ΓΟΠ ΣΥΠΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    ΓΟΠ ΣΥΠΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ....

    Καλημέρα σας. Επανέρχομαι με άλλο θέμα.... Μετά από μια περιόδο πολύ άγχους είχα ενοχλήσεις στους στομάχι.
    Πήγα στον γιατρό μου έδωσε αγωγή για 1 μήνα (δεν τελείωσε ακόμα) κ είπαμε όταν τελειώσει να κάνω την εξέταση αναπνοής και μετά αν επιμένουν τα συμπτώματα γαστροσκόπηση.
    Η αλήθεια έχω σκαμπανεβασματα. Τη μια είμαι καλά και την άλλη έχω ένα βάρος στο στερνό, καψιμο στον οισοφάγο, κόμπο στο λαιμό και παράλληλα νιώθω και το στομάχι...
    Έχετε παρόμοια συμπτώματα? Πως αντιμετωπιζονται από την εμπειρία σας? Να σημειώσω πως το άγχος καλά κρατεί με ο, τι αυτό συνεπάγεται ....
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Eγω εχω χρόνια γοπ εκανα κ χειρουργείο στα 20 μου για γοπ τωρα ειμαι 41 κ εχω γοπ κ δυσπνοια καποτε κ συριγμο πηγα σε πνευμονολογους κ τωρα κανω εισπνεομενο για 2 μηνες παρολο που η σπυρομετρηση μ ηταν φυσιολογικη μαλλον ειναι λογω παλινδρομησης π ειναι σε εξαρση!
    Αν θέλεις να μιλήσουμε π. Μ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Δεν μπορείτε να ανταλλάξετε π.μ. πριν συμπληρώσετε 50 μηνύματα
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ταλαιπωρουμαι με τα ίδια και χειρότερα δυο χρόνια τώρα. Ένα θα σου πω. Έχε υπομονή και επιμονή. Το στομάχι δεν γιατρευται γρήγορα. Κοψε ότι χάπι σιγά σιγά γιατί το απότομο σε γυρίζει πισω. Πολλά μικρά γευματα και πολυ απλά φαγητά.

  5. #5
    Να σε ρωτήσω σου ετυχε δυσπνοια λογω γοπ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Annitoulla View Post
    Να σε ρωτήσω σου ετυχε δυσπνοια λογω γοπ?
    Καλησπέρα!! Εμένα προσωπικά ναι, μου έχει τύχει δύσπνοια. Κυρίως μετα απο βαριά γεύματα ή σε περίπτωση που έφαγα/ήπια κάτι που να με πείραξε. Πχ. πέρυσι ήπια φυσική λεμονάδα με μπόλικη ζάχαρη που είχε φτιάξει η αδερφη μου και με έπιασε δύσπνοια. Γενικά, ο γιατρός μου και η διατροφολόγος που παω μου έχουν πει οτι όσοι έχουν ΓΟΠ δεν εμφανίζουν τα ίδια συμπτώματα. Οπότε, μπορεί κάποιος με ΓΟΠ να μην έχει νιώσει δύσπνοι, μην σε παραξενέψει.

    Κάτι τελευταίο: όσοι πάσχετε από ΓΟΠ ή από χρόνια γαστρίτιδα, έχετε παρατηρήσει να έχετε εξάρσεις από την άνοιξη και μετά;; Είναι κάτι που μου έχει πει και ο γιατρός αλλά και κάτι γνωστοι μου που έχουν το θέμα αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    φανταζομαι οτι οσοι εχετε γοπ και καταφυγατε σε αγωγη η και σε επεμβαση, πρωτα ακολουθησατε τις οδηγιες για τον τροπο διατροφης, δλδ, ελαφρια γευματα το βραδυ και ωρες πριν κοιμηθεις και δεν ειδατε διαφορά...
    εγω ειχα περιστασιακες γοπ καποια βραδια, σιγουρα χωρις να προσεξω την χωνευση πριν ωρες κλπ και αυτο που με εσωσε, ηταν η συμβουλη ενος κυριου που εχει καταστημα με βιολογικα, βοτανα κλπ.
    ο ιδιος ειχε παλια σοβαρο προβλημα με γοπ, καθημερινο, τεοτιο πουε τοιμαζοταν για επεμβαση, ενω καποιο φαρμακο που του ειχαν δωσει δεν εκανε τπτ απ οσα μου ειπε.
    απο τοτε, δεν μου εχει συμβει ποτε ξανα εδω και μηνες.
    η συμβουλη ειναι πολυ απλη. αν φας βραδυ και παθαινεις την γοπ απο αυτο, δυο ωρες μετα το φαγητο , που θα εχουν δημιουργηθει οξεα στο στομαχι για την πεψη, πινεις μισο ποτηρακι νερο με μισο κουταλακι του γλυκου σοδα φαγητου. να προτιμησετε αυτες που ειναι απαλλαγμενες απο αλουμινιο και προσθετα, αλλα και η απλη σοδα φαγητου την ιδια δουλεια κανει, αν δενε χετε την αλλη.

    δεν ειμαι γιατρος, ουτε ξερω αν η γοπ εχει παντα ιδιες συνθηκες και ιδια αιτιολογια, απλα σας παραθετω την δικη μου εμπειρια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    φανταζομαι οτι οσοι εχετε γοπ και καταφυγατε σε αγωγη η και σε επεμβαση, πρωτα ακολουθησατε τις οδηγιες για τον τροπο διατροφης, δλδ, ελαφρια γευματα το βραδυ και ωρες πριν κοιμηθεις και δεν ειδατε διαφορά...
    εγω ειχα περιστασιακες γοπ καποια βραδια, σιγουρα χωρις να προσεξω την χωνευση πριν ωρες κλπ και αυτο που με εσωσε, ηταν η συμβουλη ενος κυριου που εχει καταστημα με βιολογικα, βοτανα κλπ.
    ο ιδιος ειχε παλια σοβαρο προβλημα με γοπ, καθημερινο, τεοτιο πουε τοιμαζοταν για επεμβαση, ενω καποιο φαρμακο που του ειχαν δωσει δεν εκανε τπτ απ οσα μου ειπε.
    απο τοτε, δεν μου εχει συμβει ποτε ξανα εδω και μηνες.
    η συμβουλη ειναι πολυ απλη. αν φας βραδυ και παθαινεις την γοπ απο αυτο, δυο ωρες μετα το φαγητο , που θα εχουν δημιουργηθει οξεα στο στομαχι για την πεψη, πινεις μισο ποτηρακι νερο με μισο κουταλακι του γλυκου σοδα φαγητου. να προτιμησετε αυτες που ειναι απαλλαγμενες απο αλουμινιο και προσθετα, αλλα και η απλη σοδα φαγητου την ιδια δουλεια κανει, αν δενε χετε την αλλη.

    δεν ειμαι γιατρος, ουτε ξερω αν η γοπ εχει παντα ιδιες συνθηκες και ιδια αιτιολογια, απλα σας παραθετω την δικη μου εμπειρια
    Ευχαριστούμε για το tip Remedy! Η αλήθεια είναι οτι το έχω ξανακούσει αυτό με τη σόδα και θα το δοκιμάσω. Εσένα τα βράδια που πάθαινες επεισόδια ΓΟΠ, τί συμπτώματα εμφάνιζες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Ευχαριστούμε για το tip Remedy! Η αλήθεια είναι οτι το έχω ξανακούσει αυτό με τη σόδα και θα το δοκιμάσω. Εσένα τα βράδια που πάθαινες επεισόδια ΓΟΠ, τί συμπτώματα εμφάνιζες;
    ξυπνουσα μεσα στην νυχτα με επιστροφη οξεων απο το στομαχι και αισθημα πνιγμου.
    η σοδα εξουδετερωνει τα υπερβολικα οξεα, αλλα πρεπει να εχουν δημιουργηθει πρωτα. οχι αμεσως μολις φας. μολις καταλαβεις οτι αρχισε η πεψη. περιπου 2 ωρες.

  10. #10
    Ναι έχει τύχει!

Similar Threads

  1. Άγχος και πάλι άγχος
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-02-2021, 15:33
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  3. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 23:53
  4. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  5. συπμτωματα....
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 25-05-2015, 06:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •