Αντικαταθλιπτικα και τοξικολογικές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Αντικαταθλιπτικα και τοξικολογικές

    Γειά σας γνωρίζει κανείς αν τα αντικαταθλιπτικα φαίνονται σε ουρολογικες η τοξικολογικές εξετάσεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ο ψυχίατρος μου είπε ότι δεν φαίνονται . Αυτές που φαίνονται είναι οι βενζοδιαζεπίνες.

  3. #3
    Κοίτα επειδή σε μερικούς μήνες μπαίνω στρατό ήθελα να ξέρω αν ξέρει κάποιον αν φαίνεται η escitalopram

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Κοίτα επειδή σε μερικούς μήνες μπαίνω στρατό ήθελα να ξέρω αν ξέρει κάποιον αν φαίνεται η escitalopram
    Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά μπορείς να πάρεις και αναβολή στο στρατό αν παίρνεις αγωγή και έχεις θέμα ψυχολογικό

  5. #5
    Θέλω να το τελειωνο το θέμα γι αυτό

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω μπηκα κ πηρα αγωγη σε 10 μερεσ αν παρεισ ειναι κ αλλοι ετσι αλλα δεν το λενε

  7. #7
    Δεν σε πολύ κατάλαβα να σ πω την αλήθεια εσύ πριν μπεις έπαιρνα και το είχες πει πως παίρνει φάρμακα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εγω μπηκα και πηρα αντιψυχωτικα και ειχα προβλημα με τισ αγγαρειεσ μετα επαιρνα depon τωρα παιρνω χαπια για το στομαχι και την καρδια μονο τσιγαρο κ καφε πινω στο στρατο τα εμαθα πιο πριν ημουν ερασιτεχνησ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Υπαρχει λυση με σωματικα φαρμακα αλλα μετα απο 4 με 5 χρονια που παιρνεισ φαρμακα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    τα αντικαταθλιπτικα δεν βγαινουν θετικα στις τοξικολογικες εξετασεις, κυριως αυτες αφορουν παρανομες ουσιες... Δυο πραγματα μπορεις να κανεις ή να το κρυψεις και να υπηρετησεις κανονικα ή οταν περασετε απο τον ψυχιατρο μπορεις να το δηλωσεις οτι παιρνεις χαπια και οτι εισαι καλα (δηθεν) αν και μπορει να μην εισαι. το ολο θεμα ειναι να βγεις αοπλος αν σε απασχολει ωστε να μην εχεις τοσες πολλες υπηρεσιες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Εγώ είχα σώσει σε έναν άλλο να δώσει ούρα που ήταν καθαρός και την γλυτώσα
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Γειά σας γνωρίζει κανείς αν τα αντικαταθλιπτικα φαίνονται σε ουρολογικες η τοξικολογικές εξετάσεις?
    Φαινονται στις τοξικολογικές, αλλά όχι για την περίπτωση σου, δηλαδή αποκλείεται ο στρατος να μπει στη διαδικασια να ελεγξει ένα δειγμα αν έχει escitalopram ή όχι. Δηλαδή να παρει ο στρατος πχ αν μπαινουν 5 χιλιαδες νέοι στρατο, 5 χιλιάδες δειγματα να τα περάσουν απο χρωματογράφο και μετά φασματογράφο για μια ουσία που δεν είναι καν παράνομη; Ουτε για τα ναρκωτικά δεν το κάνουν αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    θα πρεπει να κανουν επι τουτου αναλυση στις τοξικολογικες εξετασεις για να τα βρουν , με ειχαν συλλαβει γιατι ειχα πιει παρα πολυ , αλλα αν κι ειχα καταναλωσει μαζι πολλα ζαναξ, και λιγα αντικαταθλιπτικα στις αιματολογικες εξετασεις που μου καναν καθ οδον στο νοσοκομειο με ΕΚΑΒ δεν τα βρηκαν ......ευτυχως .....

  14. #14
    Εγώ που ρώτησα τον ψυχίατρο μ είπε ότι δεν ανοιχνευονται εκτός από τα τρικυκλικα και τα xanax

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Jr1983 View Post
    Εγώ που ρώτησα τον ψυχίατρο μ είπε ότι δεν ανοιχνευονται εκτός από τα τρικυκλικα και τα xanax
    Να σου εξηγήσω λίγο για να καταλάβεις τι γίνεται. Οταν εσυ παίρνεις ένα φαρμακάκι αυτο το φαρμακάκι μεταβολλίζεται στον οργανισμό, κάθε ουσία έχει έναν μεταβολίτη λοιπόν. Οταν εσένα θα σου πάρουνε ούρα, ότι ουσία έχεις πάρει εχει μεταβολιστεί και έχει αφήσει ένα μεταβολίτη μέσα στα ούρα σου. Οταν ο χημικός θέλει να βρει αν έχεις καταναλώσει κάποια ουσία ανάλογα με το τι του έχουν ζητήσει να ψάξει. Για παράδειγμα άλλες ουσίες ψάχνει η Ολυμπιακή επιτροπή, άλλες ουσίες ψάχνει η τροχαία. Ετσι λοιπόν αφού πούνε στο χημικό τι ουσίες να ψάξει, επεξεργάζεται το δείγμα και μετά στο τέλος γίνεται σύγκριση των αποτελεσμάτων των ούρων με μία βάση δεδομένων. Αν αυτή η βάση δεδομένων συμπεριλαμβάνει πχ την εσιταλοπράμη τότε ο χημικός θα πει το δείγμα βγήκε θετικό στην εσιταλοπράμη. Αν του χημικού δεν του πουνε να ψάξει για την εσιταλοπράμη, τότε ακομα και αν εσύ την έχεις καταναλώσει σαν ουσία εκείνος δεν θα κάτσει να ψάξει να την βρει. Γιατί δεν θα ψάξει να την βρει; Γιατί είναι ακριβη η διαδικασία. Κοστίζει ακριβά. Θεωρώ αδιανόητο ολόκληρος στρατος να συλλέγει δείγματα από νεοσύλλεκτους για να στείλει σε ένα χημείο εγκεκριμένο το οποίο θα πρέπει να ακολουθήσει συγκεκριμένο πρωτόκολλο, για να ψάξουν να δουν τι ουσίες έχει καταναλώσει ο κάθε νεοσύλλεκτος. Είναι ακριβή η διαδικασία και χρονοβόρα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικα...?????????ΤΙ??
    By katrinakat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-05-2017, 04:23
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 01:54
  3. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20
  4. Αντικαταθλιπτικά.
    By Primrose in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 04-05-2010, 18:48
  5. Αντικαταθλιπτικά
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 07-05-2007, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •