Συμβουλοι ψυχικής υγείας χωρίς κανένα πτυχίο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16

    Συμβουλοι ψυχικής υγείας χωρίς κανένα πτυχίο

    Καλησπέρα,
    ΉΘελα να ζητήσω πληροφορίες για ένα θέμα που απασχολεί όλους τους νόμιμους επαγγελματίες στο χώρο της ψυχικής υγείας. Συνάντησα πρόσφατα ένα άτομο που προφορικά αυτοαποκαλείται ''ψυχολόγος'', και στην κάρτα του "σύμβουλος ψυχικής υγείας''. Υποψιασμένη, και ρωτώντας περισσότερες πληροφορίες έμαθα ότι όχι απλά δεν έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (αλλά τουλάχιστον να έχει κάποιο πτυχίο στη ψυχολογία), αλλά το συγκεκριμένο άτομο δεν έχει κανένα πτυχίο!!!! Γνωρίζω ότι δυστυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια άτομα...και πραγματικά προβληματίζομαι τι πρέπει να κάνω.. Είναι ντροπή και μάλιστα επιίνδυνο για τους άτυχους πελάτες αυτού του ανθρώπου.... και επιπλέον προσβάλλει όλους εμάς τους υπόλοιπους (προσωπικά μόλις τελείωσα τη ψυχολογία και συνεχίζω σε μεταπτυχικά συμβουλευτικής), οι οποίοι προσπαθούμε να εξελισσόμαστε επαγγελαμτικά συνεχώς.
    Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω? Και αν πρέπει να το κάνω επώνυμα? Νιώθω ότι είναι λάθος εκ μέρους μου να αδιαφορήσω, και κυρίως γιατί αυτό το άτομο δεν έχει κανένα πτυχίο, ούτε αναγνωρισμένο ούτε όχι!

    Ευχαριστώ πολύ, περιμένω απάντησή σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    σε ενδιαφερει νομικα το θεμα η ουσιαστικα?

    εννοω οτι ειτε με πτυχιο ειτε χωρις εαν καποιος δεν γνωριζει να κανει τη δουλεια του για μενα ειναι το ιδιο!

    και αν καποιος τη γνωριζει παλι ειναι το ιδιο


    οι συμβουλοι ψυχικης υγειας εχουν πτυχιο συμβουλου οταν ειναι νομικα κατωχυρωμενοι να εχουν γραφειο συμβουλευτικης

    παντως θελει πολλη προσοχη με ολους τους επαγγελματιες

    ανεξαρτητως ειδικοτητας και πτυχιου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    επισης καλωσορισες ξεχασα να σου πω

    και οτι υπαρχει και φορουμ ψυχολογων στο συγκεκριμενο site...

    δε σε διωχνω απλα σου το λεω :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    Ναι το είδα μετά ότι υπάρχει και φόρουμ ψυχολόγων.
    Το θέμα με ενδιαφέρει ουσιαστικά, αλλά αναγκαστικά πρέπει να το ψάξεις νομικά. Συμφωνώ με τη λογική σου, ότι τελικά σημασία έχει αν είναι καλός σε αυτό που κάνει ή όχι.. Αυτό για να είμαι ειλικρινής δε το ξέρω. Γνωρίζω όμως ότι δεν έχει ούτε τισ βασικές σπουδές, και συνεπώς ούτε τισ στοιχείωδης γνώσεις, που θεωρώ απαραίτητες για να εξελιχθείς περαιτέρω σε αυτό το επαγγέλμα.
    Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    varkoudio, δυστυχώς \'σύμβουλος ψυχικής υγείας\' μπορεί να δηλώσει οποιοσδήποτε κάνοντας έναρξη στην εφορία, είτε έχει κάποια εκπαίδευση είτε όχι. Όταν λέω εκπαίδευση, δεν αναφέρομαι αναγκαστικά σε πτυχίο ψυχολογίας και μπορώ να πω ότι υπάρχουν αρκετοί σύμβουλοι με πολύ καλές σπουδές.

    Αλλά, επειδή υπάρχει απουσία νομικού πλαισίου και δεν μπορώ να ξέρω τι είναι ο κάθε σύμβουλος, δεν θα σύστηνα ποτέ σε κάποιον έτσι γενικά, να απευθυνθεί σε σύμβουλο για θέματα ψυχικής υγείας ή διαπροσωπικών σχέσεων ή οτιδήποτε άλλο.

    Όπως βέβαια και δεν θα σύστηνα να απευθυνθεί σε αδειούχο ψυχολόγο χωρίς να βεβαιωθεί ότι έχει και περαιτέρω κατάρτιση και εμπειρία (με δεδομένο ότι αν και στη χώρα μας δίνεται η άδεια μετά το πρώτο πτυχίο, αυτό ξεκάθαρα δεν επαρκεί και δεν θα έπρεπε να είναι έτσι).

    Τι θα σε συμβούλευα; Επειδή όπως είπες είσαι φρέσκια συνάδελφος και ακόμα εκπαιδευόμενη, θα πρότεινα να ζητήσεις τη γνώμη έμπειρων συναδέλφων (πιθανώς των καθηγητών σου?) δια ζώσης, ώστε να μπορείς να συζητήσεις με λεπτομέρειες (κάτι που για λόγους δεοντολογίας δεν μπορείς να κάνεις στο διαδίκτυο) τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    16
    Μαρίνα ευχαριστώ για την απάντηση.

    Προσπάθησα δύο φορέσ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά μου βγάζει σφάλμα? Μου εξηγείσ πώσ να το κάνω, μήπως κάνω κάτι λάθος?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σου έστειλα εγώ ένα U2U, για δες αν μπορείς να το ανοίξεις και να απαντήσεις.

  8. #8
    Επειδη και εγω σπουδαζω ψυχολογια και εχω ψαξει το θεμα των συμβουλων ψυχικης υγειας,αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι στην Ελλαδα το επαγγελμα του συμβουλου ψυχικης υγειας δεν ειναι νομικα κατοχυρωμενο επαγγελμα,γι'αυτο υπαρχει ενα μικρο μπαχαλο στο ποιος ειναι νομιμος και ποιος οχι.Στο εξωτερικο το επαγγελμα του ψυχολογου και του συμβουλου ψυχικης υγειας ειναι εντελως διαφορετικο και με διαφορετικες σπουδες,γι'αυτο και υπαρχει και ξεχωριστο "πτυχιο".
    Σιγουρα το να κυκλοφορουν εκει εξω,ατομα με ελλειπεις γνωσεις ειναι επικινδυνο,αλλα το να μην εχει πτυχιο ψυχολογιας αλλα καποιο αλλο διπλωμα ή degree στη συμβουλευτικη απο αναγνωρισμενο ιδρυμα,τοτε δεν νομιζω οτι ειναι παρανομος.Αλλα μονο υπο την προυποθεση οτι δεν αυτοαποκαλειται ψυχολογος ή ψυχοθεραπευτης.Αλλιως ναι νομικα μπορει καποιος να τον κυνηγησει.
    Επισης δεν καταλαβαινω γιατι σας ενοχλουν ΜΟΝΟ αυτοι,και οχι οσοι αποφοιτουν ως κοινωνικοι λειτουργοι οι οποιοι μετα ανοιγουν γραφειο ως συμβουλοι ψυχικης υγειας. Απλα και μονο επειδη εχουν ΠΤΥΧΙΟ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κοιτα Καρμεν και στο εξωτερικο το ιδιο μπαχαλο ειναι . πχ δεν υπαρχει συγκεκριμενο νομικο πλαισιο για το ποιος μπορει να ειναι ψυχοθεραπευτης και ετσι ο καθενας μπορει να δηλωνει οτι θελει . Προσπαθωντας να βρω θεραπευτη , βρηκα διαφημιση ατομου 20 χρονων που δηλωνε καθηγητης γιογκα , εκανε αναδρομες σε προηγουμενες ζωες . διατροφικα πλανα , και ψυχοθεραπεια τυπου gestallt . Οτι να ναι δηλαδη.
    Eπισης εδω που ειμαι εγω ειναι και μοδα το coaching , και συνηθως δηλωνουν συμβουλoi ψυχικης υγειας- coachers χωρις να εχουν απαραιτητα πτυχιο.
    Κανονικα θα επρεπε να υπαρχει ενημερωση ωστε να μην την παταει ο αλλος επειδη ειδε μια επιγραφη .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κάρμεν, οποιοσδήποτε έχει βιβλία και μπλοκάκι από την εφορία, δεν είναι παράνομος με τη στενή έννοια του όρου. Δεν ασκεί δηλαδή παράνομα μια επαγγελματική δραστηριότητα. Όμως, το ΤΙ δηλώνει πως είναι και το τι υπηρεσίες δηλώνει ότι παρέχει, σαφέστατα μπορεί να είναι παράνομο (εκτός από αντιδεοντολογικό και εν δυνάμει βλαπτικό για τους συμβουλευόμενους).

    Όπως σωστά λες, το επάγγελμα του συμβούλου ψυχικής υγείας δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο, δεν υπάρχουν κάποιες επίσημες οδηγίες, προϋποθέσεις, πλαίσιο παροχής υπηρεσιών, αναγνωρισμένοι φορείς κλπ. Οπότε, σε τι είδους 'αναγνωρισμένο' ίδρυμα αναφέρεσαι που δίνει 'δίπλωμα'? Τι είδους 'αναγνώριση' του δίνει αυτό και τι εχέγγυα παρέχει αυτό στους υποψήφιους πελάτες? Σαφώς το να έχει ακολουθήσει κάποιος ένα μακροχρόνιο πρόγραμμα σπουδών στη συμβουλευτική, ακούγεται καλύτερο από το να έχει κάνει μόνο κάποια σύντομα σεμινάρια ή και τίποτα (γιατί δυστυχώς και με το 'τίποτα' μπορεί κάποιος να κάνει έναρξη στην εφορία), αλλά στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλά προβλήματα: π.χ. ποιος τον επέλεξε, ποιος τον αξιολόγησε, ποιος τον ελέγχει στην πορεία?

    Αναρωτήθηκα σε ποιους αναφέρεσαι όταν λες 'γιατί σας ενοχλούν ΜΟΝΟ αυτοί'... προσωπικά το οποιοδήποτε πτυχίο δεν μου λέει τίποτα. Φυσικά και δεν θα εμπιστευόμουν κάποιον κοινωνικό λειτουργό που έτσι απλά δηλώνει σύμβουλος. Θα είχε διαφορά αν ήταν οικονομολόγος ή απλά απόφοιτος λυκείου? Για μένα όχι. Τη διαφορά την κάνει καταρχήν η σωστή (και πράγματι 'αναγνωρισμένη' κι ολοκληρωμένη) εκπαίδευση. Κι από την πλευρά του συμβουλευόμενου, βοηθά η ενημέρωση κι η επιφύλαξη σε περιπτώσεις 'ό,τι να ναι', όπως ανέφερε κι η betelgeuse.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    βγαζει πολλα λεφτα και τον καρφωνεις η δεν τον συμπαθεις η κατι αλλο; γιατι να σκας δεν καταλαβαινω. μπορει να ειναι καλος. ενα πτυχιο δε λεει τιποτα. ενα χαρτι οικονομικος παραγοντας ειναι.

  12. #12
    Καλη μου Μαρινα,δε διαφωνω σε οτι λες. Εγω προσωπικα εχω γνωστο που μονο με σεμιναρια συμβουλευτικης(αρκετα μεν,αλλα ανεπαρκη σιγουρα) εχει ανοιξει δυο γραφεια στην Ελλαδα ως συμβουλος.Ενα στην Αθηνα και ενα στην επαρχια οπου ζω και εγω.Προσπαθησα να τον "κυνηγησω".Ακρη δε βγηκε! Ειναι νομιμοτατος,εχει κανει εναρξη στην εφορια και στη ταμπελα του λεει συμβουλος.Θα μπορουσε καποιος να τον κυνηγησει μονο αν στη ταμπελα του εγραφε Ψυχολογος ή οτιδηποτε αλλο!
    Απο την αλλη,παλι μιλωντας βασει εμπειριας,γνωριζω αποφοιτη Αει Ψυχολογιας που μολις αποφοιτησε(οπως ισχυει σε ολους στην Ελλαδα) πηρε αδεια ασκησης επαγγελματος.Χωρις μεταπτυχιακα,χωρις τιποτα.
    Αυτους τους αποφοιτους πχ,ποιους τους ελεγχει,οπως σωστα ειπες? Κανεις! Πανε με το πτυχιο τους και παιρνουν την αδεια απο τη νομαρχια.Κανω λαθος?
    Για μενα το ιδιο επικινδυνο ειναι και αυτο ως περιπτωση.Αντιθετως αυτοι που ερχονται με σπουδες απο το εξωτερικο,τους ξετιναζουν μια με το Δοαταπ,και με οτιδηποτε αλλο,ως προς την αναγνωριση και το απαραιτητο μεταπτυχιακο που απαιτειται.
    Καταληγω λοιπον, σ'αυτο που ειπε και sball,οτι τελικα ναι μεν το πτυχιο λεει κατι για τις σπουδες του αλλου,αλλα αυτο δεν τον κανει αυτοματως ικανο και σωστο επαγγελματια. Και μεσα στο μπαχαλο αυτο,ποιος να κυνηγησει ποιον?



    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Κάρμεν, οποιοσδήποτε έχει βιβλία και μπλοκάκι από την εφορία, δεν είναι παράνομος με τη στενή έννοια του όρου. Δεν ασκεί δηλαδή παράνομα μια επαγγελματική δραστηριότητα. Όμως, το ΤΙ δηλώνει πως είναι και το τι υπηρεσίες δηλώνει ότι παρέχει, σαφέστατα μπορεί να είναι παράνομο (εκτός από αντιδεοντολογικό και εν δυνάμει βλαπτικό για τους συμβουλευόμενους).

    Όπως σωστά λες, το επάγγελμα του συμβούλου ψυχικής υγείας δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο, δεν υπάρχουν κάποιες επίσημες οδηγίες, προϋποθέσεις, πλαίσιο παροχής υπηρεσιών, αναγνωρισμένοι φορείς κλπ. Οπότε, σε τι είδους 'αναγνωρισμένο' ίδρυμα αναφέρεσαι που δίνει 'δίπλωμα'? Τι είδους 'αναγνώριση' του δίνει αυτό και τι εχέγγυα παρέχει αυτό στους υποψήφιους πελάτες? Σαφώς το να έχει ακολουθήσει κάποιος ένα μακροχρόνιο πρόγραμμα σπουδών στη συμβουλευτική, ακούγεται καλύτερο από το να έχει κάνει μόνο κάποια σύντομα σεμινάρια ή και τίποτα (γιατί δυστυχώς και με το 'τίποτα' μπορεί κάποιος να κάνει έναρξη στην εφορία), αλλά στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλά προβλήματα: π.χ. ποιος τον επέλεξε, ποιος τον αξιολόγησε, ποιος τον ελέγχει στην πορεία?

    Αναρωτήθηκα σε ποιους αναφέρεσαι όταν λες 'γιατί σας ενοχλούν ΜΟΝΟ αυτοί'... προσωπικά το οποιοδήποτε πτυχίο δεν μου λέει τίποτα. Φυσικά και δεν θα εμπιστευόμουν κάποιον κοινωνικό λειτουργό που έτσι απλά δηλώνει σύμβουλος. Θα είχε διαφορά αν ήταν οικονομολόγος ή απλά απόφοιτος λυκείου? Για μένα όχι. Τη διαφορά την κάνει καταρχήν η σωστή (και πράγματι 'αναγνωρισμένη' κι ολοκληρωμένη) εκπαίδευση. Κι από την πλευρά του συμβουλευόμενου, βοηθά η ενημέρωση κι η επιφύλαξη σε περιπτώσεις 'ό,τι να ναι', όπως ανέφερε κι η betelgeuse.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Καλα στην Ελλαδα ο,τι δηλωσεις εισαι πλεον ετσι οπως εχουμε καταντησει.. κ επειδη το "ψυχολογος" παιρνει πολλες αποχρωσεις, βλεπεις διαφορα "φρουτα" με "νεοσυστατες" ταμπελες κ δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος.. ειχα δει μια φορα στον ιανο που πηγα να παρω κατι βιβλια ενα χαρτακι π διαφημιζε εναν π ελεγε "συμβουλος ψυχικης ευεξιας" κ εκανε ομαδες λεει κ μ φανηκε γνωστο το ονομα παω στο σπιτι το λεω στο μπαμπα μ κ μ λεει "μ αυτον σπουδαζαμε μαζι λογιστικη" λολολολ...............
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Karmen_30 View Post
    Καλη μου Μαρινα,δε διαφωνω σε οτι λες. Εγω προσωπικα εχω γνωστο που μονο με σεμιναρια συμβουλευτικης(αρκετα μεν,αλλα ανεπαρκη σιγουρα) εχει ανοιξει δυο γραφεια στην Ελλαδα ως συμβουλος.Ενα στην Αθηνα και ενα στην επαρχια οπου ζω και εγω.Προσπαθησα να τον "κυνηγησω".Ακρη δε βγηκε! Ειναι νομιμοτατος,εχει κανει εναρξη στην εφορια και στη ταμπελα του λεει συμβουλος.Θα μπορουσε καποιος να τον κυνηγησει μονο αν στη ταμπελα του εγραφε Ψυχολογος ή οτιδηποτε αλλο!
    Απο την αλλη,παλι μιλωντας βασει εμπειριας,γνωριζω αποφοιτη Αει Ψυχολογιας που μολις αποφοιτησε(οπως ισχυει σε ολους στην Ελλαδα) πηρε αδεια ασκησης επαγγελματος.Χωρις μεταπτυχιακα,χωρις τιποτα.
    Αυτους τους αποφοιτους πχ,ποιους τους ελεγχει,οπως σωστα ειπες? Κανεις! Πανε με το πτυχιο τους και παιρνουν την αδεια απο τη νομαρχια.Κανω λαθος?
    Για μενα το ιδιο επικινδυνο ειναι και αυτο ως περιπτωση.Αντιθετως αυτοι που ερχονται με σπουδες απο το εξωτερικο,τους ξετιναζουν μια με το Δοαταπ,και με οτιδηποτε αλλο,ως προς την αναγνωριση και το απαραιτητο μεταπτυχιακο που απαιτειται.
    Καταληγω λοιπον, σ'αυτο που ειπε και sball,οτι τελικα ναι μεν το πτυχιο λεει κατι για τις σπουδες του αλλου,αλλα αυτο δεν τον κανει αυτοματως ικανο και σωστο επαγγελματια. Και μεσα στο μπαχαλο αυτο,ποιος να κυνηγησει ποιον?
    Ξέρεις ποιο είναι το κακό? Ότι πολλοί δηλώνουν στην ταμπέλα και την εφορία ‘σύμβουλος’, όμως στο τηλέφωνο, στο ιντερνετ ή στο δια ζώσης δηλώνουν άλλα. Όταν για παράδειγμα κάποιος στο site του δηλώνει πως αντιμετωπίζει φοβίες, εμμονές, κατάθλιψη, όταν προβάλλει τις ‘σπουδές’ του σε τομείς της ψυχολογίας (άσχετα αν είναι απελπιστικά σύντομες ή σε καθόλου έγκυρα ιδρύματα), όταν αρθρογραφεί για θέματα ψυχολογίας, πώς ο μελλοντικός πελάτης θα διακρίνει την ανεπάρκεια ή την επικινδυνότητα του εν λόγω συμβούλου?

    Συμφωνώ βέβαια ότι ένας νέος πτυχιούχος ψυχολογίας, είναι επίσης ανεπαρκής στο να κάνει π.χ. ψυχοθεραπεία, παρότι από το νόμο δικαιούται να ανοίξει γραφείο ως ‘ψυχολόγος’ (ενώ στην ουσία είναι απλά ‘απόφοιτος ψυχολογίας’… όπως ένας απόφοιτος νομικής δεν είναι αυτόματα δικηγόρος, δικαστής, συμβολαιογράφος κλπ). Αλλά, ο απόφοιτος ψυχολογίας δεν είναι το ίδιο με αυτόν που σπούδασε λογιστική (σαν το παράδειγμα της lacrymosa), οικονομικά ή οτιδήποτε άλλο και μια ωραία πρωία αποφάσισε να το παίξει σύμβουλος. Δεν γίνεται να στερείσαι τη βάση και να προχωράς σε ‘μετεκπαιδεύσεις’. Ένα πτυχίο σαφώς και δεν λέει κάτι όπως επισημαίνει και ο sball, αλλά κανένα πτυχίο, βεβαίως και λέει πολλά. Αν αυτή τη στιγμή αποφασίσω να γίνω αρχιτέκτονας, δεν μπορώ να παρακάμψω το πολυτεχνείο… Μπορώ όμως να δηλώσω ‘σύμβουλος περιβαλλοντικής ευεξίας’… :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Μαρινα διαβαζοντας σε θυμηθηκα καποιες χρησιμες συμβουλες που μου ειχες δωσει πριν απο καιρο σχετικες με το θεμα στο οποιο ανεφερεσαι και καπως ετσι ειπα να γραψω και εγω δυο κουβεντες απο την πλευρα του θεραπευομενου(πρωην)....
    Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου στο κομματι οτι ενας προσφατα αποφοιτος πανεπιστημιου ψυχολογιας δεν ειναι σε θεση να ανοιξει "γραφειο" και να αναλαβει καποιους θεραπευομενους ακομα και αν εχει απο πισω "εποπτεια" γιατι πολυ απλο λογο οτι δεν εχει την εμπειρια στο πως μπορει να διαχειριστει τον καθε πελατη.Ασε που η "εποπτεια" κοστιζει και την συγκεκριμενη εποχη δεν ξερω αν εφαρμοζεται και απο τους ψυχολογους.Η απειρια αυτη μπορει να κοστισει και στο θεραπευτη αλλα και στον θεραπευομενο οπως ολοι καταλαβαινουμε...
    Αλλωστε οποιοσδηποτε τελειωσει ενα πανεπιστημιο δεν αναλαμβανει ποστο ευθυνης στην αρχη ποσο μαλλον ενας ψυχολογος......Εγω παλι που μου αρεσει να εξιδανικευω και τα πραγματα θα ηθελα να εχει κατσει στην "καρεκλα" ο θεραπευτης για να μπορει να καταλαβει και τον θεραπευομενο....
    Καποιος μου ειχε πει(δεν ξερω αν αληθευει)οτι ο Γιαλομ στην αμερικη ειχε πει οτι ειναι καλυτερο να βρεθουν αυτοι που το "εχουν" για να ασκουν αυτην την δουλεια παρα καποιος που τελειωνει το πανεπιστημιο και εχει απλα ενα χαρτι..Με το φτωχο το μυαλο μου λεω τι κριμα ειναι καποιος να εχει ξοδεψει τοσα χρονια σε ενα πανεπιστημιο αλλα να μην μπορει να "ακουσει" τον αλλον με τιποτε....Η παλι μου φαινεται απιστευτο καποιος με καθολου συναισθημα που ειναι παντα στο μυαλο του και πουθενα αλλου να ασκει υποστηρικτικη ψυχοθεραπεια...ειναι πραγματα ασυμβιβαστα....εκτος αν το δει καποιος ξερα σαν επιστημη που βεβαια δεν εχει να κανει σαν κινητρο παντα η βοηθεια προ τους αλλους αλλα ισως η καλυψη μεσω της ψυχολογιας σαν επιστημης καποιων προσωπικων αναγκων...οποτε αν ισχυει το δευτερο ειναι καλυτερα να κανει ψυχοθεραπεια ο ιδιος παρα να βασανιζει τους αλλους,λολ.
    Πιστευω οτι το κινητρο για ναγινει καποιος ψυχολογος ειναι η αναγκη να λυσει τα δικα του θεματα μεσα απο ενα αλτρουισμο του τυπου <<θελω να βοηθαω>>.Και πραγματι καποιοι <βοηθουν>> πραγματικα ανεξαρτητα του κινητρου καποιοι αλλοι παλι οχι.....Αυτο βεβαια ειναι η δικια μου εκτιμηση ουτε εχω κανει ερευνα ουτε ξερω πολλους ψυχολογους.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 20
    Last Post: 29-07-2010, 14:12
  2. ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By marisa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 19-04-2010, 22:51
  3. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2009, 16:10
  4. Κέντρο ψυχικής υγείας
    By evil_angel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2008, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •