός.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Mummyever View Post
    Πριν φύγει για το χωριό που υποτίθεται θα έλειπε 2 μέρες κ ήδη είναι 4η μέρα χωρίς επικοινωνία, είπαμε για συναινετικο. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω πως ρυθμίζονται όλα. Θα φανεί όταν επιστρέψει. Με δικηγόρο θα μιλήσω.,εννοειται.
    να μην εισαι καθολου σιγουρη οτι θα συμφωνησει μεχρι τελους για το συναινετικο..
    γι αυτο σου λεω οτι ηδη αργησες να συμβουλευτεις δικηγορο.
    πρεπει να διασφαλισεις καποια πραγματα, πιθανον να μπορεις να αποδειξεις τις κινησεις του, κλπ.
    ειναι πραγματα που οι δικηγοροι τα ξερουν.
    οσο για την ατυπη διαγνωση, εννοειται οτι δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις στο δικαστηριο, επομενως εκει θα μιλας για συμπεριφορες και οχι για διαγνωσεις και εκει δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα, γιατι κι εκεινος θα λεει τα δικα του...
    ΔΙΚΗΓΟΡΟ, ΧΘΕΣ!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Mummyever View Post
    Έχεις δίκιο ως προς την ένσταση σου, δεν το είπα εγώ ούτε ήξερα πως υπάρχει αυτός ο όρος πριν 1 χρόνο. Η ψυχολογος μου το ανέφερε μετά από την αναφορά όλων των γεγονότων κ των συμπεριφορών του εδώ κ 6 χρόνια. Εννοείται ότι δεν είναι διάγνωση, δεν τον έχει δει. Αλλα εχει οοοολα τα συμπτώματα. Χειριστικος, εγωιστης, εκδικητικός, χρησιμοποιεί εμμεσες απειλές κ πλέον άμεσες, την τιμωρία της σιωπής, εμμονικος, θέλει για όλα να ζητάω την άδεια του, χωρίς συναισθήματα, χωρίς ενσυναισθηση, προσβολές, με απομόνωσε από όλους, θεοποιει τον ίδιο κ την οικογένεια του, χιουμορ με κακία, ψεματα. Τιποτε κοινό στο σπίτι, τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου, τσιγκούνης. Έξω από το σπίτι έχει το προφίλ του καλού οικογένειαρχη, πατέρα, συντρόφου,προβαλλεται,η ψυχή της παρέας, κοινωνικός.
    Ακουσε με σε πρωτη φαση θελω αν μπορεις φυσικα να μιλησεις με παιδοψυχολογο .
    Αν κρινεις εσυ η ιδια οτι αυτος ο ανθρωπος κανει κακο στα παιδια μονο μεσω αυτου θα το μαθεις ...
    Το να αποδειξεις το οτιδηποτε για αυτον αν δεν το θελει εκεινος στο λεω ειναι χασιμο χρονου ...

    Ενας παιδοψυχολογος ειναι ειδικος στο να μιλησει με τα παιδια οσο μικρα και να ειναι και να καταλαβει πολλα ..Πιστεψε με μια εκθεση απο αυτον για το τι αντίκτυπο εχει στον ψυχισμο τους ενας ανθρωπος ,ακομα και αν αυτος ειναι ο διος τους ο πατερας ειναι οτι καλυτερο απο οπλα για να πετυχεις πολλα .

    Στο ειπα και αρχικα κανε στην ακρη τα δικα σου και δες το θεμα με τα παιδια ..
    Ενα διαζυγιο ακομα και αναίμακτο εχει αντικτυπο και ειναι οτι καλυτερο να κανεις μια συζητηση με ειδικο ,ποσο μαλλον τωρα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    11
    Με την ψυχολόγο μου τα έχω συζητήσει.τα παιδιά έχουν επιθετικοτητα και θυμό, χωρίς καμία προφανή αφορμή... Μέσα τους όμως βράζουν. Ο μεγάλος μου γιος, που τον κατακεραυνωνει ο σύζυγος με προσβολές για τους δικούς μου κ για μένα, μας υπερασπιζεται χωρίς να του έχω πει κάτι εγώ. Το παιδί παιζει το ρόλο του διαιτητή. Του λέει ψέματα και αυτά τα ψέματα αναιρουνται στα μάτια των παιδιών από την αλήθεια που βλέπουν. Συναισθηματικά κακοποιουνται, τον μικρό γιο τον έχει καλομαθημενο γιατί τον είχε πιο κοντά του. Ο μεγάλος γιος όμως που είναι προς κολλημένος σε μένα, είναι το μαύρο πρόβατο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Mummyever View Post
    Χειριστικος, εγωιστης, εκδικητικός, χρησιμοποιεί εμμεσες απειλές κ πλέον άμεσες, την τιμωρία της σιωπής, εμμονικος, θέλει για όλα να ζητάω την άδεια του, χωρίς συναισθήματα, χωρίς ενσυναισθηση, προσβολές, με απομόνωσε από όλους, θεοποιει τον ίδιο κ την οικογένεια του, χιουμορ με κακία, ψεματα. Τιποτε κοινό στο σπίτι, τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου, τσιγκούνης..
    Τωρα εγω κολλησα σ αυτα! Με τοσα ασχημα χαρακτηριστικα , πηγες και παντρευτηκες και μαλιστα εκανες και παιδια μ αυτον τον αντρα? Και μαλιστα τον γνωρισες μετα τα 30 και μ εναν ήδη διαλυμενο γαμο εσυ, άρα με καποια σχετικη πειρα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Mummyever View Post
    Με την ψυχολόγο μου τα έχω συζητήσει.τα παιδιά έχουν επιθετικοτητα και θυμό, χωρίς καμία προφανή αφορμή... Μέσα τους όμως βράζουν. Ο μεγάλος μου γιος, που τον κατακεραυνωνει ο σύζυγος με προσβολές για τους δικούς μου κ για μένα, μας υπερασπιζεται χωρίς να του έχω πει κάτι εγώ. Το παιδί παιζει το ρόλο του διαιτητή. Του λέει ψέματα και αυτά τα ψέματα αναιρουνται στα μάτια των παιδιών από την αλήθεια που βλέπουν. Συναισθηματικά κακοποιουνται, τον μικρό γιο τον έχει καλομαθημενο γιατί τον είχε πιο κοντά του. Ο μεγάλος γιος όμως που είναι προς κολλημένος σε μένα, είναι το μαύρο πρόβατο.
    Κάνε μια συζήτηση με τον δικηγόρο ώστε να περάστε από κοινού από ειδικό...
    Τι διαδικασίες χρειάζεται..
    Θα πεις ακριβώς τι εκδηλώσεις παραβατικης συμπεριφορας εκδηλώνει το παιδί, θα κάνεις κινήσεις όπου όλα αυτά θα είναι πιστοποιημενα από ειδικούς..
    Οι ειδικοί θα κάνουν συνεδρίες και με το παιδί και μαζί σας ,είναι υποχρεωμένος να πάει εφόσον τίθενται τέτοια ζητήματα.
    Μην τα αφήσεις πραγματικα γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε παιδιά...
    Δούλευα για λίγα χρόνια μαζί τους και το τι επιρροή έχει όλο αυτό επάνω τους και φυσικά τι αντίκτυπο έχει στην μετέπειτα ζωή τους δεν περνά απαρατήρητο από κανέναν πλέον έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα.

    Να ξέρεις ότι ακόμα και στο δικαστήριο να παρουσιάσεις αποδεικτικά ότι το παιδί παρακολουθειται από παιδοψυχολογο λόγο αυτής της συμπεριφοράς είναι μεγάλο συν αν όντως συμβαίνουν όλα αυτά..

    Ο καθένας στο δικαστήριο μπορεί να λέει ότι θέλει, οι δικαστές όμως οταν βέπουμε τέτοιες μαρτυρίες και γνωματεύσεις ειδικών τότε μονο πείθονται...

    Πέραν όλων των δικαστικών αυτό πρπει να σε προβληματίζει και σαν μητέρα..
    Σκέψου ότι έχεις να περάσεις μια εφηβεία που εκεί θα είσαι μόνη σου απ ότι καταλαβαίνω..
    Αν υπάρχει τέτοιο υπόβαθρο στο παιδι θα δυσκολευτεις πάρα πολύ ως προς την διαχείριση, γι αυτό τώρα που ειναι σχετικά νωρίς εγώ σαν μητέρα πρώτα απ όλα στο λέω ξεκινά με ένα παιδοψυχολογο ,άσε την δική σου .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Mummyever View Post
    Με την ψυχολόγο μου τα έχω συζητήσει.τα παιδιά έχουν επιθετικοτητα και θυμό, χωρίς καμία προφανή αφορμή... Μέσα τους όμως βράζουν. Ο μεγάλος μου γιος, που τον κατακεραυνωνει ο σύζυγος με προσβολές για τους δικούς μου κ για μένα, μας υπερασπιζεται χωρίς να του έχω πει κάτι εγώ. Το παιδί παιζει το ρόλο του διαιτητή. Του λέει ψέματα και αυτά τα ψέματα αναιρουνται στα μάτια των παιδιών από την αλήθεια που βλέπουν. Συναισθηματικά κακοποιουνται, τον μικρό γιο τον έχει καλομαθημενο γιατί τον είχε πιο κοντά του. Ο μεγάλος γιος όμως που είναι προς κολλημένος σε μένα, είναι το μαύρο πρόβατο.
    αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι ο ρολος ενος παιδιου να κανει τον διαιτητη;
    δεν αρκει που δεν του εχεις πει κατι εσυ, γεγονος παραμενει οτι κανει αυτο το πραγμα, και οτι εχουν παρει μέρη τα παιδια και ζουν αυτην την κατασταση....

    μπορει εκεινος να φταιει για την ασχημη συμπεριφορα του, εσυ ομως εισαι συνυπευθυνη που τα μεγαλωνεις σε τετοιο περιβαλλον...

    πραγματικα, δεν εχεις υποψη σου πως γινεται η αντισυλληψη; μας λες για τετοια προβληματα απο την αρχη ακομα κι εσυ πηγαινες και για τριτο παιδι με αυτον τον ανθρωπο. για καλη του τυχη, γλυτωσε το τριτο...
    με ποια λογικη το εκανες αυτο;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 06-05-2022 at 12:18.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    κανενα παιδι δεν πρεπει να εχει κακοποιητικους γονεις.
    αν δεν υπαρχει συντροφος που μπορει να λειτουργησει σαν καλος πατερας/ μητερα, καλυτερα να μην γεννιεται ενα παιδι.
    απο την στιγμη που λογω λαθους η επιπολαιοτητας ή αγνοιας γεννηθει, φυσικα και ο καθενας και κυριως η πολιτεια, πρεπει να κανουν ο,τι περναει απ το χερι τους να το προστατευσουν για να μην μεγαλωσει σε ενα κακοποιητικο περιβαλλον, ΑΝ και ΟΤΑΝ πεσεισ την αντιληψη τους. αλλα χιλιες φορες να μην γεννιοταν καν, αν επρεπε να κακοποιειται..
    ΝΑΙ, δεν ειναι ολοι αξιοι να γινουν γονεις και το βλεπουμε παντου. κανουν δυστυχισμενους ανθρωπους γυρω τους, που μισουν τους γονεις τους και τον εαυτο τους και δεν μπορουν να ορθοποδησουν... δεν το εχεις ξανακουσει;
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 06-05-2022 at 12:18.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν μπορω να καταλαβω πως ενα παιδι 3.5 χρονων παιρνει μερος στους καυγαδες των γονιων του..
    επισης, πως ενα παιδι 3.5 χρονων, γεννηθηκε πριν απο 5-6 χρονια...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διαζύγιο συναισθηματικό…
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 58
    Last Post: 24-08-2021, 13:07
  2. Διαζύγιο
    By Alexis74 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 111
    Last Post: 26-12-2019, 10:22
  3. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 18:37
  4. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 16:09
  5. Διαζύγιο και παιδιά
    By NikosD. in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 26-06-2008, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •