ΤΗΛΕΡΓΑΣΙΑ-10ΩΡΕΣ ΒΑΡΔΙΕΣ-ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40

    ΤΗΛΕΡΓΑΣΙΑ-10ΩΡΕΣ ΒΑΡΔΙΕΣ-ΕΓΚΛΕΙΣΜΟΣ

    Καλησπέρα και εδώ. Είμαι αρκετά προβληματικό άτομο και νμζ ότι σε όλα τα γκρουπς μπορώ να αναφέρω και ένα διαφορετικό θέμα. Εδώ λοιπόν θα μιλήσω για τη δουλειά μου. Είμαι υπάλληλος εξυπηρέτησης πελατών-τεχνικής υποστηριξης. Στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που άρχισαν να με φορτώνουν με περισσότερες ευθυνες.Αρχισαν οι υπερωρίες (τις οποίες ευτυχώς πληρώνομαι) και έχω καταλήξει να δουλεύω σε καθημερινή βάση 10ωρα και να εξυπηρετω 3 διαφορετικά πρότζεκτ ταυτόχρονα. Η ψυχική μου καταστάση είναι γενικά ταραγμένη και όλη αυτή η πίεση δν ξέρω αν μου κανει καλό γτ με αποτρέπει να σκέφτομαι όλα τα υπόλοιπα σκατα ή αν θα με οδηγήσει σε mental breakdown. Σκέφτομαι να τα παρατήσω ήδη μίλησα στους προϊστάμενους μου αλλά συζητήσαμε και μ είπαν πως είναι κρίμα γτ τα πάω καλά.. Πέραν αυτού δεν έχω κανένα academic achievement είμαι απόφοιτη Λυκείου και φοβάμαι πως δεν θα βρω τπτ. Σίγουρα το καθεστώς τηλεργασιας επιδεινώνει την ήδη άσχημη ψυχολογική μ κατάσταση(άγχος, αγοραφοβια, αντικοινωνικοτητα). Any thoughts or suggestions?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by 24601_prisoner View Post
    Καλησπέρα και εδώ. Είμαι αρκετά προβληματικό άτομο και νμζ ότι σε όλα τα γκρουπς μπορώ να αναφέρω και ένα διαφορετικό θέμα. Εδώ λοιπόν θα μιλήσω για τη δουλειά μου. Είμαι υπάλληλος εξυπηρέτησης πελατών-τεχνικής υποστηριξης. Στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που άρχισαν να με φορτώνουν με περισσότερες ευθυνες.Αρχισαν οι υπερωρίες (τις οποίες ευτυχώς πληρώνομαι) και έχω καταλήξει να δουλεύω σε καθημερινή βάση 10ωρα και να εξυπηρετω 3 διαφορετικά πρότζεκτ ταυτόχρονα. Η ψυχική μου καταστάση είναι γενικά ταραγμένη και όλη αυτή η πίεση δν ξέρω αν μου κανει καλό γτ με αποτρέπει να σκέφτομαι όλα τα υπόλοιπα σκατα ή αν θα με οδηγήσει σε mental breakdown. Σκέφτομαι να τα παρατήσω ήδη μίλησα στους προϊστάμενους μου αλλά συζητήσαμε και μ είπαν πως είναι κρίμα γτ τα πάω καλά.. Πέραν αυτού δεν έχω κανένα academic achievement είμαι απόφοιτη Λυκείου και φοβάμαι πως δεν θα βρω τπτ. Σίγουρα το καθεστώς τηλεργασιας επιδεινώνει την ήδη άσχημη ψυχολογική μ κατάσταση(άγχος, αγοραφοβια, αντικοινωνικοτητα). Any thoughts or suggestions?
    Nαι να διαβάσεις να σπουδάσεις γιατί είσαι μικρή, κάποιο field θα σου αρέσει δεν γίνεται να μην σου αρέσει κάποιο, θα διαβάσεις να περάσεις στο ανάλογο πεδίο για να σπουδάσεις, διαφορετικά θα δυσκολευτείς πάρα πολύ στη ζωή σου. Όχι ότι αν σπουδάσεις η ζωή σου θα αλλάξει δραματικά και θα γίνει πιο εύκολη αλλά θα εχεις περισσοτερες πιθανότητες να έχεις μια α ποιοτητα ζωής.

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα με την τεχνολογία σήμερα μπορεί κάποιος να είναι digital nomad και να δουλεύει από οποιοδήποτε μέρος γουστάρει, ενώ αυτό ήταν αδύνατο πριν από 20 χρονια. Αυτό για να το πετύχει κάποιος όμως θα πρέπει να έχει και κάποια qualifications που χρειάζονται πτυχίο. Και στα 30σου να πάρεις πτυχίο πάλι πετυχημένη και μικρή θα εισαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by 24601_prisoner View Post
    Καλησπέρα και εδώ. Είμαι αρκετά προβληματικό άτομο και νμζ ότι σε όλα τα γκρουπς μπορώ να αναφέρω και ένα διαφορετικό θέμα. Εδώ λοιπόν θα μιλήσω για τη δουλειά μου. Είμαι υπάλληλος εξυπηρέτησης πελατών-τεχνικής υποστηριξης. Στην αρχή ήταν όλα καλά μέχρι που άρχισαν να με φορτώνουν με περισσότερες ευθυνες.Αρχισαν οι υπερωρίες (τις οποίες ευτυχώς πληρώνομαι) και έχω καταλήξει να δουλεύω σε καθημερινή βάση 10ωρα και να εξυπηρετω 3 διαφορετικά πρότζεκτ ταυτόχρονα. Η ψυχική μου καταστάση είναι γενικά ταραγμένη και όλη αυτή η πίεση δν ξέρω αν μου κανει καλό γτ με αποτρέπει να σκέφτομαι όλα τα υπόλοιπα σκατα ή αν θα με οδηγήσει σε mental breakdown. Σκέφτομαι να τα παρατήσω ήδη μίλησα στους προϊστάμενους μου αλλά συζητήσαμε και μ είπαν πως είναι κρίμα γτ τα πάω καλά.. Πέραν αυτού δεν έχω κανένα academic achievement είμαι απόφοιτη Λυκείου και φοβάμαι πως δεν θα βρω τπτ. Σίγουρα το καθεστώς τηλεργασιας επιδεινώνει την ήδη άσχημη ψυχολογική μ κατάσταση(άγχος, αγοραφοβια, αντικοινωνικοτητα). Any thoughts or suggestions?
    καλημερα.
    το βασικο θεμα ειναι αν τα λεφτα αυτα τα χρειαζεσαι για να επιβιωσεις, ή δουλευεις για να μην καθεσαι...
    αν δεν χρειαζεσαι λεφτα, δεν υπαρχει προβλημα.
    βρες κατι που να σε ενδιαφερει να αποκτησεις καποιες γνωσεις.
    δεν ειναι αναγκη να ειναι πανεπιστημιο, μπορει να ειναι τεχνη.
    αρκει να μαθεις κατι.
    το "χωρις κουαλιφικεισονς" δεν σε παει μακρια.
    και οσο μεγαλωνεις, τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να κανεις κατι που να ειναι εστω ανεκτο, χωρις καποιες ειδικες γνωσεις...
    τωρα εισαι μικρη, ολοι οι συνομηλικοι σου ειναι σε καποιο μεταβατικο σταδιο, ειναι κουλ ειτε δουλευεις σερβις σε καφε, ειτε πωλητρια, ειτε οπουδηποτε.
    μεγαλωνοντας , αυτες οι δουλειες που ειναι ουσιαστικα χειρωνακτικες, δεν θα τις κανεις τοσο ευκολα, ουτε θα σε παιρνουν τοσο ευκολα, γιατι θα θελουν νεους.
    επισης, κοινωνικα θα βρεθεις σε καποιο περιθωριο, αν δεν σκοπευεις να κανεις την νοικοκυρα στο πλαι καποιου ανδρα.

    αν χρειαζεσαι τα λεφτα, βαλε καποια ορια να κρατησεις ενα πιο μειωμενο ωραριο, για να μπορεσεις παραλληλα να πας σε καποιο τει, να μαθεις κατι.
    οι εργοδοτες, την δουλεια τους θελουν να κανουν. παντα θα πιεζουν για μεγαλυτερη αποδοση. ΕΣΥ πρεπει να προσεξεις τον χρονο σου και την ζωη σου..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Nαι να διαβάσεις να σπουδάσεις γιατί είσαι μικρή, κάποιο field θα σου αρέσει δεν γίνεται να μην σου αρέσει κάποιο, θα διαβάσεις να περάσεις στο ανάλογο πεδίο για να σπουδάσεις,...
    Συμφωνώ με mindcrime. Και να ξέρεις ότι ποτέ μα ποτέ δεν είναι αργά! Προφανώς δεν είναι εύκολο όταν χτυπάς 10ωρα στη δουλειά αλλά δεν είναι ανέφικτο.

    Πίστεψέ με, δεν ξέρεις τι πόρτες μπορεί να ανοίξουν και τι ευκαιρίες να παρουσιαστούν από το πουθενά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ο χρονοσ ειναι δικοσ σου πρεπει να προσεχεισ που τον σπαταλασ θεσ δουλεια πανεπιστημιο θεσ διασκεδαση βρεσ αντρα αναλογα τι θεσ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πλεον απο ιεκ πανε πανεπιστημιο

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, να απαντήσω σε @Remedy πως σίγουρα παίζει και το βιοποριστικο κομμάτι και δν θέλω να επιβαρύνω κανέναν με την σάπια ύπαρξη μου.. θέλω να την συντηρώ μόνη μου.. οπότε δουλεύω κ για ιδεολογικούς σκοπούς αλλά και γιατί είναι όλα δύσκολα και στην ίδια χώρα ζούμε και παραπάνω σχόλια είναι περιττά.. έχω κάνει αρκετές δουλειές μέχρι τώρα και σε μικρή ηλικία όντας 23 κατέληξα στο συμπέρασμα να αποκτήσω προϋπηρεσία σε μια δουλειά γραφείου γτ δεν γίνεται να μ βγαίνει η πίστη αιωνίως.. αλλά όλα όσα αναφέρεις είναι οι προβληματισμοι μου για το μέλλον που διαγράφεται θολό

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και εγώ 2 χρόνια τηλεργασία κατέληξα με αντικαταθληπτικά λόγω αγχώδους διαταραχής

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    @mindcrime τέτοιου είδους προϋπηρεσία έχω και δεν είναι απαραίτητα bachelor degrees κ masters για να μπορέσεις να ανταπεξελθεις στο νέο καθεστώς εργασίας.. χρειάζεται απλά να είσαι προσαρμοστικος κ να συμβαδιζεις με την εποχή σου.. ωστόσο είναι πολλά αυτά που θα θελα να ασχοληθώ.. ιεκ δν μαρεσει κανένας τομέας και επίσης σου εξασφαλίζει ένα πτυχίο βοηθού που αυτό σε πάει τόσο μακρια όσο τακούνια σε παραλία με βότσαλα.. κολλέγιο πρέπει να πουλήσω ένα νεφρό και μισό πνεύμονα για να πληρώσω δίδακτρα..η μόνη μ λύση είναι οι πανελλήνιες νμζ.. κ γνκ δν ξέρω από που να ξεκινησω

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Και εγώ 2 χρόνια τηλεργασία κατέληξα με αντικαταθληπτικά λόγω αγχώδους διαταραχής
    να σ πω σε νιωθω είναι λίγο.. κι εγώ τόσο κοντεύω και θα αρχίσω τα βαριά σε λιγο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by 24601_prisoner View Post
    @mindcrime τέτοιου είδους προϋπηρεσία έχω και δεν είναι απαραίτητα bachelor degrees κ masters για να μπορέσεις να ανταπεξελθεις στο νέο καθεστώς εργασίας.. χρειάζεται απλά να είσαι προσαρμοστικος κ να συμβαδιζεις με την εποχή σου.. ωστόσο είναι πολλά αυτά που θα θελα να ασχοληθώ.. ιεκ δν μαρεσει κανένας τομέας και επίσης σου εξασφαλίζει ένα πτυχίο βοηθού που αυτό σε πάει τόσο μακρια όσο τακούνια σε παραλία με βότσαλα.. κολλέγιο πρέπει να πουλήσω ένα νεφρό και μισό πνεύμονα για να πληρώσω δίδακτρα..η μόνη μ λύση είναι οι πανελλήνιες νμζ.. κ γνκ δν ξέρω από που να ξεκινησω
    Να βρεις τι σου αρέσει και να κάτσεις να διαβάσεις. Αν δεν το κάνεις τώρα σου υπογράφω πως όταν φτάσεις στα 35 σου θα πεις κάποια στιγμή γιατί δεν το έκανα τότε, ίσως να το πεις και πολύ νωρίτερα... θες να με ακούσεις κάντο, δεν θες είναι δικό σου προσωπικό θέμα, είναι η ζωή σου, δεν είναι η δική μου. Δεν είναι και τόσο τρομερό αν θελει κάτι κάποιος να βρει το τρόπο να το κάνει. Βρες εσύ τι θες και όταν το βρεις έλα πες μου τι βρήκες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, αν τους προτεινες μειωμενο ωραριο θα δεχοντουσαν; θα εβγαινες οικονομικα;

    Επισης κατι αλλο, τα πτυχια απο ιεκ ή ακομα και τεχνικα Λυκεια, ναι δεν εντυπωσιαζουν πραγματι, αλλα εχουν αξια, πολλοι ανθρωποι εχουν δουλεψει χρονια στον ιδιωτικο η και στο δημοσιο τομεα και εχουν γινει επαγγελματιες κλπ με αυτα τα πτυχια.

    Η γνωμη μου ειναι ναι αξιζει να εχεις ακομα και ενα τετοιο πτυχιο, ακομα καλυτερα αν ειναι ενα αντικειμενο συναφες που σε ενδιαφερει.
    Αυτο εχω δει πρακτικα να συμβαινει,,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by 24601_prisoner View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, να απαντήσω σε @Remedy πως σίγουρα παίζει και το βιοποριστικο κομμάτι και δν θέλω να επιβαρύνω κανέναν με την σάπια ύπαρξη μου.. θέλω να την συντηρώ μόνη μου.. οπότε δουλεύω κ για ιδεολογικούς σκοπούς αλλά και γιατί είναι όλα δύσκολα και στην ίδια χώρα ζούμε και παραπάνω σχόλια είναι περιττά.. έχω κάνει αρκετές δουλειές μέχρι τώρα και σε μικρή ηλικία όντας 23 κατέληξα στο συμπέρασμα να αποκτήσω προϋπηρεσία σε μια δουλειά γραφείου γτ δεν γίνεται να μ βγαίνει η πίστη αιωνίως.. αλλά όλα όσα αναφέρεις είναι οι προβληματισμοι μου για το μέλλον που διαγράφεται θολό
    καλημερα.
    κανενος η υπαρξη δεν ειναι σαπια, αν δεν ειναι εγκληματιας. καλα κανεις και δεν θελεις να επιβαρυνεις τους αλλους, αλλα αν υπαρχουν λεφτα για να συντηρηθεις μεχρι να σπουδασεις κατι, να το κανεις.
    δεν ειναι επιβαρυνση για εναν γονεα, να στηριξει το παιδι του για να μπορεσει να σπουδασει και ειναι κατι παροδικο. δεν θα ναι για πολυ.
    οι σπουδες ειναι για μερικα χρονια, και μαλιστα αν ειναι καποια σχολη επαγγελματικη, πολυ λιγα χρονια.
    μετα, θα αναλαβεις να τους ξεκουρασεις, με πολυ περισσοτερα προσοντα και προοπτικες.

    αν δεν υπαρχουν ομως, τοτε κρατα μια part time δουλεια, να εχεις καποια λεφτα και ΣΠΟΥΔΑΣΕ. αν θες πανελληνιες, δωσε πανελληνιες.
    αλλα μην μενεις ετσι. δεν σε βγαζει μακρια, ΣΥΝΗΘΩΣ. εξαιρεσεις, υπαρχουν, δεν λεω πως οχι, αλλα τωρα ειναι ο χρονος να κανεις κατι για την μορφωση σου, αν το θελεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Θα σου πρότεινα προτού αποφασίσεις τί θέλεις να κάνεις, να έκανες ένα χρόνο ψυχοθεραπεία!

    Νομίζω ότι η ψυχή σου σε παρασύρει σε αυτοκαταστροφικά παιχνίδια. Το λες και μόνη σου, είσαι γεμάτη από σκατά των άλλων.

    Η Υγεία σου προέχει!!!

    Μπορείς να κάνεις ψυχοθεραπεία σε δημόσια δομή, χωρίς κανένα κόστος παρά τον χρόνο σου!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Similar Threads

  1. Εγκλεισμος σε ψυχιατρικη...
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 29-12-2020, 02:32
  2. Εγκλεισμός
    By blackcrow in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-04-2020, 00:17
  3. Εκούσιος Εγκλεισμός
    By iraklis1 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2015, 20:24
  4. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 23:49
  5. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •