Asperger και σεξουαλική ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134

    Asperger και σεξουαλική ζωή

    Καλησπέρα σας διαγνώστηκα φέτος ,στα 21 μου με asperger και θέλω να ρωτήσω, μπορεί ένας άντρας με asperger να βρει κοπέλα αν βελτιώσει τις κοινωνικές του δεξιότητες;Να ξεκαθαρίσω ότι,(μάλλον λόγο του φαρμάκου) πλέον δεν έχω τόσο κοινωνικό άγχος και δεν ντρέπομαι να μιλήσω σε κοπέλα, οπότε μην με ρωτάτε κάτω στα σχόλια αν ντρέπομαι και τέτοια.Ναι θα αγχωθω λίγο πριν μιλήσω αλλά θα είναι σε νορμάλ πλαίσια και το ελέγχω καλύτερα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Απάντησες μόνος σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Προσεξα οτι μια χαρα επικοινωνεις τουλαχιστον με τον γραπτο λογο ετσι νομιζω οτι δεν θα εχεις καποιο προβλημα με το αλλο φυλο. Αλλα θελω να ρωτησω κοινωνικες σχεσεις με αντρες εχεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Προσεξα οτι μια χαρα επικοινωνεις τουλαχιστον με τον γραπτο λογο ετσι νομιζω οτι δεν θα εχεις καποιο προβλημα με το αλλο φυλο. Αλλα θελω να ρωτησω κοινωνικες σχεσεις με αντρες εχεις;
    Ναι είμαι αρκετά κοινωνικός,απλά οι φίλοι μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί είναι και αυτοί μπακουρια και δεν το χουν με τις γυναίκες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    κάποιο hobby, σχολή, gym έχεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Πιστεύεις ότι κάποιοι από τους περιζήτητους των γυναικών (νύχτα, αθλητές κτλ) έχουν λόγο με λεξιλόγιο άνω των 100 λέξεων ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    κάποιο hobby, σχολή, gym έχεις?
    Πφφφ ναι ναι εχω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Ναι είμαι αρκετά κοινωνικός,απλά οι φίλοι μου δεν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί είναι και αυτοί μπακουρια και δεν το χουν με τις γυναίκες
    δεν χρειαζεσαι καποια βοηθεια απο τους φιλους σου εκτος εαν περιμενεις να βρεις γκομενα μεσω κοινων γνωστων.
    το μονο που πρεπει ειναι να εχεις κοινωνικες σχεσεις με ολους και ολες και θα ερθει η στιγμη για κατι περισσοτερο οταν οι συνθηκες ειναι καταλληλες.

    ας πουμε εστω οτι πας σε ενα γυμναστηρο.εκει ασφαλως καποια στιγμη θα αρχισεις να μιλας με αλλους συνομηλικους σου για τις ασκησεις και μετα η συζητηση θα επεκταθει και σε πιο προσωπικα θεματα αναλογα με την ορεξη την δικια σου και των αλλων γιατι αρκετοι μπορει να μην θελουν να σου πιασουν κουβεντα οπως και εσυ σε αρκετους δεν θελεις να μιλησεις καθολου γιατι ειναι μεγαλυτερης ηλικιας η μικροτερης η γιατι δεν σου αρεσει η φατσα τους κτλ . ετσι ξεκινας εσυ η αυτοι την κουβεντα με θεμα πχ την γυμναστικη. και καποια στιγμη μπορει να κανονισετε μετα την προπονηση να φυγετε ας πουμε μαζι η να ανταλαξετε τηλεφωνα κτλ κτλ

    τα ιδια θα κανεις με με τις γυναικες. εκει ασφαλως καποια στιγμη θα αρχισεις να μιλας με αλλες συνομηλικες σου για τις ασκησεις και μετα η συζητηση θα επεκταθει και σε πιο προσωπικα θεματα αναλογα με την ορεξη την δικια σου και των αλλων γιατι αρκετες μπορει να μην θελουν να σου πιασουν κουβεντα οπως και εσυ σε αρκετες δεν θελεις να μιλησεις καθολου γιατι ειναι μεγαλυτερης ηλικιας η μικροτερης η γιατι δεν σου αρεσει η φατσα τους. ετσι ξεκινας εσυ η αυτες την κουβεντα με θεμα πχ την γυμναστικη και καποια στιγμη μπορει να κανονισετε μετα την προπονηση να φυγετε ας πουμε μαζι η να ανταλαξετε τηλεφωνα κτλ κτλ

    εκανα αντιγραφη και επικοληση τις ιδιες παραγραφους για να σου δειξω οτι για να εχεις σχεσεις με γυναικες δεν χρειαζετε τιποτα περισσοτερο απο οτι κανεις για να εχεις σχεσεις με τους αντρες. οπως σε κανεναν δεν πας στα καλα καθουμενα να του πεις θελεις να γινουμε φιλοι; ετσι και σε καμμια δεν θα πας να πεις θελεις να γινουμε φιλοι;
    μερικοι μπορουν να το κανουν εαν θελουν , ας πουμε ο ρουβας η καποιος αλλος αλλα ολοι οι αλλοι κανουν κατι απο τα παραπανω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Πφφφ ναι ναι εχω
    έκανες και πριν την αγωγή αυτές τις δραστηριοτητες?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    έκανες και πριν την αγωγή αυτές τις δραστηριοτητες?
    Ναι έκανα και πριν αγωγή απλώς δεν ήταν η σωστή την σωστή αγωγή την πέρνω 3 μηνες τώρα,που έχω αλλάξει γιατρό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Ναι έκανα και πριν αγωγή απλώς δεν ήταν η σωστή την σωστή αγωγή την πέρνω 3 μηνες τώρα,που έχω αλλάξει γιατρό
    πιστευεις οτι σε βοηθησαν τα φαρμακα και οχι τα λογια του γιατρου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πιστευεις οτι σε βοηθησαν τα φαρμακα και οχι τα λογια του γιατρου?
    Με βοήθησε και το φάρμακο και η ψυχοθεραπεία,ο γιατρός δεν μπορει να σου κάνει κάτι άλλο πέρα από την διάγνωση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Pitz View Post
    Με βοήθησε και το φάρμακο και η ψυχοθεραπεία,ο γιατρός δεν μπορει να σου κάνει κάτι άλλο πέρα από την διάγνωση
    ειναι τι σου βγαζει και τι αγωγη θα σου δωσει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    ειναι τι σου βγαζει και τι αγωγη θα σου δωσει
    Όντως έτσι είναι

Similar Threads

  1. Σχεση με Asperger
    By pineza in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 19
    Last Post: 28-02-2021, 13:38
  2. Σεξουαλική ζωή στα 35
    By Papillon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2020, 16:05
  3. Σεξουαλική Παρενόχληση
    By deletedmember15122017 in forum Κακοποίηση
    Replies: 55
    Last Post: 16-12-2017, 12:28
  4. σχέση-asperger
    By akrida in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 32
    Last Post: 21-08-2015, 12:51
  5. σεξουαλική παρενόχληση ?
    By Renia29 in forum Κακοποίηση
    Replies: 10
    Last Post: 18-09-2010, 00:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •