Σας πιέζουν οι γύρω σας να είστε χαρούμενοι ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    garfield
    Guest

    Σας πιέζουν οι γύρω σας να είστε χαρούμενοι ;

    Εμενα παντα με πιεζε ο περιγυρος μου να φαινομαι χαρουμενη εστω κι αν δεν αισθανομαι ετσι. Γονεις, συμμαθητες, φιλοι, συγγενείς, καθηγητες ολοι. Εχω φτασει σε σημειο τωρα στα σαραντα μου να μη θελω να βγαινω με κοσμο για να μην αισθανθω αυτη την πιεση και να μη χαρακτηριστω προβληματικη.

    Μου λενε "γιατι δεν μιλας" αντι να κανουν μια προσπάθεια να ανοιξουν εκεινοι μια συζητηση. "Γιατι εισαι πεσμενη" ή τι έχεις;
    Ολα αυτα με κουράζουν παρα πολυ και με πιέζουν ψυχολογικα.

    Ολη αυτη η φιλοσοφια του lifestyle οτι πρέπει να είμαστε συνέχεια μεσα στην καλη χαρα χωρις καποιο λογο με εχει κουρασει και με εχει απομονώσει. Και δεν ειναι οτι γκρινιαζω συνεχεια και ειμαι μεσα στη μιρλα. Απλως μαλλον το υφος μου φαίνεται κακομοιρικο και ειμαι ησυχη, δεν μιλαω και πολυ και αυτο βγαζω προς τα εξω.

    Ομως αν πιεσω τον εαυτο μου να δειχνω χαρουμενη θα φαινεται ψευτικο και θα λενε αλλα.

    Εγώ πάντως δεν έχω σκοπο να πιέζω συνέχεια τον εαυτό μου να φαίνεται χαρουμενος. Αν μου βγει καλώς αν δεν μου βγει δεν πειράζει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Καταλαβαινω τι εννοεις.
    Υπαρχει η ταση γενικοτερα μιας επιπλαστης ευτυχιας κ ευημεριας με αυτα που επιβάλλονται σαν προτυπα.
    Πχ η χαζομαρα το να κανεις μονο θετικες σκεψεις που ειναι παραλογο γιατι αν δεν υπηρχαν οι αρνητικες δεν θα μπορουσαμε να ξεχωρισουμε την χαρα αναμεσα στη μελαγχολια.

    Το υγιες θεωρω ειναι να παρατηρεις το περιεχομενο των σκεψεων σου κ τον λογο που σκεφτεσαι αρνητικα η θετικα. Δεν χρειαζεται να εκβιαζεις καταστασεις ουτε να εξιδανικευεις τη μελαγχολια, μιζερια ή την μονιμη χαρα, θετικοτητα αν δεν νιωθεις ετσι. Ειμαστε ανθρωποι κ οχι προγραμματισμενες μηχανες.

    Τωρα στο προσωπικο σου κομματι δεν γνωριζω γιατι συμβαινει μονιμα αυτο κ εχεις αυτη τη σταση απο αλλους. Πολλες φορες οι ανθρωποι βαριουνται κ θελουν συνεχως τροφοδοτηση. Δεν εκλαμβανουν το οτι δεν μιλας γιατι δεν εχεις κατι να πεις κ προτιμας να μεινεις σιωπηλη απο το να λες βλακειες. πιθανον εισαι εσωστρεφης κ σε εναν κοσμο εξωστρεφειας υπαρχει δυσκολια στο να σε καταλαβουν.

    Αν προτεινω κατι ειναι να σε αποδεχτεις κ να τονωσεις την αυτοεκτιμηση σου ωστε να εξηγεις με ωραιο τροπο τις αναγκες σου κ να μη τα βαζεις με σενα.
    Πχ κανοντας χιουμορ κ οχι παιρνοντας το προσωπικα η εξηγωντας οτι δεν σνομπαρεις αλλα δεν εχεις κατι να πεις, ας ανοιξουμε ενα κοινο θεμα συζητησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Την ώρα που αυτοί σε ρωτάνε τι έχεις εσύ τι απαντάς;

  4. #4
    garfield
    Guest
    Τους λεω οτι δεν εχω τιποτα απλα ειμαι λιγο κουρασμενη και τετοια. Δεν μπορω να αναλυω τα ψυχολογικα μου στον καθενα γιατι ουτε ξερουν να με συμβουλευσουν σωστα και μπορει να μην τους ενδιαφερει και τοσο ή να με παρεξηγησουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Προφανώς δεν θα δίνουμε λογαριασμό στον καθένα αλλά απ' την άλλη σε κάποιον πρέπει να λέμε και πώς αισθανόμαστε. Υπάρχουν άτομα στη ζωή σου που μπορείς να εκφραστεις; Ας σε παρεξηγήσουν. Έτσι θα γίνει και ξεσκαρταρισμα. Όσο για την πιθανότητα να μη σε συμβουλεύσουν σωστά και τι έγινε; Είσαι υποχρεωμένη να αποδέχεσαι αυτό που θα σου πει κάποιος; Το αν τους ενδιαφέρει ή όχι δεν θα πρέπει να σε αφορά, είναι ανάληψη της δικής τους ευθύνης. Αν δεν τους ενδιαφέρει αυτό που λες μπορούν να στο πουν ή να στο δείξουν, δεν είναι ανήλικοι.

  6. #6
    garfield
    Guest
    Εχω προσπαθησει αλλα ο καθενας θα σου πει το μακρι του και το κοντο του. Για παραδειγμα " εχεις αγχος γιατι δεν πας εκκλησια και δεν εχεις πνευματικο" ή "κοιτα την ταδε τι καλα που τα καταφερνει στη ζωη της εσυ γιατι δεν μπορεις";
    Η να μου λενε "γιατι δεν πας στο γιατρο να σου γραψει αντικαταθλιπτικα" ; ενω ο γιατρος που με παρακολουθουσε οταν ειχα παθει ψυχωση μου ειπε να μην ξαναπαρω αντικαταθλιπτικα και να μην θελω να πω στη φιλη μου οτι εχω περασει ψυχωση και να μην ξερω τι να πω.
    Εδω μεχρι και ο ψυχιατρος οταν συζητουσαμε για το κοινωνικο αγχος που εχω μου ειπε "γιατι τι θα σε κανουν οι ανθρωποι θα σε φανε;"
    Αντε να βγαλεις ακρη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται αλλιώς τα πράγματα. Άλλος πιστεύει ότι η λύση είναι ο πνευματικός, άλλος τα αντικαταθλιπτικά και πάει λέγοντας. Καλά όντως απ'τους περισσότερους ανθρώπους δεν κινδυνεύεις απλά είναι σύνηθες τα άτομα με κοινωνικό άγχος απ'τη μια να απομονωνομαστε και απ'την άλλη να μας βγαίνει ένα παράπονο για τους άλλους. Δεν νομίζω ότι ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι οι άλλοι. Είναι ο τρόπος που εμείς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα που μας απομονώνει, έτσι νομίζω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    εγώ όταν είμαι πεσμένη κλεινομαι απλά σπίτι μου.. δν θέλω έτσι κι αλλιώς να συναναστραφω με κανέναν.. όταν είμαι σε παρέα κι αρχίζω να πεφτω απλά φευγω..είναι προτιμότερο από το να εκπέμπεις αρνητισμό.. επίσης αν φαίνεσαι πεσμένη το να σε ρωτήσουν τι έχεις νμζ είναι μια καλή αρχή μιας ουσιαστικής συζήτησης για να μοιραστείς πράγματα κ μετά να ελαφρυνει το κλιμα.. δν σου ζητάνε να παραστισεις την χαρούμενη προσπαθούν να καταλάβουν τι είναι αυτό που σε αποτρέπει από το να είσαι..εγω έτσι το αντιλαμβανομαι

  9. #9
    garfield
    Guest
    Κι εγω μαλλον ετσι αισθανομαι οτι δεν θελω να εκπεμπω αρνητισμο στους αλλους και επισης μπορει στην τελικη να με θεωρουν και βαρετη γι αυτο και ατομα που καναμε παρεα περιστασιακα δεν επιδιωξαν να κρατησουν επαφη.

    Οσο για το κοινωνικο αγχος αυτο ειναι πολυ δυσκολο να αντιμετωπιστει γιατι σε αντιθεση με αλλες διαταραχες βασιζεται σε κατι πραγματικο, οτι οι ανθρωποι οντως μας κρινουν οπως κι εμεις τους κρινουμε οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ολα ειναι στο μυαλο οπως με την ψυχωση.
    Δεν ξερω ισως καποτε μετανιωσω για τις ωρες που θέλω να είμαι μονη μου αλλά δεν μπορω να αλλάξω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Φυσικά κρίνουμε και κρινομαστε αλλά δεν μπορείς να διαβάσεις τη σκέψη των άλλων ούτε να την ελέγξεις οπότε δεν έχει νόημα να σε απασχολεί. Δεν χρειάζεται να έχει κάποιος ψύχωση για να αντιλαμβάνεται τα πράγματα με τρόπο που του δυσκολεύει τη ζωή. Το εξωτερικό ερέθισμα ναι είναι πραγματικό αλλά η ερμηνεία του γίνεται από μας.

  11. #11
    garfield
    Guest
    Δεν ειναι ακριβως ετσι αυτό ισχύει όταν σου κάνουν καλοπροαίρετη κριτική. Όμως πολλοί άνθρωποι σου κολλάνε ταμπέλες π.χ. μια γυναίκα στην ηλικία μου που δεν εχει παντρευτεί θα την πουν γεροντοκόρη, κακομοίρα και άσχημη που δεν τη θέλει κανείς. Εκτος αν εχει κάνει καριέρα οποτε θα την πουν εγωίστρια και φιλόδοξη. Αυτά τα μικροαστικά στερεότυπα δεν αλλάζουν και δυστυχως θα τα βρεις παντου.
    Τωρα τι θετικη ερμηνεια να δωσεις σε κατι τετοια, δεν γινεται να μας "φτυνουν" κι εμεις να λεμε οτι ψιχαλίζει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν είπα αυτό. Δεν σου λέω να κάνεις παρέα με άτομα που δεν σου ταιριάζουν. Το είπες κι εσύ άλλωστε. Πολλοί άνθρωποι σκέφτονται έτσι, όχι όλοι.

  13. #13
    garfield
    Guest
    Ναι το καταλαβα αλλα το προβλημα ειναι οτι τα λαθος ατομα που εχω συναντησει στη ζωη μου , μου εχουν ριξει τοσο την αυτοπεποιθηση που και να συναντησω εναν ανθρωπο που να ταιριαζω θα καταφερω να τον διωξω χωρις να το θελω. Δεν ξερω πως αλλαζει αυτο ειναι φαυλος κυκλος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Αυτο συμβαίνει πολύ συχνά, το να επηρεαζόμαστε από προηγούμενες κακές εμπειρίες. Το θέμα είναι πρώτα να αντιλαμβάνεσαι και μετά να επικοινωνείς το συναίσθημα σου. Λάθος άτομα (με την έννοια ότι δεν μας ταιριάζουν) όλοι συναντάμε, πρέπει να τους προσπερναμε ώστε να μην μας επηρεάζουν. Ακόμη και στα σωστά άτομα θα υπάρχουν πράγματα που θα μας ενοχλούν. Αν δεν τους τα πούμε και τους δικάσουμε ερήμην χωρίς να τους δοθεί καν μια ευκαιρία θα νομίζουμε ότι ήταν λάθος άτομα. Πέρα από όλα αυτά στο παιχνίδι υπάρχει και η απόρριψη και από τους άλλους. Κάποιους που θέλουμε εμείς, δεν μας θέλουν αυτοί. Αυτό δεν μπορείς να το ελέγξεις. Το θέμα είναι να μην νομίζεις ότι σε απέρριψαν ενώ στην ουσία τους έχεις απορρίψει εσύ.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    @garfield αν σε παρηγορεί λίγο συμπάσχω σε μεγάλο βαθμό.. και όλοι μας σίγουρα όσοι έχουμε καταφύγει σε τέτοια φορουμς.. είναι πολύ φυσιολογικό οι αρνητικές εμπειρίες να σου αφήνουν κατάλοιπα τα οποία θα μεταφέρεις σε νέες σχέσεις στην ζωή σου υποσυνείδητα και οι άνθρωποι που προσπαθούν να μπουν στην ζωή σου καταλήγουν να πληρώνουν τα λάθη των προηγούμενων ή ακόμα κ δικά σ... αυτό είναι άδικο και για σένα αλλά κ για καποιον που ενδιαφέρεται.. εγω αυτό που κάνω είναι να παρατηρώ τι ξενερώνει τους γύρω μ και να κάνω σταδιακό troubleshooting.. να προσπαθώ να αντιλαμβάνομαι την πράξη οταν την κάνω και να με σταματάω..πιστεύω μια καλή αρχή είναι αν βλέπεις επαναλαμβανόμενες συμπεριφορές από άτομα που σε απορρίπτουν να προσπαθήσεις να βρεις κοινά στοιχεία στις καταστάσεις.. αυτό όμως καντο για σένα κ για κανέναν άλλον.. και πιστεύω μετά θα αρχίσουν να σε προσελκύσουν από μόνα τους άτομα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 39
    Last Post: 27-08-2019, 19:50
  2. Γυρω γυρω Καταθλιψη
    By ανεμος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 25-09-2011, 20:27
  3. ελεγεία στη θλιψη-γυρω γυρω απο μια σπειρα
    By 3wtiko in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-12-2010, 15:47
  4. οι γυρω μασ
    By konstantina_ena in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-02-2010, 00:06
  5. Πώς μπορούμε να πείσουμε τους άλλους να μη μας πιέζουν να τρώμε?
    By dolphin_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •