Είμαι εδώ ξανά για άλλο λογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Είμαι εδώ ξανά για άλλο λογο

    Καλημέρα!! Επέστρεψα παλι αυτή τη φορα για άλλο λόγο! Για να δώσω το δικό μου μήνυμα ελπίδας σε οποιον μς διαβάσει κ να πάρει εστω κ λιγο δύναμη!! Ίσως κάποιοι με θυμάστε! Πριν από 2 χρόνια ημοθν καθε μερα ςδω κ υπέφερα!! Είχα εντονο αγψος κ τρομερή αρρωστοφοβια! Το θερμομετρο ειχε γίνει προεκταση του χεριού μου! Ο φόβος με σκότωνε κάθε μέρα!! Όμως τώρα μετα απο τοεο καιρο είμαι εδώ για να σας πω πως όλα περνανε ή τουλάχιστον ολς αλλάζουν!! Με πολύ προσωπικό κόπο αλλα κ δουλειά με ψυχολογο εντατικά είμαι καλα! Ζω ξανά! Διασκεδάζω εργάζομαι χαιρομαι τις στιγμές με τους δικούς μου!! Αφού τα καταφερα εγω που ειχα φτάσει πιο κάτω κ απο το πάτο μπορείτε όλοι! Μν το βάζετε κατω προσπαθήστε με όλες σας τις δυνάμεις κ σας υπόσχομαι πως σύντομα ολα θα αλλάξουν!!! Ξέρω πως μπορεί να ξαναέρθει αλλα πλέον ξερω πως να το αντιμετωπίζω! Επίσης κ εγω εχω τις μαύρες μου μερες τις φοβίες μου αλλα.πλεον δν επηρεάζουν τη ζωή μου δν με κάνουν ανίκανη να ζήσω!! Αυτά αποα εμενα!! Ήθελα καιρο να το γράψω αυτό το μήνυμα αλλά σήμερα αισθάνθηκα πραγνατικα έτοιμη!! Να έχετε μια όμορφη μέρα!!

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Μπράβο σου χίλια μπράβο για όσα έχεις πετύχει. Είναι σημαντικό να βρίσκουμε το πρόβλημα και να το εκριζώνουμε. Να το τραβάμε από τα μαλλιά. Νίκησες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σε ευχαριστώ για αυτό το μήνυμα Αφρούλα!!!!

    Σου εύχομαι κάθε πρόοδο και μεγάλη ευτυχία στη ζωή σου!!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Σε ευχαριστώ για αυτό το μήνυμα Αφρούλα!!!!

    Σου εύχομαι κάθε πρόοδο και μεγάλη ευτυχία στη ζωή σου!!!
    Να είσαι πάντα καλά!!! Εύχομαι ότι σε στοιχειώνει αυτό το καιρο σύντομα να γίνει ένας κακός εφιάλτης!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Παιδια περνάει!! Το ξέρω γιατι και εγώ τα κατάφερα! Υπάρχουν περίοδοι που κυλάς πάλι και υποφέρεις, αλλά κάνουν τον κύκλο τους και μετά συνέρχεσαι πάλι. Δεν είναι όλη σου η ζωή μια κόλαση.
    Αρκεί να προσπαθήσεις και να βρεις τρόπους που σε βοηθούν!

    Εγώ έκοψα τα χάπια, άλλαξα την διατροφή μου, πήρα συμπληρώματα, βρήκα έναν υπέροχο άνθρωπο που με βοήθησε απίστευτα, ξεκίνησα χορό, κάνω μια δουλειά που με ευχαριστεί και με γεμίζει, βρήκα νέους φίλους που κάνουμε μαζί εξόδους και εκδρομές και φυσικά έκανα χρόνια ψυχοθεραπεία. Ξεκίνησα επιτέλους να ζω ενώ από παιδί, που όλα τα άλλα έχουν άγνοια κινδύνου και απλά είναι ξέγνοιαστα, εγώ φοβόμουν οτι εχω κατι και πεθαίνω.
    Δεν θα περάσει ποτέ εντελώς, απλά με σωστή διαχείριση το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου θα είναι καλό και οι κακες φάσεις θα περνούν πιο γρήγορα

    Μπραβο σου κορίτσι μου που τα καταφερες και εσυ!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Καλημέρα!! Επέστρεψα παλι αυτή τη φορα για άλλο λόγο! Για να δώσω το δικό μου μήνυμα ελπίδας σε οποιον μς διαβάσει κ να πάρει εστω κ λιγο δύναμη!! Ίσως κάποιοι με θυμάστε! Πριν από 2 χρόνια ημοθν καθε μερα ςδω κ υπέφερα!! Είχα εντονο αγψος κ τρομερή αρρωστοφοβια! Το θερμομετρο ειχε γίνει προεκταση του χεριού μου! Ο φόβος με σκότωνε κάθε μέρα!! Όμως τώρα μετα απο τοεο καιρο είμαι εδώ για να σας πω πως όλα περνανε ή τουλάχιστον ολς αλλάζουν!! Με πολύ προσωπικό κόπο αλλα κ δουλειά με ψυχολογο εντατικά είμαι καλα! Ζω ξανά! Διασκεδάζω εργάζομαι χαιρομαι τις στιγμές με τους δικούς μου!! Αφού τα καταφερα εγω που ειχα φτάσει πιο κάτω κ απο το πάτο μπορείτε όλοι! Μν το βάζετε κατω προσπαθήστε με όλες σας τις δυνάμεις κ σας υπόσχομαι πως σύντομα ολα θα αλλάξουν!!! Ξέρω πως μπορεί να ξαναέρθει αλλα πλέον ξερω πως να το αντιμετωπίζω! Επίσης κ εγω εχω τις μαύρες μου μερες τις φοβίες μου αλλα.πλεον δν επηρεάζουν τη ζωή μου δν με κάνουν ανίκανη να ζήσω!! Αυτά αποα εμενα!! Ήθελα καιρο να το γράψω αυτό το μήνυμα αλλά σήμερα αισθάνθηκα πραγνατικα έτοιμη!! Να έχετε μια όμορφη μέρα!!
    Πολυ χαιρομαι και σε ξαναδιαβαζω πλεον σε κατι το οποιο το λεγαμε και τουλαχιστον εγω ημουν σιγουρη οτι θα ερθουν αυτες οι μερες για εσενα !
    Να περνας τελεια και ελπιζω να απολαμβανεις και το καινουργιο σου σπιτακι
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πολυ χαιρομαι και σε ξαναδιαβαζω πλεον σε κατι το οποιο το λεγαμε και τουλαχιστον εγω ημουν σιγουρη οτι θα ερθουν αυτες οι μερες για εσενα !
    Να περνας τελεια και ελπιζω να απολαμβανεις και το καινουργιο σου σπιτακι
    Κοριτσι μου εσυ μου το έλεγες αλλα εγω τότε δν άκουγα τιποτα δν ειχα καμια ελπίδα!! Σε ευχαριστώ πολύ που πίστεψες σε μενα πριν από εμένα κ που με υποστηρίζες όταν ήμουν στα χειροτερα μου!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Παιδια περνάει!! Το ξέρω γιατι και εγώ τα κατάφερα! Υπάρχουν περίοδοι που κυλάς πάλι και υποφέρεις, αλλά κάνουν τον κύκλο τους και μετά συνέρχεσαι πάλι. Δεν είναι όλη σου η ζωή μια κόλαση.
    Αρκεί να προσπαθήσεις και να βρεις τρόπους που σε βοηθούν!

    Εγώ έκοψα τα χάπια, άλλαξα την διατροφή μου, πήρα συμπληρώματα, βρήκα έναν υπέροχο άνθρωπο που με βοήθησε απίστευτα, ξεκίνησα χορό, κάνω μια δουλειά που με ευχαριστεί και με γεμίζει, βρήκα νέους φίλους που κάνουμε μαζί εξόδους και εκδρομές και φυσικά έκανα χρόνια ψυχοθεραπεία. Ξεκίνησα επιτέλους να ζω ενώ από παιδί, που όλα τα άλλα έχουν άγνοια κινδύνου και απλά είναι ξέγνοιαστα, εγώ φοβόμουν οτι εχω κατι και πεθαίνω.
    Δεν θα περάσει ποτέ εντελώς, απλά με σωστή διαχείριση το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου θα είναι καλό και οι κακες φάσεις θα περνούν πιο γρήγορα

    Μπραβο σου κορίτσι μου που τα καταφερες και εσυ!!
    Μπράβο σου που τα κατάφερες
    Αν θες βέβαια μπορείς να μου πεις πώς κατάφερες και έκοψες τα χάπια;
    Παλεύω και εγώ να τα κόψω αλλά δεν μπορώ να το καταφερω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Κοριτσι μου εσυ μου το έλεγες αλλα εγω τότε δν άκουγα τιποτα δν ειχα καμια ελπίδα!! Σε ευχαριστώ πολύ που πίστεψες σε μενα πριν από εμένα κ που με υποστηρίζες όταν ήμουν στα χειροτερα μου!!!
    Χαρα μου αγαπη μου και " αντατμοιβη" μου αυτα τα υπεροχα μηνύματα σας !
    Το ξεπληρώνεις στον επόμενο που θα βρεθεί μπροστά σου και θα του δείξεις πως αυτό που κατάφερες εσύ μπορεί και εκείνος
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Μπράβο σου που τα κατάφερες
    Αν θες βέβαια μπορείς να μου πεις πώς κατάφερες και έκοψες τα χάπια;
    Παλεύω και εγώ να τα κόψω αλλά δεν μπορώ να το καταφερω
    Δυστυχώς δν μπορω να σε βοηθήσω σε αυτό!! Εγώ δν πηρα ποτε χαπια οχι γτ ειμαι αντίθετη απλα ειχα βάλει ένα χρονικό όριο στον εαυτο μου! Αν δν ενιωθα καλύτερα με τη ψυχοθεραπεία κ με τη δική μου προσπάθεια σίγουρα θα επερνα! Γνώμη είναι πως αν εισαι λειτουργικός στη καθημερινότητα σου με τα χαπια κ αν δν συντρέχει λόγος υγείας δν χρειαζεται να πιέζεται για να τα κόψεις! Καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρο σου όμως!! Κ απλα σκέψου πως αν ειχες ένα παθολογικο θέμα θα σε πείραζε που περνεις χαπια?? Όχι! Το ίδιο είναι κ αυτο!!

  11. #11
    kopela93
    Guest
    Σε μένα δεν απάντησες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Δυστυχώς δν μπορω να σε βοηθήσω σε αυτό!! Εγώ δν πηρα ποτε χαπια οχι γτ ειμαι αντίθετη απλα ειχα βάλει ένα χρονικό όριο στον εαυτο μου! Αν δν ενιωθα καλύτερα με τη ψυχοθεραπεία κ με τη δική μου προσπάθεια σίγουρα θα επερνα! Γνώμη είναι πως αν εισαι λειτουργικός στη καθημερινότητα σου με τα χαπια κ αν δν συντρέχει λόγος υγείας δν χρειαζεται να πιέζεται για να τα κόψεις! Καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρο σου όμως!! Κ απλα σκέψου πως αν ειχες ένα παθολογικο θέμα θα σε πείραζε που περνεις χαπια?? Όχι! Το ίδιο είναι κ αυτο!!
    καλησπερα.
    μακαρι να αισθανεσαι καλα και να εισαι για παντα καλα.
    εριξα μια ματια στο προηγουμενο θεμα σου πριν 2 χρονια περιπου, κι εκει μας ελεγες οτι ειδες 2 ψυχολογους που δεν βοηθησαν και πολυ, αλλα σε εξετασεις που εκανες για καρδια και θυρεοειδη, βρηκες θεματακια εκει, πηρες ενα χαπι πουε δωσε ο γιατρος για καρδια και ενοιωσες αλλος ανθρωπος και εισαι πλεον καλα...
    μετα, εξαφανιστηκες..

    https://forum.psychology.gr/threads/...B5%CF%87%CF%89

    απο κει μετα τι προεκυψε; ξαναπεσες και βρηκες 3ο ψυχολογο που πραγματικα βοηθησε;
    δεν εφταιγε καρδια και θυρεοειδης;
    μας εχεις μπερδεψει λιγο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Μπράβο σου χίλια μπράβο για όσα έχεις πετύχει. Είναι σημαντικό να βρίσκουμε το πρόβλημα και να το εκριζώνουμε. Να το τραβάμε από τα μαλλιά. Νίκησες.
    Σε ευχαριστώ πολύ!!! Δν θεωρώ ότι νίκησα απλα πλέον δν φοβαμαι!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    μακαρι να αισθανεσαι καλα και να εισαι για παντα καλα.
    εριξα μια ματια στο προηγουμενο θεμα σου πριν 2 χρονια περιπου, κι εκει μας ελεγες οτι ειδες 2 ψυχολογους που δεν βοηθησαν και πολυ, αλλα σε εξετασεις που εκανες για καρδια και θυρεοειδη, βρηκες θεματακια εκει, πηρες ενα χαπι πουε δωσε ο γιατρος για καρδια και ενοιωσες αλλος ανθρωπος και εισαι πλεον καλα...
    μετα, εξαφανιστηκες..

    https://forum.psychology.gr/threads/...B5%CF%87%CF%89

    απο κει μετα τι προεκυψε; ξαναπεσες και βρηκες 3ο ψυχολογο που πραγματικα βοηθησε;
    δεν εφταιγε καρδια και θυρεοειδης;
    μας εχεις μπερδεψει λιγο..
    Λοιπόν εκείνο το καιρο μόλις είχα χάσει το μπαμπα μου κ γενικά περνουσα μια πολύ δύσκολη περίοδο με αποτέλεσμα να εχω κάθε μέρα κρισεις πανικοθ κάθε μέρα να φοβαμαι οτι εχω κατι κ θα πεθανω..δν κοιμομουν δν έβγαινα εξω ημουν κάθε μέρα με ταχυκαρδιες κ με ένα θερμομετρο στο χέρι. Οι ταχυκαρδιες σε ένα βαθμό ήταν από το θέμα υγείας που εχω κ όντως περνώντας το χαπι κατάφερα να τις έχω υπολεγχο. Όσο για το θυροειδη εχω χασιμοτο που ειναι αυτοανοσο χωρίς όμως να περνω ακόμα αγωγή. Επηρεαζει σε ένα βαθμό την ψυχολογία μου κ με κάνει κάποιες μέρες να νιωθω τρομερή κουραση αλλα το θέμα μου ήταν κατά κύριο λόγο ψυχολογικο. Κ τι ενοω με αυτο! Τότε αν μια μερα ενιωθα κουραση αμεσως σκεφτόμουν ότι εχω καρκινο ολο αυτο με έκανε να μν σηκωνομαι καν από το κρεβάτι κ να ψαχνω ολη μερα στο ίντερνετ για συμπτωματα. Μετά όμως από τη ψυχοθεραπεία που εκανα κ συνεχίζω να κανω κατάφερα να εκλογικευω τα συμπτωματα μου κ να μν εχω εμμονές ιδέες.επισης κατάφερα να λύσω διαφορά τραύματα που ειχα από την παιδική μου ηλικία μέχρι τώρα που εγω τα σωματοποιουσα! Όντως ειχα παει σε 3 ψυχολογους.το θέμα δν ηταν αυτοί όμως αλλα εγω που δν ήθελα να προσπαθήσω.οντως βρήκα έναν άλλο ψυχολογο που εχω ακομα κ σημερα κ σίγουρα θα εχω για πολυ καιρο.καταφςρα μαζί του να ελέγχω τις άσχημες σκέψεις μου κ να βλέπω τα πράγματα από μια άλλη πλευρά! Όσο για το ότι χάθηκα. Δν μου εκανε καλό ενώ προσπαθούσα να βγω από ολο αυτο να διαβάζω συμπτωματα που έγραφαν πι αλλοι γτ επηρεάζομουν αμεσως! Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες σου !!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Παιδια περνάει!! Το ξέρω γιατι και εγώ τα κατάφερα! Υπάρχουν περίοδοι που κυλάς πάλι και υποφέρεις, αλλά κάνουν τον κύκλο τους και μετά συνέρχεσαι πάλι. Δεν είναι όλη σου η ζωή μια κόλαση.
    Αρκεί να προσπαθήσεις και να βρεις τρόπους που σε βοηθούν!

    Εγώ έκοψα τα χάπια, άλλαξα την διατροφή μου, πήρα συμπληρώματα, βρήκα έναν υπέροχο άνθρωπο που με βοήθησε απίστευτα, ξεκίνησα χορό, κάνω μια δουλειά που με ευχαριστεί και με γεμίζει, βρήκα νέους φίλους που κάνουμε μαζί εξόδους και εκδρομές και φυσικά έκανα χρόνια ψυχοθεραπεία. Ξεκίνησα επιτέλους να ζω ενώ από παιδί, που όλα τα άλλα έχουν άγνοια κινδύνου και απλά είναι ξέγνοιαστα, εγώ φοβόμουν οτι εχω κατι και πεθαίνω.
    Δεν θα περάσει ποτέ εντελώς, απλά με σωστή διαχείριση το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου θα είναι καλό και οι κακες φάσεις θα περνούν πιο γρήγορα

    Μπραβο σου κορίτσι μου που τα καταφερες και εσυ!!
    Τα είπες πολυ σωστα! Έτσι ακριβώς είναι! Σαν να περιγράφεις τη ζωή μου! Δν θα φυγει ποτε αλλα πλέον δν μας τρομάζει κ μπορούμε εστω κ τις μαύρες μερες μας να ζούμε!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι απελπισμένος ,δεν ξέρω τι άλλο να κάνω !
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 20-10-2018, 12:32
  2. Δε μπορω να ειμαι αλλο μονος μου
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-2014, 13:40
  3. Replies: 19
    Last Post: 18-05-2012, 11:27
  4. Αυτη την ωρα που σας γραφω ειμαι Φ Ε Σ Υ !!! , ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 14
    Last Post: 11-09-2011, 19:02
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ....
    By Rigi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-03-2011, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •