Ψυχίατρος στη Θεσσαλονίκη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    8

    Ψυχίατρος στη Θεσσαλονίκη

    Καλησπέρα σε όλους,

    Όπως φαίνεται και από τον τίτλο ψάχνω για ψυχίατρο στη Θεσσαλονίκη, κατά προτίμηση κάποιον που να είναι γενικά της συζήτησης (να μην είναι δηλαδή μόνο "να σου γράψω τα χάπια και να φύγεις"). Δεν έχω θέμα με το να πάρω φάρμακα αλλά θέλω να συζητάω κιόλας το πρόβλημα.

    Παρακαλώ προτείνετέ μου όποιον ξέρετε που ανταποκρίνεται σ' αυτά τα κριτήρια είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο.

    Από δημόσιες δομές βρήκα τα εξωτερικά ιατρεία του ΨΝΘ και το κέντρο Ψυχικής Υγείας του ΨΝΘ (είναι δύο διαφορετικές δομές αν κατάλαβα σωστά). Έχεις κάποιος εμπειρία από εκεί;

    Για ιδιώτες ξέρω ότι μπορώ σε πρώτη φάση να ψάξω τις κριτικές στο doctor anytime αλλά θέλω ν' ακούσω γνώμες από μέλη του φόρουμ.

    Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κανείς δεν μπορεί να σου προτείνει γιατί θεωρείται διαφήμιση και απαγορεύεται. Μόνο με προσωπικό μήνυμα που δεν μπορείς να λάβεις γιατί δεν συμπληρωσες πενήντα αναρτήσεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    8
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Κρίμα πάντως διότι τα φόρουμ υπάρχουν για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Ελπίζω τουλάχιστον να πει κάποιος την εμπειρία του από δημόσια δομή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να σου πω την εμπειρία μου από δημόσια δομή στο νησί της Κεφαλονιάς, όπου ήμουν για 6 χρόνια.

    Πρώτα με οδήγησαν τα κορίτσια του "βοήθεια στο σπίτι" σε μια μονάδα ψυχικής υγείας δωρεάν όπου με φρόντιζαν μια ψυχίατρος και ψυχολόγος και κοινωνικοί λειτουργοί.
    Η ψυχίατρος έκανε ωριαίες συναντήσεις με πολύ συζήτηση. Σου ζητούσε να ανοιχτείς να μιλήσεις για όποιο θέμα σε απασχολεί. Κάθε βδομάδα ή κάθε δεκαπέντε μέρες συνάντηση με θεραπευτή, άλλη μια ώρα συζήτησης.

    Φάρμακα χορηγούσε η ψυχίατρος η οποία ήταν σε άμεση συνεργασία με τους υπόλοιπους θεραπευτές.

    Όταν η ψυχίατρος έφυγε από την δομή αυτή, προσελήφθη στο Νοσοκομείο Αργοστολίου και συνέχισα να την βλέπω εκεί στα εξωτερικά ιατρεία, όπου μου γνώρισε όλους τους συνεργάτες της, περιλαμβανομένων ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών.

    Συνέχισα την συνεργασία μου και με τα παιδιά της άλλης δομής λόγω οικειότητας. Αυτή η παλιά δομή έφερε καινούργιο ψυχίατρο, όμως εγώ συνέχισα να βλέπω την ίδια γιατρό που είχα πριν.

    Πάντοτε το επίπεδο παρεχομένων υπηρεσιών εξαρτάται από την ποιότητα των ανθρώπων που την προσφέρουν. Έμεινα ενθουσιασμένος από την ποιότητα των ανθρώπων με τους οποίους συνεργάστηκα και μάλιστα ήταν όλα δωρεάν!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    θα πρότεινα να προσπαθήσεις να έρθεις πιο κοντά με άξουαλ άτομα τα οποία ενδιαφέρονται να ακούσουν αυτά που έχεις να πεις γτ άλλωστε αυτό δείχνουν κι αυτά π γράφεις.. οτι το έχεις αναγκη..πιστευω θα νιώσεις μεγάλη ανακούφιση αν περνάς χρόνο με ανθρώπους, δν νιώθεις ότι πάει χαμένος κ απολαμβάνεις την παρέα τους.. ίσως αυτό μειώσει την ανάγκη για συνεδρίες και σταδιακά μειώσεις κ την φαρμακευτική αγωγή μέχρι να είναι εντελώς περιττή (αυτό βέβαια θα το κρίνει κάποιος εξειδικευμενος ψυχοθεραπευτης-ψυχιατρος τον οποίο ελπίζω να βρεις)✌️

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Μαγειρια Σταματία στην Αγ.Σοφιας...εχω πάει και σε άλλους τρεις η συγκεκριμένη με βοήθησε τρομερά και σε μια μόνο συνεδρια...μου ξεκαθάρισε πράγματα που οι άλλοι δεν μου είπαν ούτε σε 10 συνεδριες

Similar Threads

  1. Ψυχιατρος Θεσσαλονικη
    By Nikos2021 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2021, 16:06
  2. Ψυχιατρος Θεσσαλονικη
    By Nikos2021 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-2021, 19:15
  3. Ψυχιατρος Θεσσαλονικη
    By Nikos2021 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2021, 23:57
  4. ψυχιατρος στη Θεσσαλονικη
    By VanGogh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2012, 01:36
  5. ψυχιατρος στη θεσσαλονικη
    By kyknos25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 14-07-2011, 23:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •