Σας πιέζουν οι γύρω σας να είστε χαρούμενοι ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    garfield
    Guest
    Θα προσπαθησω να το εφαρμόσω αν και συνηθως εγω απομακρυνομαι απο άτομα γιατι αισθάνομαι οτι με θεωρουν προβληματική και θέλουν να με αλλάξουν. Ωστόσο ενα λαθος που κανω ειναι οτι περιμενω απο τους αλλους να μου μιλησουν κι ετσι χανω ευκαιριες να γνωρισω νεα άτομα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    garfield λες ότι είσαι 40 , αλλά μάλλον δεν έχεις κάνει ξεσκαρτάρισμα από άτομα σαββούρες στη ζωή σου. Να τους διαγράψεις, να πάψουν να έχουν θέση στη ζωή τους και να μην τους ξαναδείς ποτέ. Είναι άκρως απαραίτητο . Γιατί αυτοί , αυτό κάνουν . Είναι αυτό που λένε ΑΠΟ ΚΟΡΑΚΟΥ ΣΤΟΜΑ, ΚΡΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ. Είναι το ναυάγιο που λέγεται μέσος άνθρωπος. Βρήκε μια δουλειά με έναν άθλιο μισθό , πήρε ένα σπίτι με δάνειο , πάει 15 μέρες διακοπές και 3-4 ΣΚ και 3μερα το χρόνο , καμαρώνει για το smartphone του και αισθάνεται σούπερ. Είναι και ιδανικός πολίτης, γιατί ψηφίζει καθάρματα χωρίς να γκρινιάζει και τα καθάρματα γίνονται όλο και πιο ζάμπλουτα. Τους βγάζεις όλους αυτούς από τη ζωή σου και καθάρισες. Έχεις επαφές με άτομα που δεν είναι χαζοχαρούμενα, ούτε θεωρούν ότι έπιασαν τον πάππα .... και δεν σου κάνουν τέτοιες ερωτήσεις. Αν κάτι σε χαλάει εσένα την ίδια, εξετάζεις αν αλλάζει και αν μπορείς να το αλλάξεις και προχωράς.

  3. #18
    garfield
    Guest
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας με κανετε και νιωθω καλυτερα. Συμφωνω οτι μερικα ατομα θελουν διαγραφη ή να κρατας τις εντελως τυπικες σχεσεις μαζι τους και να αποφευγεις να μπαινεις σε συζητηση. Και δεν εχει σχεση με την πολιτικη ιδεολογια του καθενος εχω γνωρισει ατομα απο διαφορους πολιτικους χωρους τα ιδια μυαλα κουβαλανε ολοι αλλος λιγοτερο αλλος περισσοτερο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι μς πιεζουν , δεν καταλαβαινουν την κτθλψη , και τους εχω χεσ.......ους ...............εχω την ασθενεια που λεγεται κτθλψη , εδω και 18 χρονια ,,,,,,,,,,,,,

  5. #20
    garfield
    Guest
    Εμενα με βοηθησε στην καταθλιψη να βλεπω τα πραγματα και τη ζωη καπως αποστασιοποιημενα και επιφανειακα. Δηλαδη εβαζα καποιο οριο στο ποσο θα στεναχωρηθω. Αλλα οπως μου ειπε κι ο γιατρος μου αυτο δεν μπορούν να το κανουν ολοι.

    Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο για πολλους αμθρωπους να το ελεγξουν και γι αυτο παιρνουν φαρμακα. Δεν θυμαμαι να εχω περασει σοβαρη καταθλιψη στη ζωη μου απλα δεν ημουν ποτε χαρουμενη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Garfield εγω επαθα ψυχωση κ τωρα ειμαι τελειωσ καλα θελει δουλιτσα συμπληρωματακι ηλεκτρολυτεσ μαγνησιο βιταμινη ντε γυμναστικη βαρη να δυναμωσεισ διατροφη να τρωσ μαγειρεμενο φαγητο σπιτικο ολα αυτα για να βελτιωθεισ κ να κανεισ κ το τσιγαρακι σου το πρωι με τον καφε δεν ειναι διαφημιση εγω τα εκανα ολα αυτα κι εγινα καλα κι εμαθα τα παντα για τουσ ασθενεισ

  7. #22
    garfield
    Guest
    Βιταμινη d παιρνω κι εγω εχω έλλειψη. Και γυμναστικη κανω λιγο καθε μερα. Το τσιγάρο ομως το έκοψα γιατί αν πάρω πακέτο δεν θα καπνισω μονο ένα το πρωί οποτε καλύτερα καθόλου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οτι συμπληρωμα παρεισ πεσ το γιατρο να παρεισ κ κορτιζονη βοηθαει πολυ

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Έχω κοινωνικό άγχος και σίγουρα η πίεση του κόσμου να είμαστε συνέχεια χαρούμενοι ή να φαινόμαστε έτσι είναι πολύ κουραστική!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ξαναγράφω μετά από καιρό στο συγκεκριμένο θέμα όχι μόνο γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον αλλά και επειδή εντόπισα ένα βιβλίο σχετικό: ευτυχιοκρατια. Δεν το πήρα ακόμη, τώρα το ανακάλυψα, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.

  11. #26
    garfield
    Guest
    Niels το έψαξα το βιβλίο στο ίντερνετ φαίνεται ενδιαφέρον θα το πάρω.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι εγώ αν και έχω πολλά αδιαβαστα στη βιβλιοθήκη. Σκέφτηκα και κάτι άλλο για το θέμα και θέλω την άποψη σας. Έχω την εντύπωση ότι η πίεση να είμαστε χαρούμενοι, καλά ή όπως θέλετε πείτε το, δεν ασκείται μόνο από τους άλλους, την κοινωνία, τα ΜΜΕ, κλπ αλλά κι από μας τους ίδιους στον εαυτό μας. Ίσως να έχουμε ενσωματώσει την πίεση αυτή, ίσως να είναι σύμπτωμα του άγχους και της ocd που έχουμε κάποιοι, ότι δηλαδή δεν αντέχουμε την ατέλεια του να μην είναι όλα τακτοποιημένα και σε αυτό το ζήτημα, της διάθεσης μας. Έλεγα στον παλιό μου γιατρό να μου δώσει αντικαταθλιπτικά γιατί είχα ιλίγγους χωρίς οργανικό αίτιο και με ρώτησε πόσες φορές έπαθα και όταν του είπα κάνα δυο φορές σε διάστημα μερικών μηνών μου είπε ότι είμαι υπερβολικός. Το ίδιο μου είπε και για τις αϋπνίες, ότι εφόσον μετά από κάποιες μέρες αϋπνίας κοιμηθώ δεν χρειάζεται άμεσα χάπι. Μήπως δηλαδή είναι και μέρος/κομμάτι του προβλήματος μας το ότι θέλουμε να το ρυθμίσουμε κι αυτό, να μην υπάρχει η αβεβαιότητα του πώς θα είμαστε.

  13. #28
    garfield
    Guest
    Μα είναι λογικό ο άνθρωπος να θέλει να είναι χαρούμενος. Το θέμα είναι ότι νομίζουμε ότι χαρούμενους κι ευτυχισμένους μας κάνουν μόνο συγκεκριμένα πράγματα όπως οι έξοδοι σε καφετέριες, μπαράκια, μπουζούκια κλπ. οι διακοπές, τα ρουχα και όποιος δεν μπορεί οικονομικά να το στηρίξει αυτό πρέπει να θεωρείται μίζερος. Στην πραγματικότητα ευτυχισμένους μας κάνουν οι υγιείς ανθρώπινες σχέσεις, οταν βρίσκεις κατανόηση και αποδοχή στον άλλον πράγμα δύσκολα να το βρεις είτε σε φιλία είτε σε σχέση.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κι εγώ αν και έχω πολλά αδιαβαστα στη βιβλιοθήκη. Σκέφτηκα και κάτι άλλο για το θέμα και θέλω την άποψη σας. Έχω την εντύπωση ότι η πίεση να είμαστε χαρούμενοι, καλά ή όπως θέλετε πείτε το, δεν ασκείται μόνο από τους άλλους, την κοινωνία, τα ΜΜΕ, κλπ αλλά κι από μας τους ίδιους στον εαυτό μας. Ίσως να έχουμε ενσωματώσει την πίεση αυτή, ίσως να είναι σύμπτωμα του άγχους και της ocd που έχουμε κάποιοι, ότι δηλαδή δεν αντέχουμε την ατέλεια του να μην είναι όλα τακτοποιημένα και σε αυτό το ζήτημα, της διάθεσης μας. Έλεγα στον παλιό μου γιατρό να μου δώσει αντικαταθλιπτικά γιατί είχα ιλίγγους χωρίς οργανικό αίτιο και με ρώτησε πόσες φορές έπαθα και όταν του είπα κάνα δυο φορές σε διάστημα μερικών μηνών μου είπε ότι είμαι υπερβολικός. Το ίδιο μου είπε και για τις αϋπνίες, ότι εφόσον μετά από κάποιες μέρες αϋπνίας κοιμηθώ δεν χρειάζεται άμεσα χάπι. Μήπως δηλαδή είναι και μέρος/κομμάτι του προβλήματος μας το ότι θέλουμε να το ρυθμίσουμε κι αυτό, να μην υπάρχει η αβεβαιότητα του πώς θα είμαστε.
    Νομίζω πως έχεις δίκιο στο ότι ίσως ν' ασκούμε κι εμείς οι ίδιοι πίεση στον εαυτό μας... Το έχω παρατηρήσει σ' εμένα κυρίως την περίοδο των Χριστουγέννων... Προσπαθώ να είναι τα πάντα τέλεια, από τη διακόσμηση του σπιτιού μέχρι και την εμφάνιση μου κι αυτό με αγχώνει ακόμα περισσότερο απ' ότι είμαι συνήθως...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Μα είναι λογικό ο άνθρωπος να θέλει να είναι χαρούμενος. Το θέμα είναι ότι νομίζουμε ότι χαρούμενους κι ευτυχισμένους μας κάνουν μόνο συγκεκριμένα πράγματα όπως οι έξοδοι σε καφετέριες, μπαράκια, μπουζούκια κλπ. οι διακοπές, τα ρουχα και όποιος δεν μπορεί οικονομικά να το στηρίξει αυτό πρέπει να θεωρείται μίζερος. Στην πραγματικότητα ευτυχισμένους μας κάνουν οι υγιείς ανθρώπινες σχέσεις, οταν βρίσκεις κατανόηση και αποδοχή στον άλλον πράγμα δύσκολα να το βρεις είτε σε φιλία είτε σε σχέση.
    Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα, είναι ότι επιβάλλουν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, διασκέδασης κλπ που όποιος δεν τον ακολουθεί θεωρείται αποτυχημένος, προβληματικός ή δεν ξέρω τι άλλο. Νομίζω ότι διστάζουμε να στείλουμε στο διάολο αυτούς που μας περιτριγυρίζουν και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Εν τέλει εμείς φταίμε.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 39
    Last Post: 27-08-2019, 19:50
  2. Γυρω γυρω Καταθλιψη
    By ανεμος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-09-2011, 20:27
  3. ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
    By 3wtiko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2010, 15:47
  4. οι γυρω μασ
    By konstantina_ena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2010, 00:06
  5. Πώς μπορούμε να πείσουμε τους άλλους να μη μας πιέζουν να τρώμε?
    By dolphin_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •