Βιταμίνη D
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Βιταμίνη D

    Γειά και πάλι έχει κανείς από εσάς έχει έλλειψη βιταμινης D και αν νι τι συμπτώματα είχε?

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Naiii egwww έχω οχτώ και το χαμηλότερο όριο είναι είκοσι στο εργαστήριο που με εξέτασε. Άρα είμαι πολύ κάτω από το κατώτατο χαχα
    Με τον καιρό αποδυνάμωση οστών λένε. Δεν ξέρω. Πάντως κατάθλιψη σίγουρα χαμηλή ενέργεια και τέτοια τα έχω. Τώρα κάτι άλλο δεν ξέρω. Αν βρεις κάνα καλό συμπλήρωμα πες μου και μένα. Και τι συμπτώματα έχεις.
    Βγαίνω κάθε μέρα στον ήλιο και ξεκίνησα κάτι συμπληρώματα που έχουν και c και ψευδάργυρο αλλά θα πάρω να έχει μόνο d.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Εγώ όταν πρώτο έκανα εξετάσεις είχα 3. Ανεπάρκεια! Πήρα τα χάπια d3 fix πάντα υπό οδηγίες του γιατρού μου και έχει ανέβει. Από όσο γνωρίζω προκαλεί και κόπωση η έλλειψη της βιταμίνης.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Τώρα πώς νιώθεις και πόσο ανέβηκε από το τρία ; Σε πόσο διάστημα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπερα, απο οτι μου εχει πει παθολογος, ειναι μεγαλο το ποσοστο που εχει χαμηλα, εγω νιωθω πιο πεσμενος γενικα, ειχα 8 το ανεβασα 12-15 με χαπια και οταν βγαινω λιγο στον ηλιο μετα απο 5-7 μερες νιωθω λιγο τη διαφορα.

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Σε πόσο καιρό το ανέβασες 12-15? Είναι πάλι πολύ λίγο. Γιατί έτσι; Μήπως δεν απορροφάται καλά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η θεραπεια για ολα ειναι πρωτεινεσ με κορτιζονη πηγαινετε σε χειρουργο

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Α καλά! Χαχαχαχα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Μου πηρε κανα 2-3 μηνες να ανεβασω, τοτε εκανα ξανα εξεταση, ναι δεν ανεβαινει ευκολα, το γιατι δεν ξερω, ειναι στον ανθρωπο ισως, εχω διαβασει δεν κανει να παρεις βιταμινη πανω απο 5000 την ημερα, και αυτο πολυ ειναι, επισης οτι σε 5-6 μερες ο οργανισμος εχει αδειασει οποτε πρεπει να βγεις στον ηλιο παλι.

    Εχω μια επιφύλαξη γενικα γιατι ειναι πολυ μεγαλα τα ποσοσοτα που εχουν χαμηλη δοση, δεν θυμαμαι ακριβως ισως και 40-50%.

  10. #10
    kopela93
    Guest
    Τι σημασία έχει τι έχουν οι άλλοι; Εμείς με ανεπάρκεια είμαστε ξεχωριστή περίπτωση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Ρωτήστε κάποιο γιατρό για το πώς και πότε να παίρνετε τα συμπληρώματα, έχω διαβάσει ότι συνήθως δεν απορροφούνται σχεδόν καθόλου αν δεν τα συνδυάσεις με κάποιο λιπαρό φαγητό

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Και εγώ έχω έλλειψη και κάθε φορά ο γιατρός μου δίνει βιταμίνες και κάθε φορά δεν τις παίρνω γιατί ξεχναω αλλά γενικά θέλει προσοχή μην το παρακάνεις γιατί εγώ είχα έλλειψη και b12 και από τις πολλές βιταμίνες πήγα στο άλλο ακρο

  13. #13
    kopela93
    Guest
    Πόσο έπαιρνες και ξέφυγες;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Εγω παλαιοτερα που ειχα ελλειψη βιταμινης D, κοντα στο 15 ειχα, παίρνω ενα χαπακι των 1200ui τους χειμερινούς μηνες νοεμβριο-απριλιο και απο τοτε ειμαι ενταξη εχει επανελθει στα φυσιολογικά επιπεδα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Είχα κάνει ενέσεις κάποια στιγμή και είχε πάει πάνω από το ανώτερο όριο και τώρα είχα αρχίσει να παίρνω σύμπλεγμα B και είχε μέσα b12 και ξεφυγε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βιταμινη D και καταθλιψη
    By kasakoukou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2023, 23:03
  2. μια βιταμίνη που μπορεί να βοηθήσει..
    By koritsi83 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-04-2021, 23:24
  3. Βιταμίνη D και κατάθλιψη
    By Gia66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-04-2020, 00:12
  4. Βιταμινη Β 12
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-01-2019, 20:23
  5. Βιταμινη Β
    By katerinaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2009, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •