Ελληνικη πραγματικότητα κ Εργασία ψυχικων πασχοντων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Ελληνικη πραγματικότητα κ Εργασία ψυχικα πασχοντων

    Θα ηθελα να ρωτησω τους συμφορουμιτες ποιο πιστευουν οτι ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος με σοβαρη ψυχικη ασθενεια στο κομματι της εργασιας με τα σημερινα δεδομενα;;

    Ενω δουλευω παρολο το προβλημα της σχιζοφρενειας, παντα σκεφτομαι αν κανω οτι ειναι δυνατον για την επιβιωση μου κ το μελλον.

    Εργαζομαι σε χειρωνακτικες εργασιες αλλα δεν ειναι κατι που συντηρει εξοδα σπιτιου παρα μονο προσωπικα.

    Οντας χωρις πτυχιο, προυπηρεσια κ ειδικευση κ ενα σοβαρο προβλημα υγειας, μου φανταζε απιθανο να βρω κατι. Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορουσα να προσδιορισω τι μπορω να κανω κ σε τι δουλεια να δοκιμαστω κ τι να γραψω στο βιογραφικο σ'αυτη την ηλικια.
    Τελικα βρηκα κατα τυχη γιατι ζητουσε ατομο ενας απο την γειτονια.

    Μετα αυτο που εκανα ηταν αιτησεις σε κοινωφελη (δεν προκειται να μπω), αιτησεις για θεσεις εργατη σε δημοσιο φορεα κ σε βιοτεχνίες.
    Εχω καταλάβει οτι το μυαλο μου δεν ειναι για κατι που θελει πολυ γρηγοραδα, συγκεντρωση, αριθμητικους υπολογισμους δηλ πνευματικες εργασιες αν κ θα ηθελα να δοκιμασω.

    Εσεις πως το βλεπετε;; Να λεω παλι καλα που εχω μεροκαματο;; υπαρχει κατι που σκεφτηκατε διαφορετικο σαν αυτοαπασχοληση πχ;

    Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις
    Last edited by serios; 12-05-2022 at 17:21.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Είμαι ψυχικά πάσχων 40 χρόνια. Μετά τον Στρατό τρελάθηκα.

    Όταν είχα χρήματα άνοιξα με άλλα δύο άτομα, ένα προβληματικό και ένα υγιές, ένα ΠετΣοπ. Το μαγαζί κρατούσε το υγιές άτομο. Ξόδεψα ένα σωρό λεφτά και το μαγαζί έκλεισε μετά ένα χρόνο λειτουργίας.

    Ήταν λάθος!

    Η καλύτερη εργασία που έκανα ποτέ ήταν σε ξενοδοχείο, επειδή μιλάω γλώσσες.

    Για πολλά χρόνια συναρμολογούσα και συντηρούσα υπολογιστές, κάτι που έμαθα να κάνω μόνος μου, διαβάζοντας.

    Μετά έγινα σύμβουλος ιντερνέτ σε γονείς και μαθητές και επιχειρήσεις.

    Αυτά όταν το ιντερνέτ ήταν στα σπάργανα και δεν υπήρχε μία σχολή για υπολογιστές και εφαρμογές.

    Ξεκίνησα το 1982 με έναν υπολογιστή SpectrumZX που είχε επιμεληθεί ο Πρόεδρος της Μένσα Βρετανίας, ο Sir Clive Sinclair. Το εγχειρίδιο χρήσης ήταν αποκαλυπτικό.
    Last edited by homebod; 12-05-2022 at 04:20.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    γραψου στο ΕΑΠ και κανε αιτηση για κοινωνικη υποτροφια με το χαρτι του κεπα θα τη παρεις και θα σπουδασεις τσαμπα........ εχεις περασει κεπα? εγω εκανα σχεδον τσαμπα μεταπτυχιακο σε δυο μηνες τελειωνο..... με το χαρτι του κεπα θα μπαινεις ευκολα σε θεσεις στο δημο, δημοτικες επιχειρισης, επιδοτουμενα προγραμματα σε ιδιωτικες δουλειες εγω απο τοτε που περασα κεπα δουλευω πολυ συχνα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γραψου στο ΕΑΠ και κανε αιτηση για κοινωνικη υποτροφια με το χαρτι του κεπα θα τη παρεις και θα σπουδασεις τσαμπα........ εχεις περασει κεπα? εγω εκανα σχεδον τσαμπα μεταπτυχιακο σε δυο μηνες τελειωνο..... με το χαρτι του κεπα θα μπαινεις ευκολα σε θεσεις στο δημο, δημοτικες επιχειρισης, επιδοτουμενα προγραμματα σε ιδιωτικες δουλειες εγω απο τοτε που περασα κεπα δουλευω πολυ συχνα
    Εγώ θέλω να μπω στον δήμο έστω σε 8 μήνα, στα τελευταία δεν με πήραν, τι και αν έβαλα μέσω τίποτα!!

  5. #5
    garfield
    Guest
    Εγω τωρα θα κλεισω ραντεβου για να γραφτω στον οαεδ και παραλληλα κανω αιτησεις στον ασεπ ενω κανω και μαθηματα για να παρω το προφισενσι.
    Εχω πτυχιο ΑΕΙ αλλα εκανα πολλά χρόνια να το πάρω και δεν ξερω αν πρέπει να το γράφω στο βιογραφικό μου ή είναι χειρότερα. Πάντως το βιογραφικό μου φαίνεται απο μακριά οτι προέρχεται απο άτομο με ψυχολογικά και πιστεύω αυτο θα το κρίνουν αρνητικά οι εργοδότες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    δε πειραζει μη κολας προσπαθα.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Είμαι ψυχικά πάσχων 40 χρόνια. Μετά τον Στρατό τρελάθηκα.

    Όταν είχα χρήματα άνοιξα με άλλα δύο άτομα, ένα προβληματικό και ένα υγιές, ένα ΠετΣοπ. Το μαγαζί κρατούσε το υγιές άτομο. Ξόδεψα ένα σωρό λεφτά και το μαγαζί έκλεισε μετά ένα χρόνο λειτουργίας.

    Ήταν λάθος!

    Η καλύτερη εργασία που έκανα ποτέ ήταν σε ξενοδοχείο, επειδή μιλάω γλώσσες.

    Για πολλά χρόνια συναρμολογούσα και συντηρούσα υπολογιστές, κάτι που έμαθα να κάνω μόνος μου, διαβάζοντας.

    Μετά έγινα σύμβουλος ιντερνέτ σε γονείς και μαθητές και επιχειρήσεις.

    Αυτά όταν το ιντερνέτ ήταν στα σπάργανα και δεν υπήρχε μία σχολή για υπολογιστές και εφαρμογές.

    Ξεκίνησα το 1982 με έναν υπολογιστή SpectrumZX που είχε επιμεληθεί ο Πρόεδρος της Μένσα Βρετανίας, ο Sir Clive Sinclair. Το εγχειρίδιο χρήσης ήταν αποκαλυπτικό.
    Θετικο που δοκιμαστηκες κ καταφερες να εξειδικευτεις κ να χρησιμοποιησεις το ταλεντο σου. Ειναι σημαντικο στο κομματι της αγορας εργασιας.

    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γραψου στο ΕΑΠ και κανε αιτηση για κοινωνικη υποτροφια με το χαρτι του κεπα θα τη παρεις και θα σπουδασεις τσαμπα........ εχεις περασει κεπα? εγω εκανα σχεδον τσαμπα μεταπτυχιακο σε δυο μηνες τελειωνο..... με το χαρτι του κεπα θα μπαινεις ευκολα σε θεσεις στο δημο, δημοτικες επιχειρισης, επιδοτουμενα προγραμματα σε ιδιωτικες δουλειες εγω απο τοτε που περασα κεπα δουλευω πολυ συχνα
    Δεν εχω χαρτι αναπηριας. Δεν εχω νοσηλεια ουτε μπορω να αποδειξω την αγωγη μου. Τωρα πλεον ειμαι καλα λειτουργικα.
    Ειχα δει τα τμηματα πριν λιγα χρονια στο Εαπ κ δεν μου γεμισαν το ματι απο αποψη προοπτικων. Παντως μ'αυτον τον τροπο που λες μετραει, διαφορετικα δεν συμφερει.

    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ θέλω να μπω στον δήμο έστω σε 8 μήνα, στα τελευταία δεν με πήραν, τι και αν έβαλα μέσω τίποτα!!
    Ουτε εμενα κ με ανωτερο αριθμο μοριων απο ανεργια. Παιζει ρολο κ η ζητηση της θεσης. πχ καθαριοτητα δυσκολα να μπεις χωρις παιδια, Κεα κτλ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ΕΑΠ τουλαχιστον Πληροφορικη ειναι πολυ απαιτητικο, με πληρες προγραμμα ειναι σαν να εχεις κανονικη εργασια και αυτο εαν εχεις βασεις, οπως πολυ καλα Μαθηματικα απο τα μαθητικα σου χρονια. Αλλες λυσεις ειναι να διαλεξεις κατι που σου αρεσει και να παρακολουθησεις online μαθηματα πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο. Μονο που θα ειναι αγγλοφωνα ως επι των πλειστων, Ελληνικα ειναι φτωχα τα πραγματα. Για παραδειγμα μπορεις να μαθεις τα βασικα για κατασκευη ιστοσελιδων σχετικα ευκολα. Το δυσκολο ειναι η εμπειρια που πρεπει να κανεις διαφορα εργα ωστε να την αποκτησεις δλδ να φας αρκετες ωρες μποροστα στον υπολογιστη. Φροντισε για αυτο να διαλεξεις κατι που πραγματικα σε τραβαει για εκμαθηση και που βλεπεις να εχει οικονομικο οφελος.
    Εγω προσωπικα δεν δουλευω, αλλα σκεφτομαι να εργαστω καποια στιγμη ισως σε κανα χρονο. Δεν νομιζω να μην μπορεσω να βρω κατι. Με Πληροφορικη ασχολουμε ως επι των πλειστων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω εργαζομαι σαν αγροτησ και δεν το αφηνω αν το αφησω θα ειναι χειροτερα

Similar Threads

  1. Η θεωρια και η πραξη των ψυχικων επαγγελματων. Εμπειριες?
    By keep_walking in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 31
    Last Post: 14-07-2021, 10:28
  2. ΟΛΙΣΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΨΥΧΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ
    By YokoChoco in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 4
    Last Post: 21-05-2020, 14:50
  3. αντιμετωπιση ψυχικων προβληματων με ομοιοπαθητικη ?
    By edim in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 4
    Last Post: 05-08-2014, 01:48
  4. Το BBC αναζητά ελληνική οικογένεια
    By bbctvseries in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2009, 18:06
  5. οικολογια&ελληνικη πραγματικοτητα!
    By Alkmeon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 02:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •